Savaitės rinkų apžvalga (11.02 – 11.06)

JAV
Viso pasaulio dėmesio centre praėjusią savaitę buvo JAV prezidento rinkimai. Šeštadienį tapo aišku, kad 46-uoju prezidentu tapo J. Bidenas. Per šiuos rinkimus apklausų duomenys pasiteisino dėl būsimo prezidento, o rinkos nuolatos sekdamos duomenis apie rinkimus kilo po praėjusios savaitės kritimo (pagrindiniai pasaulio indeksai dar praėjusią savaitę buvo mažėję 1-5 proc. ribose). J. Bidenas nuo rinkimų pradžios pirmavo prieš D. Trumpą surenkamų balsų skaičiumi nuo lapkričio 3 d., o tai lėmė, kad visi pagrindiniai JAV, Europos, Azijos indeksai šią savaitę kilo 4 – 7 proc. ribose. Tam įtakos taip pat turėjo J. Bideno pasisakymas, kad po rinkimų jam tapus prezidentu pirmi darbai būtų nukreipti į Amerikos žmonių suvienijimą ir pandemijos pažabojimą. Tai didina tikimybę greičiau priimti sprendimą dėl dar vieno fiskalinio stimulo paketo pandemijos padariniams gelbėti.
Tuo tarpu, FED vykusiame posėdyje, kaip ir tikėtasi, nepakeitė 0-0,25 proc., palūkanų normų intervalo. J. Powellas informavo, kad jo vadovaujama institucija peržiūrinėja turto supirkimo programos poveikį ekonomikai, o tai reiškia, kad galime tikėtis išgirsti apie būsimus pokyčius šioje srityje kito posėdžio metu gruodį.
JAV ekonominiai rodikliai
Vieni svarbiausių JAV ekonomikos rodiklių buvo skelbiami dėl darbo rinkos duomenų, kurie pranoko analitikų prognozes ir nuteikė optimistiškai. Svarbu, kad nesustabdžius užsikrėtimų skaičiaus augimo per dieną kilimas nepablogintų situacijos per ateitinančius mėnesius.
Praėjusį mėnesį JAV, išskyrus žemės ūkio sektorių, buvo sukurta 638 tūkst. naujų darbo vietų. Tai daugiau nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 595 tūkst. Rugsėjo mėnesio duomenys buvo pakoreguoti, pirmą rudens mėnesį sukurta 672 tūkst. naujų darbo vietų. Daugiausiai naujų žmonių rugsėjį buvo įdarbinta laisvalaikio ir svetingumo (271 tūkst.), paslaugų (208 tūkst.), mažmeninės prekybos (104 tūkst.), statybų (84 tūkst.) sektoriuose.

Stipriai smuktelėjo ir bendras nedarbo lygis. Spalio mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje nedarbas krito iki 6,9%. Tai gerokai mažiau nei rugsėjį, kad nedarbo lygis siekė 7,9%. Visgi situacija JAV nedarbo rinkoje išlieka gerokai prastesnė nei prieš pandemiją, kai nedarbas sudarė 3,5%. Galima prognozuoti, kad nesustabdžius pandemijos per ateinančius mėnesius situacija gali pablogėti.

Taip pat paskelbti vidutinio darbo užmokesčio pokyčiai. JAV darbuotojų atlygis praėjusį mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, ūgtelėjo 0,1%. Ekonomistai prognozavo, jog augimas sieks 0,2%. Lyginant su 2019 metų spaliu, vidutinis amerikiečių darbo užmokestis išaugo 4,5% kas nuteikia rinkos dalyvius optimistiškai.
JAV Įmonės
Stipriau brango pavėžėjimo paslaugų platformas valdančių bendrovių Uber ir Lyft akcijos. Kalifornijos valstijoje nuspręsta, jog šių bendrovių platforma besinaudojantiems vairuotojams ir kitas paslaugas teikiantiems vartotojams nebus reikalavimo tapti šių kompanijų darbuotojais ir dirbti pagal darbo sutartis. Kitu atveju kompanijos būtų priverstos įdarbinti pavėžėjimo ir pristatymo paslaugas teikiančius vairuotojus, suteikti sveikatos, nedarbo draudimą ir kitas sąlygas. Tai Uber, Lyft ir kitoms tokio tipo kompanijos itin stipriai padidintų veiklos sąnaudas.
Europa
JAV prezidento rinkimai Europos finansų rinkoms taip pat darė didelę įtaką. Nuo rinkimu pradžios pirmaujantis J. Bidenas darė teigiamą įtaką pagrindiniams Europos indeksams dėl J. Bideno žadėtos palankios politikos kitoms šalims, kas mažina tikimybę dėl toliau tęsiamų prekybos karų ką buvo pradėjęs D. Trumpas.
Praėjusią savaitę taip pat vyko Anglijos centrinio banko posėdis, kuriame, kaip ir buvo prognozuota, bazinė palūkanų norma liko nekeista ir išliko 0,1% lygyje. Visgi, centrinio banko monetarinės politikos komiteto nariai nusprendė išplėsti turto supirkimo programą iki 895 mlrd. GBP. Tai 150 mlrd. GBP daugiau nei buvo anksčiau. Apie neigiamas palūkanas detaliau nebuvo svarstoma, nors praėjusį mėnesį Anglijos centrinis bankas pranešė, jog yra diskutuojama dėl tokios galimybės. Nuo pandemijos pradžios kovo mėnesį, Jungtinėje Karalystėje bazinės palūkanos buvo sumažintos nuo 0,75% iki 0,1%. Posėdyje buvo pablogintos ir JK BVP prognozės. Bendrai per 2020 metus JK ekonomikos nuosmukis prognozuojama sieks 11%, kai anksčiau buvo kalbama apie 9,5% kritimą.
Europos ekonominiai rodikliai
IHS Markit paskelbti galutiniai euro zonos ir regionui priklausančių valstybių spalio mėnesio paslaugų sektoriaus PMI indeksai. Apibendrinus, situacija nekelia gerų emocijų. Nors rezultatai kiek geresni, lyginant su išankstiniais duomenimis, paslaugų sektorius praėjusį mėnesį traukėsi. Žinoma, tai yra plintančio viruso įtaka ir valstybių sprendimai griežtinti gyvenimo sąlygas bei įvesti karantiną. Euro zonos PMI indekso reikšmė praėjusį mėnesį sudarė 46,9 punkto. Tai kiek daugiau nei išankstinis rezultatas (46,2), tačiau prasčiau nei rugsėjo mėnesį (48,0). Paslaugų sektoriaus prastą situaciją atsvėrė aktyvumas regione gamybos sektoriuje. Bendras abiejų sektoriaus indekso rezultatas (Composite index) siekė 50,0 punktų. Visgi nemažai valstybių pastarosiomis dienomis paskelbė apie įvedamą karantiną, tai turėtų gerokai apriboti paslaugų sektoriaus veiklą, tad lapkričio mėnesio duomenys galimai bus itin prasti. Balandžio mėnesį euro zonos paslaugų sektoriaus PMI indekso reikšmė buvo kritusi į visų laikų žemumas ir siekė 12 punktų.

Euro zonos mažmeninė prekyba apimtys sumažėjo 2,0 proc., lyginant su praėjusiu mėnesiu, o tai yra mažiau nei prognozavo analitikai (-1,4 poc.). Tai buvo didžiausias prekybos nuosmukis nuo rekordinio kritimo, kuris buvo pastebėtas balandžio mėnesį. Didžiausias mažėjimas buvo ne maisto prekių srityje (-2,6 proc.) iš kurių labiausiai traukėsi tekstilės, drabužių ir avalinės produktų įsigijimas.

Euro zonos rugsėjo mėn. mažmenininkų pardavimų pokyčiai (mėn./mėn.). Šaltinis: tradingeconomics.com
Vokietijos pramonės produkcijos indeksas rugsėjo mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, augo 1,6%. Produkcijos apimtys ūgtelėjo, tačiau ekonomistai prognozavo 2,6% sieksiantį augimą. DAX indekso reikšmė šiandien kol kas raudonuoja. Lyginant su 2019 metų rugsėjo mėnesiu, pramonės produkcijos aktyvumas didžiausioje Europos ekonomikoje yra 7,3% mažesnis.
Europos įmonės
Rezultatus pranešė Prancūzijos bankas BNP Paribas. Banko pajamos praėjusį ketvirtį sudarė 10,88 mlrd. EUR. Tai vos 0,1% mažiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Uždirbta 1,89 mlrd. EUR gryno pelno, kai analitikai vidutiniškai prognozavo, kad pelnas sieks 1,6 mlrd. EUR. Bankas 3,8% sumažino veiklos išlaidas. BNP Paribas akcijos stipriau brangsta, tiesa, nuo metų pradžios jų kaina kritusi kiek dauigau nei 40%.
III ketvirčio rezultatai
Iki penktadienio ketvirčio rezultatus jau buvo pranešę 89% kompanijų, kurių akcijos yra įtrauktos į S&P 500 indeksą. Iš jų 86% pranešti pelno akcijai rezultatai pranoko analitikų lūkesčius. Jeigu šis rodiklis nesikeis, tai bus geriausias rezultatas nuo 2008 metų, kai šią statistiką pradėjo sekti analitikos bendrovė FactSet. Nepaisant analitikų lūkesčius pranokstančių prognozių, kompanijų pelnai, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, yra vidutiniškai kritę 9,9%. Visgi tai gerokai mažesnis nuosmukis, nei tikėtasi, todėl rezultatas nuteikia pozityviai. Rugsėjo 30 dieną, analitikai prognozavo, jog S&P 500 kompanijų pelnų nuosmukis vidutiniškai sudarys net 21,2%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.