Savaitės rinkų apžvalga (02.27 – 03.03)

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai kilo ir pagrinde tam įtakos turėjo savaitės gale paskelbtas kiek geresnis nei tikėtasi paslaugų vadybininko pirkimo indeksas. Visgi, investuotojų nuotaikos išlieka niūrios ir tą liudija augantys obligacijų augantys pajamingumai. 10-ies metų JAV skolos vertybinių popierių pajamingumai pirmą kartą nuo praėjusių metų lapkričio viršijo 4%. 2-jų metų obligacijų palūkanos taip pat toliau kopia aukštyn ir artėja prie 5%. Pastaruoju metu prognozes viršijantys infliacijos duomenys rinkos dalyvius verčia koreguoti prognozes dėl būsimų centrinių bankų veiksmų. Europoje kalbama apie 4% lygį taip pat galimai pasieksiantį Euribor, o JAV neatmetama tikimybė, kad palūkanų normos galimai galėtų būti pasiekti ir net 6% lygį.

Praėjusią savaitę JAV indeksai užbaigė ir vasario mėnesį, kuris užsibaigė nuostolingai. S&P 500 reikšmės neigiamas pokytis siekė -2,6%, Nasdaq Composite smuktelėjo -1,1%, o Russell krito -1,8%. Tiesa, dėka ralio sausio mėnesį šiais metais indeksų prieaugiai vis dar išlieka solidūs ir atitinkamai sudaro 3,4%, 9,4% ir 7,7%.

JAV akcijų indeksų pokyčiai vasario mėn. ir nuo metų pradžios. Šaltinis: Bloomberg, Charles Schwab

Pasak FactSet, iš rezultatus jau paskelbusių 99% į S&P 500 indeksą įtrauktų kompanijų, 69% bendrovių pelno akcijai rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, o 65% kompanijos viršijo pajamų prognozes. Didžiausia dalis lūkesčių nepateisinusių bendrovių yra komunikacijos (48%), žaliavų (41%) sektoriuose. Daugiausiai pranokusių prognozes bendrovių yra tarp informacinių technologijų (82%), sveikatos priežiūros (74%) sektoriams priskiriamų kompanijų.

S&P 500 kompanijų IV ketv. rezultatų ir analitikų lūkesčių suvestinė. Šaltinis: FactSet

Bendras vidutinis pelno akcijai (EPS) kritimas, įvertinus rezultatus jau paskelbusių bendrovių ir prognozuojamą dar jų nepaskelbusių kompanijų pelną, siekia -4,6%. Tai yra 1,5 procentinio punkto didesnis neigiamas pokytis nei analitikai prognozavo ketvirčio pabaigoje gruodžio 31 dieną.

Tuo tarpu, pasaulio biržų federacijos (World Federation of Exchanges) duomenimis, viso pasaulio biržose listinguotų kompanijų akcijų vertė praėjusių metų pabaigoje siekė 98,5 trln. USD ir buvo apie 15 trln. USD mažesnė nei prieš metus. Didžiausia dalis, žinoma, teko JAV kompanijoms. Niujorko ir Nasdaq biržose kotiruojamos bendrovės buvo vertinamos apie 39 mlrd. USD, t.y. apie 40% viso pasaulio akcijų vertės. Praėjusį kartą toks JAV kompanijų dominavimas buvo didesnis dar 2003 metais, kai dalis sudarė 42%.

Panašiomis proporcijomis išsidalinusi ir obligacijų rinka. Prieš metus pasaulio skolos vertybinių popierių vertė siekė apie 127 trln. USD. 38,7% dalis teko didžiausiai pasaulio ekonomikai JAV (palyginimui Kinijos obligacijų rinkos dalis siekė 17,2%). Vertinant tokius skaičius ir JAV dominavimą, neturėtų kilti klausimas, kodėl ir pasaulio finansinio turto valdymo rinkoje pirmauja būtent šios šalies kompanijos. Tarp 10-ies didžiausių pagal klientų patikėto valdyti turtą dydį yra net 7-ios JAV kompanijos. Dešimtuke įsiterpia Šveicarijos bankas „UBS Group“, kuris turi itin gerai išvystytą turto ir gerovės valdymo padalinį. Taip pat Prancūzijos bankas „Credit Agricole“ su 2,5 trln. USD turtu ir Vokietijos draudimo gigantė „Allianz“. Pirmauja JAV bendrovės, t.y. „BlackRock“, „Vanguard“ ir „Fidelity“. Praėjusių metų pabaigoje dešimt didžiausių įmonių valdė klientų turto už 40,2 trln. JAV dolerių.

JAV Įmonės

JAV mažmeninės prekybos bendrovės Target paskelbti rezultatai pranoko prognozes. Praėjusį ketvirtį Target uždirbtas grynasis pelnas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito beveik 700 mln. USD iki 0,87 mlrd. USD (prieš metus siekė 1,54 mlrd. USD). Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, siekė 1,89 USD. Tuo tarpu analitikai laukė dar stipresnio kritimo. Buvo prognozuojama, kad EPS sieks 1,40 USD. Pajamos per metus paaugo 1,3% iki 31,40 mlrd. USD ir taip pat viršijo analitikų prognozes (30,68 mlrd. USD). Labiau nei pardavimai ūgtelėjo sąnaudos. Pardavimo savikaina per metus padidėjo 5,2% iki 23,95 mlrd. USD. Bendrasis pelningumas mažėjo nuo 25,7% prieš metus iki 22,7% praėjusį ketvirtį. Target prognozuoja, kad pirmą ketvirtį EPS sieks 1,50 – 1,90 USD (analitikų prognozėse – 2,15 USD). Visų metų EPS turėtų sudaryti 7,75 – 8,75 USD (analitikų prognozėse – 9,18 USD).

Ketvirčio rezultatus taip pat paskelbė video konferencijų sprendimus siūlanti Zoom Video Communications. Jie nenuvylė, nors ketvirtas ketvirtis ir buvo nuostolingas. Bendrovė vis dar augino ketvirčio pajamas, tačiau augimo tempas buvo lėtas. Zoom per praėjusį ketvirtį sugeneravo 1,12 mlrd. USD siekiančias pajamas, t.y. 0,05 mlrd. USD daugiau nei prieš metus. Analitikai prognozavo, kad jos sieks 1,1 mlrd. USD. Per tris mėnesius buvo patirta 104,1 mln. USD. Atmetus vienkartinius veiksnius, pelnas akcijai siekė 1,22 USD (0,07 USD mažiau nei prieš metus) ir viršijo analitikų prognozes. Jie tikėjosi 0,81 USD pakoreguoto EPS. Zoom prognozuoja, kad visų šių metų pardavimai sieks 4,46- 4,48 mlrd. USD, o pakoreguotas pelnas akcijai sudarys 4,11 – 4,18 USD. Prieš paskelbiant bendrovės prognozes, analitikai skaičiavo, kad pajamos sieks 4,38 mlrd. USD, o pelnas akcijai – 3,66 USD. Zoom praėjusius metus užbaigė su 4,39 mlrd. USD pajamomis ir 4,37 USD pakoreguotu EPS.

[simple_subscribe_form]

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė išankstinius praėjusio mėnesio infliacijos duomenis. Euro zonoje metinis infliacijos lygis vasarį, lyginant su sausiu, sumažėjo 0,1 procentinio punkto iki 8,5%. Ekonomistai prognozavo, kad metinė infliacija mažės iki 8,2%. Vasarį energijos išteklių kainos, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 13,7% (sausį – 18,9%). Maisto, alkoholio ir tabako produktai atitinkamai brango 15,0% (sausį – 14,1%), paslaugų kainos didėjo 4,8% (sausį – 4,4%).

Vasario mėn. euro zonos infliacijos duomenys (metiniai). Šaltinis: Eurostat

Iš Eurostat turimų preliminarių duomenų apie pavienes euro zonos valstybes, didžiausia infliacija antrą šių metų mėnesį ir toliau buvo registruota Baltijos regiono valstybėse. Latvijoje metinė infliacija vasarį sudarė 20,1%, Estijoje ji siekė 17,8%, o Lietuvoje sudarė 17,2%.

Metinės infliacijos pokyčiai euro zonos valstybėse. Šaltinis: Eurostat

Taip pat paskelbti ir darbo rinkos rodikliai. Euro zonoje nedarbo lygis sausio mėnesį, lyginant su gruodžiu, nepasikeitė ir sudarė 6,7%. Tai prasilenkė su ekonomistų prognozėmis (6,6%). Prieš metus tą patį mėnesį nedarbas regiono valstybėse siekė 6,9%. Didžiausias nedarbo lygis tarp visų ES valstybių sausio mėnesį buvo registruotas Ispanijoje (13,0%), Italijoje (7,9%). Graikijos, kur įprastai vyrauja aukštas nedarbo lygis, dar nėra paskelbta. Gruodžio mėnesį šioje šalyje nedarbo lygis siekė 11,6%. Remiantis Eurostat duomenimis, mažiausiai bedarbių sausį buvo suskaičiuota Čekijoje (2,5%), Lenkijoje (2,8%) ir Vokietijoje (3%). Lietuvoje nedarbo lygis pirmą metų mėnesį siekė 6,4%.

ES darbo rinkos duomenys. Eurostat

Remiantis paskelbtais Eurostat duomenimis, euro zonos gamintojų kainų indekso reikšmė sausio mėnesį, lyginant su gruodžiu, traukėsi net 2,8%. Tai gerokai viršijo ekonomistų prognozes, kurie prognozavo 0,3% kainų nuosmukį. Per metus sausio mėnesį gamintojų kainų indekso reikšmė euro zonoje šoktelėjo 15%. Tiesa, nors pokytis ir didelis, tačiau gerokai mažesnis nei, pavyzdžiui, praėjusių metų rugsėjį, kai metinis kainų indekso augimo tempas siekė net 41,9%. Didžiausias gamintojų kainų metinis augimo tempas tarp ES valstybių sausio mėnesį buvo registruotas Vengrijoje (64,6%), Latvijoje (38,8%), Slovakijoje (34,5%).

Lapkritį Vokietijos prekybos balanso perviršis, lyginant su spaliu, augo ir siekė 11,1 mlrd. EUR. Tai buvo didžiausias prekybos balanso perviršis nuo praėjusių metų vasario. Eksporto apimtys, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, išaugo 13,3% iki 135,1 mlrd. EUR. Tuo tarpu importas šoktelėjo 14,7% iki 124,4 mlrd. EUR.

Europos įmonės

Stipriau pigo didžiausios Lietuvos kelionių organizatorės Novaturas akcijos, kuriomis prekiaujama Nasdaq Baltic biržoje. Novaturas pranešė, jog po pelningų 2021 metų praėjusiais metais vėl patyrėt nuostolių. Jie sudarė 0,22 mln. EUR, kai prieš metus buvo pavykę uždirbti 0,91 mln. EUR grynojo pelno. Pajamos per metus išaugo beveik 90 mln. EUR, t.y. nuo 108,99 mln. iki 196,96 mln. EUR. Bendrasis pelnas (gross profit) siekė 19,33 mln. EUR, o EBITDA – 1,04 mln. EUR. Prieš metus EBITDA sudarė 2,55 mln. EUR.

2022 metais 2 proc. punktais išaugo Novaturas organizuojamų skrydžių užimtumas, t.y. siekė 94%. Taip pat padidėjo ir vidutinio kliento užsakymo dydis, kuris išaugo nuo 710 EUR iki 810 EUR. Vis dėlto, net ir gerėjus šiems rodikliams, veikla buvo nuostolinga. Pasak kompanijos, tam daugiausiai įtakos padarė padidėjusi konkurencija, stipriai išaugusios kuro kainos pirmą praėjusių metų pusmetį ir apskaitos standartų pokyčiai, kurie nulėmė dalies pelno pripažinimo perkėlimą į šiuos metus. Praėjusiais metais 41% kompanijos parduotų kelionių paketų buvo kelionės į Turkiją. 14% – Graikiją, 16% – Egiptą.

Novaturas kelionės pagal šalis. Šaltinis: Novaturas

Stipriau brango Ispanijos banko Banco Santander akcijos. Bankas paskelbė apie dividendų politikos pokyčius. Banco Santander per ateinančius metus padidins akcininkams grąžinamo pelno dalį dividendais ir savų akcijų supirkimu nuo dabartinio 40% lygio iki 50% dalies. Banko vertinimu, iki 2025 metų turėtų pavykti padidinti klientų skaičių 40 mln.. Tokiu atveju jis pasiektų 200 mln., o tai padidintų pajamas 7 – 8% per metus. Santander prognozuoja, kad šių metų nuosavo kapitalo grąžą turėtų viršyti 15%, o iki 2025 metų galėtų pakilti ir iki 17%. Bankas vykdys naujų savų akcijų supirkimo programą, kurios vertė sieks 921 mln. EUR. Už praėjusius metus banko akcininkams iš viso bus išmokėta 0,1178 EUR dividendų akcijai, t.y. 18% daugiau nei prieš metus.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
11:00🟧Euro zonos sausio mėn. M3 pinigų kiekio pokytis (per metus)3,6%3,9%4,1%
15:30🟧JAV sausio mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai (mėn./mėn.)-4,5%-3,7%5,6%
Antradienis//
16:45🟧JAV vasario mėn. Čikagos PMI indeksas43,645,046,8
17:00🟥JAV vasario mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas102,9108,5107,1
Trečiadienis//
17:00🟥JAV vasario mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI 47,747,947,4
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)1,2 mln.1,7 mln.7,6 mln.
Ketvirtadienis
12:00🟧Išankstinis euro zonos vasario mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytsi)8,5%8,3%8,6%
12:00🟧Euro zonos sausio mėn. nedarbo lygis6,7%6,6%6,6%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 190 tūkst.196 tūkst.192 tūkst.
Penktadienis
12:00🟧Euro zonos sausio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)-2,8%-0,3%1,1%

Įmonių ketvirčio rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursOccidental PetroleumEnergetika53,09 mlrd.1,831,61
time-after-hoursWorkday, Inc.IT47,38 mlrd.0,901,00
time-after-hoursONEOK, Inc.Energetika29,66 mlrd.1,021,08
Antradienis
time-pre-marketTarget CorporationMažmeninė prekyba76,28 mlrd.1,381,89
time-pre-marketMonster Beverage Gėrimai53,43 mlrd.0,610,57
time-after-hoursAgilent Technologies, Inc.Elektronika42,03 mlrd.1,301,37
time-after-hoursRoss Stores, Inc.Mažmeninė prekyba38,79 mlrd.1,231,31
Trečiadienis
time-after-hoursSalesforce, Inc.IT163,36 mlrd.1,361,68
time-pre-marketLowe’s Companies, Inc.Mažmeninė prekyba122,53 mlrd.2,212,28
time-after-hoursSnowflake Inc.IT48,45 mlrd.0,030,14
time-after-hoursDollar Tree, Inc.Mažmeninė prekyba31,89 mlrd.2,032,04
Ketvirtadienis
time-pre-marketBroadcom Inc.Technologijos240,22 mlrd.10,1610,33
time-after-hoursCostco WholesaleMažmeninė prekyba220,71 mlrd.3,213,30
time-after-hoursMarvell Technology, Inc.Technologijos36,66 mlrd.0,470,46
time-pre-marketKroger Company Mažmeninė prekyba31,94 mlrd.0,930,99
time-after-hoursDell Technologies Inc.Technologijos29,94 mlrd.1,721,80
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.02.27 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai