Savaitės rinkų apžvalga (07.29 – 08.02)

JAV indeksaiReikšmėSavaitės pokytisPokytis (YTD)
Dow Jones39 737,,3-2,10%+5,43%
Nasdaq Composite16 776,2-3,35%+11,76%
S&P 5005 346,5-2,06%+12,09%
Russell 20002 109,3-6,67%+4,06%
VIX 23,39+42,71%+87,87%
YTD (Year-to-Date) – nuo metų pradžios

Praėjusią savaitę akcijų rinkos toliau smuko žemyn. Pagrindinis JAV akcijų indeksas trečią savaitę iš eilės fiksavo neigiamą pokytį. S&P 500 reikšmė krito 2,1%. Nuo metų pradžios jo prieaugis sumažėjo iki 12,1%. Stipriausiai krito mažesnės kapitalizacijos įmonių indeksas Russell 2000. Po 10% šuolio praėjusį mėnesį indekso reikšmė per savaitę smuko net 6,7%. Slogioms nuotaikoms rinkose įtakos turėjo skelbti įmonių ketvirčio rezultatai, kurie nors ir daugeliu atveju pranoksta lūkesčius, tačiau įmonių prognozuojamas nuosaikesnis augimo tempas per likusią metų dalį nesuteikė optimizmo. Taip pat prisidėjo ir prognozėmis prasilenkę svarbūs JAV darbo rinkos rodikliai, kurie indikuoja apie galimai silpnėjančią ekonomikos būklę.

FED posėdis

FED, kaip ir buvo prognozuojama, trečiadienį paliko palūkanas tame pačiame lygyje, t.y. 5,25 – 5,50%. Tokiu sprendimu rinkos dalyviai prieš penktą šių metų JAV centrinio banko posėdį neabejojo. Daugiausiai dėmesio sulaukė FED vadovo J. Powell komentarai. Jie leido suprasti, kad FED nariai aktyviai svarsto dėl palūkanų mažinimo. J. Powell vakare teigė, kad tokio sprendimo galima tikėtis sulaukti per kitą posėdį, kuris vyks rugsėjo mėnesį. Remiantis CME duomenimis, ateities sandorių rinkoje šiuo metu suteikiama beveik 87% tikimybė, kad palūkanos JAV kitą mėnesį bus sumažintos 0,25 proc. punkto iki 5 – 5,25% lygio. Iki metų pabaigos iš viso FED posėdžiaus dar tris kartus. Tikimasi, kad per visus juos palūkanos bus mažinamos po 0,25 proc. punkto. Prognozėms pasiteisinus metų pabaigoje bazinės palūkanos JAV siektų 4,5 – 4,75%. Birželio mėnesį paskebtose FED ekonominėse prognozėse JAV centrinio banko vadovai prognozavo, kad palūkanos šiais metais bus sumažintos tik 0,25 proc. punkto.

Image
FED palūkanų prognozės. Šaltinis: CME FedWatch Tool

Nuvylę JAV darbo rinkos duomenys

Savaitės pabaigoje paskelbti svarbūs liepos mėnesio JAV darbo rinkos duomenis prasilenkė su ekonomistų lūkesčiais. Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta mažiau naujų darbo vietų nei laukta. Iš viso jų skaičius sudarė 114 tūkst. Buvo prognozuojama, kad jų bus sukurta apie 60 tūkst. daugiau. Bendras nedarbas šalyje praėjusį mėnesį, lyginant su birželio mėnesiu, išaugo 0,2 proc. punkto ir sudarė 4,3%. Buvo prognozuojama, kad nedarbo lygis išliks nepasikeitęs. Nedarbo lygis JAV praėjusį kartą aukštesniame lygyje registruotas buvo prieš daugiau nei du metus, t.y. 2021 metų spalio mėnesį.

Image
JAV naujos darbo vietos. Šaltinis: CNBC

Praėjusią savaitę taip pat įvyko ir Japonijos centrinio banko (BOJ) posėdis. Šalyje antrą kartą šiais metais buvo padidintos palūkanos. Jos pakeltos nuo 0,1% iki 0,25%. Tokio sprendimo ekonomistai nesitikėjo. Buvo prognozuojama, kad palūkanos nebus keičiamos. Praėjusį kartą aukštesniame lygyje normos Japonijoje buvo 2008 metais. BOJ vertinimu, infliacijos lygis, atmetus maisto produktų ir energijos išteklių kainų pokyčius, finansinių metų pabaigoje sieks 2,5%, o kitais metais mažės iki 2%. Japonijos centrinis bankas taip mažins obligacijų supirkimo apimtis, Jos mažės iki 3 trln. jenų per mėnesį (19,6 mlrd. USD). Kovo mėnesį šalyje palūkanų normos buvo pakeltos pirmą kartą per pastaruosius 17 metų.

Image
Palūkanų pokyčiai Japonijoje. Šaltinis: Reuters

„Intel” akcijos – pigiausios per pastarąjį dešimtmetį

Itin stipriai po rezultatų paskelbimo pigo JAV mikroprocesorių gamintojos Intel akcijos. Bendrovė praėjusį ketvirtį dirbo nuostolingai, kai nemažai kitų šiame sektoriuje veikiančių konkurenčių registravo nemenką augimą. Intel per ketvirtį patyrė 1,61 mlrd. USD nuostolių, kai prieš metus per tris mėnesius uždirbo 1,48 mlrd. USD grynojo pelno. Pajamos smuko 1% iki 12,83 mlrd. USD. Atmetus vienkartinius ir netipinius veiksnius, pakoreguotas pelnas akcijai siekė 0,02 USD, kai buvo tikimasi 0,10 USD. Bendrovė prognozuoja, kad einamasis ketvirtis taip pat bus nuostolingas. Nuostoliai turėtų siekti 0,03 USD akcijai, kai analitikai vidutiniškai tikėjosi 0,35 USD EPS. Bendrovė taip pat pranešė, jog už paskutinį einamųjų finansinių metų ketvirtį akcininkams nemokės dividendų ir atleis apie 15% įmonės darbuotojų. Tai viena iš Intel vykdomo 10 mlrd. USD dydžio išlaidų sumažinimo plano dalių. Bendrovės akcijos per savaitę atpigo daugiau nei 30% ir krito arčiau 20 USD lygio. Praėjusį kartą žemesniame kainos lygyje Intel vertybiniai popieriai buvo prieš dešimtmetį.

Image
Intel akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: TradingView.com

„Amazon” pajamos prasilenkė su prognozėmis

Stipriau pigo ir Amazon vertybiniai popieriai, nors bendrovės uždirbtas pelnas pranoko lūkesčius, tačiau su jais prasilenkė pajamos ir einamojo ketvirčio rezultatų prognozė. Amazon per antrą ketvirtį uždirbo 1,26 USD pelno akcijai su 147,98 mlrd. USD pajamomis. Buvo prognozuojama, kad Amazon praėusį ketvirtį uždirbo 1,03 USD pelno akcijai (57% daugiau nei prieš metus). Pajamos turėtų būti išaugusios 10,6% ir siekti 148,67 mlrd. USD. Bendrovės debesų kompiuterijos verslo AWS pajamų augimo tempas siekė 19%. Pardavimai sudarė 26,3 mlrd. USD. Toks rezultatas pranoko lūkesčius, tačiau AWS augo ne taip sparčiai, kaip pagrindinių konkurenčių Microsoft ir Google debesų kompiuterijos padalinių pajamos. Amazon prognozuoja, kad einamojo ketvirčio pajamos sieks 154 – 158,5 mlrd. USD, kai analitikai vidutiniškai tikisi 158,25 mlrd. USD sieksiančių pardavimų.

Image
Amazon ketvirčio rezultatai. Šaltinis: App Economy Insights

Solidus „Apple” ketvirtis

Apple rezultatai nenuvylė. Iš Apple buvo tikimasi 1,34 USD pelno akcijai ir 84,17 mlrd. USD siekiančių pardavimų. Bendrovei per praėjusį ketvirtį pavyko uždirbti 1,40 USD pelno akcijai ir sugeneruoti 85,78 mlrd. USD pajamas. Pajamos per metus paaugo 5%. Tam daugiausiai įtakos turėjo 14% augę paslaugų pardavimai. iPhone pardavimų apimtys, kurios siekė 39,3 mlrd. USD, 0,5 mlrd. USD aplenkė prognozes. Prognozes labiausiai pranoko iPad pardavimai, kurie siekė 7,2 mlrd. USD, kai buvo tikimasi 6,6 mlrd. Apple bendrai per ketvirtį uždirbo 21,4 mlrd. USD grynojo pelno. Grynasis pelningumas siekė 25% ir per metus padidėjo 1 proc. punktu.

Image
Apple ketvirčio rezultatai. Šaltinis: App Economy Insights

Europos rinkos

Europos indeksaiReikšmėSavaitės pokytisPokytis (YTD)
CAC 40 (Prancūzija)7 251,8-1,61%-3,86%
DAX (Vokietija)17 661,2-2,33%+5,43%
Euro Stoxx 50 (Europa)4 636,7-12,71%+2,55%
FTSE 100 (Jungtinė Karalystė)8 174,7-1,31%+5,71%
OMX Baltic 10 (Baltijos šalys)268,82-0,03%-4,11%

Jungtinėje Karalystėje sumažintos palūkanos

Europoje dėmesys krypo į posėdžiavusį Anglijos centrinį banką (BoE). Jungtinėje Karalystėje, kaip ir buvo prognozuojama, bazinės palūkanų normos sumažintos 0,25 proc. punkto iki 5%. Už pirmą palūkanų sumažinimą per pastaruosius keturis metus balsavo 5 iš 9 BoE vadovų. Rinkoje prieš šiandienos sprendimą buvo suteikiama apie 60% tikimybė, kad palūkanoss Jungtinėje Karalystėje bus pradėtos mažinti šį mėnesį. Sprendimui mažinti palūkanas daugiausiai įtakos turėjo stipriai sulėtėjusi infliacija. Birželio mėnesį infliacijos lygis šalyje toliau laikėsi pastarųjų trijų metų žemumose ir sudarė 2%.

Image
Infliacijos pokyčiai Jungtinėje Karalystėje. Šaltinis: ONS UK

Euro zonos ekonomika augo, Vokietijoje – registruotas nuosmukis

emiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, euro zonos ekonomikos dydis praėjusį ketvirtį, lyginant su antru praėjusių metų ketvirčiu, paaugo 0,3%, kai ekonomistai laukė 0,2% sieksiančio pokyčio. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, euro zonos ekonomika paaugo 0,6%. Iš turimų Eurostat duomenų, praėjusį ketvirtį sparčiausias metinis ekonomikos augimas tarp ES valstybių buvo regsitruotas Ispanijoje (2,9%), Portugalijoje (1,5%). Didžiausias neigiamas pokytis fiksuotas Airijoje (-1,4%). Lietuvos bendrasis vidaus produktas antrą ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, paaugo 1,4%.

Image
Domenis paskelbusių ES valstybių BVP pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Nuvylė Vokietijos duomenys. Remiantis Destatis, didžiausios regiono ekonomikos Vokietijos praėjusį ketvirtį nuosmukis siekė -0,1%. Buvo tikimasi, kad dižiausia Europos ekonomika augs 0,1%. Pirmą šių metų metų buvo registruotas 0,2% bendrojo vidaus produkto augimo tempas.

Paaugo nedarbo lygis ir infliacija

Eurostat paskelbė praėjusio mėnesio regiono infliacijos rodiklius. Remiantis išankstiniais duomenimis, metinis infliacijos lygis šį mėnesį euro zonos valstybėse ūgtelėjo iki 2,6%. Gegužės mėnesį metinė infliacija euro zonoje sudarė 2,5%. Prieš metus regione metinis infliacijos lygis euro zonoje siekė 5,3%. Per metus euro zonoje labiausiai pabrango paslaugos. Jų kainos pakilo 4%.

Image
Kainų pokyčiai euro zonoje. Šaltinis: Eurostat

Lėčiausias metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas tarp ES valstybių paskelbusių duomenis praėjusį mėnesį buvo registruotas Suomijoje (0,6%), Latvijoje (0,8%), Lietuvoje (1,1%). Aukščiausias infliacijos lygis fiksuotas Belgijoje (5,5%).

Euro zonoje nedarbo lygis išaugo 0,1 proc. punkto ir birželio mėnesį sudarė 6,5%. Buvo prognozuojama, kad bedarbių skaičius regione toliau laikysis istorinės žemumose. Europos Sąjungos šalyse nedarbo lygis siekė 6% ir, lyginant su gegužė, nepasikeitė. Daugiausiai bedarbių tarp ES narių birželį buvo registruota Ispanijoje (11,5%), Graikijoje (9,6%). Mažiausias nedarbo lygis buvo fiksuotas Čekijoje (2,7%). Lietuvoje nedarbo lygis sudarė 8,2% ir per mėnesį padidėjo 0,5 proc. punkto.

Image
Nedarbo lygio pokyčiai euro zonoje ir ES. Šaltinis: Eurostat

Norite pradėti investuoti? Atsidarykite investicinę sąskaitą!

  • Patvirtinkite asmens tapatybę čia.
  • Užpildykite Kliento pažinimo anketą čia.

Atsidarius vertybinių popierių sąskaitą turėsite prieigą prie Myriad capital investavimo platformos, kurioje galėsite investuoti į akcijas, obligacijas, ETF fondus ir kt. viso pasaulio rinkose.

Žaliavų ir valiutų rinkos

InstrumentaiReikšmėSavaitės pokytisPokytis (YTD)
Auksas (GC)2 486,1+3,39%+20,00%
BTC/USD61 550,0-9,46%+45,51%
EUR/USD1,0911+0,50%-1,13%
Nafta (WTI)74,14-3,91%+3,48%
JAV dolerio indeksas (DXY)103,22-1,05%+1,82%

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Antradienis//
10:00🟥Preliminarus Vokietijos liepos mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,3%0,3%0,1%
12:00🟥Preliminarus euro zonos II ketv. bendrojo vidaus produkto pokytis (ketv./ketv.)0,3%0,2%0,3
17:00🟧JAV liepos mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas100,399,8100,4
Trečiadienis//
05:00🟥Japonijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų0,25%0,10%0,10%
12:00🟥Preliminarus euro zonos liepos mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)2,6%2,5%2,5%
21:00🟥FED sprendimas dėl palūkanų5,50%5,50%5,50%
Ketvirtadienis
12:00🟧Euro zonos birželio mėn. nedarbo lygis6,5%6,4%6,4%
14:00🟥Anglijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų5,00%5,00%5,25%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę249 tūkst.236 tūkst.235 tūkst.
Penktadienis
15:30🟥JAV liepos mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,2%0,3%0,3%
15:30🟥JAV liepos mėn. sukurtų darbo vietų skaičius, išsk. žemės ūkio sektorių114 tūkst.176 tūkst.206 tūkst.
15:30🟥JAV liepos mėn. nedarbo lygis4,3%4,1%4,1%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-pre-marketMcDonald’s CorporationRestoranai183,09 mlrd.3,082,97
time-after-hoursWelltower Inc.NT65,53 mlrd.1,001,05
Antradienis
time-after-hoursMicrosoft CorporationIT3,31 trln.2,902,95
time-pre-marketProcter & Gamble Plataus vartojimo prekės393,25 mlrd.1,371,40
time-after-hoursAdvanced Micro Devices, Inc.Technologijos248,91 mlrd.0,470,50
Trečiadienis
time-after-hoursMeta Platforms, Inc.IT1,24 trln.4,695,16
time-pre-marketMastercard IncorporatedFinansai410,63 mlrd.3,513,59
time-after-hoursQUALCOMM IncorporatedTechnologijos215,77 mlrd.1,721,93
Ketvirtadienis
time-after-hoursApple Inc.Technologijos3,45 trln.1,341,40
time-after-hoursAmazon.com, Inc.IT / Mažmeninė prekyba19,4 trln.1,031,26
time-pre-marketIntel CorporationTechnologijos140,27 mlrd.0,02-0,10
Penktadienis
time-pre-marketExxon Mobil CorporationEnergetika453,48 mlrd.2,012,14
time-pre-marketChevron CorporationEnergetika286,42 mlrd.2,932,55
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2024.07.26 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.