Savaitės rinkų apžvalga (08.01 – 08.05)

2022-08-06

JAV

Pagrindiniai JAV indeksai jau trečia savaitė iš eilės kyla. S&P 500 pagrindinis JAV indeksas šiuo metu nuo visų laikų aukštumų yra kritęs apie 14 proc., nors dar visai neseniai prieš pusantro mėnesio indeksas buvo kritęs apie 24 proc. Įdomu yra tai, kad skirtumas tarp dabartinės ir ankstesnių „meškų“ rinkų (kai indeksas buvo kritęs daugiau nei 20 proc. nuo visų laikų aukštumų) yra šiuo metu taikoma FED politika. Žvelgiant į aštuonis paskutinius kartus kai indeksas krisdavo daugiau nei 20 proc. FED palūkanų normas mažindavo ir taikydavo skatinamąją pinigų politiką. Šiais metais FED elgiasi atvirkščiai ,t. y. mažina pinigų kiekį rinkoje ir didina palūkanų normas. Paskutinį karta panaši situacija buvo 1980 m.

Kaip elgdavosi FED kai rinka krisdavo daugiau nei 20 proc. nuo visų laikų aukštumų. Šaltinis: CharlieBilello

Investuotojų dėmesys toliau išlieko nukreiptas į bendrovių skelbiamus rezultatus. Remiantis FactSet duomenimis, iš rezultatus jau paskelbusių 87% į S&P 500 indeksą įtrauktų kompanijų, 75% bendrovių pelno akcijai rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, o 70% kompanijos viršijo pajamų prognozes. Bendrasis vidutinis pelno akcijai augimas, įvertinus rezultatus jau paskelbusių bendrovių ir prognozuojamą dar jų nepaskelbusių kompanijų pelną, siekia 6,7%. Tai yra net 2,7 procentiniais punktais daugiau nei analitikai prognozavo ketvirčio pabaigoje birželio 30 dieną. Taip pat, S&P 500 indekso būsimų 12 mėnesių P/E yra 17,5, kai penkių metų vidurkis sudaro 18,6, o dešimties metų 17.

P/E rodiklis pagal sektorius. Šaltinis: FactSet

Praėjusią savaitę daug dėmesio sulaikė JAV Astovų Rūmų pirmininkės N. Pelosi apsilankymas Taivane. Tokio aukšto rango JAV pareigūno vizito šalyje nebuvo daugiau nei 25 metus. Galimą N. Pelosi apsilankymą Taivane itin neigiamai įvertino Kinija, kuri pagrasino imtis atsakomųjų priemonių. Kinija pradėjo karines pratybas aplink Taivaną. Taivanas teigė dislokavęs raketų sistemas ir sekantis Kinijos karinių planų judėjimą. Rinkos po kol kas mažai sureikšmino šį įvykį, nes pasak analitikų karinio konflikto grėsmė išlieka itin menka.

Taip pat, teigiamai buvo sureaguota ir į FED Sent Luiso banko vadovo J. Bullardo pareiškimą, kad įmanoma sumažinti infliaciją JAV nesukeliant ekonominės recesijos. Bullardas tai argumentuodamas rėmėsi apklausos duomenimis, kad nei vartotojai, nei investuotojai toliau nebesitiki tokio spartaus kainų augimo ateityje.

Ekonominiai rodikliai

Prie dabartinio kainų kilimo prisidėjo ir paskelbti ISM paslaugų PMI duomenys, kurie aplenkė analitikų lūkesčius ir sudarė 56,7. Tai yra svarbus investuotojams rodiklis rodantis, kad virš 50 indekso reikšmė indikuoja tolimesnę paslaugų sektoriaus plėtrą, žemiau – susitraukimą. Skelbiant rodiklį buvo paminėta, kad paslaugų sektorius toliau susiduria su jau žinomomis problemomis, kaip krovinių gabenimu, ribotu darbo jėgos kiekiu ir įvairių medžiagų trūkumu.

United States ISM Non Manufacturing PMI
ISM paslaugų PMI duomenys. Šaltinis: tradingeconomics.com

Darbo rinkų duomenys taip pat nenuvylė investuotojų ir stipriai viršijo analitikų prognozes.

Liepos mėn JAV ekonomika sukūrė 528 tūkst. darbo vietų ir tai daugia nei dviguvbai geresnis nerzultatas nei tikėjosi analitikai, t. y. 250 tūkst. Daugiausiai darbo vietų buvo sukurta laisvalaikio ir svetingumo (96 tūkst.), maitinimo paslaugų (74 tūkst.), verslo paslaugos (89 tūkst.) srityse. Bendras darbo rinkos užimtumas grįžo į prieš pandeminius lygius ir šiuo metu net lenkia 22 mln.

United States Non Farm Payrolls
JAV sukurtos darbo vietų skaičius ne žemės ūkio sektoriuje.

Tuo tarpu vidutinis valandinis visų darbuotojų, dirbančių privačiose ne žemės ūkio įmonėse taip pat didėjo 0,5 proc. lyginanst su praėjusiu mėnesiu ir tai yra daugiau nie tikėjosi analitikai 0,3 proc. Per pastaruosius 12 mėnesių vidutinis valandinis darbo užmokestis padidėjo 5,2 proc., tokiu pat tempu kaip ir birželį ir tai taip pat viršijo rinkos prognozes – 4,9 proc.

United States Average Hourly Earnings MoM
JAV vidutinis valandinis darbuotojų dirbančių ne žemės ūkio sektoriuje mėnesisi mokytis

Ir vienas labiausiai be infliacijos FED stebimų rodiklių nedarbo lygis taip pat sumažėjo iki 3,5 proc. nors buvo tikimasi, kad ji išliks nepakitęs ir sudarys 3,6 proc.

United States Unemployment Rate
JAV nedarbo lygis.

Taip pat pastebimas, kad vis daugiau šaltinių praneša apie pastarūjų mėnesių kiek sumažėjusias maisto prekių kainas. Tą galime matyti ir FAO maisto kainų indekse. Liepą indeksas sumažėjo 8,6% iki 140,9, o tai yra didžiausias nuosmukis nuo 2018 m. spalio mėn. Grūdų kainos traukėsi 11,5 %, kviečių 14,5 %. Tam įtakos turėjo sezoninis derlius ir pasiektas susitarimas tarp Ukrainos ir Rusijos, kad būtų atblokuotas pagrindinis Ukrainos Juodosios jūros uostus. Kiek šis susitarimas dar galios analitikai nesiryžta prognozuoti.

World Food Price Index
Maisto kainų indeksas

Įmonės

Finansinių technologijų ir mokėjimų kompanija Global Payments paskelbė, jog už 4 mlrd. USD, įskaitant skolą, įsigys IT paslaugų valdymo bendrovę EVO Payments. Už akcijas bus sumokėta po 34 USD, t.y. apie 24% daugiau nei praėjusios savaitės uždarymo kaina biržoje. Global Payments taip pat tuo pačiu paskelbė ir antro ketvirčio rezultatus. Bendrovės pelnas akcijai siekė 2,36 USD ir 0,02 USD viršijo analitikų prognozes. Sugeneruoti 2,09 mlrd. USD pardavimai, t.y. 0,03 mlrd. USD mažiau nei prognozuota.

Stipriau svyravo socialinio tinklo Pinterest akcijų kaina. Bendrovės rezultatai praėjusį ketvirtį prasilenkė su analitikų prognozėmis, tačiau teigiamai buvo sutiktas oficialus naujo didžiausio bendrovės akcininko pranešimas. Investicijų valdytoja Elliott Management vakar vėlai vakare išplatino pranešimą nurodydama, kad yra didžiausio Pinterest akcijų paketo valdytoja ir mato Pinterest veiklos auginimo perspektyvas. Elliott taip pat nusipirko nemenką kiekį mokėjimų bendrovės PayPal vertybinių popierių. Kai kurių rinkos dalyvių vertinimu, Elliot galėtų paskatinti susijungimo sandorį tarp šių dviejų kompanijų. Pinterest per antrą ketvirtį sugeneravo 665,9 mln. USD pajamas, t.y. 52,9 mln. USD daugiau nei per laikotarpį prieš metus. Pakoreguotas pelnas akcijai krito 0,14 USD iki 0,11 USD. Socialinio tinklo aktyvių vartotojų skaičius traukėsi 5% iki 433 mln.

Uber rezultatai pranoko prognozes. Bendrovė praėjusį ketvirtį pirmą kartą sugeneravo teigiamus veiklos pinigų srautus. Tiesa, bendrai per tris mėnesius grynasis nuostolis sudarė 2,6 mlrd. USD. 1,7 mlrd. USD nuostolio patirta iš investicijų į kitų kompanijų akcijas. Uber pajamas per metus išaugino net 105% iki 8,1 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pardavimai sieks 7,4 mlrd. USD.

Europa

Tuo tarpu Europos pagrindiniams indeksams sekėsi kiek sunkiau nei JAV. Investuotojus neramina, kad ECB paseks FED pėdomis ir toliau agresyviai didins palūkanų normas siekiant suvaldyti vis dar didėjančią infliaciją. Taip pat prie neigiamų nuotaikų buvo prisidėję ir padidėjusi įtampa tarp JAV ir Kinijos.

Ekonominiai rodikliai

Euro zonoje nedarbo lygis birželio mėnesį, lyginant su geguže, nesikeitė ir išliko stabilus ties 6,6%. Tai atitiko ir ekonomistų prognozes. Prieš metus tą patį mėnesį nedarbas regiono valstybėse siekė 7,9%. Didžiausias nedarbo lygis tarp visų ES narių birželio mėnesį buvo registruotas Ispanijoje (12,6%), Graikijoje (12,3%), Italijoje (8,1%). Remiantis Eurostat duomenimis, mažiausiai bedarbių Čekijoje (2,4%), Lenkijoje (2,7%), Vokietijoje (2,8%). Lietuvoje nedarbo lygis pirmą vasaros mėnesį siekė 5,8%.

Nedarbo lygio pokyčiai ES valstybėse. Šaltinis: Eurostat

Jungtinė Karalystė savo ruožtu padidino palūkanų normas jau šeštą kartą iš eilės iki 1,75 proc. didindama 50 p.p. Tokių aukštų palūkanų normų Jungtinė Karalystė neturėjo nuo 2009 m. Visgi, nalaitikai infliacijos piko tikisi spalį, kuris turėtų sudaryti 13,3 proc.

United Kingdom Interest Rate
Jungtinės Karalystės palūkanų normų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Euro zonos birželio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.), kuris krito iki 1,2 proc., o analitikai tuo tarpu tikėjosi, kad rodiklis liks nepakitęs. Šis neigiamas mžmenininkų pardavimų pokytis po kol kas yra didžiausias šiais metais. Dar praėjusio mėnesio duomenys fiksavo 0,4 proc. kilimą gegužę, visgi šis mėnuo kitos. Tam įtakos turi didėjančios prekių ir paslaugų kainos bei išaugę skolinimosi kaštai. Mažėjo tiek maisto, tiek gėrimų, tiek tabako pardavimas 0,4 proc., paslaugų pardavimai net 2,6 proc. Mažmenininkų prekyba per metus sumažėjo 3,7 proc. nors buvo tikėtasi 1,7 proc. kritimo.

Euro Area Retail Sales MoM
Euro zonos birželio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.). Šaltinis: tradingeconomics.com

Tuo tarpu Euro zonos birželio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.) kilo 1,1 proc., nors buvo tikimasi 1 proc. kilimo. Tai taip pat yra didesnis kilimas nei gegužės mėnesio, kuris buvo 0,5 proc. Padidėjusios praėjusio mėnesio gamintojų kainoms įtaką pagrinde tuo metu didėjusios ir energijos kainos, kurios bendrai birželį kilo 2,7 proc., o tuo tarpu gegužę traukęsi 0,5 proc. Didėjančios gamintojų kainos toliau gali daryti spaudimą kelti galutinių produktų kainoms, o tai gali didinti infliaciją.

Euro Area Producer Price Inflation MoM

Įmonės

Vienas didžiausių Europos bankų HSBC praėjusį ketvirtį uždirbo 5,49 mlrd. USD gryno pelno, t.y. 2,09 mlrd. USD daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Veiklos pelnas ūgtelėjo 1,6% iki 12,77 mlrd. USD, tiesa, nežymiai, t.y. 0,04 mlrd. USD prasilenkė su analitikų lūkesčiais. HSBC grynosios palūkanų pajamos šoktelėjo 13% ir siekė 7,45 mlrd. USD. Bankas prognozuoja, kad šiais metais gautos palūkanos sudarys 31 mlrd. USD, o kitais metais bent 37 mlrd. USD. HSBC nuosavo kapitalo grąža per pirmą šių metų pusmetį, lyginant su laikotarpiu prieš metus, išaugo 0,5 procentinio punkto iki 9,9%.

Jungtinės Karalystės energetikos kompanija BP per antrą ketvirtį uždirbo 8,5 mlrd. USD grynojo pelno. Tai net 5,7 mlrd. USD daugiau nei per tris mėnesius prieš metus. Pelnas akcijai siekė 2,61 USD ir 0,48 viršijo prognozes. Pardavimai šoktelėjo net 86,1% iki 67,87 mlrd. USD. Jie lūkesčius pranoko 7,02 mlrd. USD. BP mažino grynąją skolą jau devintą ketvirtį iš eilės. Praėjusio ketvirčio pabaigoje ji siekė 22,8 mlrd. USD.

Ferrari paskelbti rezultatai taip pat pranoko lūkesčius. Ferrari antrą ketvirtį uždirbo rekordinį pelną ir stiprokai išaugino pardavimus. Prabangių automobilių paklausa neslopsta. Ferrari per antrą ketvirtį pardavė 3455 automobilius, t.y. 29% daugiau nei per ketvirtį prieš metus. Grynasis pelnas išaugo 22% iki 251 mln. EUR, o pardavimai atitinkamai padidėjo 25% iki 1,3 mlrd. EUR. Bendrovė prognozuoja, kad šių metų pajamos sieks 4,9 mlrd. EUR, o pelnas prieš mokesčius sudarys 1,15 – 1,18 mlrd. EUR.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminaras organizuojamas nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Vėliau bus atsiųstas įrašas. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
09:00🟧Vokietijos birželio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)-1,6%0,2%0,6%
12:00🟧Euro zonos birželio mėn. nedarbo lygis6,6%6,6%6,6%
17:00🟥JAV liepos mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI 52,852,353,0
Antradienis//
07:30🟥Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų1,85%1,85%1,35%
17:00🟥JAV birželio mėn. laisvų darbo vietų skaičius, išsk. žemės ūkio sektorių 10.7 mln.10,99 mln.11,25 mln.
Trečiadienis//
12:00🟧Euro zonos birželio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)-1,2%1,0%0,7%
12:00🟧Euro zonos birželio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)1.1%0,0%0,2%
17:00🟥JAV liepos mėn. ISM paslaugų sektoriaus PMI 56,753,555,3
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)4,5 mln.-1.4 mln.-4,5 mln.
Ketvirtadienis
09:00🟧Vokietijos birželio mėn. nauji gamyklų užsakymai (mėn./mėn.)-0,4%-0,6%0,1%
14:00🟥Anglijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų1.75%1,75%1,25%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškų skaičius per praėjusią savaitę260 tūkst.262 tūkst.256 tūkst.
15:30🟧JAV birželio mėn. prekybos balansas79,6 mlrd.-80,5 mlrd.-85,5 mlrd.
Penktadienis
15:30🟥JAV liepos mėn. vidutinio darbo užmokesio pokytis (mėn./mėn.)0,5%0,3%0,3%
15:30🟥JAV liepos mėn. sukurtos naujos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių528 tūkst.250 tūkst.372 tūkst.
15:30🟥JAV liepos mėn. nedarbo lygis3.5%3,6%3,6%

Įmonių ketvirčio rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursActivision Blizzard, IncVideo žaidimai61,95 mlrd.0,390.38
time-after-hoursWilliams Companies, Inc.Energetika39,39 mlrd.0,370.4
time-after-hoursDevon Energy CorporationEnergetika36,43 mlrd.2,382.59
time-after-hoursSimon Property Group, Inc.NT34,07 mlrd.2,912.96
time-after-hoursPinterest, Inc.Socialiniai tinklai12,01 mlrd.0,04-0.07
Antradienis
time-after-hoursAdvanced Micro Devices, Inc.Mikroprocesoriai143,37 mlrd.0,940.58
time-pre-marketS&P Global Inc.Finansai123,02 mlrd.2,943.62
time-after-hoursStarbucks CorporationRestoranai95,87 mlrd.0,771.01
time-pre-marketCaterpillar, Inc.Pramonė95,27 mlrd.3,002.6
time-after-hoursPayPal Holdings, Inc.Finansai93,86 mlrd.0,540.88
time-pre-marketBP p.l.c.Energetika87,53 mlrd.2,200.83
time-after-hoursGilead Sciences, Inc.Biotechnologijos76,26 mlrd.1,511.87
time-after-hoursAirbnb, Inc.Apgyvendinimas62,00 mlrd.0,41-0.11
time-after-hoursOccidental Petroleum CorporationEnergetika57,22 mlrd.2,930.32
time-pre-marketMarriott InternationalViešbučiai49,39 mlrd.1,590.79
time-pre-marketUber Technologies, Inc.Transportas45,75 mlrd.-0,250.58
Trečiadienis
time-pre-marketCVS Health CorporationFarmacija123,34 mlrd.2,160,84
time-after-hoursBooking Holdings Inc.Kelionės73,53 mlrd.17,73-2,55
time-pre-marketModerna, Inc.Biotechnologijos65,04 mlrd.4,505,24
time-pre-marketRegeneron Pharmaceuticals, Inc.Farmacija64,38 mlrd.8,539,77
time-pre-marketMetLife, Inc.Draudimas49,48 mlrd.1,552,37
Ketvirtadienis
time-pre-marketEli Lilly and CompanyFarmacija312,36 mlrd.1,801.25
time-after-hoursAmgen Inc.Biotechnologijos131,38 mlrd.4,404.65
time-pre-marketConocoPhillipsEnergetika113,99 mlrd.3,783.91
time-pre-marketCigna CorporationDraudimas85,41 mlrd.5,446.22
time-pre-marketZoetis Inc.Farmacija83,85 mlrd.1,231.20
time-pre-marketDuke Energy CorporationEnergetika80,82 mlrd.1,101.14
Penktadienis
time-pre-marketLiberty Broadband CorporationMedijos19,82 mlrd.1,782.87
time-pre-marketTrimble Inc.IT15,79 mlrd.0,500.54
time-pre-marketWestern Digital CorporationMikroprocesoriai14,78 mlrd.1,511.54
time-pre-marketBrookfield Renewable Partners L.P.Energetika10,11 mlrd.0,05-0.03
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.08.01 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu