Savaitės rinkų apžvalga (04.12 – 04.16)

Image

JAV

Praėjusią savaitę investuotojų dėmesys buvo nukreiptas į prasidėjusį praėjusio ketvirčio bendrovių rezultatų skelbimo sezoną. Dėl prasidėjusio sezono gero starto ir prognozių S&P500 pasiekė naujų laikų aukštumą. Remiantis FactSet duomenimis, prognozuojama, kad S&P 500 indeksui priklausančių bendrovių vidutinis pelno augimas praėjusį ketvirtį sieks 23,8%. Tikėtina, kad kompanijų paskelbti rezultatai bus geresni ir nei pačios prognozės. Jeigu vidutinis augimo tempas siektų 28%, tai būtų sparčiausias pelnų augimas per daugiau nei pastarąjį dešimtmetį. Praėjusių metų paskutinį ketvirtį analitikai tikėjosi, jog pelnų nuosmukis sudarys 9,4%. Realūs rezultatai gerokai pranoko lūkesčius. Vidutiniškai buvo fiksuotas 4% pelnų augimas. Prognozės šiuo metu yra gerokai padidintos nei ketvirčio pradžioje. Praėjusių metų gruodžio 31 dieną vidutiniškai buvo prognozuojama, kad pirmo ketvirčio pelnų augimas sieks 15,8%. S&P 500 kompanijų P/E rodiklis vertinant būsimų 12 mėnesių prognozuojamus pelnus (forward P/E) šiuo metu sudaro 22,5. Tai ženkliai daugiau nei pastarųjų 5-ių metų (17,8) ir 10-ies metų (15,9) vidurkis, tačiau jis išlieka mažai pakitęs nuo praėjusių metų vasaros.

Image

FED J. Powell‘as informavo, kad mažinti kiekybinio skatinimo mastą ketinama gerokai anksčiau, negu bus keliama bazinė palūkanų norma. Jo nuomone mažai tikėtina, kad pilnas užimtumas ir 2 proc. kainų augimo tempas būtų pasiektas iki 2022 metų.

Būta ir prastų naujienų. JAV reguliavimo institucijos paskelbė stabdanti Johnson & Johnson koronaviruso vakcinaciją po retų kraujo krešulių pranešimų. Visgi, šias blogas naujienas užgožė Pfizer paskelbta naujiena, kad sugebės rinkai patiekti 10 proc. daugiau vaikcinų per gegužės mėnesį nei buvo žadėjusi prieš tai.

Taip pat, JAV ėmėsi sankcijų prieš 32 Rusijos subjektams bei 6 bendrovėms dėl kišimosi į JAV rinkimus ir kibernetinio išpuolio prieš technologijų bendrovę SolarWinds. Sankcijos apima ir draudimą JAV finansų institucijoms dalyvauti pirminėje rinkoje perkant Rusijos Centrinio banko, Finansų ministerijos ir valstybės turto fondo leidžiamus skolos vertybiniu popierius.

JAV ekonominiai rodikliai

JAV infliacijos augimas kovo mėnesį buvo spartesnis nei laukta. Vartotojų kainų indekso reikšmė, lyginant su vasariu, ūgtelėjo 0,6%. Buvo prognozuojama, kad augimas sudarys 0,5%. Metinis infliacijos lygis kovą JAV sudarė 2,6%. Tai daugiausiai per nuo 2018 metų rugpjūčio. Šių metų vasarinė metinė infliacija siekė 1,7%. Bendrą kainų augimą labiausiai lėmė brangęs energijos ištekliai, kurių kainos augo 13,2%. Didžiausią šuolį fiksavo benzinas, kurio kaina, lyginant su praėjusių metų kovo mėnesiu, išaugo 22,5%.

Image
JAV metinis infliacijos lygis. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Bureau of Labor Statistics

JAV metinis infliacijos lygis. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Bureau of LItin nustebino paskelbti geri mažmeninės prekybos rezultatai. Kovo mėnesį mažmenininkų pardavimai JAV, lyginant su vasariu, šoktelėjo 9,8%. Ekonomistai tikėjosi augimo, tačiau ne tokio didelio, t.y. 5,9%. Tai didžiausias mėnesio pokytis nuo 2020 metų gegužės mėnesio. Augimą išprovokavo vis labiau atsiveriantys verslai, kovo viduryje amerikiečiams buvo pradėtos siųsti tiesioginės piniginės išmokos. Įspūdingai augo sportinių prekių pardavimai, kurių apimtys išaugo 23,5%. Drabužių pardavimai šoktelėjo 18,3%, motorinių transporto priemonių – 15,1%, statybinių medžiagų – 12,1%, elektronikos – 10,5%.

Image
JAV mažmeninės prekybos pokyčiai (mėn./mėn.). Šaltinis: CNBC / U.S. Census Bureau

Dar pozityvumo suteikė ir paskelbti praėjusios savaitės darbo rinkos duomenys. Praėjusią savaitę buvo registruota 576 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai mažiausiai per visą Covid-19 pandemiją. Duomenys gerokai pranoko ir analitikų prognozes. Buvo tikimasi, kad paraiškų skaičius sieks 703 tūkst.

Top of Form

JAV Įmonės

Praėjusią savaitę debiutavo Kriptovaliutų operatorė Coinbase. Bendrovės vykdomas pirminis akcijų pasiūlymas vyko kiek kitaip nei įprasta. Nauja akcijų emisija nebuvo platinama įprastu IPO būdu, o biržoje viešai buvo užregistruotos jau esamos akcijos. Coinbase nesinaudoja investicinių bankų, kaip platintojų, paslaugomis. Toks būdas leido Coinbase sutaupyti lėšų, reikalingų vykdant tradicinį IPO. Be to, esami akcininkai be akcijų pardavimo užrakinimo įsipareigojimų gali laisvai disponuoti savo akcijomis.Tuo pačiu, Coinbase praėjusią savaitę paskelbė preliminarius šių metų pirmojo ketvirčio finansinius rezultatus. Kompanijos ketvirčio pajamos šoktelėjo iki 1,8 mlrd. USD. Grynas pelnas sudarė 730 – 800 mln. USD, o pakoreguota EBITDA – 1,1 mlrd. USD. Coinbase patvirtino, jog turi 56 mln. savo tapatybę patvirtinusių vartotojų. Per pirmą ketvirtį klientų prekybos apimtys sudarė net 335 mlrd. USD. Palyginimui, 2020 metais Coinbase metinės pajamos siekė 1,3 mlrd. USD, uždirbta 322,3 mln. USD grynojo pelno.

Microsoft pranešė, jog už 19,7 mlrd. USD įsigys technologijų kompanija Nuance Communications. Už vieną akciją bus sumokėta 56 USD. Tai 23% daugiau nei penktadienio biržos uždarymo kaina. Nuance yra geriausiai žinoma dėl sukurtos Dragon programinės įrangos, kuri naudojama balso atpažinimui. Bendrovės paslaugomis naudojasi ir Apple. Tai antras pagal dydį Microsoft įsigijimas. 2016 metais bendrovė už 26 mlrd.. USD įsigijo socialinį tinklą LinkedIn. Praėjusį mėnesį Microsoft užbaigė 7,6 mlrd. USD dydžio žaidimų kompanijos Zenimax įsigijimo sandorį.

Stipriau brango Alibaba akcijos. Bendrovei Kinijos rinkos priežiūros institucija dėl naudojimosi dominuojančia padėtimi skyrė rekordinę 18,2 mlrd. CNY (2,8 mlrd. USD) baudą. Nepaisant didelės baudos, investuotojams pagaliau paaiškėjo galutinė situacija po pakankamai ilgokai užtrukusios nežinomybės kas laukia kompanijos. Alibaba išplatino pranešimą, jog sutinka su bauda ir užtikrins, jog toliau įmonės veikloje būtų laikomasi visų reikalavimų. Alibaba akcijos nuo metų pradžios buvo atpigusios apie 4%, o per pastarąjį pusmetį kaina kritusi apie 25%. Dėl kritusios kainos Alibaba santykiniai vertinimo rodikliai šiuo metu atrodo pakankamai patraukliai. Bendrovės akcijos kainos ir praėjusių 12 mėn. pelno santykis (P/E) siekia 24, o dabartinės kainos ir ateinančių 12 mėn. (forward P/E) sudaro 19. Įvertinus įspūdingas bendrovės augimo apimtys, kompanijos įverčiai atrodo kukliai. Alibaba vasarį skelbė, jog per praėjusį ketvirtį pakoreguotas pelnas augo 30% ir siekė 3,38 USD, o metinis pajamų (ketvirtį lyginant su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu) augimas sudarė net 46%. Ketvirčio pardavimai šoktelėjo iki 33,87 mlrd. USD. Per paskutinius penkis metus Alibaba metinis pelno augimas vidutiniškai sudaro 29%, o pajamų net 47%. Rinkoje pakankamai sunku rasti tokio dydžio kompanijų su tokiu dideliu augimu, tad išsisprendus ginčams su reguliatoriumi Alibaba perspektyvos atrodo pakankamai pozityviai.

Pavežėjimo ir maisto pristatymo paslaugų platformą valdanti Uber Technologies paskelbė, jog kovo mėnesį suteiktų pavėžėjimo paslaugų per Uber platformą buvo rekordinės. Apimtys viršijo 30 mlrd. USD (sumetintas skaičius, t.y. x12). Per dieną pavėžėta vidutiniškai 9% daugiau keleivių nei vasario mėnesį. Dar geresni rezultatai buvo pasiekti maisto ir kt. pristatymo segmente. Sumetintos apimtys praėjusį mėnesį viršijo 52 mlrd. USD. Tai 150% daugiau nei per tą patį mėnesį praėjusiais metais. Pasak bendrovės, įsibėgėjant vakcinavimui JAV toliau pastebimas transporto paslaugų poreikis, o pristatymo segmente paklausa toliau viršija prieinamų kurjerių pasiūlą. Uber akcijos šiandien brangsta. Nuo metų pradžios iki šiandien jų kaina pakilusi apie 13%.

Didžiausias JAV bankas J.P. Morgan Chase pranešė, jog praėjusį ketvirtį uždirbo net 14,30 mlrd. USD pelno arba 4,50 USD akcijai. Prieš metus pelnas sudarė 2,87 mlrd. USD arba 0,78 USD. Nors atmetus vienkartinius veiksnius, tokius kaip kreditų rezervų atlaisvinimas, pakoreguotas pelnas buvo mažesnis ir sudarė 3,31 USD, tačiau rezultatas vis tiek pranoko analitikų lūkesčius. Buvo tikimasi, kad pakoreguotas pelnas akcijai sieks 3,09 USD. Pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, išaugo 14% iki 33,1 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pajamos sieks 30,5 mlrd. USD. Stipriausias augimas fiksuotas korporatyvinės ir investicinės bankininkystės veikloje, kur pajamos išaugo 46% iki 14,6 mlrd. 2 mlrd. USD viršijo prognozes. Tiesa, su lūkesčiais prasilenkė gautos palūkanų pajamos, kurios mažėjo 11% iki 13,0 mlrd. Tai 0,2 mlrd. USD mažiau nei tikėtasi. 

Vieno didžiausių bankų pasaulyje Citigroup paskelbti rezultatai maloniai nustebino investuotojus. Bankas praėjusį ketvirtį uždirbo 7,94 mlrd. USD pelno, arba 3,62 USD akcijai. Tai 1,02 USD daugiau nei prognozuoja. Pajamos siekė 19,3 mlrd. USD. Bankas 3,9 mlrd. USD sumažino sukauptus rezervus. Citi taip pat paskelbė, jog 13-oje Europos ir Azijos regionų šalių atsisakys mažmeninės bankininkystės veiklos. Šiuose regionuose daugiau dėmesio bus sutelkta į turto valdymo verslą.

Didžiausiai pagal valdomą turtą bendrovei BlackRock praėjęs ketvirtis taip pat buvo itin sėkmingas. Kompanijos valdomas turtas pasiekė 9 trln. USD. Palyginimui, prieš metus valdomo turto vertė siekė 6,47 trln. USD. BlackRock per ketvirtį uždirbo 1,2 mlrd. USD grynojo pelno, t.y. 7,77 USD akcijai. Pajamos iš investavimo konsultavimo ir administravimo veiklos pasiekė 3,47 mlrd. USD. Prieš metus per tą patį laikotarpį pardavimai siekė 2,9 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sudarys 7,64 USD. Bendrovės vadovas L. Finkas po paskelbtų rezultatų teigė, jog yra itin optimistiškai nusiteikęs rinkų atžvilgiu. Pasak jo, artimiausiu metu rinkoje yra matomų rizikų, tačiau vakcinavimo pradžia itin jas sumažino.

[simple_subscribe_form]

Europa

Vis dar stipriai kamuoja senajį žemyną koronaviruso naujų užsikrėtimų atvejai, tačiau investuotojai šias blogas naujienas ignoravo tikėdamiesi gerų įmonių skelbiamų rezultatų už pirmą šį metų ketvirtį.

Danija tapo pirmąją šalimi visam laikui sustabdžiusia AsraZeneca vakcinos naudojimą. Pasak šalies sveikatos institucijų atstovų, egzistuoja reali rizika dėl vakcinos šalutinių efektų.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat atnaujino euro zonos mažmeninės prekybos duomenis. Jie pranoko lūkesčius. Euro zonoje mažmenininkų pardavimai vasario mėnesį, lyginant su sausiu, augo 3% Buvo prognozuojamas 1,3% sieksiantis augimas. Sausį buvo registruotas 5,2% nuosmukis. Ne maisto produktų prekybos apimtys vasarį išaugo 6,8%. Parduota 3,7% daugiau kuro. Tuo tarpu maisto, gėrimų ir tabako gaminių pardavimai krito 1,1%. Lyginant su praėjusių metų vasario mėnesiu, euro zonoje mažmeninės prekybos buvo 2,9% mažesnės. Tai geresnis rezultatas nei sausį, kai nuosmukis sudarė 5,2%. Jungtinės Karalystės ekonomika gruodžio – vasario mėn. laikotarpiu traukėsi 1,6%. Tai didžiausias šalies bendrojo vidaus produkto nuosmukis nuo praėjusių metų gegužės – liepos mėnesio. Ekonomistai prognozavo, kad kritimas sieks 1,9%. Tik per vasarį Jungtinėje Karalystėje buvo registruotas 0,4% ekonomikas augimas. Tai kiek prasilenkė su lūkesčiais. buvo laukiama 0,6% augimo.

Image
Jungtinės Karalystės BVP pokyčiai. Šaltinis: tradingeoconomics.com

Nuvylė Vokietijos ZEW ekonomikos lūkesčių indekso rezultatai. Indekso, kuris atspindi investuotojų ir analitikų prognozes, reikšmė šį mėnesį siekė 66,3 punktus. Tai pirmas indekso kritimas nuo praėjusių metų lapkričio. Analitikai prognozavo, kad indekso reikšmė, lyginant su kovu, bus išaugusi ir sudarys 77,2 punkto. Po euforijos vasarį rinkos dalyviai ir analitikai šį mėnesį tapo santūresni. Tą paskatino trečioji pandemijos banga, tebegaliojantys ribojimai.

Euro zonos pramonės produkcijos indeksas vasario mėnesį, lyginant su sausiu, traukėsi 1%. Sausį buvo fiksuotas 0,8% augimas, o ekonomistai prognozavo, kad jis sudarys 1,2%. Nepaisant to, kad lūkesčius rezultatas pranoko, pramonės produkcijos indekso reikšmė vasarį smuko stipriausiai nuo pat praėjusių metų balandžio mėnesio. Lyginant su praėjusių metų vasario mėnesiu, pramonės aktyvumas buvo 1,6% mažesnis.

Remiantis paskelbtais patikslintais duomenimis, Vokietijoje vartotojų kainų indekso augimas praėjusį mėnesį, lyginant su vasariu, siekė 0,5%. Tai atitiko išankstinius duomenis. Metinė infliacija kovą didžiausioje pasaulio ekonomikoje siekė 1,7%. Vasarį metinis kainų augimas sudarė 1,3%. Pasak Destatis, per metus labiausiai, t.y. 4,8% išaugo energijos išteklių kainos. Paslaugos brango 1,6%.

Image
Metinis infliacijos lygis Vokietijoje. Šaltinis: Destatis

Prancūzijoje paskelbtas analogiškas rodiklis, kurio reikšmė buvo tokia pati, kaip Vokietijoje. Mėnesinis kainų augimas sudarė 0,6%. Tą rodė ir preliminarūs duomenys. Metinis infliacijos lygis Prancūzijoje buvo mažesnis nei Vokietijoje ir sudarė 1,1%.

Europos įmonės

Regiono biržose išsiskiria stipriau brangstančios Italijos bendrovės DiaStorin akcijos. Skelbiama, jog kompanija pasiekė susitarimą dėl konkurentės iš JAV Luminex Corp įsigijimo už 1,8 mlrd.. USD. Pasak bendrovės vadovo C. Rosa, Luminex įsigijimas atitinka kompanijos strategiją bei leis praplėsti verslo dalį JAV rinkoje. Investicinės bendrovės Jefferies analitikai įsigijimo įvertino kaip racionaliai pagrįstą. Už kompaniją sumokėta apie 17,5 prognozuojamų šių metų pelnų. Tai atitinka sektoriuje įprastus įverčius. Pagal susitarimą, Luminex akcininkai už kiekvieną akciją gaus 37 USD. 

Stipriau brango maisto pristatymo paslaugų bendrovės Just Eat Takeaway.com akcijos. Kompanija pranešė, jog per pirmą šių metų ketvirtį gautų užsakymų apimtys, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 79%. Itin didelis augimas buvo fiksuotas Jungtinės Karalystės rinkoje, kur užsakymų apimtys šoktelėjo net 96%.

Preliminariais pirmo ketvirčio rezultatais pasidalino didžiausia Europoje technologijų kompanija SAP. Vokietijos programinės įrangos rinkos gigantė praėjusį ketvirtį sugeneravo 6,35 mlrd. EUR pajamų. Tai 3% mažiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Pelnas po mokesčių siekė 1,07 mlrd. EUR ir buvo net 32% didesnis nei prieš metus, kai sudarė 810 mln. EUR. Debesų kompiuterijos paslaugos augo 13%. Bendrovė pagerino ir visų šių metų rezultatų prognozes.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai