Investiciniai kriptovaliutų fondai

Toliau didelio investuotojų dėmesio sulaukia kriptovaliutų rinka. Bitkono kaina spalio viduryje viršijo simbolinę 60 tūkst. JAV dolerių ribą, o nuo metų pradžios populiariausia kriptovaliuta pabrango jau kiek daugiau nei 116%. Didžiausios kriptovaliutos pagal kapitalizaciją bendra apžvalgos metu siekia 1,18 trln. JAV dolerių (lapkričio 3 d. duomenys), o visų kriptovaliutų rinkos kapitalizacija sudaro 2,73 trln. JAV dolerių.

Pirmasis bitkoino ETF JAV akcijų biržoje

JAV investicijų valdytoja ProShares, kuri specializuojasi ETF fondų valdyme, pirmoji sulaukė oficialaus JAV vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) leidimo pradėti viešą prekybą savo valdomo bitkoino ETF fondo ProShares Bitcoin Strategy ETF investiciniais vienetais. Iki šiol kitų investicinių bendrovių valdomų kriptovaliutų fondų vienetais buvo prekiaujama tik užbiržinėje rinkoje (OTC, Over the counter). ProShares fondo prekyba vyksta Niujorko akcijų biržoje (NYSE), Fondas suteikia galimybę investuotojams sekti bitkoino kainos pokyčius. Tiesa, ETF fondas tiesiogiai neinvestuoja į pačią kriptovaliutą, o prekiauja bitkoino ateities sandoriais. Nepaisant to, tai dar vienas didelis kriptovaliutų rinkos žingsnis dėl tolimesnio pripažinimo finansų rinkose.

Pagrindiniai ProShares Bitcoin Strategy ETF faktai:

SimbolisBITO
CUSIP kodas74347G440
Valdymo mokestis0,95%
Valdomas turtas (lapkričio 3 d.)1,24 mlrd. USD
Akcijų biržaNYSE Arca
Fondo įkūrimo data2021.10.18

Jau pirmąją prekybos sesiją, bitkono ETF sulaukė didžiulio dėmesio ir pasižymėjo didele apyvarta, kuri siekė 1,2 mlrd. USD. Tai antras didžiausias rezultatas ETF prekybos istorijoje JAV biržose. Didžiausios pirmos dienos ETF fondų apyvartos istorijoje:

ETFSimbolisIšleidimo dataPrekybos apyvarta
BlackRock US Carbon Transition RdnssLCTUBalandis, 20211,2 mlrd.
ProShares Bitcoin StrategyBITOSpalis, 20211 mlrd.
Xtrackers MSCI USA ESG Leaders EqUSSGKovas, 2019844 mln.
Invesco S&P 500 QVM Multi-factorQVMLBirželis, 2021751 mln.
BlackRock World ex US Cbn Tnstn RdnsLCTDBalandis, 2021609 mln.
Cabana Target Drawdown 10TDSCRugsėjis, 2020503 mln.
VanEck Social SentimentBUZZKovas, 2021428 mln.
SPDR® Russell 1000® Yield FocusONEYGruodis, 2015339 mln.
SPDR® Russell 1000 Low Vol FocONEVGruodis, 2015339 mln.
SPDR® Russell 1000 Momentum FocusONEOGruodis, 2015339 mln.
Šaltinis: Morningstar Direct

Europos investuotojų pasirinkimas

Nors nauji bitkoino ETF fondai JAV jau spėjo sulaukti nemažai dėmesio, tačiau Europos investuotojams jie, kaip ir kiti JAV biržose prekiaujami ETF fondai, nėra prieinamas. Nuo 2018 metų pradžios Įsigaliojus Europos Parlamento ir Tarybos reglamentui Nr. 1286/2014 dėl mažmeninių investicinių produktų paketų ir draudimo principu pagrįstų investicinių produktų (MIPP ir DIP), neprofesionaliems investuotojams tapo neprieinami daugelis svarbių ETF fondų. Prekyba tomis priemonėmis, kurioms nėra parengtas KID (pagrindinės informacijos dokumentas – key information document), tapo neprieinama per Europos tarpininkus, kuriems galioja PRIIPs (angl. the packaged retail & insurance – based investment products) reglamentas. KID – tai dokumentas kuris yra skirtas padėti investuotojams suprasti investicinio produkto elgseną bei palyginti instrumentą su kitais investiciniais produktais. Europos investuotojai neteko prieigos prie itin populiarių JAV biržose kotiruojamų ETF fondų.

Investuotojams iš Europos lieka rinktis iš Europos akcijų biržose (Vokietijos, Italijos, Olandijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos) kotiruojamų ETF fondų, kuriems reikalingi dokumentai yra paruošti. Verta atkreipti dėmesį, kad didžioji ETF rinkos dalis Europoje taip pat priklauso didžiausioms investicijų valdymo kompanijoms kaip ir JAV, t.y. Vanguard, iShares by BlackRock ir kt. Tiesa, europietiški ETF mažesni valdomo turtu atžvilgiu, nepasižymi tokiu dideliu likvidumu, taip pat kiek didesni valdymo mokesčiai. Visgi, tai yra ko gero geriausia alternatyva populiariausiems JAV biržose kotiruojamiems ETF. Ši taisyklė galioja ir kriptovaliutų ETF fondams. Tiesa, Europos investuotojams leidžiama prekiauti ir investuoti į užbiržinėje rinkoje prekiaujamais fondais. Šioje rinkoje dominuoja investicijų valdytojo Grayscale valdomi kriptovaliutų fondai.

[simple_subscribe_form]

Fondai užbiržinėje rinkoje (OTC, Over-The-Counter)

JAV su kriptovaliutomis susietų finansinių instrumentų rinkoje dominuoja kompanija Grayscale. Bendrovė, kuri yra didžiausia tokio tipo kompanija pasaulyje, valdo su bitkoinu, ethereum, ethereum classic, litecoin susietus fondus, kurių vienetais yra prekiaujama akcijų biržose.

Grayscale Investments, LLC buvo įkurta 2013 metais Niujorke, JAV. Kompanija priklauso Digital Currency Group. Grayscale valdomo turto apimtys gegužės pradžioje buvo pasiekusios 52 mlrd. USD. Pasak pačios kompanijos, bendrovės siūlomi investiciniai fondai aprėpia daugiau nei 74% visos kriptovaliutų rinkos dalies.

Grayscale šiuo metu siūlo 14 kriptovaliutų fondų, kurie skirstomi pagal investavimo strategiją – fondai dedikuoti vienai kriptovaliutai arba investuoja į diversifikuotą kriptovaliutų krepšelį.

IB Trader Workstation platformoje yra prieinami šie Grayscale fondai (prieinami ir mažmeniniams investuotojams iš Europos):+

JAV su kriptovaliutomis susietų finansinių instrumentų rinkoje dominuoja kompanija Grayscale. Bendrovė, kuri yra didžiausia tokio tipo kompanija pasaulyje, valdo su bitkoinu, ethereum, ethereum classic, litecoin susietus fondus, kurių vienetais yra prekiaujama akcijų biržose.

Grayscale Investments, LLC buvo įkurta 2013 metais Niujorke, JAV. Kompanija priklauso Digital Currency Group. Grayscale valdomo turto apimtys gegužės pradžioje buvo pasiekusios 52 mlrd. USD. Pasak pačios kompanijos, bendrovės siūlomi investiciniai fondai aprėpia daugiau nei 74% visos kriptovaliutų rinkos dalies.

Grayscale šiuo metu siūlo 14 kriptovaliutų fondų, kurie skirstomi pagal investavimo strategiją – fondai dedikuoti vienai kriptovaliutai arba investuoja į diversifikuotą kriptovaliutų krepšelį.

IB Trader Workstation platformoje yra prieinami šie Grayscale fondai (prieinami ir mažmeniniams investuotojams iš Europos):

Trumpinys//PavadinimasKriptovaliuta//Valdymo mokestis//Valiuta//Valdomas turtas (AUM)*
GBTCGrayscale Bitcoin Investment BTC2%USD30,8 mlrd.
BCHGGrayscale Bitcoin Cash TrustBCH2,5%USD0,20 mlrd.
ETHEGrayscale Ethereum TrustETH2,5%USD10,5 mlrd.
ETCGGrayscale Ethereum Classic ETC3%USD0,77 mlrd.
LTCNGrayscale Litecoin TrustLTC2,5%USD0,27 mlrd.
GDLCGrayscale Digital Large Cap Diversifikuota2,5%USD0,52 mlrd.

Europos biržos

Europos biržose su bitkoinu ir ethereum susietų finansinių instrumentų pasirinkimas taip pat pakankamai. Renkantis šiuos produktus daugiausiai dėmesio reikėtų atkreipti į instrumento valiutą, bendrą dydį, apyvartą. Kai kurių prekiaujamų biržose produktų apyvartos gali būti per mažos net ir kai kuriems mažmeniniams investuotojams.

Trumpinys//PavadinimasKriptovaliuta//Valdymo mokestis//Valiuta//Valdomas turtas (AUM)
ABCH21Shares Bitcoin Cash ETP (USD)BCHn/aUSD15,48 mln.
ABTCEUR21Shares Bitcoin Single (EUR) / ABTCUSD (USD)BTCn/aEUR/USD247,51 mln.
BTCEBTCETC Bitcoin ETP (EUR)BTC2%EUR677,77 mln.
BITCOINXB (0LNA)Bitcoin Tracker One (SEK) / Bitcoin Tracker One EUR (EUR) (SWBS2 birža)BTC2,5%SEK/EUR795,55 mln.
BITCEURCoinshares Physical BitcoinBTC0,98%EUR268,61 mln.
VBTCVaneck Vectors Bitcoin ETN (EUR)BTC1,0%EUR179,44 mln.
AETHEUR21Shares Ethereum Single (CHF) / ATETHEUR / AETHUSDETHn/aEUR/USD323,47 mln. EUR
COINETHXBT Provider Ethereum (SEK) / COINETHE (EUR)ETH2,5%SEK/EUR564,96 mln. EUR
ETHEURCoinShares Physical Ethereum (CHF) / ETHEEUR (EUR) / ETHEUSD (USD)ETH1,25%SEK/EUR/USD148 mln. EUR
VETHVaneck Vectors Ethereum ETN (EUR)ETH1,0%USD/EUR81 mln. EUR

Ateities sandoriai

Labiau patyrusiems ir kiek didesnį kapitalą valdantiems rinkos dalyviams kaip vieną iš pagrindinių kriptovaliutų alternatyvų finansų rinkose galima laikyti su jomis susietus ateities sandorius. Ateities sandorių biržų operatorių rinkoje dominuoja JAV bendrovė Chicago Mercantile Exchange Inc. (CME), kuri yra sukūrusi keleto tipo bitkoino ateities sandorių tipus. Taip pat siūlomi ir ehereum kriptovaliutos kontraktai.

Ateities sandoriai (angl. futures) – tai standartizuoti susitarimai tarp pirkėjų ir pardavėjų, kuriais įsipareigojama pirkti arba parduoti tam tikrą prekę, iš anksto sutarta kaina ir sutartu laiku.

CME Bitcoin – BRR

CME bitkoino ateities sandorius pristatė dar 2017 metų gruodį. Šie kontraktai seka CME CF Bitcoin Reference Rate (BRR) indeksą, kuris yra sudaromas vertinant bitkoino kainas pagrindinėse kriptovaliutų prekybos biržose.

BRR ateities sandorių prekyba vyksta CME biržoje. Tam nereikia turėti kriptovaliutoms skirtos piniginės, nes pačiais bitkoinais prekyba nevyksta. Prekiaujama susitarimais dėl bitkoino kainos, o atėjus kontrakto galiojimo pabaigai sandoris įvykdomas JAV doleriais (galima uždaryti kontraktą ir nesulaukus galiojimo termino).

Reikia nepamiršti, kad kiekvienas ateities sandoris turi nustatytą galiojimo trukmę, todėl dažniausiai tokio tipo kontraktai tinka trumpesnio pobūdžio spekuliacijoms.

KodasKontrakto valiutaKontrakto dydisMinimalus kainos pokytis
BRR USD5 BTC (pvz. jeigu BTC kaina 40 tūkst., tai kontrakto dydis 200 tūkst.)5 USD per BTC / 25 USD per kontraktą

CME Micro Bitcoin futures – MBT

CME dėl išaugusio poreikio rinkos dalyviams neseniai pristatė sumažintą standartinio BRR bitkoino kontrakto versiją – CME Micro Bitcoin futures – MBT. Mažesnio dydžio kontraktai pritaikyti smulkesniems prekiautojams. Nauji kontraktai iškart susilaukė nemažo susidomėjimo. Abiejų kontraktų specifikacijos iš esmės yra vienodos, tik skiriasi jų dydžiai. CME Micro Bitcoin futures – MBT kontrakto dydis yra 0,1 bitkoino (standartinio – 5 bitkoinai).

KodasKontrakto valiutaKontrakto dydisMinimalus kainos pokytis
MBT (BRR) USD0,1 BTC (pvz. jeigu BTC kaina 40 tūkst., tai kontrakto dydis 4 tūkst.)5 USD per BTC / 0,1 USD per kontraktą

Trader Workstation platformoje micro kontraktą rasite paieškos lange vesdami BRR kodą ir lentelėje pasirinkdami kontrakto dydį (multiple), t.y. 0,1 (žr. žemiau). Norint prekiauti ateities sandoriais, reikia būti užsisakius tam dedikuotus prekybos leidimus (trading permissions). Tą galite padaryti nustatymų skiltyje Interactive Brokers klientų portale.

CME Ether futures – ETH

CME siūlo ir ethereum kriptovaliutos ateities sandorius. Standartinio kontrakto dydis – 50 ethereum. T.y. jeigu pvz. Ethereum kaina siekia 3 tūkst. USD, tai ateities sandorio kontrakto dydis atitiks 150 tūkst. USD.

KodasKontrakto valiutaKontrakto dydisMinimalus kainos pokytis
ETHUSDRR USD50 ETH (pvz. jeigu ETH kaina 3 tūkst., tai kontrakto dydis 150 tūkst.)0,25 USD per ETH / 12,5 USD per kontraktą

Investavimo platformos

fxcm

„Myriad capital“ yra užmezgusi santykius su „Saxo bank“ ir „Interactive Brokers“ įmonių grupe ir yra jų sukurtų technologinių sprendimų – investavimo platformų – pristatantysis tarpininkas (angl. – Introducing Broker). Klientai, pasirinkę naudotis investavimo platforma, turi galimybę gauti nuolatinę pagalbą ir reikiamas konsultacijas, kurias „Myriad capital“ teikia panaudodama savo patirtį, sukauptą bendraujant su platformų kūrėjais:

Prisijungę prie atitinkamos investavimo platformos, galėsite: sužinoti vertybinių popierių kainas ir rinkos tendencijas, skaityti užsienio rinkų ir biržų naujienas, apžvalgas, įmonių tyrimus, matyti ir analizuoti informaciją apie visus savo turimus vertybinius popierius.

Investavimo platformos suteikia ne tik prieigą prie tradicinių finansinių instrumentų (įvairių valstybių emitentų akcijų ir obligacijų), tačiau ir prie valiutų rinkos bei išvestinių finansinių priemonių. Yra galimybė valdyti riziką ateities sandoriais, sudaryti sandorius ne tik biržoje prekiaujamais instrumentais, pasiekti pasirinkimo sandorius, pinigų srautų skirtingas valiutų rizikas galima valdyti išankstiniais sandoriais. Jeigu turite poreikį naudotis finansiniu svertu arba savo investicijų valdymui norite pasitelkti papildomus instrumentus, galite pasidomėti CFD* kontraktų (contracts for difference) teikiamomis savybėmis.

Dėl papildomos informacijos kreipkitės el. paštu: info@myriadcapital.lt arba tel. nr.: +370 645 30 102.

PRIMINIMAS. Prekyba kriptovaliutomis ir su jomis susietomis finansinėmis priemonėmis yra labai rizikinga ir tinkama tik tiems investuotojams, kurie toleruoja aukšta riziką ir gali prisiimti finansinius nuostolius.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.