Savaitės rinkų apžvalga (09.26 – 09.30)

2022-10-02

JAV

Praėjusią savaitę bendra situacija finansų rinkose išliko įtempta, o S&P 500 „meškų rinkos“ trukmė jau priartėjo prie 200 prekybos dienų „jubiliejaus“. Remiantis Bloomberg duomenimis, kol kas, skaičiuojant per tokį laikotarpį, kiek jau trunka dabartinis nuosmukis, tai yra vienu didžiausiu nuosmukiu pasižyminti „meškų rinka“ per pastarąjį šimtmetį.

Daug dėmesio sulaukė situacija valiutų rinkose, kur dominavimą tęsia JAV doleris, pasiekęs pastarųjų dvidešimties metų aukštumas. JAV dolerio stiprumo priežastį pakankamai paprasta paaiškinti. Remiantis Reuters duomenimis, tarp 10-ies daugiausiai prekiaujamų valiutų pasaulyje, būtent JAV dolerio bazinės palūkanų normos buvo pakeltos stipriausiai. Pakankamai gerai prieš JAV dolerį, lyginant su kitomis valiutomis, laikosi ir Kanados doleris. Kanadoje palūkanos padidintos iki 3,25%. Tuo tarpu Japonijos centrinis bankas toliau „nelipa“ iš neigiamų bazinių palūkanų normų. JAV doleris prieš Japonijos jeną šiais metais jau sustiprėjo daugiau nei 25%. Paskutinį kartą jena JAV dolerio atžvilgiu taip žemai buvo kritusi 1998 metais.

Nepaisant itin pasikeitusios situacijos finansų rinkose ir istoriškai greitai padidėjusių palūkanų, kompanijos bent jau kol kas laikosi pakankamai geroje būklėje. Remiantis Arbor Research Trading duomenimis, JAV įmonių bankrotų skaičius toliau mažėja ir yra žemiausiame lygyje per daugiau nei pastaruosius du dešimtmečius. Žinoma, bankrotų skaičius yra vėluojantis ekonominės recesijos indikatorius ir, tikėtina, kad ateinančiu laikotarpiu pradės augti. Panašią situaciją buvo galima stebėti ir per praėjusią finansinę krizę, kuriai tik labiau įpusėjus, bankrotų skaičius stipriau šoko į viršų.

Prognozuojama, kad iš 11-os pagrindinio JAV akcijų indekso sektorių, 7-ių sektorių kompanijų pelno akcijai augimas per metus bus neigiamas. Didžiausio nuosmukio tikimasi iš komunikacijų ir finansų sektoriuose veikiančių bendrovių. Pelnus turėtų išauginti energetikos (116,7%), pramonės (24,2%), nekilnojamo turto (16,2%) ir nebūtino vartojimo prekių (13,7%) sektoriuose veikiančios įmonės. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai prognozuoja, kad vidutiniškai į S&P 500 indeksą įtrauktos kompanijos pelnus akcijai trečią ketvirtį augino 3,2%. Prognozė yra gerokai sumažėjusi, lyginant su skaičiavimais ketvirčio pradžioje. Birželio 30 dieną analitikai vidutiniškai prognozavo, kad augimas sudarys net 9,8%.

Analitikų prognozė S&P 500 EPS III ketv. pagal sektorius. Šaltinis: FactSet

Investicijų valdymo bendrovės BlackRock vyr. investicijų vadovas T. DeSpirito pasidalino pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 istorinių pokyčių analize aukštos infliacijos laikotarpiu. Vertinat 1927 – 2022 metų istorinius duomenis, pasiekus infliacijos augimo piką JAV akcijos vidutiniškai pabrangdavo 11,5% (neįskaičius išmokėtų dividendų) per 12 mėnesių laikotarpį. Galima išskirti du laikotarpius, kai indekso pokytis buvo visiškai priešingas. 2008 metais per finansų krizę po pasiektos infliacijos piko S&P 500 negiamas 12 mėnesių pokytis siekė net 22,1%, o 1929 metais JAV akcijos pigo net 32,6%. Per visus kitus laikotarpius akcijos stiprokai brangdavo arba pasižymėdavo itin nedideliais nuosmukiais (1934 ir 1947 m.). Remiantis BlackRock prognozėmis, infliacija JAV jau galimai pasiekė šio kainų augimo ciklo piką.

JAV akcijų pokyčiai po infliacijos piko per 12 mėn. Šaltinis: BlackRock

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbti galutiniai antro ketvirčio JAV bendrojo vidaus produkto duomenys. JAV ekonomika antrą ketvirtį, lyginant su pirmu, traukė 0,6% (sumetintas skaičius, t.y. padaugintas iš 4). Tai jau antras ketvirtis iš eilės, kai didžiausios pasaulio ekonomikos bendrasis vidaus produktas mažėja. Dviejų ketvirčių iš eilės BVP nuosmukis JAV ekonomiką teoriškai „nustūmė“ į oficialią recesiją. Tiesa, vienas pagrindinių ekonomikos nuosmukio rodiklių, t.y. nedarbo lygis JAV vis dar yra istorinėse žemumose, tad tikrąja recesiją dabartinės ekonomikos būklės nesiryžta įvardinti daugelis ekonomistų.

FED atidžiai stebimas PCE vartotojų kainų indeksas rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa ir prognozėmis, paaugo. Indekso, kuris skaičiuojamas atmetus energijos ir maisto produktų kainų įtaką, reikšmė praėjusį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, paaugo 4,9%. Tai 0,1 procentinio punkto daugiau nei buvo prognozuota ir 0,2 procentinio punkto daugiau nei registruota liepą. Įskaitant energijos ir maisto produktų kainų pokyčius, PCE kainų indekso reikšmė per metus praėjusį mėnesį šoktelėjo 6,2%, t.y. taip pat 0,1 procentinio punkto daugiau nei tikėtasi.

JAV Įmonės

Stiprokai pigo Nike akcijos. Sportinių prekių gamintoja paskelbė, jog per praėjusį ketvirtį, kuris buvo pirmasis bendrovės naujų finansinių metų ketvirtis, uždirbo 0,93 USD pakoreguoto pelno akcijai ir sugeneravo 12,3 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Grynasis pelnas sudarė 1,5 mlrd. USD ir, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito 22%, tiesa, EPS atitiko analitikų lūkesčius, o pajamos ir viršijo. Analitikai prognozavo 0,92 USD EPS ir 12,29 mlrd. USD pajamas. Per ketvirtį Nike įvykdė savų akcijų supirkimų už 1 mlrd. USD. Nike pardavimai Kinijos rinkoje per metus krito 16%, tiesa, Š. Amerikos augo 13%. Europoje, Vidurio Rytų ir Afrikos rinkose pakilo vos 1%. 5% pardavimų augimas buvo registruotas Azijos – Ramiojo vandenyno ir Lotynų Amerikos rinkose. Lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, Nike sukauptos atsargos išaugo 44%. Bendrovė bus priversta parduoti prekes su didesnėmis nuolaidomis, taip mažindama pelningumą. Bendrasis pelningumas praėjusį ketvirtį krito 2,2 procentinio punkto ir siekė 44,3%.

Europa

Praėjusi savaitė senojo žemyno pagrindiniams indeksams sekėsi kiek geriau nei JAV. Visgi, didžioji galis pagrindinių indeksų traukėsi, tačiau kiek mažiau nei JAV. Prie to prisidėjo ir sprogimai Nordstream ir Italijoje įvykę parlamento rinkimai. Rinkimuose daugiau nei ketvirtadalį balsų surinko kraštutinių dešinių partija „Italijos broliai’. Laimėjusi partija vadovaus parlamento koalicijai. Prognozuojama, kad koaliciją sudarys kitos kraštutinės dešinės partijos „League“ ir skandalais pagarsėjusio buvusio premjero S. Berlusconi vadovaujama „Forza Italia“. Rinkimų aktyvumas Italijoje buvo istoriškai mažas. Remiantis Italijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, rinkimuose dalyvavo apie 64% rinkėjų. Palyginimui, per 2018 metus rinkėjų skaičius siekė apie 73%. Laimėjusi ir partija ir jos lyderė G. Meloni turi kritišką požiūrį į Europos Sąjungą.

Tuo tarpu BoE paskelbė, jog laikinai įvykdys ilgesnio laikotarpio Jungtinės Karalystės vyriausybės obligacijų supirkimus tam, kad rinkoje būtų stabilizuota situacija. 10-ies metų laikotarpio šalies obligacijų pajamingumas kilo iki 4,6%, t.y. aukščiausio lygio nuo 2010 metų. Pajamingumo šuolis itin įspūdingai atrodė per pastaruosius du mėnesius. Nuo šiuo metų rugpjūčio mėnesio pradžios 10-ies metų obligacijų palūkanos antrinėje rinkoje buvo pakilusios net beveik 3 procentinius punktus. Po centrinio banko įsikišimo pajamingumas krito iki 4% lygio. Pasirodė pranešimai, jog kai kurie vietiniai pensijų ir investiciniai fondai dėl tokio išsipardavimo obligacijų rinkoje ir itin stipraus svaro susilpnėjimo šiuo metu patiria likvidumo problemų. Būtent šia priežastimi aiškinamas ir centrinio banko sprendimas.

Europos ekonominiai rodikliai

Euro zonoje metinė infliacija šoktelėjo iki naujo rekordo. Remiantis paskelbtais preliminariais duomenimis, regione metinis infliacijos lygis šį mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, išaugo 0,9 procentinio punkto iki 10,0%. Ekonomistai prognozavo, kad infliacija sieks 9,7%. Rugsėjį energijos išteklių kainos, lyginant su praėjusių metų pirmu rudens mėnesiu, išaugo 40,8% (rugpjūtį – 38,6%). Maisto, alkoholio ir tabako produktai atitinkamai brango 11,8%, paslaugų kainos didėjo – 4,3%. Iš Eurostat turimų preliminarių duomenų apie pavienes Europos Sąjungos valstybes, didžiausia infliacija rugpjūtį, preliminariais duomenimis, buvo registruota Estijoje (24,2%), Lietuvoje (22,5%), Latvijoje (22,4%).

Metinės infliacijos pokyčiai euro zonojs valstybėse. Šaltinis: Eurostat

Eurostat taip pat paskelbė ir darbo rinkos rodiklius. Euro zonoje nedarbo lygis rugpjūčio mėnesį sumažėjo iki 6,6%. Liepą nedarbas buvo registruotas tame pačiame lygyje. Daugiausiai bedarbių tarp ES šalių paskutinį vasaros mėnesį buvo registruota Ispanijoje (12,4%), Graikijoje (12,2%). Mažiausias nedarbo lygis fiksuotas Čekijoje (2,4%), Lenkijoje (2,6%), Maltoje (2,9%). Remiantis Eurostat duomenimis, kurie yra pakoreguoti atsižvelgiant į sezoniškumo įtaką, Lietuvoje nedarbas siekė 5,2%.

Kartu su augančiomis palūkanomis, euro zonoje toliau didėja ir pinigų kiekis, tiesa, ne tempas ne toks spartus, kaip buvo registruojamas 2020 – 2021 metų laikotarpiu. Remiantis šiandien paskelbtais ECB duomenimis, M3 pinigų kiekis euro zonoje rugpjūčio mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 6,1%. Liepos mėnesį augimo tempas siekė 5,7%. M3 pinigų kiekis apima M2 bei terminuotuosius ir taupomuosius indėlius bankuose ir rezidentų indėlius užsienio valiuta. M2 pinigų kiekis apima M1 ir indėlius iki pareikalavimo. M1 yra monetos, banknotai, bankuose laikomi indėliai. Rugpjūčio pabaigoje M3 pinigų kiekis sumine išraiška sudarė 16,06 trln. EUR.

Europos įmonės

Automobilių gamintoja Stellantis paskelbė apie bendradarbiavimo susitarimą su JAV pavėžėjimo kompanija Uber. Stellantis priklausanti automobilių nuomos kompanija Free2Move padės Uber padidinti elektromobilių dalį jos valdomo autoparko Prancūzijoje rinkoje dalį iki 50%. Stellantis yra viena didžiausių automobilių gamintojų pasaulyje. Į jungtinę bendrovę 2021 metais susijungė Italijos-JAV konglomeratas Fiat Chrysler Automobiles ir Prancūzijos Peugeot automobilių gamintoja PSA Group. Šių metų kovą Stellantis skelbė, jog iki 2030 metų bendrovė planuoja padvigubinti gaunamas pajamas, jas išauginant iki 300 mlrd. EUR. Viena iš pagrindinių tokio augimo priežasčių bus elektromobilių ir hibridinių automobilių gamybos vystymas ir jų pardavimas.

Frankfurto biržoje debiutavo prabangių automobilių gamintoja Porsche AG. Per piminį viešąjį platinimą Porsche akcijos buvo išplatintos po 82,50 EUR, t.y. aukštesniame prognozuoto kainos rėžyje. Tokiu būdu Porsche kompanija buvo įvertinta 75 mlrd. EUR rinkos kapitalizacija. Akcijų trumpinys – P911. Bendrovė iš viso turi išleidusi 911 mln. akcijų. Tai yra antras didžiausias akcijų platinimas Vokietijoje šalies istorijoje. Didžiausias IPO priklauso prieš daugiau nei 20 metų įvykdytam Deutsche Telekom akcijų platinimui. Per IPO buvo išplatinta 25% visų Porsche AG akcijų. Šią dalį akcijų pardavė Volkswagen, kuri planuoja apie 50% visos gautos sumos išmokėti akcininkams specialių dividendų pavidalu. Likusią dalį lėšų Volkswagen skirs elektromobilių gamybos veiklos vystymui. Iš viso Volkswagen per IPO už akcijų pardavimą gavo apie 19,5 mrld. EUR.

Ar verta aktyviai investuoti?

fxcm

Sūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Ar verta aktyviai investuoti?“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiems, kurie nori suprasti ar verta pradėti aktyvai investuoti finansų rinkose. Seminare sužinosite investavimo, aktyvaus investavimo ir lošimo skirtumus. Detaliau suprasite aktyvaus investavimo privalumus ir trūkumus, populiariausius aktyvaus investavimo tipus. Po seminaro bus aišku ar verta pradėti aktyviai investuoti finansų rinkose, kokio pelningumo galite tikėtis ir su kokiomis rizikomis galite susidurti. Seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus turėsite galimybę tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti jums aktualius klausimus.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
11:00🟧Vokietijos rugsėjo mėn. IFO verslo pasitikėjimo indeksas84,387,588,5
16:00🟥ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas
Antradienis//
14:30🟥FED vadovo J. Powell pranešimas
15:30🟧JAV rugpjūčio mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai (mėn./mėn.)0,2%0,3%-0,1%
17:00🟧JAV rugpjūčio mėn. naujų namų pardavimai (sumetinta, x12)685 tūkst.500 tūkst.511 tūkst.
17:00🟥JAV rugsėjo mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas108,0104,5103,2
Trečiadienis//
10:15🟥ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-0,2 mln.2,0 mln.1,1 mln.
Ketvirtadienis
09:00🟥Preliminarus Vokietijos rugsėjo mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)1,9%1,6%0,3%
15:30🟧Galutinis JAV II ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv., sumetinta, x4)-0,6%-0,6%-0,6%
17:00🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 193 tūkst.215 tūkst.213 tūkst.
Penktadienis
12:00🟧Išankstinis euro zonos rugsėjo mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)10,0%9,7%9,1%
12:00🟧Euro zonos rugpjūčio mėn. nedarbo lygis6,6%6,6%6,6%
15:30🟥JAV rugpjūčio mėn. PCE vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,6%0,5%0,1%

Įmonių ketvirčio rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
Antradienis
time-pre-marketTD SYNNEX CorporationIT paslaugos8,44 mlrd.2,692,74
time-pre-marketJabil Inc.Elektronikos produktų gamyba7,91 mlrd.1,922,34
time-after-hoursBlackBerry LimitedKibernetinis saugumas3,02 mlrd.-0,08-0,05
Trečiadienis
time-pre-marketPaychex, Inc.HR42,37 mlrd.0,971,03
time-pre-marketCintas CorporationPaslaugos verslui39,67 mlrd.3,153,39
time-after-hoursVail Resorts, Inc.Apgyvendinimas8,52 mlrd.-2,91-2,70
Ketvirtadienis
time-after-hoursNike, Inc.Sportinės prekės156,53 mlrd.0,920,93
time-after-hoursMicron Technology, Inc.Lustai55,26 mlrd.1,321,45
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.09.23 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu