Savaitės rinkų apžvalga (06.13 – 06.17)

JAV
Savaitė buvo sudėtinga ir kartu istorinė. Sulaukėme didžiausio palūkanų kėlimo per vieną FED posėdį nuo 1994 metų. Obligacijų rinkoje išsipardavimo ir kintamumo mastai taip pat pasiekė istorinius nuokrypius, o akcijų indeksai toliau smigo žemyn. Pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 „pagaliau“ praėjusią savaitę oficialiai įžengė į „meškų rinką“. Indekso reikšmė nuo sausio mėnesio pradžioje pasiektų aukštumų krito 23,6%. Rinkose „meškų rinka“ laikoma situacija, kai nuo pasiektos viršūnės krentama daugiau nei 20%. Vertinant buvusias „meškų rinkas“ nuo 1950 metų, S&P 500 reikšmė krisdavo vidutiniškai apie 30%. Tai yra kiek mažiau nei pastarojo šimtmečio nuosmukio vidurkis, kuris siekdavo apie 35%. Nuosmukiai rinkose nuo 1950 metų užsitęsdavo vidutiniškai po 11 mėnesių. Per pasaulinę finansų krizę 2007 – 2009 metais S&P 500 indeksui pasiekti žemumas užtruko 17 mėnesių, o šio dešimtmečio pradžioje per sprogusį „dot-com“ burbulą indeksas dugną pasiekė per kiek daugiau nei 30 mėnesių.

Praėjusią savaitę investuotojų dėmesys buvo nukreiptas į palūkanų normų skelbimą. FED „pateisino“ rinkos dalyvių lūkesčius, ir kaip buvo prognozuojama, pakėlė JAV bazines palūkanas normas 75 baziniais punktais nuo 0,75 -1% iki 1,5 – 1,75% rėžio. Tai didžiausias palūkanų didinimas per vieną JAV centrinio banko posėdį nuo 1994 metų. Nors FED vadovas J. Powell per praėjusį posėdį gegužės mėnesį indikavo, jog palūkanos turėtų būti keliamos 50 bazinių punktų, tačiau situacija pasikeitė sulaukus toliau stipriau nei buvo galima tikėtis augančios infliacijos. J. Powell spaudos konferencijoje teigė, jog per kitą mėnesį vyksiantį posėdį taip pat galima tikėtis panašaus palūkanų didinimo. Remiantis CME FED Watch Tool duomenimis, rinkoje šiuo metu yra skiriama 79% tikimybė, jog liepos 27 dieną FED palūkanas pakels 75 baziniais punktais.
FED vadovai atnaujino ir savo prognozes dėl ilgesnio laikotarpio palūkanų. Palūkanų prognozių mediana tarp centrinio banko vadovų šių metų pabaigai sukasi apie 3,4%.Pagal FED vadovus, kitais metais palūkanos išaugs iki 3,8%. Tuo tarpu rinkos dalyviai prognozuoja kiek didesnes būsimas palūkanas tiek šiais, tiek kitais metais. Gali kilti klausimas, ar FED nariai vadovaujasi rinkos prognozėmis, ar rinkos priešakyje yra FED veiksmai ir užuominos dėl būsimų sprendimų. Tikimybės dėl vakarykščio 75 bazinių punktų didinimo visų pirmą atsispindėjo tarp rinkos dalyvių, nors, žinoma, FED ir neturėjo galimybės greičiau oficialiai sureaguoti į pasikeitusią situaciją.

FED pakoregavo ir ekonomines prognozes. JAV centrinis bankas prognozuoja, kad vartotojų kainų PCE indekso reikšmė metų pabaigoje sieks 5,2%. Tai 0,9 procentinio punkto daugiau nei buvo prognozuota kovo mėnesį ir net 2,6 procentinio punkto daugiau nei gruodžio prognozėje. PCE indekso metinis augimo tempas balandį siekė 6,3%. Pasak FED, kitais metais kainų indekso augimo tempas turėtų kristi iki 2,7%, o 2024 metais – iki 2,3%. Taip optimistiškai kainų augimo tempo mažėjimo neprognozuojama didžioji dalis Volstryto banko ekonomistų ir analitikų.
Prognozė dėl JAV ekonomikos augimo tempo šiais metais buvo sumažinta iki 1,7%, kai anksčiau buvo tikimasi 2,8% siekiančio augimo. Kitais metais tempas turėtų taip pat sudaryti 1,7%. Nors rinkoje sąlygos jau stipriai pasikeitė ir situacija tikrai negerėja, o bendrovės jau po truputį mažina įdarbinimo apimtis, FED prognozuoja, kad nedarbo lygis JAV išliks arti daugiau nei 50 metų žemumose. Nedarbas šių metų pabaigoje turėtų sudaryti 3,7%, o kitais metais išaugti iki 3,9%.
JAV ekonominiai rodikliai
Gamintojų kainos praėjusį mėnesį JAV toliau augo. Lyginant su balandžiu, kainų indeksas šoktelėjo dar 0,8%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, indekso reikšmė paaugo 10,8%. Tai yra kiek mažiau nei kovą pasiektos pastarųjų 21-ų metų aukštumos, t. y. 11,5%.

JAV mažmeninės prekybos apyvarta praėjusį mėnesį traukėsi pirmą kartą šiais metais. Mažmenininkų pardavimų apimtys gegužę, lyginant su balandžiu, krito 0,3%. Tuo tarpu ekonomistai prognozavo 0,2% sieksiantį augimą. Aukšta infliacija, griežtas FED tonas ir situacija finansų rinkose jau pastebimai pradeda „slėgti“ ir vartotojų pečius. Tiesa, tai būtent ir yra vienas iš būdų, kaip bent kažkiek suvaldyti augančias kainas, t. y. mažinti paklausą iš vartotojų pusės.

Europa
Europos centrinis bankas patvirtino apie planus per kitą mėnesį vyksiantį dar vieną valdybos posėdį pakelti bazines palūkanas. Jos turėtų būti padidintos 25 baziniais punktais. Tokiu pačiu dydžiu jas ECB turėtų pakelti ir rugsėjį. ECB atnaujino ir infliacijos bei ekonomikos augimo prognozes. Centrinis bankas prognozuoja, kad infliacija šiais metais euro zonoje sieks 6,8%, o kitais metais kris iki 3,5%. Šiais metais euro zonos valstybių ekonomika bendrai turėtų ūgtelti 2,8%, o kitas metais augimo tempas, prognozuojama, turėtų kristi iki 2,1%. Kovo mėnesio prognozės buvo gerokai pozityvesnės – atitinkamai 3,7% ir 2,8% siekiantys augimo tempai.

Atidžiai stebimų ir vertinamų Italijos 10-ies metų obligacijų pajamingumai šią savaitę perkopė jau 4% ribą. Tokių šio laikotarpio popierių pajamingumų rinkoje nebuvo matyti nuo 2014 metų. Po susirinkimo ECB paskelbė apie planus sukurti naują įrankį, kuris bus skirtas suvaldyti didesnės fragmentacijos riziką tarp euro zonos valstybių skolos vertybinių popierių rinkų. Pasak ECB, euro zonos valstybės per daug priklauso viena nuo kitos, kad tam tikroje šalyje kilus problemoms, bendrai jų sąjungai negrėstų sisteminė rizika. Investuotojai atidžiai seka Italijos ir Vokietijos 10-ies metų laikotarpio pajamingumų skirtumą, kaip vieną iš tokios rizikos indikatorių. Vokietija yra fiskališkai drausminga valstybė, o Italija, atvirkščiai, susiduria su tokiomis problemomis. Dėl stipriai šoktelėjusių Italijos obligacijų pajamingumų, šis skirtumas taip pat stipriai išaugo ir šiuo metu yra didžiausias nuo 2019 metų.

Europos ekonominiai rodikliai
Remiantis paskelbtais patikslintais Eurostat duomenimis, metinis infliacijos lygis euro zonoje praėjusį mėnesį sudarė 8,1%. Tai atitiko preliminarius duomenis. Infliacija regione, lyginant su balandžiu, išaugo 0,7 procentinio punkto nuo 7,4%. Europos Sąjungos valstybėse metinis infliacijos lygis buvo dar didesnis ir siekė 8,8%. Praėjusių metų gegužę metinė infliacija euro zonoje siekė 2%, o ES – 2,3%. Sparčiausias metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas tarp ES priklausančių valstybių praėjusį mėnesį buvo registruotas Estijoje (20,1%), Lietuvoje (18,5%), Latvijoje (16,8%). Mažiausiai kainos didėjo Prancūzijoje (5,8%), Maltoje (5,8%), Suomijoje (7,1%).

Anglijos centrinis bankas (BOE) pakėlė palūkanas 25 baziniais punktais iki 1,25%. Tai yra jau penktas iš eilės BOE palūkanų didinimas. Jungtinėje Karalystėje normos jau pakeltos iki aukščiausio lygio per pastaruosius 13 metų. Dalis BOE vadovų per šiandienos posėdį pasisakė ir už didesnį, t. y. 50 bazinių punktų palūkanų kėlimą. Anglijos centrinio banko ekonomistai prognozuoja, kad per ateinančius keletą mėnesių metinis infliacijos lygis šalyje viršys 9%, o spalio mėnesį turėtų šoktelti net ir virš 11%.

Tuo tarpu Jungtinės Karalystės ekonomika traukėsi jau antrą mėnesį iš eilės. Paskelbta, jog šalies bendrasis vidaus produktas balandžio mėnesį, lyginant su kovu, krito 0,3%. Ekonomistai laukė 0,1% sieksiančio augimo.
Netikėtai pasielgė šiandien taip pat posėdžiavęs Šveicarijos centrinis bankas. Rinkos dalyvių nuostabai šalyje bazinės palūkanos buvo pakeltos 50 bazinių punktų. Tiesa, jos toliau išlieka neigiamas, t.y. siekia -0,25%. Vis dėlto, toks sprendimas buvo labai netikėtas, rinkoje buvo prognozuojama, kad centrinis bankas palūkanas išlaikys tame pačiame lygyje. Šveicarijoje metinis infliacijos lygis pasiekė pastarųjų 14-os metų aukštumas. Tiesa, infliacija Šveicarijoje gerokai mažesnė nei kitose valstybėse ir siekė 2,9%.
Vokietijos investuotojų nuotaikos toliau išlieka pesimistiškos. Buvo paskelbtas ZEW instituto pasitikėjimo ekonomika indeksas. Jo reikšmė šį mėnesį, lyginant su geguže, pakilo, tiesa, toliau išliko neigiama ir siekė -28 punktus. Investuotojų dėmesio centre toliau išlieka Rusijos karas Ukrainoje, sankcijos agresorei, neaiški Covid situacija Kinijoje ir griežtėjančios monetarinės politikos ciklas. Indekso reikšmė išlieka neigiama jau ketvirtą mėnesį iš eilės.

Žaliavos
Brent rūšies naftos kaina ateities sandorių biržoje pakilo virš 116 USD už barelį lygio. OPEC paviešino mėnesinę ataskaitą. Organizacija nepakeitė šių metų prognozės – prognozuojama, kad pasaulinė naftos pasiūla, lyginant su praėjusiais metais, bus 3,36 mln. barelio per dieną didesnė. Remiantis OPEC skaičiavimais, pasaulyje per dieną suvartojamos naftos kiekis trečią ketvirtį turėtų perkopti 100 mln. barelių, o vidutiniškai per šiuos metus sudaryti 100,29 mln. barelių, t.y. kiek daugiau nei prieš pandemiją 2019 metais. OPEC organizacijos narių naftos gavybos apimtys gegužę siekė 28,51 mln. barelių per dieną ir buvo 176 tūkst. barelių mažesnės nei balandį. Brent naftos barelis biržose šiais metais jau pabrango kiek daugiau nei 58%.
Investicinio portfelio formavimas

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.
Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.
Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.
Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai
Laikas | /////// | Rodiklis | Rezultatas/ | Prognozė//// | Ankstesnis |
Pirmadienis// | |||||
09:00 | ![]() | Jungtinės Karalystės balandžio mėn. bendrasis vidaus produktas (mėn./mėn.) | -0,3% | 0,1% | -0,1% |
09:00 | ![]() | Jungtinės Karalystės balandžio mėn. gamybos indeksas (mėn./mėn.) | -0,6% | -0,3% | -0,2% |
Antradienis// | |||||
09:00 | ![]() | Patikslintas Vokietijos gegužės mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.) | 0,9% | 0,9% | 0,9% |
12:00 | ![]() | Vokietijos birželio mėn. ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas | -28,0 | -24,5 | -29,5 |
15:30 | ![]() | JAV gegužės mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.) | 0,8% | 0,8% | 0,5% |
Trečiadienis// | |||||
05:00 | ![]() | Kinijos gegužės mėn. mažmenininkų pardavimai (metinis pokytis) | -6,7% | -7,0% | -11,1% |
15:30 | ![]() | JAV gegužės mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.) | -0,3% | 0,2% | 0,9% |
17:30 | ![]() | JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais) | 2,0 mln. | -2,3 mln. | 2,0 mln. |
21:00 | ![]() | FED sprendimas dėl palūkanų | <1,75% | <1,75% | <1,0% |
Ketvirtadienis | |||||
10:30 | ![]() | Šveicarijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų | -0,25% | -0,75% | -0,75% |
14:45 | ![]() | Anglijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų | 1,25% | 1,25% | 1,00% |
15:30 | ![]() | JAV birželio mėn. Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksas | -3,3 | 5,1 | 2,6 |
15:30 | ![]() | JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę | 229 tūkst. | 215 tūkst. | 229 tūkst. |
Penktadienis | |||||
06:00 | ![]() | Japonijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų | -0,10% | -0,10% | -0,10% |
12:00 | ![]() | Patikslintas euro zonos gegužės mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.) | 8,1% | 8,1% | 8,1% |
15:45 | ![]() | FED vadovo J. Powell pranešimas | – | – | – |
Įmonių ketvirčio rezultatai
Data | Kompanija | Industrija | Rinkos kapitalizacija* | EPS prognozė | EPS rezultatas | ||||
Pirmadienis | |||||||||
Oracle Corporation | IT | 190,45 mlrd. | 1,17 | 1,54 | |||||
Braze, Inc. | IT | 3,41 mlrd. | -0,44 | -0,19 | |||||
Antradienis | |||||||||
Core & Main, Inc. | Pramonė | 4,05 mlrd. | 0,38 | 0,50 | |||||
Sprinklr, Inc. | IT | 3,15 mlrd. | -0,11 | -0,05 | |||||
Trečiadienis | |||||||||
– | – | – | – | – | – | ||||
Ketvirtadienis | |||||||||
Adobe Inc. | IT | 202,62 mlrd. | 3,31 | 3,35 | |||||
Kroger Company | Mažmeninė prekyba | 36,93 mlrd. | 1,28 | 1,45 | |||||
Commercial Metals Company | Metalai | 4,96 mlrd. | 2,00 | 2,61 | |||||
Penktadienis | |||||||||
– | – | – | – | ||||||
*2022.06.10 duomenys
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.