Savaitės rinkų apžvalga (09.05 – 09.09)

2022-09-11

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai kilo po 3-jų iš eilės raudonuojančių savaičių. Tam įtakos pagrinde turėjo tolimesnės ekonomikos prognozės, kuriomis buvo pasidalintos ECB po palūkanų normų kėlimo. Šias teigiamas, t.y. ne tiek pesimistines prognozes ir JAV investuotojai vertino teigiamai.

Tuo tarpu, iki penktadienio rezultatus jau buvo paskelbusios beveik visos į pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500 įtrauktos kompanijos. Remiantis FactSet duomenimis, 75% bendrovių pelno akcijai rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, o 70% kompanijų viršijo ir pajamų prognozes. Bendrasis vidutinis pelno akcijai augimas per metus siekia 6,3%. Tai yra lėčiausias augimo tempas per pastaruosius du metus, tačiau net 2,4 procentinio punkto daugiau nei analitikai prognozavo ketvirčio pabaigoje t.y. birželio 30 dieną. 62 S&P 500 bendrovės paskelbė per einamąjį ketvirtį mažėsiančio pelno akcijai prognozes, o 40 bendrovių prognozuoja augimą. Tarp pagrindinių 11-os indekso sektorių, labiausiai pelnus išaugino, žinoma, energetikos sektorius. Energetikos bendrovių pelnai per metus šoktelėjo dar daugiau nei prognozuota. Rezultatus paskelbusių sektoriaus kompanijų pelnai akcijai vidutiniškai šoktelėjo net 293%, kai analitikai prognozavo, kad augimo tempas sieks 218,4%. Prasčiausiai pasirodė finansų sektorius. Sektoriui priklausančių kompanijų pelnai praėjusį ketvirtį vidutiniškai per metus krito 22,9%, t.y. 2,3 procentinio punkto daugiau nei tikėjosi analitikai.

S&P 500 kompanijų II ketv. EPS pokyčiai. Šaltinis: FactSet

Šie metai sudėtingi ne tik investuojantiems į akcijas, tačiau ir skolos vertybinius popierius. Obligacijų rinkoje taip pat stebimas istorinis išsipardavimas. Tradicinio po 60% ir 40% paskirstyto akcijų ir obligacijų portfelio pokytis sausio – rugpjūčio mėnesių laikotarpiu kol kas yra neigiamas ir sudaro 14%. Tai yra prasčiausias tokios strategijos rezultatas per pastaruosius penkis dešimtmečius.

60% akcijų ir 40% obligacijų investicinio portfelio pokyčiai. Šaltinis: S&P, Global, Barclays

JAV Įmonės

JAV automobilių gamintoja Tesla toliau stipriai augina Kinijoje pagamintų automobilių pristatymų apimtis. Rugpjūčio mėnesį Tesla pristatė 76,96 tūkst. automobilių, kurie buvo pagaminti Šanchajuje esančioje kompanijos gamykloje. Tai yra 172,76% daugiau nei per liepą, kai pristatymai siekė 28,21 tūkst. Paskutinį praėjusių metų vasaros mėnesį Tesla Kinijoje pagamintų automobilių pristatymai siekė 44,26 tūkst. Iš visų praėjusį mėnesį pristatytų Kinijoje pagamintų automobilių, 42,46 tūkst. buvo eksportuoti į kitų šalių rinkas. Tarp Kinijos elektromobilių gamintojų, rugpjūčio mėnesį daugiausiai automobilių pristatė Peer BYD, kurios pristatymų apimtys siekė 173,97 tūkst, Nio, Xpeng ir Li Auto atitinkamai pristatė 10,67 tūkst, 9,57 tūkst., 4,57 tūkst.

Europa

Senajam žemyne daugiausiai dėmesio teko įvykusiam Europos centrinio banko posėdžiui. Kaip ir prognozuota, ECB dar kartą pakėlė bazines palūkanas. Jos šį kartą buvo padidintos 75 bazinių punktų atitinkamai iki 0,75%, 1,25% ir 1,50% lygių. Pakeitimai įsigalios nuo rugsėjo 14 dienos. Toks palūkanų didinimas sutapo su lūkesčiais. ECB pakoregavo infliacijos prognozes. Centrinis bankas prognozuoja, kad šiais metais metinis infliacijos vidurkis euro zonoje sieks 8,1%, kitais metais smuks iki 5,5%, o 2024 metais turėtų pasiekti 2,3%. Pasak ECB, euro bloko valstybių ekonomika šiais metais turėtų bendrai paaugti 3,1%, kitais metais augimas turėtų sulėtėti iki 0,9%, o 2024 metais siekti 1,9%. ECB ekonomikos augimo prognozės kai kuriems ekonomistams kelia abejonių. Daugelis iš jų prognozuoja būsimą euro zonos recesiją.

Dar praėjusį penktadienį Rusijos energetikos bendrovė Gazprom paskelbė, jog neribotam laikui stabdo dujų tiekimą Nord Stream dujotiekiu, o praėjusią savaitę Rusija pranešė, jog dujų tiekimas sustabdytas dėl Vakarų šalių sankcijų.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat patikslino praėjusio ketvirčio euro zonos ekonomikos augimo duomenis. Šiandien paskelbta, jog euro zonos bendrasis vidaus produktas per antrą ketvirtį, lyginant su pirmu, paaugo 0,8%. Pirmą ketvirtį augimo tempas siekė 0,7%. Lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, euro zonos BVP augimas sudarė 4,1%. Tarp ES valstybių, lyginant su pirmu ketvirčiu, praėjusį ketvirtį didžiausią ekonomikos augimą fiksavo Nyderlandai (2,6%), Rumunija (2,1%), Kroatija (2%). Nuosmukiai registruoti Lenkijoje (-2,1%), Estijoje (-1,3%), Latvijoje (-1%) ir Lietuvoje (-0,5%).

ES valstybių BVP pokyčiai (ketv./ketv.). Šaltinis: Eurostat

Euro zonos valstybėse mažmeninės prekybos apimtys liepos mėnesį, lyginant su birželiu, ūgtelėjo 0,3%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Birželį buvo registruotas 1% nuosmukis. Lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, mažmeninės prekybos apyvarta regione krito 0,9%. Tarp ES valstybių, didžiausias metinis pardavimų nuosmukis buvo registruotas Danijoje (-7,7%), Liuksemburge (-6,3%), Airijoje (-5,6%). Didžiausias prieaugis fiksuotas Slovėnijoje (25%), Maltoje (9%), Lenkijoje (7,6%).

Mažmeninės prekybos pokyčiai per metus. Šaltinis: Eurostat

Stipriau nei prognozuota krito Vokietijos gamyklų užsakymų apimtys. Liepos mėnesį, lyginant su birželiu, šalies gamyklos gavo 1,1% mažiau naujų užsakymų. Tai yra 0,8 procentinio punkto mažiau nei prognozavo ekonomistai. Naujų užsakymų apimtys krito ir po 0,3% siekusio nuosmukio birželio mėnesį. Nauji užsakymai vidaus rinkoje krito 4,5%, iš euro zonos šalių – 6,4%. Tuo tarpu užsienio šalių užsakymai kilo 1,3%.

Vokietijos gamyklų užsakymų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statistical Office

Turkijoje metinis infliacijos lygis rugpjūtį augo 15-ą mėnesį iš eilės ir pasiekė 80,2%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Prieš metus vasaros pabaigoje šalyje metinė infliacija sudarė 20%. Paskutinį kartą aukštesnė infliacija Turkijoje buvo registruota rugsėjo mėnesį 1998-aisiais. Lyginant su šių metų liepą, vartotojų kainų indekso reikšmė ūgtelėjo 1,5%. Turkijos liros kursas JAV dolerio atžvilgiu šiais metais krito apie 27%, tiesa, skaičiuojant pastarųjų metų laikotarpį, t.y. nuo rugsėjo prieš metus, lira susilpnėjo net 55%.

Metinės infliacijos pokyčiai Turkijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Turkish Statistical Institute

Europos įmonės

Automobilių gamintoja Volkswagen patvirtino, kad įvykdys Porsche bendrovės akcijų pirminį viešąjį platinimą (IPO). Analitikų vertinimu, Porsche galėtų būti įkainota 60 – 85 mlrd. EUR. Planuojama, kad bus išplatinta apie 12,5% dydžio akcijų paketas. Jeigu akcijos bus išplatintos aukštesnės kainos rėžyje, per IPO būtų pritraukta apie 10,6 mlrd. EUR. Tai būtų didžiausias IPO Europoje po kalnakasybos bendrovės Glencore akcijų išplatinimo prieš dešimtmetį. Porsche per 2021 finansinius metus pristatė 301,91 tūkst. automobilių, t.y. 11% daugiau nei per 2020 metus. Daugiausiai iš jų teko Macan modeliui – iš viso pristatyta 83,07 tūkst. vienetų. Per pirmą šių metų pusmetį Porsche sugeneravo 17,92 mlrd. EUR siekiančius pardavimus ir uždirbo 3,48 mlrd. EUR veiklos pelno. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, buvo fiksuotas 19,4% ir 16,9% atitinkamas augimas. Per pirmus šešis mėnesius buvo pristatyti 145,86 tūkst. automobilių.

Kitos rinkos

Australijos centrinis bankas penktą kartą iš eilės pakėlė bazines palūkanų normas. Jos per šiandienos posėdį padidintos 50 bazinių punktų iki 2,35%. Pasak banko vadovo P. Lowe, galima tikėtis tolimesnio normų didinimo. siekiant suvaldyti šoktelėjusią infliaciją. Metinė infliacija Australijoje siekia 6,1%, o šalies iždo departamento vertinimu, ji piką turėtų pasiekti paskutinį ketvirtį ir dar paaugti iki 7,75%. Paskutinį kartą šalyje didesnės bazinės palūkanos buvo 2015 vasarį. Tuomet Australijos centrinis bankas jas sumažino nuo 2,5% iki 2,25%.

Ar verta aktyviai investuoti?

fxcm

Sūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Ar verta aktyviai investuoti?“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiems, kurie nori suprasti ar verta pradėti aktyvai investuoti finansų rinkose. Seminare sužinosite investavimo, aktyvaus investavimo ir lošimo skirtumus. Detaliau suprasite aktyvaus investavimo privalumus ir trūkumus, populiariausius aktyvaus investavimo tipus. Po seminaro bus aišku ar verta pradėti aktyviai investuoti finansų rinkose, kokio pelningumo galite tikėtis ir su kokiomis rizikomis galite susidurti. Seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus turėsite galimybę tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti jums aktualius klausimus.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
JAV minima „Labor Day” – šalies akcijų biržos uždarytos
12:00🟧Euro zonos liepos mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,3%0,3%-1,2%
Antradienis//
07:30🟥Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų2,35%2,35%1,85%
17:00🟥JAV rugpjūčio mėn. ISM paslaugų indeksas56,955,456,7
Trečiadienis//
12:00🟧Patikslintas euro zonos II ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)0,8%0,6%0,6%
15:30🟧JAV liepos mėn. prekybos balansas -70,6 mlrd.-70,2 mlrd.-79,6 mlrd.
17:00🟥Kanados centrinio banko sprendimas dėl palūkanų3,25%3,25%2,50%
Ketvirtadienis
15:15🟥ECB spendimas dėl palūkanų1,25%1,25%0,50%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 222 tūkst.250 tūkst.232 tūkst.
17:00🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)8,8 mln.-2,0 mln.-3,3 mln.
Penktadienis
04:30🟧Kinijos rugpjūčio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)2,5%3,2%2,7%

Įmonių ketvirčio rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
Antradienis
time-after-hoursUiPath, Inc.IT paslaugos10,57 mlrd.-0,24-0,02
time-after-hoursGitLab Inc.IT paslaugos8,53 mlrd.-0,34-0,15
time-after-hoursGuidewire Software, Inc.IT paslaugos6,37 mlrd.-0,330,03
time-after-hoursCoupa Software IncorporatedIT paslaugos5,05 mlrd.-0,65-0,99
Trečiadienis
time-after-hoursGamestop CorporationMažmeninė prekyba10,89 mlrd.-0,38-0,35
time-after-hoursCaseys General Stores, Inc.Mažmeninė prekyba7,40 mlrd.3,844,09
time-after-hoursThe Descartes Systems Group Inc.IT paslaugos5,78 mlrd.0,270,27
time-pre-marketAcademy Sports and Outdoors, Inc.Mažmeninė prekyba3,69 mlrd.2,102,30
Ketvirtadienis
time-after-hoursZscaler, Inc.IT paslaugos22,68 mlrd.0,210,25
time-after-hoursDocuSign, Inc.IT paslaugos12,88 mlrd.0,420,44
Penktadienis
time-pre-marketKroger Company Mažmeninė prekyba33,08 mlrd.0,800,90
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.09.02 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu