Savaitės rinkų apžvalga (05.13 – 05.17)

2024-05-19

JAV

Praėjusi savaitė akcijų biržose buvo pažymėta nemenkais teigiamais pokyčiais. Pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 fiksavo 1,65% prieaugį. Nasdaq 100 pokytis siekė 2.16%. Abu indeksai vėl sugrįžo prie rekordinių aukštumų. Praėjusią savaitę visi S&P 500 sektorių indeksai taip pat registravo augimą išskyrus pramonės sektorius, kuris vienintelis nežymiai susitraukė -0,12%. Labiausiai šoktelėjo technologijų, komunikacijos ir nekilnojamojo turto sektoriai.

Nuo metų pradžios S&P 500 reikšmė paaugusi 10,53%. Šiais metais kol kas vienintelis sektorius „su minusu” yra nekilnojamasis turtas. Sektoriaus indekso reikšmė nuo metų pradžios kritęs -3,56%, o labiausiai kilęs išlieka komunikacijų sektorius, kuris pasižymi 18,95% priaugiu.

Rinkoje buvo pasirodę FED komentarai, kad norint infliacijai grįžti iki 2 proc. palūkanos galėtų būti laikomos aukščiau ilgesnį laiką. Visgi, trečiadieni paskelbti infliacijos duomenys atitiko analitikų lūkesčius, kurie teigiamai nuteikė investuotojus – bent jau trumpam. Metinė infliacija praėjusį mėnesį traukėsi 0,1% punkto ir sudarė 3,4%. Tai šioks toks atokvėpis investuotojams, nes sausį – kovą stebėjome didžiausios ekonomikos infliacijos augimą, t.y. 3,1% iki 3.5%.

Pasak Bloomberg dėl augančios įtampos tarp JAV ir Kinijos santykiuose ir poreikio didinti aktyvų portfelio diversifikaciją, Kinija per pirmąjį šių metų ketvirtį pardavė rekordinį kiekį, t.y. 53,3 mlrd. USD JAV obligacijų. Kinija parduoda obligacijas net artėjant FED švelninimo ciklui, rodo, kad pagrindinis tikslas yra diversifikuoti turtą, išreikštą doleriais. Kinijos turimų JAV vertybinių popierių pardavimas gali paspartėti, jei Amerikos ir Kinijos prekybos karas atsinaujins, ypač jei D. Trumpas vėl tarptų prezidentu.

JAV ekonominiai rodikliai

Sulaukėmė JAV infliacijos duomenų, kurie pateisino FED lūkesčius.
Paskelbti infliacijos duomenys atitiko analitikų lūkesčius, kurie teigiamai nuteikė investuotojus. Metinė infliacija praėjusį mėnesį traukėsi 0,1% punkto ir sudarė 3,4%. Tai šioks toks atokvėpis investuotojams, nes sausį – kovą stebėjome didžiausios ekonomikos infliacijos augimą, t.y. 3,1% iki 3.5%.
Po paskelbtų rezultatų teigiama linkme keitėsi ir palūkanų mažinimo tikimybės. Rinka ir toliau tikisi, kad JAV palūkanos bus pradėtos mažinti rugsėji, tačiau kiek užtikrinčiau, t.y. su 65% tikimybe. Prieš paskelbiant infliacijos duomenis palūkanų mažinimo tikimybė siekė 61%.
Investuotojai toliau vertins ekonomikos duomenis ir stebės kaip keičiasi FED retorika dėl palūkanų normų mažinimo. Artimiausiu metu akiratyje išlieka gegužės 31 d. skelbiami PCE (Personal Consumption Expenditures) rodiklis, kuriuos pagrinde remiasi FED priiminėjant monetarinės politikos sprendimus.

Buvo paskelbti JAV gamintojų kainų pokyčių duomenys. Gamintojų kainų indekso reikšmė praėjusį mėnesį, lyginant su kovu, paaugo 0,5%, kai buvo tikimasi, kad tempas sieks 0,3%. Kovo mėnesį, lyginant su vasariu, buvo registruotas 0,1% neigiamas pokytis. Gamintojų kainų indeksas yra skirtas pramonės produkcijos kainų pokyčiams sekti. Juo išreiškiamas šalies gamintojų pagamintų ir parduotų prekių arba suteiktų paslaugų bendrasis kainų pokytis per tam tikrą laikotarpį. 

JAV įmonės

Europos biržose išsiskyrė stipriau brangusios vienos didžiausių pasaulyje laivybos ir logistikos kompanijos Maersk akcijos. Danijos bendrovės vertybinių popierių kaina nuo balandžio mėnesio pradžios jau šoktelėjo apie 30%. Prie to prisideda augantys krovinių gabenimu jūra įkainiai. Pastarąją savaitę Drewry’s World Container Index (WCI) indekso reikšmė šoktelėjo beveik 16%. WCI indeksas atvaizduoja krovininio konteineirio pagrindiniais pasaulio jūriniais keliais kainos pokyčius. Praėjusią savaitę 12,2 metų ilgio konteinerio pergabenimo kaina siekė 3159 USD, kai, pavyzdžiui, prieš metus sudarė 1741 USD. Iš Šanchajaus į Roterdamą krovinio jūriniu konteineriu pervežimas pabrango iki 3709 USD, t.y. 20% daugiau nei prieš savaitę ir 131% daugiau nei prieš metus.

Praėjusią savaitę GameStop ir AMC akcijos vėl atsidūrė antraštėse po to, kai jų vertė drastiškai išaugo. Pateiktame grafike matosi, kaip tai palyginama su manijos piko laikotarpiu 2021 metais. Taip pat verta paminėti, kad nors AMC akcijų vertė praėjusią savaitę išaugo daugiau nei 100% vos per kelias dienas, šis padidėjimas diagramoje beveik nesimato, kas rodo, kiek stipriai šių akcijų kainos nukrito nuo savo aukštumų per 2021-ųjų spekuliatyvinį burbulą.

Europa

Praėjusią savaitę senojo žemyno akcijoms sekėsi panašiai kaip ir JAV. Dauguma jų kilo ir sugebėjo atnaujinti visų laikų aukštumas.  ECB politikos formuotojai praėjusią savaitę komentavo, kad palūkanų mažinimas tikėtinas birželį, bet tolesnis palūkanų normų kelias neaiškus.

Europa ekonominiai rodikliai

Vokietijoje buvo paskelbti patikslinti praėjusio mėnesio infliacijos rodikliai. Didžiausioje Europos žemyno ekonomikoje metinė infliacija balandžio mėnesį siekė 2,4%. Tai yra 0,1 proc. punkto aukščiau nei buvo registruota kovo mėnesį (2,3%). Metinė infliacija prieš metus balandžio mėnesį Vokietijoje sudarė 7,6%. Praėjusį mėnesį metinis infliacijos lygis šalyje buvo žemiausias per pastaruosius tris metus.

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, euro zonos ekonomikos dydis praėjusį ketvirtį, lyginant su ketvirtu praėjusių metų ketvirčiu, paaugo 0,3%. Bloko valstybių bendrojo vidaus produkto neigiamas pokytis ketvirtą praėjusių metų ketvirtį, lyginant su trečiu ketvirčiu, siekė 0,1%. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, euro zonos ekonomika paaugo 0,4%. Iš turimų Eurostat duomenų, praėjusį ketvirtį sparčiausias metinis ekonomikos augimas buvo registruotas Kipre (3,3%), Lietuvoje (2,9%). Didžiausias neigiamas pokytis fiksuotas Airijoje (-4,9%).

2024 m. balandžio mėn. patvirtinta, kad metinė infliacija euro zonoje siekė 2,4 proc., kuri buvo tokia pati kaip ir kovą. Prieš metus euro zonoje infliacija buvo daug didesnė, kuri siekė 7%. Žvelgiant mėnesį prieš tai nors infliacija nepasikeitė, tačiau kilo paslaugų kainos ir neenergetinės pramonės prekės. Tuo tarpu energijos kainos toliau traukėsi.

Europos įmonės

Europos biržose išsiskyrė stipriau brangusios Delivery Hero akcijos. Paskelbta apie bendrovės sandorį su Uber. Uber iš Voketijos bendrovės įsigys jai priklausančią maisto pristatymo kompanijos Foodpand verslo dalį Taivane. Už verslą bus sumokėta 950 mln. USD. Tikimasi, kad sandorį pavyks užbaigti per pirmą kitų metų pusmetį. Abi kompanijos taip pat pasiekė susitarimą dėl Uber investicijos. Pastaroji už 300 mln. USD įsigys Delivery Heo naujai išleistų akcijų. Vokietijos bendrovės akcijos po naujienų brango daugiau nei 20%.

Nori pradėti investuoti? Atsidaryk investicinę sąskaitą

fxcm
  1. Patvirtinti asmens tapatybę, tai galite padaryti čia (lengviausia atlikti telefonu)
  2. Užpildyti pažinimo anketą, tai padaryti galite čia (pildymo trukmė 3 min)

Atsidarius vertybinių popierių sąskaitą turėsite prieigą prie akcijų, obligacijų, ETF ir kt. viso pasaulio rinkose.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
12:00🟧Europos Komisijos ekonomikos augimo prognozės
Antradienis//
09:00🟧Patikslintas Vokietijos balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,5%0,5%
15:30🟧JAV balandžio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,3%0,2%
Trečiadienis//
15:30🟥JAV balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)3,4%3,5%
15:30🟧JAV balandžio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,4%0,7%
Ketvirtadienis
15:30🟧JAV balandžio mėn. išduoti būstų statybos leidimai (sumetinta)1,48 mln.1,46 mln.
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę210 tūkst.231 tūkst.
Penktadienis
05:00🟧Kinijos balandžio mėn. pramonės produkcijos indeksas (metinis pokytis)5,4%4,5%
12:00🟧Patikslintas euro zonos balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)2,4%2,4%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėPraėjusių metų ketv. EPS
Pirmadienis
time-pre-marketTencent Music Entertainment GroupPramogos22,96 mlrd.0,130,12
time-pre-marketLegend Biotech CorporationFarmacija8,28 mlrd.-0,28-0,40
Antradienis
time-pre-marketHome Depot, Inc.Mažmeninė prekyba344,32 mlrd.3,613,82
time-pre-marketAlibaba GroupMažmeninė prekyba203,87 mlrd.0,921,15
time-pre-marketSony Group Pramogos95,33 mlrd.0,830,87
Trečiadienis
time-after-hoursCisco Systems, Inc.Technologijos193,51 mlrd.0,700,88
time-after-hoursGrab Holdings LimitedMaisto pristatymas13,85 mlrd.-0,01-0,06
Ketvirtadienis
time-pre-marketWalmart Inc.Mažmeninė prekyba487,03 mlrd.0,520,49
time-pre-marketApplied Materials, Inc.Technologijos171,44 mlrd.1,962,00
time-pre-marketDeere & CompanyŽemės ūkio įranga113,85 mlrd.7,839,65
Penktadienis
time-pre-marketRBC Bearings IncorporatedGamyba7,82 mlrd.2,252,06
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2024.05.10 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija

Jums taip pat gali būti įdomu