Žaliavų rinkos apžvalga (03-18 – 04-15)

2019-04-15

Nafta

Per nagrinėjamą laikotarpį WTI rūšies nafta pabrango 8,3%. BRENT kaina kilo 6%. Nuo metų pradžios naftos kainos yra išaugusios atitinkamai 39% ir 32%.

Remiantis OPEC ataskaita, kovo mėnesį organizacijos narių gamybos apimtys vidutiniškai siekė 30,02 mln. barelių per dieną (b.p.d.). Tai 0,53 mln. barelių mažiau nei vasarį. Labiausiai gavyba mažėjo S. Arabijoje. Apimtys smuko 324 tūkst. ir siekė 9,79 mln. b. p. d. Venesuelos ir toliau tebesikapanojančioje krizėje, apimtys krito 0,29 mln. iki viso labo 0,73 mln. b. p. d. Vienintelėje Libijoje gavyba kiek smarkiau didėjo. Tiesa, tai gali būti laikina, kadangi šalyje šiuo metu situacija yra išties įtempta. Pradėti kariniai veiksmai, kuriais bandoma perimti valstybės kontrolę.

Tarptautinė energetikos agentūra nepakeitė prognozių ir skaičiuoja, kad vidutinė pasaulio naftos paklausa šiais metais sieks 1,4 mln. b. p. d. Tai 0,1 mln. daugiau nei praėjusiais metais. Visgi organizacijos vadovui F. Birolui užkliuvo išaugusios naftos kainos. Brent naftos kainai laikantis aukščiau 70 USD, neabejotinai ilgainiui bus jaučiamos pasekmės ir paklausai. Tai itin aktualu Azijoje, ypač Indijoje. Ši šalis importuoja 80% šalyje sunaudojamos naftos. Didėjančios kainos daro didelę įtaką infliaciją, o tai kelia sunkumų bandant laikytis vykdomos fiskalinės politikos krypties.

Per mėnesį aktyvių naftos platformų kiekis JAV nepasikeitė ir siekia 833 vnt. Prieš metus jų buvo 815 vnt. WTI tipo naftos kaina tuo metu siekė apie 66 – 67 USD už barelį.

Pramoniniai metalai

Per paskutinį mėnesį pramoninių metalų kainų svertinų vidurkį atspindintis „Bloomberg Industrial Metals Subindex“ pakilo į viršų 0,8%.

Vario kaina išaugo apie 1%. Didėjo kovo mėn. Kinijos importo apimtys. Importuota 391 tūkst. t. vario. Tai 25% daugiau nei vasarį ir 26% daugiau nei prieš metus. Pastaraisiais mėnesiais kiek geriau atrodo Kinijos ekonominiai rodikliai. Pramoninės gamybos apimtys kovą augo 8,5%, o tai 3,2% geriau nei vasarį. BVP augimas pateisino prognozes ir pirmą ketvirtį siekė 6,4%. Kinijai tenka apie pusę viso pasaulio vario pasiūlos, tad jos įtaka vario rinkoje itin didelė.

Cinkas per mėnesį pabrango apie 4%. Visgi kainai spaudimą kelia auganti pasiūla. Analitikai prognozuoja, kad iki metų pabaigos cinkas turėtų atpigti iki 2 300 USD už toną. Apžvalgos metu jo kaina siekia apie 2 800 USD.

Paladžio kaina kovo mėnesį viršijusi 1 600 USD už unciją per pastarąjį mėnesį nučiuožė žemyn daugiau nei 12%. Nors rinkoje ir toliau išlieka metalo deficitas, nuvilia naujų automobilių pardavimai. Apie 80% paladžio yra sunaudojama gaminant katalizatorius. Europoje kovo mėn. pardavimai siekė 1,74 mln. vienetų, o tai 3,9% mažiau nei praėjusiais metais. Kinijoje, didžiausioje pasaulio automobilių rinkoje, pardavimai krenta jau aštuonis mėnesius iš eilės. Tiesa, gamintojai prognozuoja, kad pardavimai pradės augti jau kitą pusmetį. Tam įtaką turėtų padaryti papildomos vyriausybės skatinimo programos, gamintojų nuolaidos ir gerėjanti bendra ekonominė būklė.

Žemės ūkio kultūros

Rogers International Commodity Agriculture indeksas, atspindintis žemės ūkio kultūrų kainų pokyčius, praėjusį mėnesį smuktelėjo apie 1%.

Kviečių ateities sandorių kainos nagrinėjamu laikotarpiu beveik nepakito. Tiesa, kainoms spaudimą turėtų didinti pagerintos prognozės dėl šių metų derliaus. JAV žemės ūkio departamentas 60% JAV žieminių kviečių derlių įvertino kaip puikios būklės. Tai 31% daugiau nei pernai. Vokietijos žemės ūkio kooperatyvų asociacija paskelbė, jog šių metų derlius bus 20,9% didesnis. Konsultacijų bendrovė SovEcon padidino savo prognozes dėl Rusijos derliaus. Jis turėtų siekti 83,4 mln. t. (buvo – 80 mln. t.).

Kava per mėnesį atpigo 6,4%. Tokių kainų nebuvo pastaruosius 13 metų. Brazilija ir toliau išlieka dominuojanti rinkos žaidėja, tačiau kenčia kitos kavą gaminančios šalys. Vietnamo, kuris yra antras pagal išauginamą kavos kiekį pasaulyje, ūkininkai priverstinai mažina pardavimus. Dabartinė kavos kaina Vietname vos viršija savikainą. Tarptautinė kavos organizacija skaičiuoja, jog 18/19 metų sezono kavos derlius pasaulyje siekia 168,05 mln. maišų (1 vnt – 60 kg). Tai 2,51 mln. daugiau nei pernai. Brazilijos dalis sudaro 62,5 mln., o šalies eksportas per paskutinius penkis mėnesius, lyginant su praėjusiais metais, išaugo net 29,7%. Kavos suvartojimas taip pat auga, tačiau neviršija pasiūlos. Pasaulinė paklausa turėtų sudaryti 164,99 mln. maišų, o tai 3,61 mln. daugiau nei pernai. Investuotojams laukiantiems kainų kilimo belieka tikėtis gamtos stichijų.

Jums taip pat gali būti įdomu