JAV
Naujoji JAV iždo sekretorė ir buvusi FED vadovė J. Yellen ragino šalies Kongresą priimti naująjį stimulo paketą. Pasak jos, jeigu 1,9 trln. USD dydžio pagalbos ekonomikai paketas bus priimtas, nedarbo lygis jau kitas metais galėtų grįžti į prieš pandeminį lygį, t.y. apie 4%. Jeigu dėl paketo nebūtų susitarta, užimtumas JAV tokį lygį pasiektų tik 2025 metais. Sausio mėnesį nedarbas šalyje siekė 6,3%. Tai 0,4 procentinio punkto mažiau nei gruodį. J. Yellen nuomone, pagalbos paketas pakankamai platus, kad patenkintų šalies ekonomikos poreikius. Jis apima platų priemonių spektrą, pradedant nuo neatidėliotinos pagalbos problemų turinčioms šeimoms, mokant amerikiečiams 1400 dolerių, be to, būtų pratęstos federalinės bedarbio pašalpos ir išvengta iškeldinimo grėsmės.
Teigiamai nuteikia ir gerėjanti situacija dėl Covid-19 plitimo. Remiantis Covid Tracking Project duomenimis, JAV pastarąją savaitę per dieną vidutiniškai fiksuota 111,19 tūkst. naujų susirgimų. Tai 36% mažiau nei prieš dvi savaites. Hospitalizuotų pacientų skaičius šalyje taip pat mažėja. Sekmadienį ligoninėse gydomų Covid-19 pacientų skaičius siekė 80,05 tūkst. Tai mažiausiai nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio vidurio.
JAV ekonominiai rodikliai
Praėjusį mėnesį JAV metinis infliacijos lygis, lyginant su gruodžiu, išliko nepakitęs ir sudarė 1,4%. Tiesa, rinkos dalyviai tikėjosi šiek tiek spartesnio kainų kilimo. Buvo prognozuojamas 1,5% sieksiantis augimas. Per metus labiausiai brango maisto produktai (3,8%), naudoti automobiliai (10%), medicinos paslaugos (2,9%). Fiksuotas drabužių (-2,5%), benzino (-8,6%) kainų nuosmukis. Plačiau apie infliaciją ir ko galima tikėtis rasite straipsnyje „Infliacija – jaučiama, bet vis neateinanti“.
Naujų bedarbių JAV skaičius praėjusią savaitę krito iki 793 tūkst. Savaitę prieš pateiktų bedarbių prašymų skaičius siekė 812 tūkst. Ekonomistai prognozavo, kad šią savaitę bus pateikta 757 tūkst. paraiškų. Bedarbių, jau gaunančių paramą, skaičius per savaitę krito nuo 4,69 mln. iki 4,54 mln. Tai mažesnis kritimas nei laukta. Buvo tikimasi, kad tokių bedarbių skaičius sudarys 4,49 mln. Nors tai prasilenkė su analitikų lūkesčiais, bedarbių, gaunančių išmokas, skaičius mažėjo jau ketvirtą savaitę iš eilės.
JAV Įmonės
Daug dėmesio sulaukė paskelbta informacija, jog Tesla praėjusį mėnesį įsigijo bitkoinų už daugiau nei 1,5 mlrd. USD. Tokią informaciją bendrovė pateikė JAV vertybinių popierių ir biržų priežiūros komisijai (SEC). Tesla taip pat paskelbė, jog yra galimybė bitkoiną ateityje naudoti kaip kompanijos klientų atsiskaitymo būdą už produktus. Bitkoino kaina po naujienos šoktelėjo ir viršijo 44 tūkst. USD ribą. Tai aukščiausia kaina istorijoje. Žiniasklaidoje jau pasirodė pranešimai, kad Tesla pėdomis gali pasekti ir kitos kompanijos, viena iš tokių – Apple. Bitkoino kaina praėjusiais metais pakilo daugiau nei 300%.
Taip pat pasirodė pranešimai, jog E. Musko jaunesnysis brolis K. Muskas, kuris yra ir Tesla valdybos narys, sausio mėnesį pardavė dalį jam priklausančių kompanijos akcijų už 25,56 mln. USD. K. Muskas pardavė Tesla akcijas vidutiniškai po 852,12 USD. Šiandien biržos atidarymo metu už Tesla akciją buvo mokėta 812,44 USD. Tiesa, parduota pakankamai maža dalis iš visų K. Muskui priklausančių akcijų. Jis vis dar turi 599,74 tūkst. Tesla akcijų, kurios vertos daugiau nei 490 mln USD.
Stipriau brango duomenų analizės programinės įrangos kūrėjos Palantir akcijos. Bendrovė paskelbė, jog sudarė partnerystės sutartį su IBM dėl dirbtinio intelekto aplikacijų ir sprendimų verslo kūrimo.
Praėjusio ketvirčio rezultatais pasidalino Coca-Cola. Jie pranoko analitikų lūkesčius. Kompanija per ketvirtį uždirbo 1,46 mlrd. USD pelno. Tai 0,58 mlrd. USD mažiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 0,47 USD. Analitikai prognozavo 0,42 USD. Pajamos per metus smuko 5% iki 8,61 mlrd. USD. Tai nežymiai, t.y. 0,1 mlrd. USD pralenkė lūkesčius. Visuose geografiniuose regionuose bendrovės pardavimai smuko. Š. Amerikos regione pajamos krito 1%, Lotynų Amerikos net 14%. Coca-Cola prognozuoja, kad šių metų pakoreguotas pelnas turėtų augti dviženkliu skaičiumi procentais. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai vidutiniškai tikisi, kad visų šių metų kompanijos pelnas akcijai sudarys 2,10 USD (7,7% augimas).
Stipriau į viršų šoktelėjo pavėžėjimo paslaugų platformą valdančios Lyft akcijos. Bendrovės rezultatai buvo geresni nei tikėtasi, nors kompanija vis dar dirba nuostolingai. Per praėjusį ketvirtį Lyft nuostoliai sudarė 458 mln. USD. Tai 102 mln. USD daugiau nei per ketvirtį prieš metus. Pajamos krito nuo 1 mlrd. USD per ketvirtį prieš metus iki 570 mln. USD. Tai apie 10 mln. USD daugiau nei prognozavo analitikai. Bendrai per visus praėjusius metus Lyft patyrė 1,75 mlrd. USD nuostolių, tiesa, pakoreguoti nuostoliai siekė 829 mln. USD, kai analitikai prognozavo 1,68 mlrd. USD. Per metus sugeneruota 2,4 mlrd. USD pajamų. Palyginimui, 2019 metais pardavimai siekė 3,6 mlrd. USD. Tokiam rezultatai, žinoma, daugiausiai įtakos padarė pandemija ir sustojęs gyvenimas, tiesa, pastarųjų ketvirčių rezultatai rodo augantį vartotojų aktyvumą. Pasak bendrovės, praėjusį ketvirtį aktyvių Lyft vartotojų skaičius siekė 12,55 mln. Lyft akcijos nuo metų pradžios pabrangusios kiek daugiau nei 9%.
Rezultatus pranešė ir pagrindinė Lyft konkurentė JAV rinkoje Uber. Analitikai prognozuoja, kad kompanijai praėjęs ketvirtis taip pat buvo nuostolingas. Skaičiuojama, kad nuostoliai akcijai turėtų sudaryti 0,39 USD. Pajamos per metus turėtų būti kritusios 12,5% iki 3,56 mlrd. USD. Uber akcijos nuo metų pradžios pabrangusios apie 17%.
Daug dėmesio sulaukė paskelbti bendrovės Walt Disney rezultatai. Praėjęs ketvirtis kompanijai buvo pelningas. Tai nustebino investuotojus ir analitikus, kurie tikėjosi, kad bus dirbama nuostolingai. Disney ketvirčio pelnas siekė 17 mln. USD. Sugeneruota 16,25 mlrd. USD pardavimų. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 0,32 USD. Tai net 1,21 USD mažiau nei per ketvirtį prieš metus. Tiesa, analitikai prognozavo, kad nuostoliai sudarys 0,34 USD, o pajamos sieks 15,9 mlrd. USD. Prie gerų rezultatų itin prisidėjo toliau populiarėjusi filmų, serialų ir kt. vaizdo turinio transliacijų platforma Disney+. Praėjusį ketvirtį Disney+ aktyvių vartotojų skaičius išaugo iki 94,9 mln. Prieš metus vartotojų buvo vos 26,5 mln. Kompanijos akcijų kaina po rezultatų paskelbimo pasiekė pastarųjų metų aukštumas. Nuo metų pradžios Disney vertybiniai popieriai pabrangę apie 5%.
Po įspūdingo debiuto biržose toliau brangsta Bumble akcijos. Per IPO kompanijos akcija buvo įkainuota 43 USD. Kompanija išplatino akcijų už 2,2 mlrd. USD. Bumble vysto internetinių pažinčių platformas ir programėles. Kompanija per pirmus tris praėjusių metų ketvirčius sugeneravo 416,6 mln. USD pajamų. Prieš metus per tą patį laikotarpį pajamos siekė 362,6 mln. USD. Kompanija dirbo nuostolingai. Nuostoliai per tą patį laikotarpį sudarė 118,5 mln. USD. 2020 m. rugsėjo 30d. duomenimis, Bumble paslaugomis naudojosi 2,4 mln. vartotojų, kurie mokėjo už paslaugas. Bumble pagrindinis konkurentas yra Match Group, kuriai priklauso tokios aplikacijos kaip Hinge, Tinder ir kt. Bumble rinkos kapitalizacija vakar pasiekė 7,7 mlrd. USD. Tuo tarpu Match Group rinkoje vertinama net 43,15 mlrd. USD.
[simple_subscribe_form]
Europa
Vietiniai investuotojai išlieka pakankamai nervingi dėl ir toliau stringančio vakcinavimo Europos Sąjungos šalyse. Remiantis Our World in Data pateikiamais duomenimis, visoje ES kol kas paskiepyta tik 3,85 žmonių 100 gyventojų. Stipriai atsiliekama nuo JAV (12,81), Jungtinės Karalystės (18,81). Pagal didžiausią vakcinos išplatinimą prekiauja Izraelis, kuriame iš 100 gyventojų jau yra paskiepyta daugiau nei 65% žmonių. Antroje vietoje – Jungtiniai Arabų Emyratai. Šioje valstybėje paskiepyta beveik 45% gyventojų.
Tuo tarpu Vokietija ruošiasi iki kovo 14 dienos pratęsti šiuo metu šalyje įvestą karantiną. Nors naujų atvejų skaičius Vokietijoje pastarosiomis savaitėmis yra gerokai sumažėjęs, lyginant su piku, tačiau šalies vyriausybė susirūpinusi dėl pradėjusio plisti mutavusio viruso. Pasak vyriausybės atstovų, situacija yra itin trapi ir viruso stiprus plitimas vėl gali grįžti pakankamai greitai. Panašią situaciją matome kitose valstybė, pvz. Portugalijoje.
Taip pat Europos Komisija pablogino savo prognozes euro zonos ekonomikos augimo atžvilgiu. EK prognozuoja, kad šiais metais euro zonos valstybių ekonomikos bendrai augs 3,8%. Lapkritį buvo prognozuojama, kad augimas sieks 4,2%. Tiesa, padidinta BVP augimo prognozė 2022 metams. Tikimasi, kad augimas sieks 3,8%, kai lapkritį buvo prognozuojama 3%. EK prognozuoja, kad Vokietijos ekonomikos plėtra šiais metais sieks 3,2%, Prancūzijos – 5,5%. 2020 m. Vokietijos BVP krito 5%, o Prancūzijos daugiau nei 8%.
Europos ekonominiai rodikliai
Nežymiai su lūkesčiais prasilenkė Vokietijos pramonės produkcijos duomenys. Pramonės produkcijos apimtys gruodžio mėnesį, nepaaugo ir išliko tokios pačios, kaip lapkritį. Ekonomistai prognozavo 0,1 – 0,3% sieksiantį augimą. Tai pirmas mėnesis nuo praėjusių metų balandžio, kai nebuvo fiksuotas pramonės produkcijos augimas. Lyginant su prieš pandeminiu laikotarpiu, t.y. 2020 metų vasario mėnesiu, Vokietijos pramonės produkcijos apimtys gruodį buvo 3,6% mažesnės.
Pagal preliminarius duomenis 2021 m. sausio mėn. Vokietijos metinė infliacija siekė 1%. Tai pirmą kartą pastebimas infliacijos lygis per septynis mėnesius. Praėjusį pusmetį sumažėjusiai infliacijos lygiui turėjo įtakos sumažintas PVM mokestis. Šio mokesčio mažinimas buvo laikinas didžiajai daliai sektorių ir baigėsi gruodžio 31 d. Taip pat, padidėjusiai infliacijai turėjo įtakos ir nuo šių metų įvestas papildomas CO2 mokestis. Plačiau apie infliaciją ir ko galima tikėtis rasite straipsnyje „Infliacija – jaučiama, bet vis neateinanti“.
Paskelbti Jungtinės Karalystės BVP duomenys. Praėjusiais metais šalies ekonomika susitraukė 9,9%. Tai didžiausias metinis šalies nuosmukis nuo 1709 metų. 2020 metų ekonomikos susitraukimas yra daugiau nei dvigubai didesnis nei fiksuotas 2009 metų finansų krizės metu. Remiantis Refinitiv duomenimis, ekonomistai vidutiniškai prognozavo, kad nuosmukis sieks 8%, o augimas per paskutinį metų ketvirtį sudarys 0,5%. Praėjusio ketvirčio rezultatas pranoko lūkesčius, JK ekonomika paaugo 1%. Šalis toliau gyvena visuotinio karantino sąlygomis, tad sunku prognozuoti, jog pirmo ketvirčio ekonomikos rezultatai bus ženkliai pagerėję
Europos įmonės
Stipriau į viršų šoktelėjo JAV-Jungtinės Karalystės mikroprocesorių gamintojos Dialog Semiconductor akcijos. Japonijos bendrovė Renesas Electronics pranešė, jog įsigys Dialog 4,9 mlrd. EUR, t.y. 67,50 EUR už akciją. Pasiūlyta įsigijimo kaina yra 20% didesnė nei penktadienio uždarymo kaina, kuris siekė 56,12 EUR. Dialog akcijos nuo metų pradžios iki penktadienio jau buvo spėjusios pabrangti apie 25%. Prie to prisidėjo ir geri Apple rezultatai. Dialog yra viena iš Apple tiekėjų. Įsigijimo sandoris turėtų būti užbaigtas iki šių metų pabaigos.
Rezultatus paskelbė Prancūzijos energetikos sektoriaus gigantė Total. Bendrovės pelnas praėjusiais metais, lyginant su 2019 metais, krito 66% iki 4,06 mlrd. USD. Tiesa, toks rezultatas pranoko analitikų lūkesčius, kurie prognozavo 3,86 mlrd. USD. 2019 metais pelnas siekė 11,8 mlrd. USD. Tam daugiausiai įtakos turėjo COvid-19 ir pandemija. Per 2020 metus Total akcijos pigo 28%. Bendrovė paskelbė, jog už paskutinį praėjusių metų ketvirtį išmokės 0,66 EUR dividendus akcijai. Bendrai visų 2020 metų dividendai sieks 2,64 EUR akcijai.
Rezultatus paskelbė Prancūzijos bankas Societe Generale. Per praėjusį ketvirtį uždirbta 470 mln. EUR pelno. Analitikai prognozavo, kad jis sieks 252 mln. EUR. Prancūzijos bankas 2020 metus užbaigė su bendru 258 mln. EUR nuostoliu. Tai gerokai geresnis rezultatas nei iš banko buvo tikimasi. Buvo skaičiuojama, kad metiniai nuostoliai sudarys 822 mln. EUR. Praėjusį ketvirtį bankas sugeneravo 5,8 mlrd. EUR pajamų. Tai 6% mažiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. 3,4% sumažėjo veiklos išlaidos.
Pigo antro pagal dydį Vokietijos banko Commerzbank akcijos. Praėjusį ketvirtį banko nuostoliai siekė 2,70 mlrd. EUR. 2019 metų paskutinį ketvirtį buvo patirta 97 mln. EUR nuostolių. Bendrai per visus 2020 metus nuostoliai sudarė 2,9 mlrd. EUR. Commerzbank susiduria su sunkumais dėl vykstančios restruktūrizacijos, taip pat kovojant su Covid-19 padariniais. Bankas pranešė, jog atleis 10 tūkst. darbuotojų ir uždarys nemažai skyrių. Banko tikslas, jog veikla šiais metais būtų pelninga.
Rezultatus taip pat paskelbė Jungtinės Karalystės farmacijos gigantė AstraZeneca. Kompanijos pardavimai praėjusiais metais išaugo 10%. Bendros metinės pajamos siekė 26,6 mlrd. USD. Per paskutinį metų ketvirtį buvo uždirbta 7,4 mlrd. USD pajamų. Tai 12% daugiau nei prieš metus. AstraZeneca prognozuoja, kad šių metų pajamų augimas taip pat turėtų būti dviženklis. Tikimasi, kad pelnas akcijai ūgtels iki 4,75 – 5,00 USD. Už praėjusius metus AstraZeneca išmokės 2,80 USD dividendų akcijai.
Kitos rinkos
Rusijos centrinis bankas, kaip ir prognozuota, nepakeitė bazinių palūkanų ir paliko jas 4,25% lygyje. Palūkanos, kurios šiuo metu yra istorinėse žemumose, yra nekeičiamos jau nuo praėjusių metų liepos mėnesio. Pasak centrinio banko, tikėtina, kad šiais metais infliacija šiais metais gali šoktelti iki 4%. Tai tikslinė banko riba, todėl tolimesnio palūkanų mažinimo tikėtis sunku. Rusijos centrinis bankas prognozuoja, kad šiais metais šalies ekonomika augs 3 – 4%.
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.