Savaitės rinkų apžvalga (05.08 – 05.12)

2023-05-14

JAV

Praėjusi savaitė JAV pagrindiniams indeksams buvo permaininga. S&P 500 indeksas nežymiai susitraukė, o Nasdaq composite ir 100 dėl savo sudėtyje turinčių daugiau technologinių ir komunikacijų bendrovių kilo. Praėjusią savaitę investuotojų akys pagrinde buvo nukreiptos į pirmo ketvirčio įmonių pelnų skelbimo sezono pabaigą ir trečiadienį skelbtus infliacijos duomenys, kurie buvo kiek geresni nei tikėjosi analitikai.

Istoriškai FED niekada nėra nutraukęs palūkanų normų kėlimo ciklo kol keliamos palūkanų normos neviršijo infliacijos lygio. Tačiau dabar, kai bendroji infliacija yra 4,9 %, o federalinių fondų palūkanų norma – 5,0-5,25 %, birželio mėn. ir artimiausio posėdžio metu padaryta palūkanų normų kėlimo pertrauka dar nepažeistų šio precedento. Pagal tikimybes matome, kad Birželio 14 d. artimiausio posėdžio metu rinka taip ir tikisi, kad palūkanos nebebus keliamos ir išliks tame pačiame lygyje.

FED palūkanų normų kėlimo tikimybės artimiausią posėdį. Šaltinis: CMEgorup.com

Tuo tarpu iki penktadienio ketvirčio rezultatus jau buvo paskelbę 92% kompanijų, kurių akcijos yra įtrauktos į pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500. Iš jų, 78% bendrovių pelno akcijai (EPS) rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, 75% bendrovių pajamos buvo didesnės nei tikėtasi. Apskritai rezultatai nustebino gerąją prasme. Vidutiniškai S&P 500 kompanijų EPS, lyginant su laikotarpiu prieš metus, yra kritę 2,5%, t.y. gerokai mažesnis kritimas nei buvo prognozuojama. Praėjusio ketvirčio pabaigoje analitikai prognozavo, kad pelnų nuosmukis sieks 6,7%. Remiantis FactSet duomenimis, pajamos per metus yra išaugusios 3,9%, t.y. 2 proc. punkto daugiau nei buvo prognozuojama.

Per metus EPS labiausiai išaugino nebūtino vartojimo prekių sektoriuje veikiančios kompanijos, kurių pelnų augimo tempas praėjusį ketvirtį siekė net 53,6%. Buvo prognozuojama, kad augimas sieks 33,9%. Šiam S&P 500 sektoriui yra priskiriamos tokios kompanijos, kaip Amazon, Tesla, Home Depot, Nike, Lowe’s, Booking Holdings ir kt. kompanijos. 21,3% EPS augimas yra registruojamas pramonės sektoriuje (buvo tikimasi 12,7%), 14% – energetikos (tikėtasi 9,4% Stipriausiai pelnai krito žaliavų (-25,3%), komunalinių paslaugų (-22,3%), sveikas priežiūros (-16,3%) sektoriuose.

S&P 500 EPS pokyčiai. Šaltinis: FactSet

JAV ekonominiai rodikliai

Iš ekonominių naujienų pusės, daugiausiai dėmesio praėjusią savaitę sulaukė paskelbti JAV infliacijos duomenys. Metinis infliacijos lygis JAV mažėjo jau 10 mėnesį iš eilės ir balandį krito iki 4,9% lygio. Tai 0,1 proc. punktu žemiau nei registruota kovo mėnesį ir 0,1 proc. punkto žemiau nei prognozavo ekonomistai. Praėjusį kartą žemesnis infliacijos lygis buvo registruotas 2021 metų balandį. Praėjusį mėnesį metinis energijos iškteklių kainų nuosmukis siekė 5,1%. Maisto produktų kainos augo 7,7%. Atmetus maisto produktų ir energijos išteklių kainų pokyčių įtaką, vartotojų kainų indekso reikšmė paaugo 0,4%. Tai yra 0,3 proc. punkto daugiau nei prognozuota. Paskelbus duomenis 2-jų metų JAV skolos popierių pajamingumas vėl krito žemiau 4% lygio.

JAV vartotojų kainų indekso pokyčiai. Šaltinis: Tradingeconomics.com

JAV Įmonės

PayPal per pirmą ketvirtį sugeneravo 7 mlrd. USD siekiančius pardavimus ir uždirbo 0,8 mlrd. USD grynojo pelno arba 1,17 USD pelno akcijai. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, kompanijos pardavimai išaugo 9%, grynasis pelningumas padidėjo 3 proc. punkto iki 11%. PayPal bendrasis pelnas siekė 2,8 mlrd. USD (40% pelningumas), o veiklos pelnas sudarė 1 mlrd. (14% veiklos pelningumas). Analitikai prognozavo, kad pajamos bus 50 mln. USD mažesnės, o pelnas akcijai sieks 1,10 USD. PayPal per ketvirtį apdorojo mokėjimų už 354,5 mlrd. USD. Lyginant su ketvirtu praėjusių metų ketvirčiu, apimtyss mažėjo 3 mlrd. USD, o su praėjusių metų pirmu ketvirčiu, išaugo 31,5 mlrd. USD.

PayPal prognozuoja, kad einamojo ketvirčio pakoreguotas EPS sieks 1,16 USD, kai analitikai prieš paskelbiant prognozes prognozavo 1,17 USD. Bendrovė padidino šių metų bendro EPS prognozę 0,08 USD iki 4,95 USD. Tiesa, sumažino pakoreguoto veiklos pelningumo augimo prognozę iki 1 proc. punkto, kai anksčiau buvo tikimasi 1,25 proc. punkto pelningumo augimo. Tai verčia abejoti ir grynojo pelningumo augimo perspektyvomis. Ketvirčio pabaigoje PayPal turėjo 433 mln. aktyvių sąskaitų.

Po paskelbtų rezultatų stipriau pigo Disney akcijos. Kompanijos pardavimai praėjusį ketvirtį siekė 21,8 mlrd. USD, t.y. 13% daugiau nei per ketvirtį prieš metus. Veiklos pelnas siekė 3,3 mlrd. USD, veiklos pelningumas per metus sumažėjo 3 proc. punkto iki 15%. Pelnas akcijai 0,93 USD. Nuvylė Disney+ transliacijų platformos rezultatai. Nors Disney transliacijų platformų veikos nuostoliai susitraukė 400 mln. USD, tačiau su lūkesčiais gerokai prasilenkė prenumeratorių skaičiaus pokytis.

Disney+ prenumeratorių skaičius sumažėjo 4 mln., kai analitikai tikėjosi, kad jų skaičius išaugs 1,3 mln. Iš viso Disney+ platforma ketvirtį užbaigė su 158 mln. prenumeratoriais. Hulu turėjo 48 mln. aktyvių prenumeratorių, ESPN skaičius siekė 25 mln.

Europa

Praėjusią savaitę Europos indeksams sekėsi panašiai – permainingai. Pagrindiniai Europą atspindintys indeksai Stoxx 50 ir Stoxx 600 beveik nepakito, tačiau didžiųjų ekonomikų, tokių kaip Vokietija, Prancūzija, Italija ir Jungtinės Karalystės pagrindiniai indeksai traukėsi. Praėjusią savaitę investuotojų akys Europoje pagrinde buvo nukreiptos į Vokietijos infliacijos skelbiamus duomenis ir JK keliamas palūkanų normas.

Tuo tarpu 6 mėnesių Euribor tarpbankinių palūkanų norma viršijo 3,6% lygį. Paskutinį kartą šio laikotarpio palūkanos aukštesniame lygyje buvo 2008 metų lapkričio mėnesį. Dar praėjusių metų gegužę šio laikotarpio Euribor palūkanos buvo neigiamos. Tokio spartaus Euribor palūkanų kilimo rinkos dalyviai dar nebuvo stebėję. EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) – vidutinės Europos tarpbankinės rinkos palūkanų normos, kuriomis bankai skolina pinigus eurais kitiems bankams.

Remiantis Chathamfinancial duomenimis, šiuo metu rinkoje nesitikima tolimesnio tokio stipraus palūkanų augimo. 6 mėn. Euribor lapkričio mėnesį turėtų pasiekti piką ties 3,72% lygiu. Artimiausias ECB posėdis, kuriame bus priimami monetarinės politikos sprendimai, vyks birželio 15 dieną.

6 ir 3-jų mėnesių Euribor palūkanų prognozės. Šaltinis: Chatham Financial

Europa ekonominiai rodikliai

Toliau prastėjo ekonominiai rodikliai didžiausioje Europos ekonomikoje. Remiantis paskelbtais Destatis duomenimis, Vokietijos pramonės produkcijos indekso reikšmė kovo mėnesį, lyginant su vasariu, krito 3,4%, kai buvo laukiamas nuosaikesnis 1,6% siekiantis kritimas. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus indekso reikšmė išaugo 2,1%.

Vokietijos pramonės produkcijos indekso pokyčiai. Šaltinis: Destatis

Remiantis galutiniais duomenimis, Vokietijoje metinė infliacija balandžio mėnesį siekė 7,2%. Lyginant su kovu, vartotojų kainų indekso reikšmė didžiausioje Europos ekonomikoje paaugo 0,4%. Tiesa, metinis infliacijos lygis mažėjo 0,2 proc. punkto. Kovą metinė infliacija Vokietijoje sudarė 7,4%. Vokietijoje praėjusį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, energijos išteklių kainos paaugo 6,8%, (kovą – 3,5%), maisto produktai brango 17,2% (kovą – 22,3%), paslaugos – 4,6% (kovą – 4,7%).

Vokietijos vartotojų kainų indekso pokyčiai. Šaltinis: Destatis

Anglijos centrinis bankas dvyliktą posėdį iš eilės padidino bazines palūkanų normas 25 baziniais punktais. Jungtinėje Karalystėje normos pasiekė 4,5%. Sprendimas atitiko ekonomistų prognozes. Praėjusį mėnesį šalyje metinis infliacijos lygis siekė 10,1% ir buvo didesnis nei prognozuota. Anglijos centrinis bankas prognozuoja, kad infliacija paskutinį praėjusių metų ketvirtį kris iki 5,1%. Tai aukštesnis lygis nei buvo vasario mėnesio banko prognozėje. Tikimasi, kad į 2% tikslinį lygį pavyks sugrįžti kitų metų pabaigoje. Jungtinės Karalystės svaro kursas euro ir JAV dolerio atžvilgiu silpnėjo. Tiesa, nuo metų pradžios euras svaro atžvilgu yra atpigęs 1,5%.

Jungtinės Karalystės ekonomika per pirmą ketvirtį paaugo 0,1%. Toks pats bendrojo vidaus produkto augimo tempas buvo registruotas ir ketvirtą praėjusių metų ketvirtį. Augimas taip pat atitiko ir ekonomistų prognozes. Paslaugų sektorius augo 0,1%, tiesa, namų ūkių vartojimo apimčių augimas sustojo. Šalies eksporto apimtys praėjusį ketvirtį krito 8,1%, o importas sumenko 7,2%. Jungtinės Karalystės ekonomikos dydis išlieka 0,5% mažesnis nei prieš pandemijos pradžią. Tarptautinis Valiutos Fondas prognozuoja, kad šalies bendrasis vidaus produktas šiais metais susitrauks 0,3%. Tai yra viena iš nedaugelio pasaulio valstybių, kuriai prognozuojamas bendras metinis BVP nuosmukis.

JK BVP duomenys. Šaltinis: tradingeconomics.com

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
09:00🟧Vokietijos kovo mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)-3,4%-1,2%2,0%
Antradienis//
13:00🟧JAV balandžio mėn. NFIB smulkaus verslo pasitikėjimo indeksas89,089,790,1
Trečiadienis//
09:00🟧Patikslintas Vokietijos balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)7,2%7,2%7,2%
15:30🟥JAV balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)4,9%5,0%5,0%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)3,0 mln.-2,2 mln.-1,3 mln.
Ketvirtadienis
14:00🟥Anglijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų4,50%4,50%4,25%
15:30🟥JAV balandžio mėn. gamintojų kainų indeksas (metinis pokytis)1,4%2,7%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 264 tūkst.245 tūkst.242 tūkst.
Penktadienis
09:00🟥Preliminarus Jungtinės Karalystės I ketv. bendrojo vidaus produkto pokytis (ketv./ketv.)0,1%0,1%0,1%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursPayPal Holdings, Inc.Finansai80,63 mlrd.1,100,86
time-after-hoursMcKesson CorporationSveikatos priežiūra48,62 mlrd.7,167,19
time-pre-marketKKR & Co. Inc.Investicijos42,71 mlrd.0,620,63
Antradienis
time-pre-marketDuke Energy CorporationEnergetika75,61 mlrd.1,281,20
time-after-hoursAirbnb, Inc.Technologijos70,15 mlrd.0,100,18
time-pre-marketAir Products and Chemicals, Inc.Pramonė64,64 mlrd.2,642,74
time-after-hoursOccidental PetroleumEnergetika52,72 mlrd.1,301,09
time-after-hoursElectronic Arts Inc.Video žaidimai34,00 mlrd.0,891,36
Trečiadienis
time-after-hoursWalt Disney CompanyPramogos178,02 mlrd.0,891,08
time-pre-marketManulife Financial CorpDraudimas35,67 mlrd.0,570,61
time-pre-marketThe Trade Desk, Inc.Medijos29,98 mlrd.-0,03-0,03
time-pre-marketRoblox CorporationVideo žaidimai21,05 mlrd.-0,42-0,27
time-pre-marketIcahn Enterprises L.P.Investicijos10,64 mlrd.0,191,06
Ketvirtadienis
time-after-hoursSun Life Financial Inc.Finansai28,21 mlrd.1,071,14
time-pre-marketPerkinElmer, Inc.Medicinos tyrimai16,46 mlrd.0,992,41
time-after-hoursGen Digital Inc.IT10,71 mlrd.0,380,44
time-after-hoursNews CorporationMedijos9,77 mlrd.0,060,16
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.05.05 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu