Žaliavų rinkos apžvalga (05-16 – 06-17)

2019-06-17

Nafta

Per nagrinėjamą laikotarpį WTI naftos kaina smigo žemyn 16,2% o Brent tipo nafta pigo 15%. Nuo metų pradžios naftos kainos yra išaugusios atitinkamai 14,4% ir 13,3%. Kainos kritimui įtakos turėjo eilė veiksnių: prekybos nesutarimai, prastėjančios pasaulio ekonomikos augimo prognozės, smunkanti paklausa.

OPEC sumažino pasaulio paklausos naftos augimą 70 tūkst. barelių iki 1,14 mln. barelių per dieną. Praėjusiais metais paklausa augo 1,41 mln. b.p.d. Kartelio ir jo sąjungininkių susitikimas nukeltas į liepą, nors turėjo vykti birželį. Bus sprendžiamas klausimas dėl tolimesnio gavybos mažinimo susitarimo pratęsimo, kuris priimtas praėjusių metų gruodį. Tuomet sutarta dėl bendro 1,2 mln. barelių gavybos mažinimo. Pagrindinės OPEC sąjungininkės Rusijos prezidentas V. Putinas teigė, jog bendradarbiavimas su OPEC bus toliau tęsiamas, tačiau skiriasi „teisingos“ kainos suvokimas. Pasak jo, Rusijos biudžetas subalansuotas skaičiuojant 40 USD už barelį, o remiantis Tarptautinio Valiutos Fondo teigimu, S. Arabijai reikia vidutinės 80 – 85 USD už barelį kainos biudžeto subalansavimui.

Didėjo JAV naftos atsargos. Per mėnesį atsargų kiekis išaugo daugiau nei 13 mln. barelių, kai buvo prognozuojamas 5 mln. barelių mažėjimas.

Tuo tarpu aktyvių naftos platformų skaičius JAV mažėja. Per mėnesį jų sumažėjo 17 vnt. (nuo 805 iki 788 vnt.). Prieš metus platformų buvo ženkliai daugiau (863 vnt.). Tuomet WTI naftos kaina siekė apie 64 USD už barelį. Apžvalgos metu barelio kaina sukasi apie 54 USD.

Auksas

Nagrinėjamu laikotarpiu aukso kaina kilo į viršų 3,34%. Nuo metų pradžios blizgusis metalas yra pabrangęs 4,4%. Pastaruoju metu dėl lėtėjančios pasaulio ekonomikos daugiausiai dėmesio sulaukia pasaulio centriniai bankai, kurie ieško priemonių paskatinti augimą. ECB akiratyje ir toliau išlieka galimas palūkanų normų mažinimas bei tokios priemonės, kaip turto supirkimo programa. Australijos centrinis bankas nukirpo palūkanų normas nuo 1,5% iki 1,25%. Jos pasiekė žemiausią lygį šalies istorijoje. Tai turėtų suteikti stimulo darbo rinkai ir padėti pakelti infliacijos lygį. N. Zelandijoje palūkanas iki 1,5% sumažintos gegužę. Rusijoje jos nukirptos nuo 7,75% iki 7,5%. Kiek santūriau laikosi JAV centrinis bankas. Birželio mėnesio susitikime nuspręsta nekeisti palūkanų normos (2,25 – 2,5%). FED leido suprasti, kad kol kas mažai tikėtina, kad palūkanos JAV šiais metais bus mažinamos, tačiau atsiradus poreikiui, to bus imtasi. Nepaisant to, rinkos dalyviai toliau prognozuoja kartą ar du šiais metais mažėsiančias palūkanas. Tai gali paskatinti ir tauriųjų metalų brangimą.

Kinija toliau didina užsienio šalių valiutų ir aukso atsargas. Gegužę aukso rezervai didėjo nuo 61,1 iki 61,91 mln. uncijų. Tai jau šeštas mėnesis iš eilės, kuomet ši šalis didina brangiojo metalo atsargas. Tuo tarpu turimų JAV obligacijų kiekį Kinija, atvirkščiai, ir toliau mažina. Balandį jis pasiekė 1,11 trln. USD. Tai žemiausias lygis per du metus. Tiesa, Kinija išlieka didžiausia JAV užsienio skolos valdytoja.

Pramoniniai metalai

Per mėnesį pramoninių metalų kainų svertinų vidurkį atspindintis „Bloomberg Industrial Metals Subindex“ krito 4,27%. Tam įtaką daro prekybos nesutarimai, paaštrėję JAV santykiai su Meksika bei galimi tarifai į JAV įvežamiems automobiliams.

Vario kaina smuko 3,5%. Kinijoje 11-ą mėnesį iš eilės krenta automobilių pardavimai. Gegužę mažmeninė prekyba smuko net 16,4%. Šalies valdžia pristatė skatinimo planą, tiesa, abejojama ar tai padės. Nepaisant bendro zvario kainos kritimo, antroje mėnesio pusėje kaina stabilizavosi. Chuquicamata kasykloje Čilėje, kurią kontroliuoja didžiausia vario išgavėja Codelco, vyko streikas. Tarptautinė Australijos vario asociacija skaičiuoja, jog metalo paklausa iki 2040 m. išaugs iki 26 mln. tonų per metus. Tai dvigubai daugiau nei šiuo metu. Kalnakasybos bendrovės bus priverstos ieškoti metalo gilesniuose, sunkiau prieinamuose telkiniuose. Šių metų vario deficitas turėtų sudaryti 190 tūkst. tonų.           

Aliuminis pigo 5,4%. Kaina pasiekė šių metų žemumas, nepaisant įtemptos situacijos rinkoje. Alcoa prognozuoja, kad 2019 m. aliuminio deficitas sudarys 1,5 – 1,9 mln. tonų. Tam daugiausiai įtakos turės auganti paklausa automobilių gamybos sektoriuje, siekiant kurti vis lengvesnes transporto priemones. Platinos kaina krito virš 6% ir laikosi istorinėse žemumose. Skirtumas tarp paladžio ir platinos buvo pasiekęs ir 700 USD, nors abu metalai daugiausiai naudojami automobilių katalizatorių gamyboje. Tiesa, platina dažniau naudojama dyzeliniuose automobiliuose.

Žemės ūkio kultūros

Rogers International Commodity Agriculture indeksas, atspindintis žemės ūkio kultūrų kainų pokyčius, praėjusį mėnesį šoktelėjo net 7,2%.

Kviečių kaina Čikagos ateities sandorių biržoje per mėnesį šovė į viršų 20%. Sojų pupelės brango apie 9%, o kukurūzų kaina šoktelėjo net 23% ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 2014 metų.

Gegužės pabaigoje JAV žemės ūkio departamentas (USDA) paskelbė apie 16 mlrd. USD dydžio paramos projektą šalies ūkininkams. Iš jų 14,5 mlrd. USD bus skirta padengti nuostolius kilusius dėl JAV prekybos konflikto su Kinija. Kainų šuolius išprovokavo ir birželio pradžioje JAV vyravusios stiprios liūtys, kurios atvedė iki potvynių. Dėl jų gerokai nusikėlė sėjimo darbai. Paskutinėje USDA ataskaitoje prognozuojama, kad 2019/20 metų kukurūzų derlius bus beveik 11% mažesnis nei praėjusiais metais. Jeigu tai pasitvirtins, derlius bus mažiausias nuo 2015/16 metų. Sumažintos ir prognozės dėl JAV kviečių atsargų. Tiesa, bendrai pasaulio atsargos turėtų kiek išaugti. Dar kartą padidintos prognozės dėl Rusijos kviečių eksporto. Jis turėtų siekti 37 mln. t.. Prognozuojama, kad Ukraina eksportuos 19,5 mln. t. Tai visų laikų rekordas.

Medvilnė pigo 1,5%. Kaina toliau laikosi trijų metų žemumose.  Kavos pupelių ateities sandoriai brango beveik 5%. Įtakos turėjo pasirodę pranešimai apie galimas šalnas. Būtent žema temperatūra yra pavojinga kavamedžiams.1997 metais gegužės pabaigoje dėl šalnų Brazilijoje kaina buvo viršijusi ir 3 USD už svarą. Šiuo metu kaina nesiekia ir  1 USD.

Jums taip pat gali būti įdomu