Savaitės rinkų apžvalga (12.14 – 12.18)

Image

JAV

Rinkos dalyviai toliau stebėjo įvykius JAV šalies politinėje. Po kelias savaites užstrigusių derybų vis dar yra deramasi dėl fiskalinės pagalbos ekonomikai paketo. Wall Street Journal pranešė, jog šiuo metu deramasi dėl 908 mlrd. USD dydžio pagalbos susitarimo, kuris, paskutiniais duomenimis, būtų skaidomas į dvi dalis, 160 mlrd. USD ir 748 mlrd. USD. Į pastarąjį pagalbos paketą įeitų papildomi 300 USD per savaitę čekiai netekusiems darbo keturių mėnesių laikotarpiui, 300 mlrd. USD pagalba smulkiajam verslui ir 35 mlrd. USD parama sveikatos apsaugos darbuotojams. JAV Senato narys M. McConnel pranešė, jog, nors susitarimas dar nepasiektas, tačiau esama labai arti to.

Virusas, nepaisant prasidedančios vakcinacijos, toliau sparčiai plito. Per pastarąją savaitę JAV vidutiniškai buvo registruojama 210 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų, tai 30% daugiau nei ankstesnių dviejų savaičių dienos vidurkis. Tuo tarpu kai buvo registruojami vis nauji užsikrėtimai JAV vyko maisto ir vaistų administracijos nepriklausomų medicinos ekspertų komiteto posėdis, kuriame buvo diskutuojama dėl Moderna vakcinos. 20 komiteto narių balsavo už tai, jog vakcinos teigiama atsveria jos potencialą žalą, 1 – pasisakė prieš. Komiteto sprendimas Moderna vakcinos atžvilgiu yra tik rekomendacinio pobūdžio, tačiau dažniausiai sutampa su galutinių administracijos sprendimu, todėl yra labai didelė tikimybė, kad netrukus Moderna vakcina bus patvirtina naudojimui, kaip anksčiau buvo padaryta ir su Pfizer bei BioNTech sukurta vakcina nuo Covid-19. Šiais metai Moderna akcijų kaina pakilusi daugiau nei 630%.

Tuo tarpu FED kaip ir buvo prognozuota per gruodžio mėn. susitikimą paliko palūkanų normą nekeistas rėžiuose 0–0,25 proc. Visgi,  toliau bus didinama iždo vertybinių popierių atsargos mažiausiai 80 milijardų dolerių per mėnesį ir hipoteka užtikrintų vertybinių popierių mažiausiai 40 milijardų dolerių per mėnesį tol, kol nebus padaryta reikšminga pažanga siekiant užimtumo ir infliacijos. Kalbant apie naujas ekonomines prognozes, FED mano, kad 2020 m. JAV ekonomika trauksis mažiau (-2,4% palyginti su -3,7% rugsėjo mėn. prognozėmis) ir sparčiau augs 2021 ir 2022 metais (4,2% palyginti su 4% ir 3,2% su 3%). Manoma, kad infliacija išliks kokia buvo prognozuota rugsėjį, t.y.1,2% 2020 m. ir šiai dienai prognozuojama kiek didesnė 2021 metais (1,8% palyginti su 1,7% rugsėjo mėn. prognozėmis) bei 2022 metais (1,9% su 1,8%). Taip pat keitėsi ir nedarbo prognozės ­- 6,7% 2020 m. lyginant su 7,6% rugsėjo prognozėmis, 5% 2021 m. lyginant su 5,5% ir 4,2% 2022 m. lyginant su 4,6%.

JAV ekonominiai rodikliai

Nuvylė paskelbti lapkričio mėnesio šalies mažmenininkų duomenys. Praėjusį mėnesį, lyginant su spaliu, mažmeninės prekybos apimtys krito 1,1%. Ekonomistai prognozavo, kad nuosmukis sieks 0,3%. Tiesa, lyginant su 2019 metų lapkričio mėnesiu, mažmenininkų pardavimai išaugę 4,1%.

Image
JAV mažmenininkų pardavimai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Paskelbta, jog praėjusią savaitę registruota 885 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai daugiausiai nuo rugsėjo mėnesio. Žinoma, tam daugiausiai įtakos turi toliau stipriai tiek JAV, tiek kitose pasaulio valstybėse plintanti infekcija.

Image
JAV naujų bedarbių paraiškos. Šaltinis: CNBC

JAV Įmonės

Daug dėmesio sulaukė Tesla. Pirmadienį oficialiai S&P 500 indeksas bus perskaičiuojamas jau su įtrauktomis Tesla akcijomis. Visi S&P 500 indeksą sekantys fondų valdytojai atliks turto perbalansavimą, taip į portfelius įtraukdami Tesla akcijas. Skaičiuojama, kad tai bus didžiausios masto perbalansavimas S&P 500 indekso istorijoje. Tesla yra didžiausia pagal rinkos kapitalizaciją į indeksą įtraukta kompanija. Rinkos kapitalizacija siekia apie 639 mlrd. USD. Kompanija bus septinta pagal dydį bendrovė, kurios akcijos įtrauktos į S&P 500 indeksą. Tesla svoris indekse sieks 1,52%. Tesla akcijos kainai pakitus 11,11 USD, S&P 500 indekso reikšmė pakis 1 punktu.

Praėjusią savaitę buvo pastebimas didesnis JK farmacijos gigantės AstraZeneca pigimas. Bendrovė jog už 39 mlrd. USD įsigis JAV farmacijos kompaniją Alexion Pharmaceuticals. Tai didžiausias AstraZeneca įsigijimas bendrovės istorijoje. Alexion kuria vaistus itin retoms ligoms gydyti. Geriausiai žinomas bendrovės vaistas – Soliris, kuris yra skirtas retos kraujo ligos gydymui. Tai vienas brangiausių vaistų pasaulyje, jo kaina siekia daugiau nei 500 tūkst. USD per metus.

Stipriau pingo Kinijos elektromobilių gamintojos Nio akcijos. Bendrovė paskelbė, jog išplatino 68 mln. naujų akcijų (JAV depozitoriumo akcijų, ADS). Jos parduotos po 39 USD už vieną akciją. Tai 7,1% mažiau nei praėjusios savaitės penktadienio uždarymo kaina, kuri siekė 41,98 USD. Nio tokiu būdu pritraukė 2,65 mlrd. USD. Pasak bendrovės, bankams vykdžiusiems platinimą suteikta galimybė dar papildomai įsigyti 10,2 mln. akcijų įvykdžius pasirinkimo pirkti sandorius. Tai reiškia, jog kompanija tokiu atveju pritrauktų dar papildomai 400 mln. USD. Platinimą vykdė Morgan Stanley ir China International Capital Corp.

Stipriau brango Kanados medicininių kanapių augintojos Tilray akcijos. Skelbiama, jog įvyks susijungimas tarp Tilray ir kitos tos pačios rinkos žaidėjos Aphria. Susijungimas sukurs didžiausią tokio tipo produktų gamintoją pasaulyje. Bendra kompanijų rinkos kapitalizacija sieks apie 3,9 mlrd. USD. Pagal sandorio sąlygas, kiekvienas Aphria akcininkas už vieną jam priklausančią akciją gaus 0,8381 Tilray akcijos. Tilray akcininkai savo vertybinių popierių atžvilgiu pokyčių neturės. Tilray akcijos šiais metais atpigusios 54%, o Aphria vertybinių popierių kaina nuo metų pradžios pakilusi 55%.

Pingo siuntų pristatymo bendrovės FedEx akcijos. Nors bendrovės paskelbti praėjusio ketvirčio rezultatai buvo įspūdingi ir pranoko analitikų lūkesčius, rinkos dalyvius kiek išgąsdino bendrovės ir jo vadovo neužtikrintumas dėl ateities. FedEx nusprendė nesidalinti detalesnėmis rezultatų prognozėmis kitiems ketvirčiams. Tuo tarpu praėjęs ketvirtis kompanijai buvo istoriškai geras. Pajamos pirmą kartą FedEx istorijoje viršijo 20 mlrd. USD ir siekė 20,6 mlrd. USD. Tai 16% daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Pelnas per metus išaugo net 114% iki 1,23 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 4,83 USD. Analitikai prognozavo, kad pardavimai sieks 19,43 mlrd. USD, o pelnas akcijai sudarys 4,01 USD. FedEx akcijų kaina šiais metais yra pakilusi kiek daugiau nei 90%.

[simple_subscribe_form]

Europa

Dėmesio centre išlieka su Brexit susijusios naujienos. ES derybų vadovas M. Barnieris teigė, jog, nors derybų eiga link pabaigos ir itin susiaurėjusi, susitarimas galėtų būti pasiektas jau sekančią savaitę. Tuo tarpu Anglijos centrinis bankas kaip ir buvo prognozuota, bazinių palūkanų nekeitė. Jos lieka ties 0,10%. Per laikotarpį nuo pandemijos pradžios kovo mėnesį Anglijos centrinis bankas palūkanas buvo sumažinęs du kartus nuo 0,75%. Turto supirkimo programos dydis taip pat lieka nepakeistas, jis siekia 895 mln. GBP. Centrinis bankas pozityviai vertina šalyje jau pradėtą skiepijimą vakcina nuo Covid-19. Jei visas vakcinos platinimo kelias bus sėkmingas, tikėtina, kad poveikis ekonomikai nebus toks didelis, kaip buvo prognozuojama anksčiau. Jungtinė Karalystė yra viena iš labiausiai nuo infekcijos nukentėjusių valstybių. Šalis per antrą ketvirtį patyrė didžiausią ekonomikos nuosmukį istorijoje, kai bendrasis vidaus produktas krito net 19,8%.

Aktyvesne prekyba išsiskyrė regiono bankų vertybiniai popieriai. Europos centrinis bankas paskelbė, jog vėl leis Europos sistemai priklausantiems bankams priimti sprendimus dėl dividendų išmokėjimo. Bankams draudimas mokėti dividendus galiojo pastaruosius devynis mėnesius, taip siekiant suteikti papildomo stabilumo ir saugumo visai Europos finansų sistemai pandemijos ir krizės metu. Praėjusią savaitę draudimus panaikino ir Anglijos centrinis bankas. Tiesa, ECB reikalauja, jog dividendų išmokėjimas ir savų akcijų supirkimas negali būti didesnis nei 15% pastarųjų dviejų metų bendro banko pelno.

Tu otarpu Europos Komisija paskelbė, kad vakcinacija visame bloke prasidės gruodžio 27, 28 ir 29 dienomis.

Europos ekonominiai rodikliai

Daugiau nei tikėtasi šalyje augo vidutinis darbo užmokestis. Rugpjūčio – spalio mėnesiais, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, JK vidutinė atlyginimas išaugo 2,7%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks 2,2%.

Nustebino ir bendras nedarbo lygis, kuris per minėtą laikotarpį, lyginant su trimis mėnesiais prieš, išaugo 0,1 procentinio punkto, t.y. nuo 4,8% iki 4,9%, tačiau buvo mažesnis nei tikėtasi. Buvo prognozuojama, kad nedarbas Jungtinėje Karalystėje bus išaugęs iki 5,1%. Visgi, dabartinis nedarbo lygis šalyje yra aukščiausias nuo 2016 metų.

Daug dėmesio sulaukė paskelbti išankstiniai euro zonos paslaugų ir gamybos sektorių PMI indeksai. Remiantis IHS Markit duomenimis, gamybos sektoriaus PMI indekso reikšmė šį mėnesį siekė 55,5 punkto, kai laukta 53 punktų. Tai indikuoja apie itin aktyvią situaciją sektoriuje, sektorius auga, kai indekso reikšmė viršija 50 punktų ribą. Prasčiau atrodo paslaugų sektorius. Pagal išankstinius duomenimis, paslaugų PMI reikšmė siekia 47,3 punkto, kai analitikai prognozavo vos 41,9 punkto. Rezultatas gerokai viršijo analitikų lūkesčius. Tai nuteikia pozityviai, ypač vertinant dabartinę situaciją regione viruso plitimo ir apribojimų atžvilgiu.

Image
Euro zonos bendras paslaugų ir gamybos (Composite) sektorių PMi indekso ir BVP pokyčiai. Šaltinis: IHS Markit

Eurostat paskelbė patikslintus lapkričio mėnesio infliacijos duomenis. Nerimaujantiems dėl infliacijos, kol kas itin sunerimti neverta. Euro zonos jau ketvirtį mėnesį iš eilės gyvena defliacijos sąlygomis (oficialiais duomenimis). Metinis kainų nuosmukis euro zonoje praėjusį mėnesį siekė 0,3%. Prieš metus metinė infliacija siekė 1%. Europos Sąjungoje lapkritį bendras kainų augimas buvo teigiamas ir sudarė 0,2%. Stipriausiai kainos krito Graikijoje (-2,1%), Estijoje (-1,2%), Slovėnijoje ir Kipre (-1,1%). Sparčiausias kainų augimas buvo fiksuotas Lenkijoje (3,7%), Vengrijoje ir Čekijoje (2,8%). Lietuvoje metinis infliacijos lygis praėjusį mėnesį siekė 0,4%.

Image
Metinis vartotojų kainų indekso pokytis. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Stipriau brango Vokietijos automobilių pramonės gigantės Volkswagen akcijos. Bendrovės stebėtojų taryba išreiškė paramą kompanijos vadovui H. Diess. Pastarosiomis savaitėmis Volkswagen gyveno konfliktinėje situacijoje tarp H. Diess ir kelių vienų iš pagrindinių bendrovės akcininkų. Pasak stebėtojų tarybos, H. Dies įtaka Volkswagen kompanijai buvo itin didelė nuo pat 2015 metų, kai vadovas perėjo dirbti iš BMW. Be H. Diess Volkswagen transformacija ir pokyčiai nebūtų buvę tokie sėkmingi.

Žemyn smuko drabužių mažmenininkių Inditex ir H&M vertybinių popierių kainos. Praėjusį ketvirtį pardavimai krito 10%, tiesa, praėjusį mėnesį nuosmukis buvo stipresnis. Spalio 22 – Lapkričio 30 d. laikotarpiu bendri kompanijos pardavimai buvo 22% mažesni.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai