
JAV
Pagrindiniai JAV akcijų indeksai praėjusią savaitę krito, daugiausiai dėl silpnesnių rezultatų informacinių technologijų ir komunikacijų sektoriuose. Vertės akcijos šeštą savaitę iš eilės demonstravo geresnius rezultatus už augimo akcijas. Praėjusi savaitė prasidėjo gana ramiai ir, investuotojams tikintis, kad Donaldo Trumpo administracija imsis nuosaikesnių veiksmų dėl naujų prekybos tarifų. Vis dėlto buvo paskelbti nauji tarifai. Tarp jų ir D. Trumpo trečiadienį paskelbtas 25 proc. muitas visiems ne JAV pagamintiems automobiliams. Taip pat augantys nuogąstavimai dėl bendro ekonomikos sulėtėjimo bei prastėjantys vartotojų lūkesčiai, savaitės pabaigoje nusmukdė pagrindinius indeksus į neigiamą teritoriją.
Į pabaigą artėja pirmas šių metų ketvirtis. Įmonės pirmojo metų ataskaitinio laikotarpio rezultatus pradės skelbti įpusėjus balandžio mėnesiui. Analitikai ir investuotojai iš įmonių tikisi toliau nemenku tempu augančių pelnų. Remiantis FactSet duomenimis, prognozuojama, kad S&P 500 įmonių pelnas akcijai šį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, bus išaugęs 7,1%. Tiesa, prognozės buvo pakoreguotos. Prieš prasidedant ketvirčiui, t.y. praėjusių metų gruodžio 31 dieną buvo prognozuojama, kad augimo tempas sieks 11,6%. Sparčiausio EPS augimo šį ketvirtį analitikai tikisi iš finansų (55,9%), komunikacijų (29,6%) sektorių. Didžiausio neigiamo pokyčio iš energetikos bendrovių (-24,6%). Praėjusaiis metais bendras indeko EPS augimo tempas sudarė apie 10%.
JAV ekonominiai duomenys
Papildomai praėjusią savaitę investuotojų nuotaikas pablogino ir JAV Ekonominės analizės biuro (BEA) paskelbti asmeninio vartojimo išlaidų (PCE) baziniai infliacijos duomenys, kurie yra pagrindinis Federalinio rezervo banko naudojamas rodiklis infliacijai įvertinti. Vasario mėnesį šis rodiklis paaugo 0,4 proc., lyginant su sausio mėnesio 0,3 proc. Metiniu pagrindu bazinis PCE indeksas vasarį išaugo 2,8 proc., reikšmingai viršydamas FED tikslinį 2 proc. infliacijos lygį. Po šių duomenų paskelbimo akcijos penktadienį dar labiau smuko, savaitę užbaigdamos arti žemiausių lygių šiais metais.
JAV įmonės
Toliau smunka Tesla automobilių pardavimai Europos Sąjungos šalyse. Remiantis paskelbtais ACEA duomenimis, praėjusį mėnesį Tesla ES pardavė apie 16 tūkst. naujų automobilių, t.y. 44% mažiau nei per atitinkamą laikotarpį prieš metus. Tesla užimama dalis elektromobilių segmente regione siekė 9,6%, t.y. mažiausiai vasarį per pastaruosius penkerius metus. Sausį kompanijos pardavimai krito 45% ir sudarė 9,9 tūkst. Vienos iš pagrindinių Tesla konkurenčių Kinijos BYD automobilių pardavimų apimtis Europos Sąjungos valstybėse per metus padidino 94% iki kiek daugiau nei 4 tūkst. Sausio pradžioje pranešusi praėjusių metų rezultatus Tesla nuvylė. Pirmą kartą bendrovės istorijoje pristatytų automobilių apimtys buvo mažesnės nei metus prieš. Per 2024 metus Tesla pristatymai siekė 1,78 mln., kai 2023 metais sudarė 1,81 mln. Lyginant 2023 su 2022 metais, augimo tempas buvo gerokai spartesnis ir siekė 37,7%. Gamybos apimtys taip pat buvo mažesnės (1,77 ir 1,78 mln.). Pirmo ketvirčio finansinius rezultatus Tesla turėtų skelbti įpusėjus balandžiui, tiesa, pristatymų ir gamybos duomenys turėtų būti pranešti pirmosiomis sekančio mėnesio dienomis.
Europa
Pagrindiniai Europos akcijų indeksai praėjusią savaitę taip pat krito – bendras STOXX Europe 600 indeksas sumažėjo apie 1,4 proc. Savaitė prasidėjo optimistiškai, skatinama pozityvių ekonominių naujienų ir geopolitinių įvykių, tačiau rinkos nuotaikas gerokai pablogino JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbti nauji tarifai. Trečiadienį Trumpas paskelbė, kad nuo kitos savaitės visiems į JAV importuojamiems automobiliams ir jų dalims bus taikomas 25 proc. muitas. Tai buvo blogiausias galimas scenarijus Europai, kadangi iki šiol buvo tikimasi, jog kai kurioms šalims bus pritaikytos išimtys. Prezidentas taip pat įspėjo, kad tarifai gali būti dar griežtesni, jei ES imsis atsakomųjų priemonių.
Dėl šių priežasčių Vokietijos DAX indeksas savaitę užbaigė nukritęs 1,9 proc., Prancūzijos CAC 40 sumažėjo 1,6 proc., o Italijos FTSE MIB – 0,8 proc. Tuo tarpu Jungtinės Karalystės FTSE 100 indeksui pavyko išlaikyti teigiamą rezultatą ir per savaitę pakilti simbolinius 0,1 procento.
Tuo tarpu, remiantis Europos automobilių gamintojų asociacijos duomenimis, vasario mėnesį Europos Sąjungoje buvo įregistruota 853,6 tūkst. naujų automobilių. Lyginant su atitinkamu mėnesiu praėjusiais metais, registracijų skaičius krito 3,4%. Sausio mėnesį mėnesį atitinkamas pokytis siekė -2,6%, gruodį buvo registruotas 5,1% augimas. Tarp didžiųjų ES valstybių vienintelėje Ispanijoje buvo registruotas augimas, kuris siekė 8,4%. Prancūzijoje krito 3,3%, Italijoje nuosmukis sudarė 6%, o Vokietijoje neigiamas pokytis siekė 4,6%.
Europos ekonominiai duomenys
Buvo paskelbti Jungtinės Karalystės infliacijos duomenys. Metinis infliacijos lygis šalyje smuktelėjo. Vasario mėnesį metinis infliacijos lygis sudarė 2,8%. Ekonomistai prognozavo, kad infliacija nebus pasikeitusi. Sausio mėnesį šalyje metinis infliacijos lygis sudarė 3%. Atmetus energijos išteklių ir maisto kainų pokyčių įtaką, indekso reikšmė sausį per metus paaugo 3,5%, t.y. taip pat 0,2 proc. mažiau nei mėnesį prieš.

Europos įmonės
Vokietijos programinės įrangos kūrėja SAP pagal rinkos kapitalizaciją pralenkė Danijos vaistų gamintoją ir trumpam tapo vertingiausia įmone Europoje. Bendrovės rinkos kapitalizacija vakar siekė apie 315 mlrd. EUR. Prancūzijos prabangos prekių gamintojos LVMH vertė sudaro apie 300 mlrd. EUR. SAP akcijos šiais metais pabrango beveik 9%. Novo Nordisk vertybinių popierių kaina atpigusi 17%, o LVMH akcijos smuktelėjusios mažiau nie 1%.
Europos biržose išsiskyrė stipriau brangusios Prancūzijos telekomunikacijų sektoriaus bendrovės Eutelsat akcijos. Eutelsat viena iš Europos valstybių bendrovių teikianti palydovinio ryšio paslaugas. Kilus nepasitenkinimui E. Musk veiksmais Europoje ieškoma alternatyvų Muskui priklausančios Starlink paslaugoms. Starlink užtikrina palydovinį internetą daugelyje šalių, įskaitant kariaujančią Ukrainą. Praėjusiais metais Starlink orbitoje turėjo apie 6 tūkst. palydovų. Tuo tarpu Eutelsat prikalusantis tinklas OneWeb valdė daugiau nei 600. Europos Komisijai pristačius naujus gynybos išlaidų planus, atsigręžta į vietines bendroves. Tarp tokių yra Eutelsat. Bendrovės akcijos pirmą šio mėnesio savaitę šoktelėjo daugiau nei 700%, tiesa, vėliau nuo viršūnės pasikoregavo kiek daugiau nei 60%. Bendrovės vadovas pranešė, jog Italijos vyriausybė aktyviai ieško pagrindinio palydovinio ryšio valstybei tiekėjo. Tarp pagrindinių pasirinkimų yra Starlink ir Eutelsat, tiesa, po pastarųjų įvykių analitikai didesne favorite laimėti apie 1,5 mlrd. EUR kontraktą laiko Prancūzijos kompaniją.

Norite pradėti investuoti? Atsidarykite investicinę sąskaitą!
- Patvirtinkite asmens tapatybę ir užpildykite investuotojo anketą čia.
Atsidarius vertybinių popierių sąskaitą turėsite prieigą prie Myriad capital investavimo platformos, kurioje galėsite investuoti į akcijas, obligacijas, ETF fondus ir kt. viso pasaulio rinkose.
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujint