Savaitės rinkų apžvalga (05.01 – 05.05)

2023-05-07

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniams JAV indeksams sekėsi permainingai. Nors penktadienį buvo pastebimas kiek didesnis visų pagrindinių indeksų kilimas, tačiau to neužteko, kad S&P 500 užsidarytų teigiamoje teritorijoje. Tam pagrinde įtakos turėjo Federalinių rezervų banko pirmininko Jerome’o Powello komentarai, kad palūkanų normų mažinimo dar reikės luktelti, nes darbo rinka išlieka stipri, o infliacija dar nėra pasiekusi tikslinio 2 proc. savo lygio. Praėjusią savaitę investuotojų akys buvo nukreiptos į palūkanų normų didinimą, įmonių skelbiamus I-mo ketvirčio rezultatus ir darbo rinkos duomenis.

Tuo tarpu 10 metų trukmės JAV iždo pajamingumas savaitės pradžioje krito dėl susirūpinimo regioninių bankų ir skolos lubų, tačiau per penktadienio prekybos sesiją sumažėjo. (Obligacijų kainos ir pajamingumas svyruoja priešingomis kryptimis.)

Investuotojus taip pat kiek išgąsdino dar vieno banko žlugimas. JAV nuo kovo mėn. žlugo jau trečias bankas – „First Republic Bank“. Paskelbta, kad didžiąją dalį jo aktyvų įsigys „JPMorgan Chase“. Akcijų rinkai „First Republic Bank“ žlugimas nebuvo didelis siurprizas po to, kai bankas pranešė apie pirmą 2023 m. ketvirtį gerokai sumažėjusią indėlių bazę. Nuo kovo 1 d.

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę įvyko investuotojų lauktas FED posėdis, kurio metu, kaip ir buvo tikėtasi palūkanų norma buvo padidinta iki 5-5,25 procento. Centrinio banko vadovas J. Powell’as po posėdžio pareiškė, kad daugiau palūkanų normų didinimų centrinis bankas nenumato. J. Powell’as taip pat pripažino, kad JAV ekonomiką veikiausiai ištiks nedidelė recesija, bet paklaustas apie galimą palūkanų normų mažinimą, atsakė, kad dėl aukšto infliacijos lygio toks scenarijus kol kas nenumatomas.

FED palūkanų normos. Šaltinis, traidingeconomics.com

Tuo tarpu JAV darbo rinkos duomenys nustebino investuotojus savo geresniais rezultatais nei buvo tikimasi. Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta 253 tūkst. naujų darbo vietų, t.y. gerokai daugiau nei tikėjosi ekonomistai, kurie prognozavo, kad jų skaičius sieks 181 tūkst. Kovo mėnesį naujų darbo vietų skaičius, kuris buvo pakoreguotas, lyginant su anksčiau skelbtais duomenimis, siekė 165 tūkst. Tuo tarpu bendras nedarbo lygis balandį, lyginant su kovu, sumažėjo 0,1 proc. punkto iki 3,4%. Buvo tikimasi, kad jis bus išaugęs iki 3,6%. Darbo užmokesčio duomenys rinkos dalyviu nustebino dar labiau, nes buvo tikimasi 4,2 proc. metinio kilimo ir 0,3 proc. mėnesinio, tačiau išaugo iki 4,4 proc. per metus ir 0,5 proc. per mėnesį.

JAV nedarbo lygis (kairėje) ir vidutinio darbo užmokesčio metinis kitimas (dešinėje). Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Rezultatais pasidalino farmacijos kompanija Pfizer. Vaistų gamintoja per pirmus tris mėnesius sugeneravo 18,3 mlrd. USD siekiančias pajamas. Jos per metus susitraukė 29%. Grynasis pelnas siekė 5,54 mlrd. USD ir buvo 30% mažesnis nei per pirmą laikotarpį praėjusiais metais. Pelnas akcijai siekė 1,23 USD. Analitikai laukė 1,05 USD EPS ir 16,61 mlrd. USD pajamų. Comirnaty vakcinos pardavimų apimtys siekė vos 3 mlrd. USD, kai prieš metus per tą patį laikotarpį sudarė 13 mlrd. USD. Pfizer prognozuoja, kad šiais metais pajamos iš Covid-19 vakcinos susitrauks 64%. Pasak bendrovės, visų metų EPS turėtų siekti 3,25 – 3,45 USD.

Pfizer pelno akcijai prognozė. Šaltinis: Tradingview

Stipriau pigo finansinių paslaugų kompanijos First Horizon akcijos. Kanados bankas Toronto-Dominion Bank pranešė atšaukiantis 13,4 mlrd. USD dydžio First Horizon įsigijimo sandorį. Pasak pranešimo, sandorį sutiko atšaukti abi pusės. Pagal susitarimą, Toronto-Dominion už sandorio nutraukimą sumokės 200 mln. USD. Dėl sandorio abejonių kilo jau senokai. Kovo mėnesį TD Bank paskelbė, jog netiki, kad pavyks gauti reguliatoriaus leidimą užbaigti sandorį numatyto įsigijimo susitarimo termino pabaigos gegužės 27 dieną. Apie įsigijimo sandorį buvo paskelbta dar praėjusių metų vasarį. Už akcijas buvo sutarta sumokėti po 25 USD. Praėjusių metų vasarą JAV politikai prašė bankinio sektoriaus reguliatorių blokuot sandorį. Pasak jų, po tokio įsigijimo galėtų nukentėti First Horizon klientai, išaugus jiems teikiamų paslaugų įkainiams. Įsigijus First Horizon, „TD Bank“ bankas JAV būtų tapęs šeštu didžiausiu JAV banku su daugiau nei 600 mlrd. USD vertės turtu.

Apple praėjusį ketvirtį užbaigė geresniais rezultatais nei buvo tikimasi. Per tris mėnesius didžiausia pagal rinkos kapitalizaciją kompanija sugeneravo 94,8 mlrd. USD siekiančias pajamas ir uždirbo 24,2 mlrd. USD grynojo pelno arba 1,52 USD pelno akcijai. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, pajamos krito 3%. Apple grynasis pelningumas siekė 25% ir per metus nepasikeitė. Analitikai iš kompanijos laukė 1,43 USD pelno akcijai ir 92,84 mlrd. USD siekiančių pardavimų. 2% per metus ūgtelėjo iPhone pardavimai, kurių apimtys siekė 51,3 mlrd. USD. Buvo prognozuojama, kad jie sieks apie 48 mlrd. USD. MacBook pardavimai krito net 31% iki 7,2 mlrd. USD, iPad pajamos mažėjo 13% iki 6,7 mlrd. USD. Laikrodžių, ausinių ir kt. produktų pardavimai siekė 8,8 mlrd.. USD ir buvo 1% mažesni nei prieš metus. Per šį laikotarpį labiausiai paaugo Apple paslaugų pardavimai. Jie per metus paaugo 5% iki 20,9 mlrd. USD. Praėjusį ketvirtį Apple bendrasis pelningumas siekė 44%, o veiklos pelningumas sudarė 30%.

Apple pelno akcijai prognozė. Šaltinis: Tradingview

2% per metus ūgtelėjo iPhone pardavimai, kurių apimtys siekė 51,3 mlrd. USD. Buvo prognozuojama, kad jie sieks apie 48 mlrd. USD. MacBook pardavimai krito net 31% iki 7,2 mlrd. USD, iPad pajamos mažėjo 13% iki 6,7 mlrd. USD. Laikrodžių, ausinių ir kt. produktų pardavimai siekė 8,8 mlrd.. USD ir buvo 1% mažesni nei prieš metus. Per šį laikotarpį labiausiai paaugo Apple paslaugų pardavimai. Jie per metus paaugo 5% iki 20,9 mlrd. USD. Praėjusį ketvirtį Apple bendrasis pelningumas siekė 44%, o veiklos pelningumas sudarė 30%.

Apple II finansinių metų ketvirčio rezultatai. Šaltinis: App Economy Insights

Europa

Europoje pagrindiniams indeksams sekėsi kiek sunkiau nei JAV. Pagrinde tam įtakos turėjo didėjanti recesijos baimė ir ECB pasisakymai, kad dar neplanuoja nustoti kelti palūkanų normų.

Palūkanų normos praėjusią savaitę buvo keliamos ir senajame žemyne. ECB palūkanų normas padidino iki 3,25%, 3,75%, 4,00% (Deposit facility, Main refinancing operations, Margin lending facility). Jos įsigalios nuo gegužės 10 dienos. Bazinės normos euro zonoje pasiekė nuo 2008 metų liepos mėnesio nematytas aukštumas. Balandį metinė infliacija euro zonoje siekė 7% ir buvo gerokai aukščiau tikslinės 2% centrinio banko ribos. Kadangi infliacija Europoje traukiasi lėčiau nei JAV, dėl to investuotojai baiminasi, kad palūkanų normų kėlimo ciklas senajame žemyne baigsis vėliau nei JAV. Artimiausias ECB posėdis vyks birželio 15 dieną. ECB palūkanų normų didinimo ciklą pradėjo praėjusių metų liepos mėnesį. Per šį laikotarpį normos jau buvo pakeltos 3,75 proc. punkto. Tikimasi, kad praėjusią savaitę palūkanų didinimas šiame cikle dar nebuvo paskutinis.

Europa ekonominiai rodikliai

Remiantis preliminariais duomenimis, euro zonoje šį mėnesį metinė infliacija sudarė 7%, kai kovą atitinkamai sudarė 6,9%. Paskutinį kartą žemesnis infliacijos lygis euro zonoje buvo registruotas praėjusių metų vasario mėnesį. Rezultatas atitiko prognozes. Šį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, euro zonoje energijos išteklių kainos kilo 2,5% (kovą krito 0,9%), maisto, alkoholio, tabako produktų kainos pakilo 13,6% (kovą augo 15,5%), paslaugos brango 5,2% (kovą – 5,1%). Pasak Eurostat, tarp euro zonos valstybių narių šį mėnesį didžiausias preliminarus infliacijos lygis buvo registruotas Latvijoje (15,0%), Slovakijoje (14,0%), Lietuvoje (13,3%). Kovo mėnesį šiose valstybėse atitinkamai infliacija sudarė 15,0%, 14,8% ir 15,2%. Lėčiausiai kainos balandžio mėnesį augo Liuksemburge (2,7%).

Euro zonoje nedarbo lygis kovo mėnesį, lyginant su vasariu, nepasikeitė ir sudarė 6,5%. Tai kiek pranoko ekonomistų prognozes. Buvo laukiama 6,6% nedarbo lygio. Prieš metus tą patį mėnesį nedarbas regiono valstybėse siekė 6,8%. Didžiausias nedarbo lygis tarp visų ES valstybių kovo mėnesį buvo registruotas Ispanijoje (12,8%), Graikijoje (10,9%), Italijoje (7,8%). Remiantis Eurostat duomenimis, mažiausiai bedarbių sausį buvo suskaičiuota Čekijoje (2,6%), Lenkijoje ir Vokietijoje (po 2,8%). Lietuvoje nedarbo lygis trečią šių metų mėnesį siekė 6,4% ir buvo 0,1 proc. punkto mažesnis nei vasarį.

Nuvylė euro zonos mažmenininkų duomenys. Mažmeninės prekybos apyvarta regione kovo mėnesį, lyginant su vasariu, krito 1,2%, kai buvo laukta 0,2% sieksiančio nuosmukio. Lyginant su praėjusių metų kovo mėnesiu, mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje traukėsi 3,8%. Tarp Europos Sąjungos valstybių, per metus didžiausias apyvartos nuosmukis buvo registruotas Estijoje (-13,5%), Vengrijoje (-13,2%), Slovėnijoje (-12,8%). Tuo tarpu didžiausias augimas buvo fiksuotas Ispanijoje (+10,8%), Rumunijoje (+7,2%) ir Kipre (+5,6%).

Euro zonos mažmeninės prekybos metiniai duomenys

Europos įmonės

Rezultatais pasidalino Italijos prabangių automobilių gamintoja Ferrari. Kompanija per praėjusį kevirtį uždirbo 297 mln. EUR, t.y. 24% daugiau nei prieš metus. Pelnas akcijai siekė 1,63 EUR, kai buvo tikimasi 1,48 EUR. Pajamos augo 20% iki 1,43 mlrd. EUR ir 0,04 mlrd. EUR viršijo prognozes. Pasak Ferrari, kompanija turi užsakymų jau 2025 metams. Pelningumą didino naujų modelių pristatymas. Praėjusį ketvirtį Ferrari EBIT (pelnas prieš palūkanas ir mokesčius) pelningumas siekė 26,9%. EBIT pelningumas per metus išaugo 1 proc. punkto. Per tris mėnesius bendrovė klientams bendrovė pristatė 3567 automobilių, t.y. 10% daugiau nei prieš metus. Ferrari prognozuoja, kad šių metų pajamos sieks apie 5,7 mlrd. EUR, o pakoreguotas pelnas akcijai suarys 6 – 6,20 EUR. EBIT pelningumas turėtų siekti 26%. Tam daugiausiai įtakos, prognozuojama, turės modeliai Daytona SP3 ir Purosangue.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
17:00🟧JAV balandžio mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI indeksas47,146,846,3
Antradienis//
07:30🟥Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų3,85%3,60%3,60%
12:00🟧Išankstinis euro zonos balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)7,0%7,0%6,9%
Trečiadienis//
12:00🟧Euro zonos kovo mėn. nedarbo lygis6,5%6,6%6,6%
15:15🟧JAV balandžio mėn. ADP duomenys apie sukurtas darbo vietas privačiame sektoriuje296 tūkst.142 tūkst.145 tūkst.
17:00🟧JAV balandžio mėn. ISM paslaugų sektoriaus PMI indeksas51,952,151,2
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-1,3 mln.-0,5 mln.-4,6 mln.
21:00🟥FED sprendimas dėl palūkanų5,25%5,25%5,00%
Ketvirtadienis
12:00🟧Euro zonos kovo mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)-1,6%-1,4%-0,5%
15:15🟥ECB sprendimas dėl palūkanų3,75%3,75%3,50%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 242 tūkst.235 tūkst.230 tūkst.
15:30🟧JAV kovo mėn. prekybos balansas-64,2 mlrd.-68,9 mlrd.-70,5 mlrd.
Penktadienis
12:00🟧Euro zonos kovo mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)-1,2%-0,2%-0,8%
15:30🟥JAV balandžio mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,3%0,3%0,3%
15:30🟥JAV balandžio mėn. naujos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių253 tūkst.181 tūkst.236 tūkst.
15:30🟥JAV balandžio mėn. nedarbo lygis3,4%3,6%3,5%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursStryker CorporationTechnologijos113,28 mlrd.2,002,14
time-after-hoursVertex PharmaceuticalsFarmacija83,27 mlrd.2,512,67
time-after-hoursArista Networks, Inc.IT47,78 mlrd.1,191,26
Antradienis
time-pre-marketPfizer, Inc.Farmacija218,66 mlrd.1,001,23
time-after-hoursAdvanced Micro Devices, Inc.Technologijos142,29 mlrd.0,420,43
time-after-hoursStarbucks CorporationRestoranai129,58 mlrd.0,640,74
time-pre-marketThomson Reuters CorpFinansai61,97 mlrd.0,780,82
time-pre-marketUber Technologies, Inc.IT59,81 mlrd.-0,10-0,08
Trečiadienis
time-after-hoursQUALCOMM IncorporatedTechnologijos127,02 mlrd.1,831,69
time-pre-marketCVS Health CorporationFarmacija93,50 mlrd.2,102,20
time-pre-marketEstee Lauder Companies, Inc.Kosmetika87,76 mlrd.0,490,47
time-after-hoursPublic StorageNT51,41 mlrd.4,074,08
time-pre-marketThe Kraft Heinz CompanyIT48,68 mlrd.0,600,68
Ketvirtadienis
time-after-hoursApple Inc.Technologijos2,92 trln.1,431,52
time-pre-marketConocoPhillipsEnergetika122,67 mlrd.2,022,38
time-after-hoursBooking Holdings Inc.IT97,95 mlrd.10,6111,60
time-pre-marketRegeneron Pharmaceuticals, Inc.Farmacija86,92 mlrd.7,718,44
time-after-hoursShopify Inc.IT60,75 mlrd.-0,15-0,08
Penktadienis
time-pre-marketThe Cigna GroupDraudimas74,35 mlrd.5,355,41
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.04.28 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu