Nafta (WTI)
Per nagrinėjamą laikotarpį WTI rūšies nafta pabrango 6,77%. Įdomu tai, jog bendrai per sausį buvo fiksuotas įspūdingas, daugiau nei 19% kainos augimas, kurio didžioji dalis teko būtent pirmajai mėnesio pusei. Tai geriausias mėnesio rezultatas nuo 1983 metų, kuomet buvo pradėti fiksuoti mėnesio kainų pokyčiai. BRENT rūšies žaliava per atitinkamą laikotarpį brango 8,79%, o per sausį jos kaina išaugo apie 15%.
Prie kainų augimo prisidėjo įtampa Venesueloje. Sausio gale JAV pritaikė sankcijas valstybinei Venesuelos naftos kompanijai PdVSA, stengiantis apriboti jos veiklą ir sukelti nepatogumų visiškai pasitikėjimą praradusiam prezidentui N. Maduro. Venesuelos naftos eksportas siekia kiek mažiau kaip 1,6 mln. barelių per dieną, o nemaža jo dalis tenka būtent JAV, tad šalis dėl sankcijų yra priversta ieškoti kitų pirkėjų.
OPEC sausį beveik 800 tūkst. barelių per dieną sumažino naftos gavybos apimtis. Jos vidutiniškai siekė 30,81 mln. Didžioji dalis sumažintų pajėgumų teko S. Arabijai, Kuveitui ir Jungtiniams Arabų Emyratams. Kartelis taip pat pablogino savo ekonomikos augimo prognozę. 2019 m kartelio naftos paklausa turėtų sumažėti iki 30,59 milijono barelių per dieną. OPEC lyderė S. Arabija mėnesio viduryje pranešė, jog kovą gavybos apimtis papildomai sumažins dar apie 0,5 mln. barelių. Jeigu tai įvyks, bendrai OPEC gavyba kris labiau nei sutarta OPEC gruodžio susitikime.
Naftos platformų kiekis JAV sumažėjo nuo 873 iki 857 vnt. Palyginimui, prieš metus jis siekė 798 vnt.
Auksas
Nuo metų pradžios auksas jau pabrango apie 3%, o nagrinėjamu laikotarpiu kainos prieaugis siekia beveik 2,2%. Sausio mėnesio pabaigoje kaina viršijo ir psichologiškai svarbią 1 300 USD už unciją, kurios nematėme nuo praėjusių metų balandžio. Pagrindinės šio metalo pirkėjos ir toliau išliko Kinija bei Rusija. Pastaroji šalis aplenkė Kiniją pagal aukso atsargas ir šiuo metu yra penktoje vietoje. Pirmoji – JAV. 2018 metais Rusijos centrinis bankas įsigijo rekordinį kiekį aukso. Viena iš pagrindinių priežasčių – JAV įvestos sankcijos. Dėl jų buvo mažinamas JAV iždo skolos vertybinių popierių kiekis, o srautas nukreipiamas į blizgiojo metalo atsargas. Rusija praėjusiais metais įsigijo 274,3 tonų aukso. Dar įspūdingiau atrodo bendra viso pasaulio centrinių bankų statistika. Praėjusiais metais jie kartu įsigijo 651,5 t. aukso. Tai didžiausias kiekis nuo 1971 metų.
Visgi stipresniam kainos augimui trukdo toliau pastarųjų metų aukštumose išliekantis doleris. Pastaraisiais mėnesiais išgirdome sušvelnėjusį FED ir jo vadovo toną, tad galima prognozuoti, kad palūkanų kėlimas šiais metais bus nuosaikesnis. Tai žemyn turėtų spausti ir dolerio kursą, o tokia kryptis teigiamai paveiks ir auksą. Įdomu tai, kad sausio mėnesį brangus auksui, kartu kilo ir JAV akcijos, kurios, žinoma, yra laikoma ženkliai rizikingesne turto klase. Visgi ilgesniuoju laikotarpiu ši trumpalaikė kryptis turėtų išsiskirti. Tikėtina, jeigu kintamumas akcijų rinkose didės, galime laukti ir tolimesnio metalo brangimo.
Pramoniniai metalai
Per nagrinėjamą laikotarpį pramoninių metalų kainų svertinų vidurkį atspindintis „Bloomberg Industrial Metals Subindex“ šoktelėjo į viršų beveik 4%.
Prastokai praėjusius metus užbaigęs varis atšoko. Metalo kaina didėjo 4,4%, o nuo metų pradžios ir daugiau nei 7%. Tam daugiausiai įtakos turėjo pozityvios rinkos dalyvių nuotaikos dėl derybų tarp JAV ir Kinijos. Pastaroji šalis yra didžiausia šio metalo pirkėja pasaulyje. Didelę įtaką vario, kaip ir kitų metalų, kainai turi ir energetikos žaliavų kainų pokyčiai. Tarp jų ir naftos, kuri stiprokai brango. Be to, analitikai prognozuoja, kad metalo deficitas šiais metais sieks 64 tūkst. tonų. Paladžio kaina ir toliau šturmuoja naujas aukštumas. Nuo metų pradžios ji šoktelėjo daugiau nei 13%. Dar gruodį paladis nukarūnavo auksą ir tapo brangiausiu metalu. Tam daugiausiai įtakos turėjo metalo deficitas. Paklausa jau eilę metų viršija pasiūlą, dėl to sparčiai mažėja atsargos ir kyla kaina. Paklausos augimui įtakos turi sugriežtinti taršos reguliavimo reikalavimai automobilių gamintojams Europoje ir Kinijoje. Daugiau nei 85% paladžio yra sunaudojama būtent katalizatorių gamyboje. Nepaisant pastaruoju metu Kinijoje jaučiamo automobilių pardavimų lėtėjimo, prognozuojama, kad paladžio paklausa toliau sparčiai augs. Apie 80% metalo yra išgaunama P. Afrikoje ir Rusijoje. Didžiausia paladžio išgavėja pasaulyje Norilsk Nickel pranešė, kad gavybos apimtys iki 2020 m. stipriai nesikeis, o nauji projektai dėl didinimo bus įgyvendinti iki 2025 m.
Žemės ūkio kultūros
Rogers International Commodity Agriculture indeksas, atspindinti žemės ūkio kultūrų kainų pokyčius, praėjusį mėnesį smuktelėjo apie 1%.
Sojų pupelių kainą per nagrinėjamą laikotarpį didėjo apie 1,5%. Dar praėjusių metų rugsėjį dėl gerų derlių ir prekybos nesutarimų tarp JAV ir Kinijos pupelių kaina buvo pasiekusi pastarojo dešimtmečio žemumas, tačiau Kinijai prižadėjus didinti įsigyjamus kiekius kaina pakeitė kryptį. Būtent Kinija yra didžiausia JAV ir viso pasaulio sojos pupelių pirkėja. Tiesa, paskelbta, jog sausio mėnesio importo iš JAV apimtys krito 13%, o tai išties prastai JAV ūkininkams. Dėl nesutarimų su JAV, Kinija vis labiau dairosi į Brazilijos augintojus. Visgi jei prekybos susitarimas būtų pasiektas, JAV sojos pupelių eksportas į Kiniją turėtų ir vėl pradėtų didėti, o tai duotų pagrindą ir tolimesniam kainos augimui. Kavos pupelių kaina ir toliau laikosi dešimtmečio žemumose. Nuo metų pradžios kaina kritusi 4%. Kavos derliai praėjusiais metais buvo išties geri, o tai ir nuspaudė žaliavos kainą žemyn. Taip pat prisidėjo ir pirmoje metų pusėje silpnėjęs Brazilijos realas. Būtent Brazilija yra didžiausia kavos augintoja pasaulyje, tad realo kurso pokyčiai turi daug įtakos. Ateities sandorių rinka rodo, kad didžioji dalis investuotojų toliau tikisi kainų kritimo. Trumpųjų (angl. short) pozicijų kiekis yra ženkliai didesnis nei ilgųjų (angl. long). Tiesa, situacija galėtų greitai pasikeisti dėl pvz. galimos sausros Brazilijoje ar to paties realo kurso stiprėjimo.