Savaitės rinkų apžvalga (09.13 – 09.17)

2021-09-19

JAV

Dar savaitę prieš tai prasidėjusi minimali pagrindinių JAV indeksų korekciją baigėsi. Šiais metais fiksuotas didžiausias pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 bendras kritimas siekė 4,2%. Jeigu situacija nepasikeis, tai bus 4-as mažiausias per metus fiksuotas indekso nuosmukis per visą jo istoriją. Paskutinį kartą mažesnį užsitęsusi kritimą matėme 2017 metais, kai didžiausias neigiamas pokytis siekė 2,8%.

Atstovų Rūmuose Praėjusią savaitę valdančiosios Demokratų partijos nariai pateikė įstatymo projektą dėl mokesčių didinimo bendrovėms ir daugiausiai turto valdantiems amerikiečiams. Jeigu mokestinė reforma būtų įgyvendinta, valstybė gautų beveik 3 trln. USD pajamų, kurie padėtų finansuoti prezidento J. Bideno grandiozinius planus. Norima pakelti pelno mokesčio tarifą nuo 21% ii 26,5%. Kapitalo prieaugio mokesčio tarifas augtų nuo 20% iki 25%. J. Bideno anksčiau pateiktame plane buvo minimas dar griežtesnis mokesčių didinimas – 28% siekiantis pelno ir 39,6% kapitalo prieaugio mokestis. Pagal demokratų planą, 26,5 proc. pelno mokesčio tarifas būtų taikomas bendrovėms, kurių metinis pelnas viršija 5 mln. JAV dolerių.

JAV bendrovės praėjusiais metais dėl pandemijos ir suprastėjusių rezultatų buvo pristabdžiusios dividendų mokėjimą ir savų akcijų supirkimo programas. Bankiniam sektoriui dėl rinkos sąlygų buvo įvesti ir atitinkami ribojimai. 2020 metais JAV kompanijos savų akcijų supirko mažiausiai nuo praėjusios finansų krizės laikų, t.y. 2009 – 2010 metų. Situacija šiais metais tapo kardinaliai priešinga. Nuo metų pradžios iki rugsėjo mėnesio JAV korporacijų paskelbtų ir jau autorizuotų savų akcijų supirkimo programų bendra apimtis pasiekė 776 mlrd. USD. Šiais metais bus pasiektas rekordas ir viršytas ankstesnė viršūnė 2018 metais. Kompanijos skuba panaudoti laisvą kapitalą. Tokius jų veiksmus galima susieti ir su būsimos mokestinės naštos didinimu. Demokratų partijos atstovai prieš keletą dienų pateikė siūlymą įvestį 2% mokestį vykdomos savų akcijų surpikimo progamoms.

JAV bendrovių autorizuotų savų akcijų supirkimo programų apimtys. Šaltinis: Goldman Sachs, Bloomberg, Birinyi Associates

JAV ekonominiai rodikliai

Rinkos dalyvių buvo sutelkta į paskelbtus JAV infliacijos duomenis. Metinis kainų augimas birželį ir liepą pasiekęs 5,4% tempą praėjusį mėnesį smuktelėjo iki 5,3%. Rugpjūtį, lyginant su liepa, vartotojų kainų indekso augimas siekė 0,3%. Ekonomistai prognozavo, kad jis sudarys 0,4%. Lėtesnis kainų augimas buvo registruotas naudotų automobilių ir sunkvežimių kainų pokyčių atžvilgiu. Liepą buvo fiksuota, jog per metus naudotos transporto priemonės vidutiniškai brango 41,9%, tuo tarpu praėjusį mėnesį metinis kainų augimas siekė 41,7%. Transporto paslaugos rugpjūtį per metus pabrango 4,6% (liepą – 6,4%). Maisto produktų kainos augo sparčiau – 3% (liepą – 2,6%), taip pat ir energijos ištekliai, kurie rugpjūtį per metus pabrango 25% (liepą – 23,8%).

Rugpjūčio mėnesį šalies mažmeninės prekybos apimtys, lyginant su liepa, išaugo 0,7%. Ekonomistai prognozavo, kad jos, priešingai, bus 0,8% sumažėjusios. Maisto produktų ir gėrimų parduotuvėse buvo registruotas 1,8% apyvartų augimas, baldų – 3,7%, statybos medžiagų ir sodo įrangos – 0,9%, degalinėse – 0,2%. Tuo tarpu registruotas automobilių pardavimų nuosmukis. Pardavimų apimtys sumažėjo 3,6%. Tam turi įtakos pasaulinis dalių trūkumas, su kuriuo susiduria automobilių gamintojai.

JAV mažmenininkų pardavimų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Į biržą ruošiasi žengti JAV informacinių technologijų paslaugų valdymo bendrovė Freshworks. Nustatytos vykdomo pirminio viešojo akcijų siūlymo sąlygos. Freshworks tikisi per IPO pritraukti 912 mln. USD investicijų ir būti įvertinta bendra 8,91 mlrd. USD kapitalizacija. Kompanija siekia išplatinti 28,5 mln. akcijų. Tikimasi, kad akcijos bus parduotos 28 – 32 USD rėžyje. Skaičiuojama, kad po listingavo biržoje bendras kompanijos akcijų kiekis sudarys 287,32 mln. Freshworks vertybiniai popieriai turėtų būti listinguoti Nasdaq biržoje trumpiniu FRSH. IPO kompanijai padeda vykdyti Morgan Stanley, JPMorgan, BofA Securities. Freshworks per pirmą šių metų pusmetį sugeneravo 168,9 mln. USD siekiančius pardavimus ir patyrė 391,7 mln. USD nuostolių. Prieš metus per pirmą pusmetį pajamos siekė 110,5 mln. USD, o nuostoliai sudarė 159,3 mln. USD nuostolių.

Oracle paskelbė, jog praėjusį ketvirtį uždirbo 2,46 mlrd. USD pelno. Tai 0,21 mlrd. USD daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarė 1,03 USD. Analitikai prognozavo, kad jis sieks 0,97 USD. Oracle per ketvirtį sugeneravo 9,73 mlrd.. USD siekiančius pardavimus (9,37 mlrd. USD per tą patį ketvirtį prieš metu). Jie prasilenkė su lūkesčiais – buvo prognozuojama, kad ketvirčio pajamos sieks 9,76 mlrd. USD. Oracle prognozuoja, kad per šį ketvirtį bus uždirbta 1,09 – 1,13 USD pelno akcijai ir pasiektas 3 – 5% pajamų augimas.

Microsoft paskelbė apie ketvirčio dividendų didinimą ir naują savų akcijų supirkimo programą. Bendrovė už ketvirtį išmokės 0,62 USD dividendus akcijai už šį ketvirtį. Tai 11% daugiau nei ketvirtį prieš. Ketvirčio dividendai bus išmokėti gruodžio 9 dieną akcininkams, kurių sąrašas bus sudaromas lapkričio 18 dieną. Ex-dividendų diena yra nustatyta lapkričio 17 dieną. Microsoft valdyba taip pat patvirtino naują akcijų supirkimo programą, kuria planuojama supirkti Microsoft akcijų rinkoje už iki 60 mlrd. USD. Bendrovės metinis akcininkų susirinkimas turėtų įvyksti lapkričio 30 dieną. Microsoft akcijos šiais metais pabrango 34,8%. Bendrovės rinkos kapitalizacija siekia 2,23 trln. USD.

Europa

Europos automobilių gamintojų asociacija paskelbė rugpjūčio mėnesio duomenis. Naujų automobilių registracijų apimtys Europos Sąjungoje rugpjūtį gerokai sumažėjo ir siekė 622 949. Tai 19,1% mažiau nei per tą patį mėnesį prieš metus. Visose keturiose didžiausiose regiono rinkose buvo fiksuoti stiprūs pardavimų kritimai. Ispanijoje naujų automobilių registraciją skaičius paskutinį vasaros mėnesį buvo 28,9% mažesnis nei prieš metus, Italijoje – 27,3%, Vokietijoje – 23%, o Prancūzijoje – 15%. Tai jau antras mėnesis iš eilės, kai registruojama gerokai mažiau naujų automobilių nei prieš metus. Liepą registracijų apimtys Europoje krito 23,2% – sudarė 823 949 automobilių.

Daugiausiai rugpjūčio mėnesį Europos Sąjungos šalyse buvo įregistruota Volkswagen grupei priklausančių prekės ženklų automobilių, t.y. 195 021. Tai 15,9% mažiau nei per 2020 metų rugpjūtį. Antroje vietoje – Stellantis, kurios pagamintų automobilių ES praėjusį mėnesį buvo įregistruota 158 029. Tarp jų daugiausiai – Peugeot prekės ženklo automobilių. Bendras Stellantis registracijų skaičius per metus krito 29,7%. Renault grupės automobilių registruota 20,6% mažiau nei prieš metus, Hyundai – 2,1%, BMW grupės – 17,3%.

Europos ekonominiai rodikliai

Jungtinėje Karalystėje nedarbo lygis gegužės – liepos mėnesių laikotarpiu krito iki 4,6%. Tai žemiausias nedarbo lygis nuo praėjusių metų vasaros. Ekonomistai prognozavo, kad nedarbas šalyje sumažės iki 4,6%. Tiesa, registruotų bedarbių šalyje vis dar yra daugiau nei prieš pandemiją, kai nedarbo lygis buvo 0,6 procentinio punkto mažesnis. Iš viso Jungtinėje Karalystėje yra 1,55 mln. darbo neturinčių darbingų žmonių. Dirbančių žmonių skaičius siekė 32,36 mln.

Jungtinėje Karalystėje, kaip pastaruoju metu ir kitose regionuose bei valstybėse, pranešta apie stipriai išaugusią infliaciją. Šiandien paskelbta, jog šalies vartotojų kainų indekso augimo tempas rugpjūčio mėnesį, lyginant su to pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo iki 3,2%. Tai daugiausiai nuo 2012 metų kovo mėnesio. Infliacijos pokyčiai viršijo ir ekonomistų prognozes. Buvo tikimasi, kad metinis kainų augimas sieks 2,9%.

Jungtinės Karalystės infliacijos pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Su lūkesčiais gerokai prasilenkė Jungtinės Karalystės mažmeninės prekybos duomenys. Rugpjūčio mėnesį mažmenininkų pardavimų apimtys, lyginant su liepa, krito 0,9%. Tuo tarpu ekonomistai laukė 0,5% augimo. Tai jau ketvirtas mėnesis iš eilės, kai mažmeninė prekybos apyvartojs Jungtinėje Karalystėje traukiasi. Pardavimai krenta daugelyje sektorių, pavyzdžiui, maisto prekių parduotuvėse (-1,2%), drabužių prekybos vietose (-3,7%).

Jungtinės Karalystės mažmenininkų pardavimų augimo pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Office For National Statistics

Eurostat paskelbė patikslintus euro zonos infliacijos duomenis. Rugpjūtį vartotojų kainų indekso augimas buvo sparčiausias per dešimtmetį ir sudarė 3%. Liepą metinė infliacija euro zonoje sudarė 2,2%. Pokyčiai išties nemenki. Europos Sąjungoje metinis infliacijos lygis praėjusį mėnesį siekė 3,2%. Tai 0,7 procentinio punkto daugiau nei liepą.

Euro zonos ir ES infliacijos pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Sparčiausias metinis kainų augimas tarp Europos Sąjungos valstybių praėjusį mėnesį buvo registruotas Lenkijoje, Lietuvoje ir Estijoje (po 5%), Vengrijoje (4,9%), Belgijoje (4,7%). Lėčiausiai infliacija didėjo Maltoje (0,4%), Graikijoje (1,2%), Portugalijoje (1,3%).

ES valstybių infliacijos pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Didžiausia pasaulyje mados prekių, drabužių mažmenininkė Inditex, kuriai priklauso prekės ženklas Zara, sugrąžino savo pardavimus į prieš pandemiją buvusius lygius. Pasak Ispanijos kompanijos, gegužės – liepos mėnesių laikotarpiu grupės pardavimai išaugo iki 6,99 mlrd. EUR. Tai 7% daugiau nei per tą patį laikotarpį 2019 metais. Inditex taip pat pranešė, jog rugpjūčio ir pirmosios rugsėjo savaitės laikotarpiu pardavimai, lyginant su 2020 metų laikotarpiu, augo 22%, o su 2019 metų – 9%. Bendrovės ketvirčio pelnas (baigėsi liepos 31 d.) siekė 850 mln. EUR. Tai 214 mln. EUR daugiau nei prieš metus ir 4% daugiau nei 2019 metų laikotarpiu. Pasak Inditex, 99% grupei priklausančių parduotuvių yra atidarytos ir veikia. Iš viso bendrovės struktūrai šiuo metu priklauso 6654 parduotuvių visame pasaulyje. Prieš metus jų skaičius siekė 7337. Inditex prognozuoja, kad šių metų bendras pardavimų augimo tempas sieks 25%.

Kitos mažmenininkės Švedijos kompanijos H&M rezultatai buvo kiek prastesni nei Inditex. Bendrovės pardavimai liepos – rugpjūčio mėnesių laikotarpiu, lyginant su 2020 metais, išaugo 9% iki 55,6 mlrd. SEK (5,48 mlrd. EUR). Analitikai tikėjosi, kad pajamų metinis augimas sieks 14%. Lyginant su 2019 metų laikotarpiu, pardavimai praėjusį ketvirtį buvo 11% mažesni. Tuomet pardavimai sudarė 62,6 mlrd. SEK. Pasak H&M, pardavimams įtakos vis dar turi pandemija ir karantino ribojimai. Galutinius ketvirčio rezultatus H&M skelbs rugsėjo 30 dieną. Pasak bendrovės ketvirčio pabaigoje apie 100 parduotuvių vis dar buvo laikinai uždarytos. Ketvirčio pradžioje jų skaičius siekė 180.

Kitos rinkos

Nuvylė paskelbti Kinijos ekonominiai duomenys. Šalies pramonės produkcijos aktyvumo indeksas rugpjūčio mėnesį per metus paaugo 5,3%. Tai mažiausiai per pastaruosius trylika mėnesių. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks 5,8%. Iš esmės krito visų produktų gamybos apimtys – tekstilės, transporto priemonių įrangos, chemikalų, Liepos mėnesį buvo registruotas 6,4% augimas. Per pirmus aštuonis mėnesius Kinijos pramonės aktyvumas išaugo 13,1%, lyginant su 2020 metų.

Kinijos pramonės produkcijos indeksas. Šaltinis: tradingeconomics.com /National Bureau of Statistics Of China

Mažmenininkų pardavimų augimo apimtys taip prasilenkė su lūkesčiais. Rugpjūtį metinis mažmeninės prekybos apimčių augimo tempas sulėtėjo iki 2,5%. Buvo laukta gerokai spartesnio, t. y. 6,9% siekiančio augimo.

Kinijos mažmenininkų pardavimų augimo pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / National Bureau of Statistics Of China

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu