Savaitės rinkų apžvalga (11.30 – 12.04)

Image

JAV

Praėjusią savaitė JAV indeksai lapkričio mėnesį užbaigė vienais geriausių rezultatų per daugiau nei kelis dešimtmečius. S&P 500 prieaugis sudarė 10,75%, Dow Jones 11,84% ir Nasdaq 100 reikšmė pakilusi 11%. Visgi, pagal prieaugius šiais metais lapkritis yra antras, dar geresni rezultatai buvo stebimi balandį (po staigaus rinkų kritimų). Atkreipiamas dėmesys, kad Gruodis JAV akcijoms dažniausiai taip pat būna neblogas dėl kalėdinių išpardavimų (CFRA Research duomenimis, S&P 500 prieaugis paskutinį metų mėnesį siekia apie 1,5%), tačiau reikėtų įsivertinti įspūdingus šio mėnesio rezultatus. Po tokių šuolių, sekančio mėnesio rezultatai istoriškai nebūna prastesni. Lapkritis taip pat buvo pažymėtas didesne rotacija tarp sektorių. Rinkos dalyviai prisiminė vis dar atpigusias ciklinių sektorių akcijas, buvo prisiminta vertės investavimo filosofija. Matėme didesnį kapitalo antplūdį į tokius tradicinius verslo sektorius kaip energetika ar bankininkystė. Pastarųjų sektorių atstovių akcijų prieaugis ir buvo didžiausias.

Pozytivių naujienų investuotojai sulaukė ir praėjusią savaitė su Covid-19 vakcinomis. Jungtinė Karalystė tapo pirmąją valstybe pasaulyje oficialiai patvirtinusia Pfizer-BioNTech sukurtos vakcinos naudojimą. Prognozuojama, kad vakcina bus pradėta platinti jau kitą savaitę, iš pradžių vakcinuojami bus senesnio amžiaus gyventojai ir medicinos darbuotojai. Visgi, kompanija pranešė, jog šiais metais planuoja pristatyti tik pusę, t.y. 50 mln. vakcinos dozių, lyginant su anksčiau žadėtais planais. Buvo kalbama, kad kompanija kartu su Vokietijos biotechnologijų gamintoja BioNTech iki metų pabaigos išplatins bent 100 mln. vakcinos dozių. Pfizer suduria su gamybos ir tiekimo grandinės problemomis. Bendrovės sukurtą vakciną pakankamai sudėtinga tiek sandėliuoti, tiek transportuoti. Ji turit būti laikoma -70 °C temperatūroje. Daug lengviau saugoma Moderna sukurta vakcina, kurią galima laikyti ir 2 – 7 °C temperatūroje. Itin išsiskiria ir šių kompanijų akcijų pasirodymai biržoje.

JK bankas Barclays pasidalino savo prognozėmis ekonomikos atžvilgiu. Pasak Barclays ekonominių tyrimo skyriaus vadovo C. Keller, rinkos dalyviai yra teisūs būdami nusiteikę optimistiškai pasaulio ekonomikos augimo perspektyvų kitais metais atžvilgiu. Barclays prognozuoja, kad kitas metais bendras pasaulio bendrasis vidaus produktas augs 5,6%, po šių metų 3,6% nuosmukio. C. Keller teigė, jog tikisi, jog kitais metais pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 peržengs 4000 punktų ribą, rekordus turėtų pasiekti ir Europos valstybių akcijų indeksai.

Tuo tarpu atsirado ir didėjančios viltys dėl naujo fiskalinio paketo JAV. Antradienį dvišalė JAV senatorių grupė pasiūlė 908 mlrd. USD pagalbos paketą, o JAV demokratų partijos atstovai paragino kaip įmanoma greičiau pradėti derybas dėl ekonomikos skatinimo paketo.

JAV ekonominiai rodikliai

Teigiamai nuteikia paskelbtos praėjusios savaitės naujų bedarbių paraiškos. Registruota 712 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai mažiausiai per visą pandemiją. Ekonomistai prognozavo, kad jų skaičius sieks 775 tūkst.

Daug dėmesio sulaukė paskelbti lapkričio mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Itin nuvylė sukurtų naujų darbo vietų skaičius. Praėjusį mėnesį JAV buvo įdarbinta vos 245 tūkst. naujų darbuotojų, išskyrus žemės ūkio sektorių. Ekonomistai prognozavo, kad naujų darbo vietų skaičius sieks 480 tūkst. Tai mažiausias skaičius nuo gegužės mėnesio, kai JAV darbo rinkoje situacija pradėjo gerėti.

Image
JAV sukurtų naujų darbo vietų skaičius. Šaltinis: tradingeconomics.com

Nepaisant mažiau nei prognozuota sukurtų darbo vietų, bendras nedarbo lygis JAV praėjusį mėnesį sumažėjo iki 6,7%. Spalį nedarbas šalyje siekė 6,9%, o ekonomistai prognozavo, kad nedarbo lygis sudarys 6,8%.

Lūkesčius pranoko vidutinio darbo užmokesčio pokyčiai. Lapkritį amerikiečių atlyginimai, lyginant su spaliu, augo 0,3%. Spalį užmokesčio augimas siekė 0,1%. Vidutinis valandinis atlyginimas JAV praėjusį mėnesį siekė 29,58 USD.

JAV Įmonės

Stipriai pingo elektromobilių gamintojos Nikola Corporation akcijos. Skelbiama, jog kita JAV automobilių gamintoja General Motors atsisako rugsėjį paskelbto susitarimo, kuriuo buvo sutarta dėl 11% Nikola Corporation akcijų įsigijimo. Sandorio dydis galėjo siekti 2 mlrd. USD. Taip pat atsisakoma planų ir dėl Nikola Badger sunkvežimio gaminimo, kurį turėjo organizuoti General Motors. Tiesa, kmpanijos turėtų toliau bendradarbiauti dėl baterijų vystymo ir gamybos. Rugsėjį po paskelbimo apie susitarimą pasirodė pranešimai, jog Nikola ir jos įkūrėjo T. Miltono apgavysčių. T. Miltonas atsistatydino, tiesa, tyrimas dėl galimo sukčiavimo toliau yra tiriamas.

Brango Tesla akcijos. Investicinio banko Goldman Sachs analitikai pagerino savo rekomendaciją Tesla atžvilgiu į „pirkti“. Gerokai pakelta ir tikslinė rekomenduojama akcijos kaina, t..y. nuo 455 USD iki 780 USD. Pasak banko analitiko M. Delaney, elektromobilių įsitvirtinimas rinkoje vis labiau spartėja ir įvyks didesniu mastu greičiau nei buvo prognozuota anksčiau. Sparčiau nei tikėtasi pinga ir baterijos, o tai gerina ekonominius veiksmus renkantis elektromobilio pirkimo atveju. 

Stipriai brango JAV biotechnologijų įmonės Moderna akcijos. Baigusi vakcinos klinikinių tyrimų analizę Moderna paskelbė, jog JAV maisto ir vaistų administracijai (FDA) išsiuntė prašymus dėl skubaus vakcinos naudojimo patvirtinimo. Bendrovė taip pat kreipsis į Europos vaistų agentūrą, kad jai būtų leidžiama tiekti savo sukurtą vakciną Europos rinkoje. Moderna akcijos nuo metų pradžios buvo momentu brangusio iki 681%, vėliau kaina kiek koregavosi. Kitos vakcinos kūrėjos Pfizer ir BioNtech taip pat pranešė, jog pateikė prašymą dėl vakcinos platinimo Europoje.

Aktyviau buvo prekiaujama Zoom Video Communications akcijomis. Bendrovė paskelbė ketvirčio rezultatus, kurie gerokai pranoko analitikų lūkesčius. Kompanijos pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, išaugo net 367% ir siekė 777,2 mln. USD. Pelnas akcijai siekė net 0,99 USD. Analitikai prognozavo, kad praėjusio ketvirčio pajamos sieks 694,0 mln. USD, o pelnas akcijai sudarys 0,76 USD. Bendrovė prognozuoja kad ketvirtą ketvirtį pakoreguotas pelnas akcijai sudarys 0,77 – 0,79 USD, o pajamos sieks 806 – 811 mln. USD. Zoom akcijos nuo metų pradžios pabrangusios daugiau nei 600%.

Salesforce patvirtino anksčiau skelbtą informaciją apie bendrovės Slack Technologies (WORK) įsigijimą. Už Slack bus sumokėta 27 mlrd. USD grynais ir akcijomis. Viena akcija įkainota 45,86 USD. Praėjusią savaitę Wall Street Journal pranešus, jog vyskta derybos dėl bendrovės įsigijimo Slack Technologies per dieną pabrango daugiau nei 37%. Slack verslui siūlo tarpusavio bendravimo platformą, kaip pvz. Google Hangouts ir kt. 2016 metais kompaniją bandė įsigyti ir pati Microsft, kuri vėliau pristatė savo produktą – Microsoft Teams. Tai šiuo metu pagrindinis Slack konkurentas, kuris atėmė nemažą rinkos dalį. Salesforce.com siūlo įvairią programinę įrangą, specializuojasi klientų valdymo sistemose. Bendrovė pakankamai dažnai vykdo įsigijimus. Paskutinis jos įsigijimas įvyko praėjusiais metais. Tuomet už 15,7 mlrd. USD buvo įsigyta kompanija Tableu Software.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos regiono akcijoms, kaip ir JAV, lapkričio mėnesis buvo įspūdingas. Euro stoxx 600 indekso prieaugis siekė 13,73%. Remiantis Refinitiv duomenimis, regiono oro skrydžių bendrovių akcijos šį mėnesį pabrangusios beveik 50%. Tai geriausias mėnesis šiam sektoriui istorijoje.

Toliau įnirtingai tęsimos derybos dėl Brexit. Europos Sąjungos vyr. derybų atstovas M. Barnieris pranešė, jog nėra tikras, ar prekybos susitarimas su Jungtine Karalyste bus galutinai suderintas. Pasak jo, ateinančios dienos nulems, ar Brexit įvyks su susitarimu ar be jo. Derybos šiuo metu vyksta Londone. Jeigu susitarimas bus pasiektas, jį dar turės patvirtinti ir JK bei ES parlamentų. Šis procesas turėtų prasidėti po susitarimo pasiekimo praėjus keletui savaičių. Gruodžio 31 dieną baigiasi JK pereinamasis išstojimo iš ES laikotarpis. Jeigu nebus pasiektas susitarimas iki šios datos, prekyba tarp ES ir JK vyks remiantis Pasaulio prekybos organizacijos nuostatomis.

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis preliminariais duomenimis, Vokietijoje vartotojų kainų indeksas šį mėnesį, lyginant su spaliu, krito net 0,8%. Ekonomistai prognozavo 0,7% sieksiantį nuosmukį. Lyginant su 2019 metų lapkričio mėnesiu, kainų nuosmukis siekia 0,3%. Palyginimui, atitinkamus duomenis paskelbė ir Italija. Šioje šalyje vartotojų kainų indeksas, lyginant su praėjusiu mėnesiu traukėsi 0,1%. Tuo tarpu metinis kainų kritimas siekė 0,2%.

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, euro zonoje vartotojų kainų indeksas šį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito 0,3%. Regionas ir toliau gyvena defliacijos sąlygomis. Per metus labiausiai brango maisto, alkoholio ir tabako produktų kainos, kurios vidutiniškai išaugo 1,9%. Paslaugų kainos didėjo 1,9%. Stipriausiai pigo energijos ištekliai, kurių kainos per metus sumažėjo 8,4%.

Lūkesčius gerokai paskelbti Vokietijos mažmenininkų pardavimai. Jų apimtys spalio mėnesį, lyginant su rugsėju, išaugo 2,6%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas bus kuklesnis ir sudarys 1,3%. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, mažmeninės prekybos apimtys didžiausioje euro zonos ekonomikoje Vikietijoje išaugo net 8%.

Eurostat paskelbė, jog euro zonoje nedarbo lygis spalio mėnesį siekė 8,4%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Europos Sąjungoje nedarbas siekė 7,6% ir, lyginant su rugsėju, nesikeitė. 2019 metų spalį nedarbas ES sudarė 6,6%. Iš duomenis paskelbusių ES valstybių, daugiausiai bedarbių buvo Ispanijoje (16,2%), Kipre (10,5%), Lietuvoje (10,4%). Mažiausias nedarbo lygis: Čekijoje (2,9%), Lenkijoje (3,5%), Maltoje (3,9%).

Image
ES ir euro zonos nedarbo lygis. Šaltinis: Eurostat

Lūkesčius pranoko paskelbti euro zonos mažmenininkų pardavimai. Prekybos apimtys regione spalio mėnesį, lyginant su rugsėju, augo 1,5%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks 0,7%. Lyginant su 2019 metų spalio mėnesiu, prekybos apimtys regione išaugusios 4,3%. Tarp ES valstybių narių, didžiausias metinis augimas spalio mėnesį buvo fiksuotas Airijoje (+13,8%), Danijoje (+12,5%), Lietuvoje (+8,5%). Mažmenininkų apyvartos nuosmukis registruotas Slovėnijoje (-11,1%), Maltoje (-7,2%), Bulgarijoje (-5,3%).

Image
Mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje ir ES. Šaltinis: Eurostat

Lūkesčius pranoko Vokietijos gamyklų užsakymai. Spalio mėnesį, lyginant su rugsėju, naujų užsakymų apimtys ūgtelėjo 2,9%. Buvo prognozuojamas 1,4% augimas. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, gamyklų užsakymų apimtys spalio mėnesį buvo išaugusios 1,8%.

Europos įmonės

Tarp pavienių bendrovių regiono akcijų biržose išsiskirė variklių gamintoja Rolls-Royce. Bendrovės akcijos stipriau brangsta. Bloomberg interviu su vienu iš įmonės vadovu S. Burru skelbiama, jog Rolls-Royce mato galimybes naujų variklių technologijų vystyme ir yra tikimybė, kad kompanija vėl grįš į mažesnio dydžio reaktyvinių lėktuvų rinką. Rolls-Royce fokusas pastaraisiais metais buvo darbas su didesniais lėktuvais, o toks verslo modelis pandemijos metu kelia sunkumų.

Žaliavos

Nepaisant įsivyravusios Europoje defliacijos, euras toliau brango. Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu aplenkė psichologiškai svarbų 1,2 lygį ir perkopęs aukščiau nei 1,21. Paskutinį kartą euras JAV dolerio atžvilgiu brangiau kainavo 2018 metų balandžio mėnesio.

Tam įtakos turėjo ir Aukso kainai. Pagaliau po trijų savaičių nuoseklaus kainos mažėjimo apsisuko ir šią savaitę padidėjo 2,9 proc. iki  1840 ribos. Tam įtakos turėjo teigiamos naujienos, kad artimiausiu metu gali būti patvirtintas dar vienas stimulo paketas JAV ir JAV dolerio kainos mažėjimas.

Image
Aukso ir EUR/USD kainų pokyčiai. Šaltinis: tradngeconomics.lt

OPEC ir trečiosioms šalims pagaliau pavyko susitarti dėl gavybos apribojimų mažinimo. 2021 m. sausį pasiūla bus padidinta 0,5 mln. barelių per dieną (gerokai mažiau, negu anksčiau planuota), o vėliau dėl kiekvieno mėnesio kvotų bus sprendžiama atskirai.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai