Prekybos karai: kaip apsaugoti savo investicijas?

Straipsnį rengė „Verslo žinios”. Prekybos karai: kaip apsaugoti savo investicijas? – Verslo žinios

„Verslo žinių“ konferencijoje „Investavimas 2025“ balandžio pabaigoje Martynas Juška, Lietuvos banko licencijuotos B kategorijos finansų maklerio įmonės „Myriad Capital“ finansų makleris, apžvelgė prekybos karų sukeltą dabartinę korekciją rinkose, ar dažnai jos pasitaiko ir analizavo skirtingai – pasyviai ir aktyviai – valdomų portfelių rezultatus.

Jis pateikė statistikos, kaip dažnai ištinka meškų rinka remdamasis indekso S&P500 pavyzdžiu. Nuo 1950 m. tokių atvejų būta 14. Vidutiniškai rinka krisdavo apie 30%. Tačiau per kritimą nuo 2007 m. spalio iki 2009 m. kovo indeksas smigo net apie 55%, o per ilgiausiai trukusį kritimą – 25 mėnesius, nuo 2000 m. rugsėjo iki 2002 m. spalio, –indeksas sumenko apie 47%.

Image

Faktai apie S&P500 – investuotojo apsisprendimui

„Įdomu, kad vidutiniškai meškų rinkos kritimas užtrukdavo apie 11 mėnesių. Taip pat įdomus faktas, kad kritimas nuo visų laikų aukščiausio taško iki meškų teritorijos ir atsistatymas iki visų laikų aukščiausio taško vidutiniškai trukdavo 24 mėnesius. Šių faktų žinojimas gali padėti atsakyti, kiek laiko gali tęstis korekcijos, kada laikas investuoti“, – teigė „Myriad Capital“ finansų makleris.

Analizuodamas, kaip dažnai per metus rinkos krenta ir sugeba atsistatyti, jis pateikė duomenų, jog per pastaruosius 75 metus nebuvo metų, kad rinkos neraudonuotų, o vidutinis metų kritimas siekė iki 13,7%. Tačiau jis akcentavo, kad tai nereiškia, jog metus indeksas baigdavo minuse. Beje, beveik 35% laiko indeksas išsilaikydavo visų laikų viršūnėse, o likusį laiką – nulio ar minuso teritorijose, iš kurio 33% laikosi -10% ar dar žemesnėje pozicijoje, o meškų rinkos trunka apie 18% laiko.

Aktyviai ir pasyviai valdomi fondai

„Myriad Capital“ finansų makleris atkreipė dėmesį, kad dažnokai painiojama, kas yra pasyviai ir aktyviai valdomi portfeliai.

Pasyviai valdomas portfelis dažniausia sudaromas iš ETF, kurie seka įvairius indeksus. Šiuo atveju investuotojas nusistato savo tikslus, rizikos laipsnį, numato struktūrą, kurios laikysis visą investavimo laikotarpį.

„Jam net tampa neaktualu stebėti įvairias naujienas, nes jos neturėtų daryti įtakos portfelio sudėties keitimui. Jam tereikia periodiškai perbalansuoti portfelį pagal numatytas vertybinių popierių proporcijas“, – kalbėjo M. Juška.

Anot jo, o aktyviai valdomi portfeliai, nors ir turi iš anksto numatytą strategiją, pradinės sudėties proporcijas, bet turi ir sekamus indikatorius, kurių pokyčiai daro įtaką portfelio sudėčiai.

„Myriad Capital“ investuotojams sudaro sąlygas patiems susiformuoti pasyvų ar pačių aktyviai valdomą portfelį su įvairiais instrumentais iš visų rinkų. Tarp investuotojų populiariausias iš S&P 500 indekso sudarytas portfelis, antroje vietoje – pasaulio (išsivysčiusių ir besivystančių šalių) akcijų indeksas (ACWI), trečioje –iš 60% akcijų ir 40% obligacijų subalansuotas portfelis, o ketvirtoje – pastaruoju metu retesnis, kuris sudaromas lygiomis dalimis iš 4 turto klasių: akcijų, obligacijų, aukso ir nekilnojamojo turto.

„Jei kažkiek investavimo patirties jau turintiems ar dar tik norintiems pradėti investuoti kyla klausimų, siūlome pasitarti su investavimo profesionalais. Finansų makleris gali ne tik suteikti konsultacijas ir atsakyti į rūpimus klausimus, bet ir pagal investuotojo poreikius, prisiimamą riziką, tikslus bei kitus kriterijus padėti susidėlioti portfelį, atlikti pirmuosius žingsnius investavimo pasaulyje“, – pataria „Myriad Capital“ finansų makleris.

Domina investavimas?

Atsidarykite Myriad capital investicinę sąskaitą!

Ar teisingai užmarštin pasiųstas visų turto klasių indeksas?

„Visų turto klasių portfelis, matyt, buvo „užmirštas“ todėl, kad šį dešimtmetį labai gerai sekėsi S&P 500 indeksui ir diversifikavimo klausimas buvo nustumtas į šoną“, – pastebi 2006–2025 m. laikotarpį analizavęs „Myriad Capital“ finansų makleris. Jis akcentavo, kad šį laikotarpį analizuoja neatsitiktinai – norėjo apimti ir vieną rimčiausių ištikusių nekilnojamojo turto krizių.

Skaičiai rodo, kodėl minėtu 19 metų laikotarpiu investuotojai dažniausia rinkdavosi S&P 500 indeksą: jo vidutinė metinė grąža siekė 10,16%. Investicijų į ACWI indeksą vidutinė metinė grąža šiuo laikotarpiu sudarė 8,18%, investavusių į visas 4 turto klases – 7,75%, subalansuoto portfelio – 7,05%.

„Tačiau nežiūrėkime tik vidutinio metinio pelningumo. Atkreipkime dėmesį į toleruotiną riziką. Nors visų turto klasių portfelis pagal pelningumą tik trečioje vietoje, bet jo maksimalus kritimas buvo mažiausias – -30,06%, kai 60/40 indeksas buvo sumažėjęs -34,91%, S&P 500 – -50,8%, o ACWI – net -53,64%. Beje, nuo 2008 m. iki pat 2015 m. visų turto klasių indeksas pirmavo prieš likusius, – analizavo M. Juška. – Ir kai šiemet S&P 500 indeksas stipriai koregavosi – iki -21%, matėme, kad korekcijoms mažiausiai pasidavė iš visų turto klasių sudarytas portfelis – krito vos 1%. Taip nutiko ir 2018 m., po to, kai pirmai kadencijai buvo išrinktas JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir prasidėjo tarifų karai, – visų turto klasių indeksas krito mažiausiai – apie 6%.“

„Myriad Capital“ finansų makleris pasiūlė peržiūrėti ilgesnį – 1999–2025 m. – laikotarpį: kaip per jį, kai rinkas blaškė ir „dot com“ krizė, keitėsi minėtos sudėties pasyviai valdomi portfeliai.

„Matome, kad šiuo laikotarpiu, t. y. iki šios dienos, geriausiai pasirodė iš visų turto klasių sudarytas portfelis – vidutinis metinis pelningumas 8,13%, po to eina S&P 500 – 7,54%, ACWI – 6,85%, 60/40 – 6,49%. Ne mažiau svarbu akcentuoti, kad jo ir maksimalus kritimas buvo mažiausias – -30%, o ACWI didžiausias – -53,64%. Taigi, visų turto klasių portfelis per šį laikotarpį beveik visuomet buvo lyderis, šią poziciją buvo užleidęs tik apie vienerius metus. Investuotojai turėtų kelti sau klausimą – ar per jų suplanuotą investavimo laikotarpį reikėtų investuoti su didesne rizika?“, – retoriškai klausė M. Juška.

Aktyviai valdomas portfelis ir pelnas

Anot jo, klientai, kurie turi aktyviai valdomus portfelius, dažniausiai vadovaujasi strategija, kad startinis portfelis yra sudaromas iš 60% akcijų ir 40% obligacijų. Kai kaina S&P 500 krenta 20% nuo visų laikų aukštumos, portfelis tampa 100% akcijų (ACWI). Kai S&P 500 kaina grįžta į visų laikų aukštumas, portfelio struktūra atstatoma į pirminę, t. y. 60/40.

Čia pat jis pateikia statistikos: per 2006–2025 m. laikotarpį aktyviai valdomo 60/40 portfelio vidutinis metinis pelningumas buvo 7,5%, o pasyviai – 7,05%. Tačiau, akcentuoja finansų makleris, aktyviai valdomo tokios sudėties portfelio maksimalus kritimas siekė 47,53%, kai pasyviai – 34,91%. Todėl aktyviai valdomo portfelio  rizikingumas, galima sakyti, prilygsta iš akcijų sudarytam portfeliui – daliai investuotojų tokia rizika gali būti netoleruotina.

„Prieiname prie išvados, kad rinkai stipriai kritus neapsimokėjo agresyvinti turimų pozicijų. Ir apskritai kyla klausimas, kam tai daryti, jei plačiausiai per turto klases diversifikuotas pasyvus portfelis „nieko nedarant“ pasiekė beveik tą patį investicinį rezultatą per tiriamąjį laikotarpį“, – tyrimo išvadomis dalinasi „Myriad Capital“ finansų makleris.

Momentum strategija aktyviai valdomam portfeliui

„Antrai – Momentum – strategijai, pavyzdžiui, sudaromas portfelis iš visų 4 turto klasių lygiomis dalimis (akcijų, obligacijų, nekilnojamo turto, aukso), o investuojama į tas dvi turto klases, kurios per pastaruosius 12 mėnesių labiausia kilo. Pozicijos peržiūrimos ir atnaujinamos kas mėnesį“, – aktyviai valdomo portfelio pavyzdžiu dalinosi „Myriad Capital“ finansų makleris.

Palyginęs visų minėtų pasyviai ir aktyviai valdomų portfelių rezultatus per 2006–2025 m. laikotarpį jis atkreipia dėmesį, kad didžiausią vidutinę metinę grąžą (10,16%) uždirbęs S&P 500 indekso portfelis patyrė ir didžiausią kritimą (-50,8%), o pagal Momentum strategiją valdytas portfelis pasiekęs antrą geriausią grąžą (9,52%) maksimaliai nukritęs buvo mažiausiai iš visų indeksų – 28,66%.

„Analizė liudija, kad diversifikavimas negali būti pamirštas – tai investuotojui turi būti taisyklė Nr. 1. Antra – būtina nuspręsti, ar turėti pasyviai, ar aktyviai valdomą portfelį. Gerai diversifikuotas portfelis ir parengtas investavimo veiksmų planas, kurio griežtai laikomasi, investuotojui suteikia ramybės net sudėtingiausiais laikotarpiais ir per ilgesnį laiką leidžia pasiekti planuotų rezultatų neeikvojant emocijų“, – apibendrina M. Juška.

Straipsnį rengė „Verslo žinios”. Prekybos karai: kaip apsaugoti savo investicijas? – Verslo žinios

Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Myriad Capital neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi Myriad capital nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. Myriad Capital neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.