Žaliavų rinkos apžvalga (08-16 – 09-18)

2019-09-20

Nafta

Per nagrinėjamą laikotarpį WTI naftos kaina augo 6,2% o Brent tipo nafta pigo 9,2%. Nuo metų pradžios abiejų tipų naftos kainos yra išaugusios atitinkamai 29,1% ir 18,9%.

Rugsėjo viduryje S. Arabijoje įvyko atakos šalies naftos bendrovei Saudi Aramco priklausančiuose naftos kompleksuose. Užpuolių metu paveikta daugiau nei pusė S. Arabijos naftos tiekimo, t.y. 5,7 mln. barelių per dieną. Tai sudarė apie 5% pasaulinės naftos gavybos per dieną. Po atakų atsidarius biržoms dienos prekybos metu Brent naftos kaina vienu metu buvo šoktelėjusi ir 20%. Tai didžiausias dienos pokytis istorijoje. JAV leido naudoti šalies naftos rezervus kiek reikės, kad rinka būtų pakankamai aprūpinta, o S. Arabija savo ruožtu paskelbė, jog pajėgumai 100% turėtų būti atnaujinti dar iki šio mėnesio pabaigos, tiesa, rinkos dalyviai tai t kol kas vertino skeptiškai. Bet kokiu atveju situacija regione itin įtempta. Pasak S. Arabijos gynybos ministerijos, už atakas buvo atsakingas Iranas. JAV nusprendė dar labiau sugriežtinti sankcijas Iranui, nors šalis neigia tokių kaltinimų. Didėjanti įtampa Vidurio rytų regione tarp Irano ir S. Arabijos kelia nerimą analitikams, išpuoliai parodė kokia pažeidžiama gali būti naftos rinka, o įvykus panašiems įvykiams galima tikėtis dar didesnio kainos šuolio.

Aktyvių naftos platformų skaičius JAV krenta. Per laikotarpį jų sumažėjo 37 (nuo 770 iki 733). Prieš metus platformų buvo daugiau – 867. Tuomet WTI naftos kaina buvo apie 8 USD didesnė nei rengiant šią apžvalgą.

Auksas

Nagrinėjamu laikotarpiu aukso kaina smuktelėjo 2,3%. Nuo metų pradžios metalas yra pabrangęs 16,2%.

JAV centrinis bankas rugsėjo posėdyje antrą kartą šiais metais sumažino bazinių palūkanų normą. Šiuo metu palūkanos siekia 1,75 – 2%. FED balsuojančių narių balsai buvo pakankamai išsiskirstę. 7 nariai balsavo už, o 3 pasisakė prieš palūkanų mažinimą. Tai didžiausias narių, pasisakiusių prieš priimtą galutinį sprendimą, skaičius nuo 2016 m. Rinkos dalyviai tai interpretavo kaip užuominą, kad palūkanos daugiau gali būti ir nemažinamos. ECB paskelbė apie skatinimo programą, toliau nuogąstaujama, kad Vokietija pateks į recesiją.

Centriniai bankai laisvindami monetarinę politiką, tuo pačiu toliau didina aukso atsargas, taip gerindami rezervų diversifikaciją. Kinija rugpjūtį įsigijo dar 5,91 t. aukso, nuo praėjusių metų gruodžio šalies centrinis bankas padidino rezervus apie 100 t., Rusija šiais metais įsigijo 106 t. Kinijos aukso atsargos siekia 1950 t., o Rusijos 2,2 tūkst. t. Kai kurie analitikai tokius veiksmus traktuoja kaip pasiruošimą laikui, kuomet doleris nebebus pasaulio rezervinė valiuta. Per paskutinį vasaros mėnesį ETF „aukso“ fondų įsigytas brangiojo metalo kiekis buvo didžiausias nuo 2013 m. ETF fondų aukso atsargos rugpjūtį didėjo 101,9 t. ir pasiekė 2453,2 t. Citigroup bankas prognozuoja, kad per artimiausius dvejus metus aukso kaina gali viršyti 2 tūkst. dolerių už unciją. Aukščiausia aukso kaina buvo pasiekta 2011 metais, kuomet buvo mokama 1921 USD už unciją.

Pramoniniai metalai

Per laikotarpį pramoninių metalų kainų svertinį vidurkį atspindinčio „Bloomberg Industrial Metals Subindex“ indekso reikšmė kilo į viršų 1,9%.

Vario kaina per mėnesį beveik nepakito. Rinkoje toliau esant metalo deficitui, Peru, antra pagal išgaunamą vario kiekį pasaulio šalis, pranešė, jog metalo gavybos apimtys per ateinančius trejus metus išaugs 27%. Per paskutinius keturis metus šalyje išgaunamo vario apimtys šoktelėjo net 77%. Aukso gavyba turėtų padidėti 12% iki 2022 m. Europos automobilių gamintojų asociacija pranešė, jog rugpjūtį Europos Sąjungos šalyse naujų registruotų automobilių kiekis, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, krito 8,4% iki 1,04 mln. Didžiausias kritimas buvo fiksuotas Ispanijoje ir Prancūzijoje, kur pardavimai atitinkamai krito 31% ir 14%. Vokietijoje jie buvo mažesni 0,8%, Italijoje apimtys smuko 3,1%.

Nikelis brango 6,2%. Didžiausia nikelio eksportuoja pasaulyje Indonezija pranešė, jog nuo ateinančių metų sustabdys neapdorotos nikelio rūdos eksportą, nors draudimai turėjo įsigalioti 2022 m. Tokiu būdu norima vietinėje rinkoje apdoroti daugiau šalyje išgaunamų išteklių, sukuriant daugiau pridėtinės vertės. Londono biržoje nikelio kaina po pranešimo pasiekė pastarųjų penkių metų žemumas, Šanchajuje – viršijo aukščiausią visų laikų lygį. Analitikai prognozuoja,  kad nikelio kaina per ateinančius mėnesius pašoks iki 20 tūkst. USD už toną. Apžvalgos metu ji siekia 17,7 tūkst. USD.

Cinkas brango 2,6%, o aliuminio kaina kilo 2,3%.

Žemės ūkio kultūros

Rogers International Commodity Agriculture indeksas, atspindintis žemės ūkio kultūrų kainų pokyčius, per nagrinėjamą laikotarpį kilo 1,7%.   

Kviečių kontraktų kaina Čikagos ateities sandorių biržoje išaugo 4,2%. Kukurūzai pabrango 2,9%. Medvilnės kaina ūgtelėjo, 1,4%, o sojos pupelių – 2,1%. Kinija didino perkamų sojos pupelių iš JAV augintojų apimtis. Rugsėjį sudarytų sandorių dydžiai buvo didžiausi nuo birželio. Taip pat prižadėta toliau pirkti ir kiaulieną. Sojos pupelės ir kiauliena yra didžiausiomis apimtimis iš JAV į Kiniją eksportuojamos prekės.

Kavos pupelių ateities sandoriai per mėnesį pabrango 6,5%. Tarptautinė Kavos organizacija pranešė, jog pasaulio kavos eksporto 2018-19 metų derliaus apimtys spalio – liepos mėnesiais, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, augo 10%. Organizacija taip pat padidino prognozuojamą šių metų derliaus pasiūlos perteklių. Įdomu, kad Vietnamo eksporto apimtys sausio – rugpjūčio mėnesiais krito 11,5%. Tiesa, Vietname daugiausiai yra užauginama Robusta rūšies kavos pupelių.  Tuo tarpu Brazilijos vyriausybinė organizacija Conab sumažino šių metų Brazilijos derliaus prognozes dėl prastesnių oro sąlygų. Brazilijos regione Minas Gerais stipresnio lietaus nebuvo jau keletą mėnesių.

                      Kakavos kaina šoktelėjo 12,5%. Pasirodė pranešimai, kad dvi didžiausios kakavos gamintojos pasaulyje Gana ir Dramblio Kaulo Krantas planuoja įvesti kakavos gamybos apimčių „lubas“ tam, kad būtų palaikomos kainos ir išvengta perprodukcijos.

Jums taip pat gali būti įdomu