Savaitės rinkų apžvalga (12.26 – 12.30)

2023-01-01

JAV

Praėjusi savaitė buvo paskutinė šiais metais, per kurią pagrindiniai JAV indeksai kiek susitraukė. Tuo tarpu 2022-ieji finansų rinkoms buvo išskirtiniai savo kintamumu. 2022-ieji metais išsiskyrė dešimtmečiais neregėta aukšta infliacija ir dar nesibaigusį sparčiausią FED palūkanų kėlimo ciklą. Buvo fiksuoti stiprūs išsipardavimai tiek akcijų, tiek obligacijų rinkose, kurie tais pačiais metais įvyksta itin retai. Bendrai nuo metų pradžios iki paskutinės prekybos sesijos pagrindinis JAV akcijų krito 19,44%. Žemiausią šiais metais lygį S&P 500 buvo pasiekęs spalio 13 dieną, kai indekso reikšmė sesijos metu buvo kritusi iki 3491 punkto. Metus indeksas pradėjo „atsidarydamas“ ties 4778 punktų lygiu. Tai reiškia, kad nuo metų pradžios iki žemiausio taško spalio mėnesį indeksas buvo kritęs 1287 punktus arba 26,9%. Praėjusį kartą stipriau JAV akcijos pigo 2008 metais, kai pagrindinis indeksas krito 38,5%.

Tuo tarpu bankų strategai, atsižvelgdami į pasikeitusią situaciją rinkose, yra gerokai atsargesni prognozuodami kitų metų JAV akcijų rinkos kryptį. Remiantis MarketWatch apklausos duomenimis, 18-os apklaustų analitikų vidutinė prognozuojama S&P 500 reikšmė kitų metų pabaigai sudaro 4031 punktą, t.y. 5% aukščiau nei penktadienio sesijos lygis. „Optimistiškiausiai“ kitų metų kilimo aukštyn perspektyvas vertina Vokietijos banko Deutsche Bank analitikas, kuris prognozuoja, kad S&P 500 reikšmė pakils apie 17% ir metus užbaigs ties 4500 punktų riba. Tuo tarpu „pesimistiškiausią“ prognozę pateikė Prancūzijos banko BNP Paribas strategai, kurie prognozuoja apie 12% kritimą ir 3400 punktų lygį metų pabaigai.

Investuotojai, ieškodami paralelių istorijoje ir vertindami 2022-ųjų metų įvykius finansų rinkose ir išsipardavimą technologijų sektoriuje, dažnai atsigręžia į 2000 – 2002 metų laikotarpį, kai sprogo „dot-com“ burbulas. Situacija praėjusiais ir 2020 metais tikrai buvo tapusi panaši – technologijų įmonių akcijos, neplanuojančios dirbti pelningai, buvo vertinamos suteikiant iš esmės beveik niekuo nepagrįstus įverčius. Žinoma, tam daugiausiai įtakos turėjo itin „pigus“ kapitalas, kuris skatino rizikos apetitą. Nuo paskutinį kartą pasiektos Nasdaq Composite viršūnės jau praėjo 278 prekybos dienos. Indekso reikšmė aukščiausią tašką pasiekė praėjusių metų lapkričio 22 dieną, kai sesijos metu buvo pasiektas 16212 punktų lygis. Nuo jo indeksas yra kritęs apie 37%. Nors ir išsipardavimo apimtys atrodo didžiulės ir padariusios žalą, tačiau, lyginant su tuo kas vyko prieš 20 metų, yra gerokai nuosaikesnės. Nasdaq Composite reikšmė per atitinkamą laikotarpį, t.y. 278 prekybos sesijas, nuo 2000 metais pasiektos viršūnės buvo kritęs net apie 62%. Indeksas nuo pasiektos viršūnės „dugną“ rado tik praėjus daugiau, kaip 2,5 metų. Per šį laikotarpį bendras jo nuosmukis sudarė apie 78%.

JAV ekonominiai rodikliai

Ketvirtą mėnesį iš eilės JAV krito namų kainos, nors jos ir toliau išlieka didesnės nei prieš metus. Paskelbta, jog S&P CoreLogic Case-Shiller 20-city house price indekso reikšmė spalio mėnesį, lyginant su rugsėju, krito 0,5%. Lyginant su praėjusių metų spaliu, indeksas išaugo 8,6%, kai rugsėjį atitinkamas pokytis sudarė 10,4%. Indeksas yra sudaromas, vertinant gyvenamųjų namų kainų pokyčius 20 JAV miestų.

Spalio mėnesį sparčiausias metinis namų kainų augimo tempas buvo registruotas Majamyje, Tampoje ir Šarlotėje. Mažiausiai kainos paaugo San Franciske ir Sietle. Šiuose miestuose namų kainos nuo gegužės mėnesį pasiektos viršūnės krito jau daugiau nei 10%. Nei viename iš 20 į indeksą įtrauktų miestų spalį nebuvo registruotas mėnesinis (lyginant su rugsėju) teigiamas kainos pokytis. Nors nekilnojamo turto kainų augimas ir sulėtėjo, tačiau būsto įperkamumas bendrai JAV stipriai sumažėjo. Populiariausio termino, t.y. 30-ies metų būsto paskolos fiksuotos palūkanos JAV šiuo metu siekia apie 6,3%, kai praėjusių metų pabaigoje buvo perpus žemesnės.

30-ies metų fiksuotų palūkanų būsto paskolos palūkanų pokyčiai JAV. Šaltinis: Tradingview.com

Europos ekonominiai rodikliai

Euro zonoje bankų skolinimo įmonėms apimtys rudens pradžioje pasiekusios daugiau nei pastarųjų dešimties metų aukštumas lapkritį mažėjo. Remiantis paskelbtais ECB duomenimis, blokui priklausančiose valstybėse bankų suteiktų paskolų įmonėms apimtys praėjusį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu, išaugo 8,4%, t.y. 0,5 proc. punkto mažiau nei spalį. Euro zonos namų ūkio skolinimosi apimtys lapkritį buvo 4,1% didesnės nei prieš metus. Namų ūkio skolinimosi paklausa pastarąjį pusmetį nuosekliai mažėjo.

Euro zonoje išduodamų paskolų apimčių pokyčiai (per metus). Šaltinis: ECB

Europos įmonės

Regiono biržose kiek išsiskyrė stipriau pigusios Šveicarijos finansinių technologijų sektoriaus bendrovės Leonteq akcijos. Bendrovė paskelbė mažinanti šių metų finansinių rezultatų prognozes dėl per antrą pusmetį sumažėjusios klientų paklausos. Leonteq planuoja šiuos metus užbaigti fiksuojant pelną, tačiau neatskleidė, kokio jo galima tikėtis. Praėjusiais metais kompanija uždirbo 155,7 mln. CHF grynojo pelno. Jis buvo net 290% didesnis nei 2020 metais. Grupės bendrovių pajamos augo 68% ir sudarė 428,7 mln. CHF.

Kitos rinkos

Kinijos elektromobilių gamintoja Nio sumažino šio ketvirčio veiklos rezultatų prognozes. Pasak kompanijos, tikimasi, kad per paskutinį šių metų ketvirtį bendri automobilių pristatymai sudarys 38,5 – 39,5 tūkst., kai ankstesnėje prognozėje buvo kalbama apie 43,0 – 48,0 tūkst. sieksiančias automobilių pristatymo pirkėjams apimtis. Nio, kaip pagrindines to priežastis, įvardijo tiekimo grandinių sutrikdymus, kuriuos sukėlė Kinijoje plintantis koronavirusas. Tesla savaitgalį dėl Covid-19 plitimo pratęsė savo gamyklos Šanchajuje darbo sustabdymą.

Nio per trečią ketvirtį sugeneravo 1,83 mlrd. USD siekiančias pajamas. Jos, lyginant su ketvirčiu prieš metus, buvo apie 300 mln. USD didesnės. Veiklos nuostoliai per metus ūgtelėjo labiau nei pardavimai. Bendrovė iš viso praėjusį ketvirtį patyrė 577,8 mln. USD veiklos nuostolio, kai prieš metus per trečią ketvirtį jie sudarė 129,5 mln. USD.

Aktyvus ir pasyvus investavimas. Kurį rinktis?

fxcm

Sūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Aktyvus ir pasyvus investavimas. Kurį rinktis?“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiems, kurie nori suprasti ar verta pradėti aktyvai investuoti finansų rinkose. Seminare sužinosite investavimo, aktyvaus investavimo ir lošimo skirtumus. Detaliau suprasite aktyvaus investavimo privalumus ir trūkumus, populiariausius aktyvaus investavimo tipus. Po seminaro bus aišku ar verta pradėti aktyviai investuoti finansų rinkose, kokio pelningumo galite tikėtis ir su kokiomis rizikomis galite susidurti. Seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus turėsite galimybę tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti jums aktualius klausimus.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu