Savaitės rinkų apžvalga (03.10 – 03.14)

Image

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai tęsė kritimą, o pagrindinis S&P 500 indeksas jau ketvirtą savaitę iš eilės fiksavo neigiamus rezultatus ir oficialiai pasiekė korekcijos teritoriją, nusileisdamas daugiau nei 10% nuo visų laikų aukštumų. Investuotojų nuotaikas slopino ne tik prezidento Donaldo Trumpo naujai paskelbti tarifai, bet ir jo komentarai apie „pereinamąjį JAV ekonomikos laikotarpį“, kas sustiprino nerimą dėl tolimesnių augimo perspektyvų ir recesijos grėsmės.

Susirūpinimas dėl galimos JAV stagfliacijos, kai ekonomikos augimas sustoja, infliacija išlieka aukšta, o nedarbas kyla, išlieka ryškus rinkose. Nors paskelbti duomenys dar pilnai neatspindi naujausių Donaldo Trumpo administracijos įvestų tarifų poveikio, investuotojai jau dabar įvertina, kad tokios priemonės gali sustiprinti stagfliacijos grėsmę. Dėl to rinkos išlieka jautrios, o neapibrėžtumas dėl kainų augimo, ekonomikos perspektyvų ir darbo rinkos stabilumo artimiausiu metu išlieka vienas pagrindinių rinkų nerimą keliančių klausimų.

Investuotojų dėmesys taip pat krypsta į pirmojo 2025 metų ketvirčio S&P 500 pelno augimo prognozes, kurios siekia 7,1 %. Tai būtų septintas ketvirtis iš eilės su teigiamu pelno augimu, tačiau analitikų vertinimai pastaruoju metu buvo sumažinti visiems sektoriams. Dabartinis S&P 500 ateinančių 12 mėnesių P/E rodiklis siekia 19,9 ir yra jau labai arti pastarųjų penkerių metų vidurkio (19,8), kas rinkos dalyviams siunčia signalą apie artėjimą prie istoriškai įprasto vertinimo lygio.

Image

Tuo tarpu JAV investicinio banko „Goldman Sachs“ analitikai sumažino pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 tikslinę vertę šiems metams iki 6200 punktų (anksčiau buvo 5 900 punktų). Taip pat buvo sumažinta ir bendra indekso pelno akcijai (EPS) prognozė – nuo 268 USD iki 262 USD. Bankas pažymėjo, kad jeigu bus įvesti Donaldo Trumpo administracijos siūlomi vidutiniškai 5 % importo tarifai, labiausiai nukentėtų technologijų (technology), pramonės (industrials) ir nebūtinų vartojimo prekių (consumer discretionary) sektoriai, pavyzdžiui, automobilių gamintojai ir prabangos prekių bendrovės, itin priklausančios nuo tarptautinių tiekimo grandinių.

Tuo tarpu JAV obligacijų rinka šią savaitę generavo teigiamą grąžą, investuotojams ieškant saugumo po akcijų rinkų kritimo. Investuotojai buvo atsargūs dėl JAV akcijų rinkų svyravimų ir didėjančių tarifų rizikų, todėl pirmenybę teikė saugesnėms, aukštesnio kredito reitingo obligacijoms (BB reitingas ir aukščiau). Tuo tarpu žemesnio kredito reitingo obligacijos ir pramonės sektoriai, kurie gali nukentėti dėl tarifų politikos, patyrė papildomą spaudimą. Obligacijų emisijų aktyvumas buvo žemesnis nei prognozuota, kas taip pat atspindi investuotojų atsargumą.

Per savaitę aukso kaina pakilo beveik 3 proc., o nuo metų pradžios jo vertė jau ūgtelėjo apie 14 proc. Šį augimą daugiausia skatina investuotojų siekis apsidrausti nuo tarifų keliamos įtampos bei išliekančių geopolitinių rizikų. Aukso kainai kylant, investuotojų susidomėjimas auga, o šis taurusis metalas vis dažniau vertinamas kaip saugaus prieglobsčio aktyvas.

JAV ekonominiai duomenys

Investuotojų dėmesys krypo į paskelbtus JAV infliacijos duomenis. Didžiausioje pasaulio ekonomikoje metinė infliacija praėjusį mėnesį sumažėjo iki 2,8%. Tai yra 0,2 proc. punkto mažiau nei buvo registruota sausio mėnesį. Sausį JAV vartotojų kainų indekso metinis augimo tempas siekė 2,8%. Ekonomistai prognozavo, kad metinė infliacija, lyginant su paskutiniu praėjusių metų mėnesiu, nebus pasikeitusi. Atmetus energijos išteklių ir maisto produktų kainų pokyčių įtaką, indekso reikšmė, lyginant su sausiu, taip pat sumažėjo 0,2 proc. punkto ir siekė 3,1%. Mėnesinė infliacija sudarė 0,2% ir buvo 0,1 proc. punkto mažesnė nei laukta.

Image

Vartotojų nuotaikos JAV krito trečią mėnesį iš eilės, o sausį pasiekė žemiausią lygį nuo praėjusių metų lapkričio. Vartotojų lūkesčius pablogino neapibrėžtumas dėl ekonominės politikos, asmeninių finansų būklės, darbo rinkos, infliacijos ir akcijų rinkų perspektyvų. Nuo gruodžio mėnesio indeksas jau sumažėjo 22 %, signalizuodamas apie didėjantį vartotojų atsargumą dėl ekonominės aplinkos ir politikos krypties.

Image

Europa

​Pastaruoju metu prekybos įtampa tarp Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos (ES) smarkiai išaugo. JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino įvesti 200% tarifus ES alkoholiniams gėrimams, įskaitant prancūzišką šampaną ir vynus, jei ES neatšauks planuojamų 50% tarifų amerikietiškam viskiui. Šie ES tarifai yra atsakas į anksčiau JAV įvestus 25% muitus plieno ir aliuminio importui iš ES. Tokie veiksmai kelia susirūpinimą dėl galimos prekybos karo eskalacijos, galinčios neigiamai paveikti abiejų pusių ekonomiką ir verslo sektorius.​  Europos akcijų rinkos reagavo į šią įtampą neigiamai. Europos akcijų indeksas STOXX Europe 600 sumažėjo 1,23%, investuotojams nerimaujant dėl JAV prekybos tarifų poveikio ekonomikos augimui ir neapibrėžtumo dėl monetarinės politikos. Vis dėlto, nuostolius sušvelnino naujienos apie galimą Ukrainos ir Rusijos paliaubų susitarimą bei Vokietijos būsimo kanclerio užsitikrintas parlamento palaikymas dėl didesnio valstybės skolinimosi, siekiant skatinti ekonomikos augimą.

Europos ekonominiai duomenys

Po Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimo sumažinti palūkanų normas, rinkose vėl atsirado neapibrėžtumo dėl tolimesnės monetarinės politikos krypties. ECB vadovė Christine Lagarde Frankfurte vykusiame renginyje perspėjo, kad infliacija išlieka neapibrėžta, o Vykdomosios valdybos narė Isabel Schnabel užsiminė, kad infliacija artimiausiu metu labiau tikėtina išliks virš 2 proc. tikslo, nei nusileis žemiau, todėl ji atsargi dėl papildomo monetarinės politikos švelninimo. ECB tarybos narys Martins Kazaks taip pat pažymėjo, kad sprendimus reikėtų priimti labai apgalvotai, stebint duomenis ir vertinant ekonomikos perspektyvas. Tačiau tarybos narys Mario Centeno mano priešingai – jo nuomone, dėl silpnos ekonomikos būklės ir galimos rizikos infliacijai nukristi žemiau tikslo, palūkanų mažinimą būtų tikslingiau tęsti anksčiau nei vėliau.

Didžiausios Europos ekonomikos – Vokietija ir Jungtinė Karalystė – šiuo metu susiduria su skirtingomis ekonominėmis kryptimis. Vokietijos būsimoji koalicinė vyriausybė kartu su Žaliųjų partija susitarė dėl reikšmingo valstybės skolinimosi didinimo, siekdami patvirtinti plataus masto ekonomikos skatinimo priemones. Naujuoju kancleriu tapsiantis Friedrichas Merzas siekia didesnio valstybės skolinimosi, kuris padėtų atgaivinti ekonomiką. Tuo metu Jungtinės Karalystės ekonomika ketvirtąjį ketvirtį augo sparčiau nei buvo tikėtasi, tačiau gruodžio mėnesį ekonomika neaugo, o sausį BVP netikėtai susitraukė 0,2 proc., tai signalizuoja apie gamybos sektoriaus sunkumus. Nepaisant to, pastarųjų trijų mėnesių vidutinis augimas siekė 0,2 proc., pranokdamas ankstesnius lūkesčius.

Europos įmonės

Europos biržose išsiskyrė Danijos biotechnologijų bendrovės Zealand Pharma akcijos. Bendrovė pasiekė susitarimą su Šveicarijos farmacininke Roche dėl bendradarbiavimo kuriant vaistus, skirtus svorio metimui. Analitikų vertinimu, Danijos kompanijos tiriamas eksperimentinis svorio metimui skirtas vaistas petrelintide (dėl kurio ir susitarta) turi potencialą pasiekti pardavimų apimčių piką ties 10 mlrd. USD. Pagal susitarimą roche Danijos bendrovei iškart sumokės 1,65 mlrd. USD ir pappildomai iki 1,2 mlrd. USD už tolimesnį vaistų vystymą. Už būsimus vaisto pardavimus Zealand Pharma pretenduoja gauti dar iki 2,4 mlrd. USD siekiančią pardavimų dalį. Zealand Pharma rinkoje šiuo metu yra vertinama apie 7 mlrd. USD.

Norite pradėti investuoti? Atsidarykite investicinę sąskaitą!

  • Patvirtinkite asmens tapatybę ir užpildykite investuotojo anketą čia.

Atsidarius vertybinių popierių sąskaitą turėsite prieigą prie Myriad capital investavimo platformos, kurioje galėsite investuoti į akcijas, obligacijas, ETF fondus ir kt. viso pasaulio rinkose.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
09:00🟧Vokietijos sausio mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)1,6%-2,4%
09:00🟧Vokietijos sausio mėn. prekybos balansas21,0 mlrd.20,7 mlrd.
Antradienis//
01:50🟧Japonijos IV ketv. bendrojo vidaus produkto pokytis (ketv./ketv.)0,7%6,3%
16:00🟥JAV sausio mėn. JOLTS laisvos darbo vietos7,71 mln.7,60 mln.
Trečiadienis//
14:30🟥JAV vasario mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)2,9%3,0%
15:45🟥Kanados centrinio banko sprendimas dėl palūkanų2,75%3,00%
Ketvirtadienis
14:30🟥JAV vasario mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,3%0,4%
14:30🟥JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę226 tūkst.221 tūkst.
Penktadienis
09:00🟥Jungtinės Karalystės sausio mėn. bendrojo vidaus produkto pokytis (mėn./mėn.)0,1%0,4%
16:00🟧Preliminarus JAV kovo mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas63,864,7

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėPraėjusių metų ketv. EPS
Pirmadienis
time-after-hoursOracle CorporationIT422,17 mlrd.1,181,12
time-pre-marketBioNTech SEBiotechnologijos26,34 mlrd.0,572,05
Antradienis
time-pre-marketDick’s Sporting Goods IncMažmeninė prekyba17,49 mlrd.3,473,85
time-after-hoursCaseys General Stores, Inc.Mažmeninė prekyba14,67 mlrd.1,832,33
Trečiadienis
time-after-hoursAdobe Inc.IT193,61 mlrd.4,073,53
time-after-hoursCrown Castle Inc.NT41,36 mlrd.1,741,82
Ketvirtadienis
time-after-hoursWheaton Precious Metals Corp.Kalnakasyba31,85 mlrd.0,450,36
time-pre-marketDollar General CorporationMažmeninė prekyba16,76 mlrd.1,501,83
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2025.03.09 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finan

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai