Susijungimų ir įsigijimų sandorių rinka
Po rekordinių 2021 metų, pasaulio susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers & aqcuisitions; M&A) rinkoje antrą praėjusių metų pusmetį ir pirmą šių metų ketvirtį įsivyravo ne itin pozityvios nuotaikos. Stipriai sumažėjo tiek pačių sandorių skaičius, tiek jų dydis. Vis garsėja taip dar ir nesulauktos ekonomikos recesijos signalai, centriniai bankai dar neužbaigė monetarinės politikos griežtinimo ciklo, siekdami suvaldyti užsispyrusiai aukštą infliacijos lygį, o kovo pradžioje kilusi krizė bankų sektoriuje dar labiau apmažino investuotojų rizikos apetitą. Mažai tikėtina, kad situacija artimiausiu laikotarpiu galėtų stipriai pagerėti. Vis dėlto, net ir tokiu sudėtingu laikotarpiu sandorių įvyko. Dalį jų šiame straipsnyje ir apžvelgsime.
M&A rinkoje sumažėjęs aktyvumas
Per pirmą šių metų ketvirtį pasaulio rinkose įvykdytų susijungimų ir įsigijimų sandorių bendra vertė siekė 582 mlrd. JAV dolerių, t.y. 48% mažiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus ir 27% mažiau nei per paskutinį praėjusių metų ketvirtį. Pirmų trijų šių mėnesių sudarytų sandorių skaičius siekė 8774 ir buvo 27% mažesnis nei prieš metus ir 11% mažesnis nei per 2022 metų ketvirtą ketvirtį.
Didžiausioje, Š. Amerikos „M&A“ rinkoje, įvykdytų sandorių vertė susitraukė 44% ir siekė apie 300 mlrd. JAV dolerių. Remiantis „Dealogic“ duomenimis, šiame žemyne sandorių skaičius krito 24% iki 3026. Europos rinkose aktyvumas sumažėjo dar labiau. Bendra sandorių vertė, lyginant su praėjusiais metais, smigo žemyn net 68% iki 87 mlrd. JAV dolerių, t.y. žemiausio lygio per daugiau nei du pastaruosius dešimtmečius. Regionui didelę įtaką toliau turi besitęsiantis karas Ukrainoje, taip pat rizikos apetitą mažino ir Šveicarijos banko „Credit Suisse“ gelbėjimas. Mažiausias sandorių rinkos aktyvumo nuosmukis buvo registruotas Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono rinkose. Sandorių vertė siekė 177 mlrd. JAV dolerių, t.y. 30% mažiau nei prieš metus. Prie to prisidėjo ir kiek atsigavęs ekonomikos aktyvumas Kinijoje, kur buvo panaikinti pandeminiai ribojimai. Australija išsiskyrė kalnakasybos sektoriuje įgyvendintais sandoriais.

Tarp pavienių sektorių, didžiausia dalis sandorių vertės tradiciškai „nugulė“ technologijose. Technologijų įmonių sudarytų „M&A” sandorių vertės dalis visų sandorių atžvilgiu pirmą ketvirtį siekė 19%. Bendra visų technologijų sandorių vertė susitraukė apie trečdalį. Sveikatos apsaugos sektoriuje įgyvendintų susitarimų bendras dydis siekė 99 mlrd. JAV dolerių. Prie to itin stipriai prisidėjo „Pfizer“ pasiektas susitarimas dėl biotechnologijų kompanijos „Seagen“ įsigijimo. Pastebima, kad didesnis aktyvumas pirmą ketvirtį vyravo labiau „gynybiniuose“ sektoriuose, t.y. sveikatos apsauga, kalnakasyba, energetika, nekilnojamasis turtas. Rizikingesniuose sektoriuose aktyvumas mažėjo labiau.
Tam didelę įtaką turėjo išaugusios palūkanos, kurios stipriai pakoregavo prognozuojamų piniginių srautų vertes. Žinoma, žiūrint iš praktinės pusės, didesnės ir geriau kapitalizuotos kompanijos nuosmukio rinkose metu, kaip tik turėtų aktyviau vykdyti mažesnių konkurenčių įsigijimus, tačiau mažėjant rizikos apetitui bendrai rinkose samdytiems įmonių vadovams yra sudėtingiau priimti rizikingesnius verslo plėtros sprendimus.
Didžiausias I ketvirčio įsigijimo sandoris
Didžiausią pirmo ketvirčio sandorį įvykdė jau minėta JAV farmacijos rinkos gigantė „Pfizer“. Kovo viduryje buvo paskelbta, kad „Pfizer“ pasiekė susitarimą dėl Sietle įkurtos biotechnologijų bendrovės „Seagen“ įsigijimo. Sandorio dydis siekia apie 43 mlrd. JAV dolerių. Už „Seagen“ akcijas bus sumokėta po 229 JAV dolerių. Apie sandorį buvo paskelbta kovo 13 dieną. Prieš paskelbimą už „Seagen“ akcijas biržoje buvo mokama po 172,61 JAV dolerių. Metų pradžioje akcijų kaina buvo dar žemesniame lygyje, t.y. kiek žemiau nei 130 JAV dolerių. Vasario mėnesį akcijos stipriai brango jau pasirodžius pranešimams ir gandams apie abiejų kompanijų vedamas derybas.
„Seagen“ iki „Pfizer“ sandorio jau senokai buvo vertinama, kaip vienas patraukliausių taikinių biotechnologijų sektoriuje. Bendrovei priklauso keturi jau patvirtinti ir rinkoje prieinami vaistai, skirti gydyti įvairių tipų vėžio susirgimus. „Seagen“ praėjusių pardavimų pajamos siekė 1,96 mlrd. JAV dolerių ir buvo apie 25% didesnės nei metus prieš. Metai buvo nuostolingi, iš viso patirta 610,31 mln. JAV dolerių nuostolių, tiesa, bendrovė net 1,35 mlrd. JAV dolerių skyrė kitų produktų tyrimams ir jų vystymui. „Pfizer“ pajamos praėjusiais metais sudarė 100,3 mlrd. JAV dolerių (23% augimas). Pardavimų dalis iš „Covid-19“ vakcinų ir vaistų siekė net apie 55%. Mažėjant „Covid-19“ pandemijos mastui „Pfizer“ pajamos neabejotinai trauksis, tad tokie įsigijimai, kaip „Seagen“ bendrovei yra būtini, siekiant kompensuoti bent dalį būsimų praradimų. „Pfizer“ vertinimu, įsigytų „Seagen“ vaistų pajamos iki 2030 metų pasieks 10 mlrd. JAV dolerių. Kaip pabrėžė „Pfizer“ vadovas A. Bourla: „Perkame ne auksinius kiaušinius, o žąsį dedančią auksinius kiaušinius“. „Pfizer“ praėjusiais metais taip pat už 11,6 mlrd. JAV dolerių įsigijo „Biohaven Pharmaceuticals“, o 2021 metais įvykdė kiek mažesnius „Arena Pharmaceutical“ , „Trillium Therapeutics“ įsigijimus.

Straipsnio rengimo metu (balandžio 21 d.) už „Seagen“ akcijas biržoje buvo mokama po 203,80 JAV dolerių. Skirtumas tarp rinkos ir patvirtinto sandorio kainų siekia 12,36%. Pasak “Pfizer” sandorį tikimasi užbaigti šiais metais arba kitų metų pradžioje. Kaip įprasta tokio dydžio sandoriams, didžiausią riziką kelia reguliuojančios institucijos. Šį sandorį atidžiai vertina JAV Prekybos Komisija (angl. “Federal Trade Commision”). Vis dėlto, analitikų vertinimu, šiuo atveju “Pfizer” galiausiai turėtų sulaukti reguliatoriaus leidimo užbaigti sandorį. Pati “Pfizer” pranešdama apie sandorį skelbė, jog neabejoja dėl sandorio “palaiminimo”, o reguliuojančioms institucijoms daugiausiai klausimų kils dėl pačio sandorio dydžio, o ne dėl galimo abiejų sujungtų kompanijų produktų galimos neigiamos įtakos rinkoje.
„CVS Health“ ir „Oak Street Health“ sandoris
Vasario mėnesį didžiausio JAV vaistinių tinklo valdytoja „CVS Health“ patvirtino privačių medicinos klinikų tinklo valdytojos „Oak Street Health“ įsigijimą. Sandorio dydis siekia 10,6 mlrd. JAV dolerių. Už „Oak Street Health“ akcijas bus sumokėta po 39 JAV dolerius. Dar prieš skelbiant oficialų pranešimą „Bloomberg“ ir kiti buvo pranešę apie galimą sandorį. „Oak Street Health“ valdo daugiau nei 160 sveikatos priežiūros centrų 21-oje JAV valstijoje. Bendrovė įvykdė pirminį viešąjį siūlymą 2020 metų rugpjūtį, kai išplatino akcijas po 21 JAV dolerius. 2021 metais „Oak Street Health“ rinkos vertė buvo pasiekusi piką ties 15 mlrd. USD įverčiu. Kompanijos pajamos per praėjusius metus sudarė 2,16 mlrd. JAV dolerių. Jos, lyginant su 2021 metais, išaugo 51%. Tiesa, nuostoliai siekė 515 mln. JAV dolerių.
„CVS Health“ pastaraisiais metais agresyviai vykdo plėtrą ir iš vaistinių tinklo valdytojos siekia tapti visą sveikatos priežiūros paslaugų spektrą siūlančia kompanija. 2018 metais „CVS Health“ susijungė su sveikatos apsaugos draudimo kompanija „Aetna“. Sandorio dydis tuomet siekė net 69 mlrd. JAV dolerių. Praėjusiais metais bendrovė už 8 mlrd. USD įsigijo sveikatos priežiūros paslaugas teikiančią kompaniją „Signify Health“, kurią taip pat siekė įsigyti ir tokios kompanijos, kaip „Amazon“ ir „UnitedHealth“. Tuomet „CVS Health“ taip pat indikavo, jog iki praėjusių metų pabaigos planavo atlikti dar vieną kompanijos įsigijimą priminės sveikatos priežiūros centrų rinkoje. Buvo pasirodę gandai, kad įsigyta galėtų būti ir privačių klinikų valdytoja „Cano Health“, tiesa, gandai nepasitvirtino, o „Cano Health“ akcijų kaina per keletą mėnesių krito net apie 90%. Vis dėlto, nemažai analitikų mano, kad kitas konsolidacijos taikynis pirminės sveikatos priežiūros sektoriuje galėtų būti būtent „Cano Health“. Bendrovė susiduria su nemenkais pinigų srautų iššūkiais. Straipsnio rengimo metu už „Cano Health“ akcijas buvo mokama po 1,16 JAV dolerių, nors dar praėjusių metų spalį kaina buvo netoli 10 JAV dolerių.
„CVS Health“ skelbė, jog tikisi, kad „Oak Street Health“ įsigijimo sandorį pavyks užbaigti šiais metais. Rinkoje beveik neabejojama, kad sandoris bus užbaigtas sėkmingai. Skirtumas tarp pasiūlymo ir rinkos kainų yra vos 0,09 JAV dolerių, t.y. apie 0,2%.
Konsolidacija kalnakasybos sektoriuje
Viso pasaulio regionuose stipriai kritus sudaromų susijungimų ir įsigijimų sandorių dydžiams ir skaičiui, pirmą ketvirtį kiek išskirtinę situaciją rinkos dalyviai galėjo stebėti Australijoje. Remiantis „Refinitiv“ duomenimis, Australijoje per pirmus tris mėnesius įvykdytų „M&A” sandorių bendra vertė siekė 36,6 mlrd. JAV dolerių. Ir nors tai gali pasirodyti nedidelė suma, lyginant ją su JAV rinkoje įprastais dydžiais, tačiau Australijoje sandorių skaičius buvo 3,5% didesnis nei prieš metus. Australija yra svarbi įvairių žaliavų, ypač metalų tiekėja pasaulyje. Būtent konsolidacija kalnakasybos, žaliavų sektoriuose šalyje pastaruoju metu buvo aktyvi. Pastaraisiais metais stipriai pabrangusios žaliavos sektoriaus įmonių balansuose sukaupė nemažai rezervų, kuriuos dalis bendrovių naudoja plėtrai per konkurenčių įsigijimus.
Didžiausia Australijos aukso kasybos bendrovė „Newcrest Mining“ vasario mėnesio pradžioje patvirtino, kad iš JAV kompanijos „Newmont Corporation“ sulaukė įsigijimo pasiūlymo. Vasarį „Newcrest“ akcinkams už kiekvieną akciją buvo pasiūlyta po 0,363 „Newmont“ akcijos. Tuomet bendrovė buvo įvertinta apie 17 mlrd. JAV dolerių, tiesa, „Newcrest“ pirminį pasiūlymą atmetė. Įdomu tai, jog „Newcrest“ kompanija anksčiau buvo pačios „Newmont“ dalis, kuri 1990 metais buvo sujungta su kitos kalnakasybos milžinės „BHP“ grupės įmone. Po pirminio pasiūlymo atmetimo, „Newmont“ balandžio mėnesį pateikė pagerintą pasiūlymą, t.y. akcininkams už „Newcrest“ akciją siūloma po 0,4 „Newmont“ akcijos, taip pat būtų išmokėti 1,10 JAV dolerių akcijai specialūs dividendai. Abi kompanijos pasirašė pirminį susitarimą pagal, kurį „Newmont“ gavo teisę iki gegužės 11 dienos atlikti išsamų „Newcrest“ finansinį, teisinį ir kt. patikrinimą. Straipsnio rengimo metu už „Newcrest“ akcijas buvo mokama po 28,90 Australijos dolerius (19,34 JAV dolerių), o „Newmont“ vertybiniai popieriai prekiavosi už 47,62 JAV dolerius. Pagal susitarimą „Newcrest“ gautų 0,4 „Newmont“ akcijos dalį, kurį šiuo metu rinkoje būtų verta 19,05 JAV dolerių. Pridėjus 1,10 JAV dolerių dividendų, gauname 20,15 JAV dolerių arba 30,11 Australijos dolerių. Skirtumas tarp pasiūlymo ir rinkos kainų siekia 1,21 Australijos dolerio arba 4,18%. Kol kas nėra aišku, ar dėl sandorio apskritai bus susitarta, tad skirtumas gali pasirodyti mažokas ir ne itin patrauklus tokio tipo investicijų mėgėjams.

Visame pasaulyje pagal pajamas didžiausia kalnakasybos kompanija pasaulyje „Glencore“ savo ruožtu taip pat ieško plėtros galimybių. Kovo pradžioje bendrovė pateikė pasiūlymą Kanados kompanijai „Teck Resources“ dėl abiejų bendrovių susijungimo. „Glencore“ pateikė tokį pasiūlymą po to, kai „Teck Resources“ pranešė apie planus atskirti matalų ir anglies kasybos verslus. Dėl šio plano „Teck Resources“ akcininkai turėjo balsuoti balandžio antroje pusėje. „Glencore“ susijungimo pasiūlymas buvo atmestas, tačiau bendrovė straipsnio rengimo metu buvo pranešusi, kad „Teck Resources“ akcininkams bus pateiktas pagerintas pasiūlymas. „Glencore“ yra pateikusi ir kitą pasiūlymą, t.y. už 8,2 mlrd. JAV dolerių įsigyti tik „Teck Resources“ anglies kasybos verslo dalį. „Teck Resources“ akcijos nuo metų pradžios iki balandžio 21 d. jau buvo pabrangusios apie 21%. Bendrovė rinkoje yra vertinama 24,2 mlrd. JAV dolerių.
Privataus kapitalo fondų investicijos
Dėl išaugusių palūkanų pastebimai mažėjo ir privataus kapitalo (angl. Private equity) fondų investicijos. Skaičiuojama, kad privataus kapitalo firmų sudarytų sandorių vertė pirmą ketvirtį siekė 88,6 mlrd. JAV dolerių ir buvo 61% mažesnė nei prieš metus. Mažėjo ir sandorių skaičius, bei, žinoma, premijų dydžiai sumokami perkant viešai listinguotas kompanijas.
Kovo viduryje viena didžiausių pasaulyje privataus kapitalo kompanijų investuojančių į įmonių įsigijimus “Blackstone“ paskelbė apie JAV programinės įrangos kūrėjos „Cvent“ įsigijimą. Sandorio dydis siekia apie 4,6 mlrd. JAV dolerių. Už „Cvent“ akcijas bus sumokėta po 8,50 JAV dolerių. Straipsnio rengimo metu jų kaina siekė 8,43 JAV dolerių. Apie galimą sandorį pranešimai pasirodė dar sausio mėnesio pabaigoje. Tuomet akcijos kainavo kiek daugiau nei 6,50 JAV dolerių. Vasarį buvo paskelbta, jog „Cvent“ atmetė pirminį 8 JAV dolerių už akciją „Blakcstone“ pasiūlymą. Vėliau pasiūlymas buvo padidintas iki 8,5 JAV dolerių. Per praėjusius metus „Cvent“ pardavimai siekė 630,5 mln. o nuostoliai sudarė 106,2 mln. JAV. dolerių Bendrovėje dirba 4,3 tūkst. darbuotojų. „Cvent“ siūlo programinę įrangą, skirtą renginiams, konferencijoms, seminarams organizuoti. Įdomu tai, jog beveik 82% „Cvent“ akcijų dalis priklausė kitai investicijų valdytojai „Vista Equity Partners“. Pastaroji „Cvent“ įsigijo 2016 metais už 1,65 mlrd. JAV dolerių. 2021 metais „Cvent“ akcijos buvo listinguotos biržoje su 5,3 mlrd. JAV dolerių kapitalizacija. Nenustebintų, jeigu po kelerių metų pasitaisius rinkos sąlygoms „Cvent“ vėl išvystyme biržos sąrašuose.
Kita privataus kapitalo kompanija “Francisco Partners”, valdanti turto už beveik 42 mlrd. JAV dolerių, vasarį pasiekė susitarimą dėl debesų kompiuterijos ir analitikos sprendimus kuriančios bendrovės “Sumo Logic” įsigijimo. Už akcijas bus sumokėta po 12,05 JAV dolerių, visai įmonei suteikiant 1,7 mlrd. JAV dolerių vertę. Apie sandorį buvo oficialiai paskelbta vasario 9 dieną, tačiau gandai pasirodė sausio mėnesį. Prieš pasirodžiusius pranešimams apie galimą sandorį akcijų kaina sukosi aplink 7,5 JAV dolerių lygį. Straipsnio rengimo metu už “Sumo Logic” akcijas buvo mokama po 12 JAV dolerių, tad skirtumas tarp rinkos ir pasiūlymo kainų siekė vos 0,05 JAV dolerių arba 0,4%. Sandorį planuojama užbaigti iki antro ketvirčio pabaigos. „Sumo Logic“ pajamos praėjusiais finansiniais metais siekė 300,6 mln. JAV dolerių (per metus paaugo 24%), o nuostoliai sudarė 124,8 mln. JAV dolerių.
Neužbaigti praėjusių metų sandoriai
Nors, praėję metai taip pat nebuvo patys geriausi susijungimų ir įsigijimų sandorių rinkai, bendra sudarytų sandorių vertė, lyginant su rekordiniais 2021 metais, krito 36%, Vis dėlto, pirmas pusmetis nepašykštėjo įspūdingų sandorių. Dėl kai kurių sandorių dydžio ir galimų pokyčių rinkoje reguliuojančios institucijos vis dar nėra jų patvirtinusios. Tarp jų galima išskirti turbūt labiausiai tarp rinkos dalyvių sekamą sandorį, t.y. “Activision Blizzard” įsigijimą.
Praėjusių metų sausio mėnesį apie didžiausią 2022 metų sandorį paskelbė „Microsoft“. Bendrovė už 68,7 mlrd. JAV dolerių nusprendė įsigyti vieną didžiausių pasaulyje video žaidimų kūrėjų „Activision Blizzard“. Už „Activision Blizzard“ akcijas bus sumokėta po 95 JAV dolerių. Pasiūlymo kaina buvo 45,28% didesnė nei kaina biržos uždarymo metu dieną, prieš paskelbiant apie sandorį (65,39 JAV dolerių). Po įsigijimo „Microsoft“ taps trečia didžiausia video žaidimų rinkos kompanija po „Tencent“ ir „Sony“.

Pranešus apie sandorį „Acitivision Blizzard“ akcijų kaina trumpam buvo šoktelėjusi aukščiau 90 JAV dolerių lygio ir arčiau priartėjusi prie pasiūlymo, tiesa, po praėjusių metų išsipardavimo akcijų rinkose ir neužtikrintumo dėl pačio sandorio baigties, skirtumas tarp akcijos kainos biržoje ir sandorio kainos vis didėjo. Dar šių metų vasarį akcijų kaina buvo kritusi žemiau 72 JAV dolerių, kilus nerimui dėl galimo reguliuojančių institucijų sandorio blokavimo. Tiesa, vėliau kaina stiprokai pakilo ir straipsnio rengimo metu už „Activision Blizzard“ akcijas buvo mokama po 85,53 JAV dolerių, t.y. jau kiek mažiau nei 10 JAV dolerių mažiau nei pagal susitarimą su „Microsoft. Sandorį vertina daugelio šalių institucijos. „Microsoft“ leidimo sulaukė iš tokių valstybių, kaip P. Afrika, Japonija, Čilė, Brazilija, S. Arabija. Pozityvių naujienų taip pat tikimasi sulaukti ir vis kiek palankesnę nuomonę sandorio atžvilgiu turinčių Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės institucijų. Vis dėlto, didžiausias iššūkis „Microsoft“ laukia namuose. Praėjusių metų pabaigoje dėl sandorio blokavimo į teismą kreipėsi JAV Prekybos Komisija. Analitikų vertinimu, „Microsoft“ sieks su Komisija susitarti ne teismuose, tačiau ieškant kompromisų. Pati „Microsoft“ tikina investuotojus, kad sandorį pavyks užbaigti šių metų pusiaukelėje.
Straipsnyje apžvelgti sandoriai
Kompanija | Pirkėjas | Sandorio dydis | Pasiūlymo kaina už akciją | Akcijos kaina (balandžio 21 d.) | Skirtumas tarp sandorio ir rinkos kainų | Planuojama sandorio užbaigimo data |
„Activision Blizzard“ | „Microsoft“ | 68,7 mlrd. USD | 95,00 | 85,53 | 11,07% | 2023 m. I pusmetis |
„Seagen“ | „Pfizer“ | 43,0 mlrd. USD | 229,00 | 203,80 | 12,36% | 2023 m. pabaiga |
„Oak Street Health“ | „CVS Health“ | 10,6 mlrd. USD | 39,00 | 38,91 | 0,23% | 2023 m. pabaiga |
„Newcrest mining“ | „Newmont“ | 29,31 mlrd. AUD | 30,11 | 28,90 | 4,18% | – |
„Cvent“ | „Blackstone“ | 4,6 mlrd. | 8,50 | 8,43 | 0,83% | 2023 m. I pusmetis |
„Sumo Logic“ | „Francico Partners“ | 1,7 mlrd. | 12,05 | 12,00 | 0,41% | 2023 m. II ketvirtis |
Primename, kad tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.
Straipsnis buvo spausdintas gegužės mėnesio žurnalo „Investuok“ numeryje.
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.