Savaitės rinkų apžvalga (10.03 – 10.07)

2022-10-09

JAV

Praėjusią savaitę pirmą kartą per keturias savaites pagrindiniai JAV indeksai kilo. Praėjusios savaitės indeksų kilimas būtų atrodęs kur kas didesnis, tačiau penktadienį indeksų reikšmės stipriai susitraukė po paskelbtų darbo rinkos duomenų. Po paskelbtų duomenų buvo pakoreguotos ir prognozės dėl būsimų JAV centrinio banko veiksmų keičiant bazines palūkanų normas kitais metais ir artimiausiu metu. Remiantis FedWatch Tool duomenimis, šiuo metu prognozuojama, kad palūkanos JAV piką ties 4,50 – 4,75 lygiu turėtų pasiekti kitų metų vasarį, o antroje metų pusėje jos galėtų ir nežymiai mažėti. Prieš savaitę mažinimas nebuvo apskritai prognozuojamas. Iki šių metų pabaigos dar įvyks du FED posėdžiai: lapkričio 1 – 2 d. ir gruodžio 13 – 14 d. Šiuo metu normos JAV siekia 3 – 3,25%. Prognozuojama, kad kitą mėnesį FED jas kilstels dar 75 baziniais punktais.

Lapkričio mėn. FED posėdžio palūkanų didinimo tikimybės. Šaltinis: CME

Vis daugiau pagrindinių bankų analitikai bando nuspėti kaip užbaigs 2022 metus S&P 500 indeksas. JAV banko Citigroup strategai atnaujino savo tikslinę pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 prognozę šių metų pabaigai. Banko tikslinė S&P 500 reikšmė metų pabaigoje siekia 4000 punktų. Tai yra 200 punktų mažiau nei ankstesnė banko prognozė, kuri sudarė 4200 punktų. Citigroup analitikai taip pat prognozuoja, kad kitų metų pabaigoje JAV indekso reikšmė sieks 3900 punktų. Penktadienį S&P 500 reikšmė užsidarė ties 3639,66 punktų lygiu. Pagal Citi prognozę, per šį ketvirtį turėtume sulaukti nemenko ralio, nuo šios reikšmės iki tikslinio 4000 punktų lygio, S&P 500 turėtų pakilti 9,9%.

Kito investicinio banko Morgan Stanley analitikai jau kiek anksčiau pakeitė prognozę dėl indekso reikšmės metų pabaigas Pasak Morgan Stanley analitiko M. Wilson, per paskutinį metų ketvirtį S&P 500 reikšmė kris iki 3400 punktų lygio, o kitais metais, jeigu JAV panirtų į gilią ekonominę recesiją, indeksas galėtų pasiekti ir 3000 punktų lygį. Golmdamn Sachs prognozuoja, kad indeksas šiuo metus „užbaigs“ ties 3600 punktų ribą.

Didžiųjų bankų S&P 500 prognozės (Citi neatnaujinta). Šaltinis: CNBC

Spėliojant ar jau rinkoje buvo pasiektas „dugnas“ ar ne, verta atsigręžti į senesnius laikus. Per „dot-com“ burbulo sprogimą 2000 – 2002 metais, kuris kai kurių rinkos dalyvių yra prilyginamas dabartinei situacijai, “S&P 500” indekso reikšmė nuo viršūnės iki žemumų krito apie 50%. Žemumas indeksui pasiekti užtruko daugiau nei 2 metus. Technologijų sektoriaus „Nasdaq Composite“ indeksas nuo viršūnės krito dar labiau – nuosmukis siekė beveik 80%. Indekso atšokimai per šį laikotarpį buvo įspūdingi. 2001 metų rugsėjo – 2002 metų sausio periodu „Nasdaq Composite“ prieaugis viršijo net 50%. Tiesa, tuomet greitai po išblėsusio ralio kryptis vėl pasikeitė, o indeksas krito žemyn beveik dar 50%. Tik po šio išsipardavimo ir galutinės bulių “kapituliacijos” 2002 metų spalį buvo pasiektos visos „meškų rinkos“ žemumos. “Nasdaq Composite” į 2000-ųjų viršūnę grįžo tik po 15-os metų. Per daugiau nei du metus užsitęsusią “meškų rinką” buvo eilė ir kitų įspūdingų ralių. 2001 metų pradžioje “Nasdaq Composite” per keletą mėnesių pakilo daugiau nei 40%. Panašaus dydžio šuolis buvo registruotas ir 2000 metų antroje pusėje. Visi šie raliai suteikė galimybes tiek uždirbti trumpuoju laikotarpiu aktyviau valdantiems investicijas, tiek labiau susimažinti bendrą portfelio riziką. Žinoma, pasyviai ir periodiškai investuojantiems visas daugiau nei dviejų metų laikotarpis turėjo būti itin sudėtingas dėl stipriai išaugusio kintamumo ir ilgokai užtrukusio „dugno“ paieškų. Vis dėlto, kaip parodė ateitis, atlikti pirkimus po stiprių nuosmukių buvo protinga, net ir jei ir po atlikto pirkimo kainos dar stipriau smukdavo. Ilguoju laikotarpiu įsigijimo kainos „suvirdurkinimas“ pasyviems investuotojams, kuriems dar yra pakankamai laiko iki pensijinio amžiaus, istoriškai visada būdavo sėkmingas.

Trečio kalendorinio ketvirčio rezultatai bus pradėti skelbti spalio mėnesio viduryje. Spalio 14 dieną skelbimo sezoną tradiciškai pradės didieji JAV bankai (JPMorgan Chase, Citigroup, Morgan Stanley ir kt.). Remiantis FactSet duomenimis, analitikai prognozuoja, kad vidutiniškai į S&P 500 indeksą įtrauktos kompanijos pelnus akcijai trečią ketvirtį augino 2,9%. Prognozė yra gerokai sumažėjusi, lyginant su skaičiavimais ketvirčio pradžioje. Birželio 30 dieną analitikai vidutiniškai prognozavo, kad augimas sudarys net 9,8%.

JAV ekonominiai rodikliai

Daugiausiai dėmesio rinkoje sulaukė paskelbti rugsėjo mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta 263 tūkst. naujų darbo vietų, t.y. daugiau nei tikėjosi ekonomistai, kurie prognozavo kad skaičius sieks 248 tūkst. Rugpjūčio mėnesį naujų darbo vietų skaičius siekė 315 tūkst., o liepą net 528 tūkst. JAV darbo rinka toliau išlieka tvirtoje būklėje, nors rugsėjį įdarbintų naujų darbuotojų skaičius ir buvo mažiausias nuo 2021 metų balandžio.

Daugiausiai darbuotojų praėjusį mėnesį buvo įdarbinta svetingumo paslaugų sektoriuje (83 tūkst.), taip pat sveikos priežiūros paslaugas teikiančiose kompanijose (60 tūkst.). Kartu su prognozes pranokusiu naujų darbo vietų skaičiumi, netikėtai krito ir nedarbo lygis. Jis praėjusį mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, sumažėjo 0,2 procentinio punkto ir sudarė 3,5%. Metinis vidutinio darbo užmokesčio augimo tempas rugpjūtį siekė 5%, t.y. 0,1 procentinio punkto mažiau nei tikėtasi.

JAV Įmonės

Stipriai svyravo Twitter akcijos. Paskelbta, jog E. Musk apsisprendė ir pasiūlė įgyvendinti socialinio tinklo Twitter įsigijimo sandorį. Toks E. Musk sprendimas paskelbtas likus mažiau nei dviem savaitėms iki nustatyto teismo dėl šio įsigijimo sandorio nutraukimo inicijavimo anksčiau iš pačio E. Musk. Tesla vadovas balandžio mėnesį pateikė oficialų pasiūlymą dėl Twitter įsigijimo už 44 mlrd. USD, taip sumokant po 54,20 USD už akciją. Sandorį vėl turės patvirtinti Twitter valdyba. Kadangi siūloma įsigijimo suma yra tokia pati, kaip pirminio pasiūlymo, tikėtina, kad jis bus patvirtintas, o byla tarp E. Musk ir Twitter- nutraukta.

Šią savaitę pasirodė nemažai naujienų susijusių su Microsoft sandorio dėl Activision Blizzard įsigijimo. Dealreporter antradienį paskelbė, jog atsakymo iš JAV federalinės prekybos komisijos (FTC), kuri vertina šį sandorį, galima tikėtis jau lapkričio mėnesį. FTC sandorio vertinimą iš reguliacinės pusės pradėjo jau kovo mėnesį. Skelbiama, kad FTC turi tam tikrų nuogąstavimų dėl tokio Microsoft įsigijimo įtakos konkurencijos rinkoje atžvilgiu. Po įsigijimo, Microsoft taptų trečia didžiausia video žaidimų rinkos kompanija pasaulyje. Sandorį vertina ir Jungtinės Karalystės, Europos ir kitų valstybių reguliuojančios institucijos. Jungtinės Karalystės reguliatorius antradienį nustatė skelbimo sprendimo termino datą kitų metų kovo 1 dieną. Europos Komisijai vertinimą turėtų baigti iki lapkričio 8 dienos. Tuo tarpu Brazilijoje vakar sandoris vietinio reguliuotojo buvo patvirtintas.

Europa

Europoje daugiausiai finansų rinkų dalyvių dėmesio pastaruoju metu sulaukia Šveicarijos bankas Credit Suisse. Jau kurį laiką stebima banko finansinė būklė, kai kurių analitikų vertinimu, Credit Suisse gali sulaukti ir 2008 metais bankrutavusio JAV investicinio banko Lehman Brothers likimo. Credit Suisse akcijos praėjusią savaitę stipriau pigo. Nuo metų pradžios banko akcijų kaina jau krito daugiau nei 60%. Daugiau analitikų dėmesio nei į akcijas, krypsta ir į išvestinius kredito įsipareigojimų neįvykdymo apsikeitimo sandorių (Credit defaults swap / CDS) kainų pokyčius. Tai sandoriai, kuriais rinkos dalyviai iš esmės užima poziciją, ar skolos emitentas, t.y. šiuo atveju Credit Suisse, sugebės arba nesugebės vykdyti prisiimtų skolinių įsipareigojimų. Remiantis S&P Global Market Intelligence duomenimis, 5-ių metų laikotarpio Credit Suisse CDS sandorio reikšmė šoktelėjo aukščiau 250 bazinių punktų, t.y. aukščiausio lygio nuo 2009 metų. Palyginimui, kito Šveicarijos banko UBS atitinkamo kontrakto reikšmė buvo ties 126 bazinių punktų lygio, JAV investicinio banko Goldman Sachs – ties 143, o Šveicarijos vyriausybės – ties 7 bazinių punktų lygiu.

Europos ekonominiai rodikliai

Australijos centrinis bankas per įvykusį posėdį nors ir padidino palūkanas, tačiau nustebino rinkos dalyvius ne tokio dydžio normų kėlimu, kaip buvo tikimasi. Šalyje palūkanas nuspręsta pakelti 25 baziniais punktais, nuo 2,35% iki 2,60%. Rinkoje buvo prognozuojamas 50 bazinių punktų palūkanų kėlimas. Pasak šalies centrinio banko vadovo, palūkanos pakeltos pakankamai per trumpą laiko tarpą, o ekonomikos perspektyvos atrodo prastokai. Australijos namų ūkių išlaidos mažėja tiek dėl aukštos infliacijos, tiek dėl pakilusių palūkanų. Paskutinį kartą bazinės palūkanų normos aukštesniame lygyje Australijoje buvo registruotos prieš beveik 10 metų. Nepaisant mažesnio nei prognozuota didinimo, Australijos centrinis bankas prognozuoja, kad šių metų vidutinė infliacija bus gerokai didesnė nei tikslinė ir sudarys 7,75%. Kitais metais jos lygis turėtų smukti iki kiek daugiau nei 4%.

Remiantis paskelbtais Eurostat duomenimis, euro zonos gamintojų kainų indekso reikšmė rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, šoktelėjo net 5%. Tai atitiko ekonomistų prognozes, tiesa, augimo tempas buvo spartesnis 1 procentiniu punktu nei per mėnesį prieš. Liepos mėnesį mėnesinis indekso augimas siekė 4%. Per metus gamintojų kainų indekso reikšmė euro zonoje šoktelėjo net 43,3%. Didžiausias metinis augimo tempas tarp ES valstybių rugpjūčio mėnesį buvo registruotas Airijoje (97,4%), Rumunijoje (70,9%), Bulgarijoje (68,3%.).

Gamintojų kainų indekso pokyčiai euro zonoje ir ES. Šaltinis: Eurostat

Remiantis Eurostat duomenimis, pirmą šių metų ketvirtį euro zonos valstybių skolos ir bendrojo vidaus produkto santykis siekė 95,6% ir buvo nežymiai, t.y. 0,1 procentinio punkto mažesnis nei praėjusių metų pabaigoje. Atitinkamas Europos Sąjungos šalių bendras santykis pirmo ketvirčio pabaigoje siekė 88.1,%. Tarp ES valstybių, didžiausią skolos su BVP santykį registravo Graikija (189,3%), Italija (152,6%), Portugalija (127%), Ispanija (117,7%), Prancūzija (114,4%), Belgija (107,9%). Mažiausią: Estija (17,6%), Liuksemburgas (22,3%), ir Bulgarija (22,9%). Lietuvos įsiskolinimo ir bendrojo vidaus produkto santykis sudarė 45,1%. Neabejojama, kad dėl krizes regione ir stipriai pakilusių energetikos kainų bei infliacijos daugelio regiono valstybių skolos didės. Santykis tokiu atveju, tikėtina, kad išaugs ir dar labiau, jeigu bus registruotas ekonomikos nuosmukis.

ES valstybių skolos ir BVP santykiai. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Didžiausia Europoje pagal keleivių skaičių oro skrydžių bendrovė Ryanair rugsėjo mėnesį ir vėl perskraidino rekordinį šiam mėnesiui kiekį klientų. Praėjusį mėnesį bendrovės skrydžiais skrido 15,9 mln. keleivių, t.y. trečias labiausiai „užimtas“ mėnesis bendrovės istorijoje. Keleivių skaičius buvo 13% didesnis nei laikotarpiu prieš prasidedant Covid-19 pandemijai. Ryanair prognozuoja, kad per šiuos finansinius bendrovės metus, kurie baigiasi kovo mėnesį, iš viso perskraidins 166,5 mln. keleivių, t.y. gerokai daugiau nei prieš pandemiją buvusiais rekordiniais metais. Tuomet buvo pervežta 149 mln. žmonių. Praėjusio ketvirčio ir pusmečio rezultatus Ryanair skelbs lapkričio 7 dieną.

Kitos rinkos

OPEC ir organizacijos sąjungininkės nusprendė nuo lapkričio mėnesio mažinti naftos gavybos apimtis 2 mln. barelių per dieną. Apie tokį galimą sprendimą jau buvo skelbiama anksčiau, tiesa, dar prieš keletą savaičių buvo kalbama, kad gavyba galėtų būti mažinama kukliau, t.y. 500 tūkst. – 1 mln. barelių per dieną. OPEC valstybės rugsėjo mėnesį išgavo 29,81 mln. barelių naftos per dieną, t.y. 210 tūkst. b.p.d. daugiau nei rugpjūtį ir daugiausiai nuo 2020 metų balandžio. S. Arabijos naftos gavybos apimtys praėjusį mėnesį sudarė 11 mln. b.p.d. Tarptautinės Energetikos Agentūros duomenimis, šių metų pasaulinė naftos paklausa sudarys 99,7 mln. barelių per dieną. Didžiausią gavybos mažinimą nuo 2020 metų stipriai sukritikavo JAV prezidentas J. Biden, kurio administracija šiais metais ėmėsi nemažai sprendimų šalyje mažinti išaugusias naftos ir kuro kainas. Daugiau nei 40 USD už barelį nuo kovo mėnesio aukštumų kritusiai naftos kainai neabejotinai įtakos turėjo JAV strateginių naftos rezervų atlaisvinimai. Kovo mėnesio pabaigoje J. Bideno administracijos sprendimu JAV pradėjo iš rezervų leisti po 1 mln. barelių per dieną.

Oficialus metinis infliacijos lygis toliau augo Turkijoje. Paskelbta, jog metinė infliacija šalyje rugsėjo mėnesį išaugo iki 83,5% lygio. Tai daugiau nei 3 procentiniais punktais daugiau nei buvo registruota rugpjūtį. Tiesa, rezultatas net kiek „prasilenkė“ su ekonomistų lūkesčiais, kurie prognozavo, kad infliacija sieks 84,6%. Paskutinį kartą spartesnis vartotojų kainų indekso augimas Turkijoje buvo fiksuotas 1998 metų liepą. Rugsėjį šalyje per metus energijos išteklių kainos išaugo 133%.

Infliacijos pokyčiai Turkijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Turkish Statistical Institute

Ar verta aktyviai investuoti?

fxcm

Sūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Ar verta aktyviai investuoti?“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiems, kurie nori suprasti ar verta pradėti aktyvai investuoti finansų rinkose. Seminare sužinosite investavimo, aktyvaus investavimo ir lošimo skirtumus. Detaliau suprasite aktyvaus investavimo privalumus ir trūkumus, populiariausius aktyvaus investavimo tipus. Po seminaro bus aišku ar verta pradėti aktyviai investuoti finansų rinkose, kokio pelningumo galite tikėtis ir su kokiomis rizikomis galite susidurti. Seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus turėsite galimybę tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti jums aktualius klausimus.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
17:00🟥JAV rugsėjo mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI50,952,552,8
Antradienis//
06:30🟥Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų2,60%2,85%2,35%
12:00🟧Euro zonos rugpjūčio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)5,0%4,9%4,0%
17:00🟥JAV rugpjūčio mėn. laisvų darbo vietų skaičius 10,05 mln.11,35 mln.11,24 mln.
Trečiadienis//
🟥OPEC susirinkimas
04:00🟥N. Zelandijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų3,50%3,50%3,00%
15:15🟥JAV rugsėjo mėn. ADP duomenys apie sukurtas naujas darbo vietas privačiame sektoriuje208 tūkst.200 tūkst.132 tūkst.
17:00🟥JAV rugsėjo mėn. ISM paslaugų sektoriaus PMI56,756,156,9
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-1,4 mln.1,7 mln.1,1 mln.
Ketvirtadienis
12:00🟧Euro zonos rugpjūčio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)-0,3%-0,3%0,3%
14:30🟧Praėjusio ECB posėdžio ataskaita
17:00🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 219 tūkst.205 tūkst.193 tūkst.
Penktadienis
15:30🟥JAV rugsėjo mėn. vidutinio darbo užmokesio pokytis (mėn./mėn.)0.3%0,3%0,3%
15:30🟥JAV rugsėjo mėn. sukurtos naujos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių263 tūkst.265 tūkst.315 tūkst.
15:30🟥JAV rugsėjo mėn. nedarbo lygis3.5%3,7%3,7%

Įmonių ketvirčio rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
Antradienis
time-pre-marketAcuity Brands, Inc.Apšvietimas5,04 mlrd.3,143,95
Trečiadienis
time-pre-marketLamb Weston Holdings, Inc.Maisto produktai11,22 mlrd.0,510,75
time-pre-marketRPM International Inc.Pramonė10,84 mlrd.1,331,47
Ketvirtadienis
time-pre-marketConstellation Brands Inc.Alkoholiniai gėrimai43,09 mlrd.2,833,17
time-pre-marketMcCormick & Company, IncorporatedMaisto produktai19,72 mlrd.0,650,69
Penktadienis
time-pre-marketTilray Brands, Inc.Farmacija1,27 mlrd.-0,06?
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.10.02 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu