Savaitės rinkų apžvalga (04.24 – 04.28)

2023-04-30

JAV

Praėjusi savaitė finansų rinkoje buvo permaininga. Investuotojų akys pagrinde buvo nukreipto į įmonių skelbiamas ketvirtines ataskaitas. Pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 reikšmė nuo metų pradžios iki praėjusios savaitės pabaigos buvo pakilusi 8,59%. Visgi, investuotojams reiktų atkreipti dėmesį, kad vos 8 į indeksą įtrauktų įmonių akcijos (Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, Netflix, Nvidia, Tesla) yra atsakingos už bendrą viso indekso šių metų pokytį. Tai reiškia, kad visos kitos 492 įmonės, įtrauktos į indeksą, bendrai kol kas šiais metais sugeneravo vos iki vieno procento. Šių 8 įmonių bendras svoris viso indekso atžvilgiu šiuo metu sudaro apie 26%. S&P 500 indekso dalys tarp pavienių akcijų yra paskirstomos pagal bendrovės rinkos kapitalizaciją. Šiuo metu didžiausia dalis tenka didžiausią rinkos vertę turinčiai Apple ­­­- S&P 500 indekse siekia 7,18%. Antroje vietoje – Microsoft su 6,48%, trečioje – Alphabet su 3,42%. Kadangi praėjusią savaitę didžioji dalis šių kompanijų skelbė ketvirtinius duomenis kurie pranoko analitikų lūkesčius, tai ir buvo pagrindinė priežastis kodėl pagrindiniai indeksai praėjusią savaitę kilo.

Remiantis FactSet duomenimis, praėjusios savaitės galo ataskaitas buvo paskelbę 53% kompanijų, įtrauktų į S&P 500 indeksą. Iš jų, 79% kompanijų EPS (pelnas akcijai) viršijo prognozes, o  74% viršijo pajamų prognozes.

I ketvirčio EPS rezultatai, lyginant su prognozėmis. Šaltinis: FactSet

Pasak FactSet, bendras rezultatus paskelbusių ir prognozuojamas dar jų nepaskelbusių įmonių pelno akcijai pokytis, lyginant su pirmu praėjusių metų ketvirčiu, sudaro -3,7%. Tai yra kiek geriau nei analitikai prognozavo prieš prasidedant ketvirčiui, t.y. buvo tikimasi -6,7% nuosmukio. Geriausiai lūkesčius pranoksta ne pirmo būtinumo sektorius. EPS per metus pasikeitė 47,8%, kai baigiantis ketvirčiui buvo tikimasi mažesnio, t.y. 33,8% augimo. Stipriausiai pelnai susitraukę žaliavų, sveikatos apsaugos, informacinių technologijų, komunikacijų sektoriuose.

S&P 500 sektorių EPS pokyčiai. Šaltinis: FactSet

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę skelbiamų ekonominių duomenų nebuvo daug. Visgi, buvo skelbtas išankstinis JAV bendrojo vidaus produkto duonenys. Sumetintas augimo tempas pirmą šių ketvirtį siekė 1,1%. Ekonomistai laukė 2% pokyčio. Ketvirtą ketvirtį atitinkamas BVP augimas siekė 2,6%. Didžiausi dalį BVP sudarančio vartotojų vartojimo (70,9%) apimtys augo 3,7%.

Tuo tarpu Kovo mėnesį JAV vartotojų kainų PCE indekso reikšmė krito į 4,2% lygį (lyginant su praėjusių metų mėnesiu). Tai yra žemiausias indekso lygis nuo 2021 metų gegužės. Vasarį indekso reikšmė siekė 5,1%. Atmetus energijos išteklių ir maisto produktų kainų įtaką, metinis indekso pokytis siekė 4,6% ir jau antrą mėnesį iš eilės yra žemiau nei šiuo metu esamas JAV bazinių palūkanų normų lygis (4,75 – 5%).

JAV vartotojų kainų PCE indekso metinis pokytis ir palūkanų normų palyginimas. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Coca-Cola per pirmus tris šių metų mėnesius sugeneravo 11 mlrd. USD siekiančias pajamas. Jos per metus išaugo 5%. Bendrovės veiklos pelningumas mažėjo 1,8 proc. punkto, t.y. nuo 32,5% prieš metus iki praėjusį ketvirtį 30,7%. Coca-Cola per ketvirtį uždirbo 3,10 mlrd. USD grynojo pelno, t.y. 12% daugiau nei 2022 metų pirmą ketvirtį. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 0,68 USD ir buvo 0,03 USD didesnis nei prognozavo analitikai. Pajamos taip pat pranoko lūkesčius. Buvo tikimasi, kad jos sieks 10,81 mlrd. USD. Coca-Cola rinkoje yra vertinama apie 280 mlrd. USD.

McDonald’s pirmo ketvirčio pelnas ir pajamos pranoko analitikų prognozes. Kompanija uždirbo 2,63 USD pakoreguoto pelno akcijai ir sugeneravo 5,9 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Analitikai prognozavo, kad pakoreguotas EPS sieks 2,33 USD, o pajamos – 5,58 mlrd. USD. Per tris mėnesius McDonald’s uždirbo 2,53 mlrd. USD veiklos pelno, t.y. 10% daugiau nei prieš metus.

Microsoft taip pat paskelbė pirmo kalendorinių metų ketvirčio rezultatus. Ketvirčio pajamų metinis augimas siekė 7%. Iš viso bendrovė sugeneravo 52,86 mlrd. USD pardavimus. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, siekė 2,45 USD. Analitikai prognozavo, kad Microsoft praėjusį ketvirtį uždirbo 2,23 USD pelno akcijai, sugeneruodama 51,02 mlrd. USD pajamas. Iš viso per trečią finansinių metų ketvirtį uždirbo 18,3 mlrd. USD grynojo pelno, kai prieš metus per ketvirtį jis siekė 16,73 mlrd. USD. Microsoft debesų kompiuterijos padalinio paslaugų ir Azure ketvirčio pardavimai išaugo 16% ir siekė 22,08 mlrd. USD. Tai yra 0,14 mlrd. USD daugiau nei tikėtasi. Windows, Surface, Xbox, Bing ir kt. paslaugų verslo segmento pardavimai siekė 13,6 mlrd. USD. Microsoft 365 gautos pajamos augo 11% iki 17,52 mlrd. USD.

Google valdytojos Alphabet ketvirčio rezultatai taip pat pranoko lūkesčius. Metinis pajamų augimo tempas praėjusį ketvirtį sulėtėjo iki 3%. Iš viso per tris praėjusius mėnesius bendrovė sugeneravo 69,8 mlrd. USD siekiančius pardavimus ir uždirbo 1,17 USD pelno akcijai. Analitikai iš Alphabet tikėjosi 68,8 mlrd. USD pardavimų ir 1,07 USD pelno akcijai. Google reklamos pardavimai per metus iš esmės nepasikeitė ir praėjusį ketvirtį sudarė 54,5 mlrd. USD. Youtube sugeneravo 6,7 mlrd. USD reklamos pajamų, t.y. 3% mažiau nei prieš metus. Google debesų kompiuterijos platformos sugeneruoti pardavimai šoktelėjo 28% iki 7,5 mlrd. USD. Veiklos pelnas sumažėjo iki 17,41 mlrd. USD. Veiklos pelningumas krito 5 proc. punktais iki 25

Amazon praėjusį ketvirtį sugeneravo 127,4 mlrd. USD siekiančias pajamas ir uždirbo 0,31 USD pelno akcijai. Abu finansiniai rodikliai pranoko analitikų prognozes. Buvo laukiama 124,57 mlrd. USD pardavimų ir 0,22 USD pelno akcijai. Bendrasis pelningumas siekė 47%. Per tris mėnesius buvo sugeneruota 4,8 mlrd. USD veiklos pelno su 4% marža, t.y. 1 proc. punktu daugiau nei per ketvirtį prieš metus. Analitikai tikėjosi 3 mlrd. USD veiklos pelno, o pati Amazon prieš ketvirtį prognozavo 0 – 4 mlrd. USD. Amazon prekybos verslas toliau išliko nuostolingas. Bendrovė 5,1 mlrd. USD veiklos pelno sugeneravo iš debesų kompiuterijos padalinio Amazon Web Services (AWS). Bendros AWS pajamos per metus išaugo 16% iki 21,3 mlrd. USD. Nenuvylė šio ketvirčio prognozės. Amazon vertinimu, antro ketvirčio pardavimai sieks apie 130 mlrd. USD. Tai tiek pat, kiek prieš paskelbiant rezultatus tikėjosi ir analitikai.

Stipriau brango rezultatus lūkesčius pranokę Meta Platforms rezultatai. Bendros pajamos prognozes viršijo beveik 1 mlrd. USD. Meta per tris per mėnesius sugeneravo 28,6 mlrd. USD siekiančias pajamas. Buvo laukiama 27,7 mlrd. USD pardavimų. Lyginant su laikotarpiu prieš metus, pajamos išaugo 3%. Atmetus nepalankų valiutų kursų pokyčių įtaką, pardavimai augo 6%. Dėl 10% per metus išaugusių sąnaudų, 15% mažėjo veiklos pelnas ir 24% krito grynasis pelnas. Iš viso per ketvirtį uždirbta 5,71 mlrd. USD. Pelnas akcijai siekė 2,20 USD, kai analitikai laukė 2,01 USD. Meta prognozuoja, kad antro ketvirčio pardavimai sieks 29,5 -32 mlrd. USD, kai analitikų prognozėse buvo minimos 29,5 mlrd. USD pajamos. Meta Platforms priklausančiais socialiniais tinklais praėjusį ketvirtį naudojosi 3,02 mlrd. kiekvieną dieną aktyvių vartotojų. Tai yra 5% daugiau nei prieš metus. Aktyvių mėnesio vartotojų skaičius taip pat augo 5% iki 3,81 mlrd. Facebook tinklu kiekvieną dieną naudojosi 2,04 mlrd. vartotojų. Meta Platforms per praėjusį ketvirtį supirko savų akcijų už 9,22 mlrd. USD. Kovo pabaigoje pagal anksčiau autorizuotą supirkimo programą bendrovė dar gali supirkti savų akcijų už 41,73 mlrd. USD.

Daug dėmesio sulaukė stipriau pigusios video žaidimų kūrėjo Activision Blizzard akcijos. Jungtinės Karalystės reguliuotojas CMA (U.K. Competition and Markets Authority) paskelbė, jog dėl Microsoft įsigijimo žaidimų rinkoje kiltų problemų konkurencijos atžvilgiu, todėl sandoris bus blokuojamas. Microsoft savo ruožtu pranešė, kad tokį CME sprendimą apskųs. Apie Activision Blizzard įsigijimą buvo paskelbta praėjusių metų sausį. Microsoft pagal susitarimą už Activision Blizzard akcijas įsipareigojo sumokėti po 95 JAV dolerių, visą įmonę įvertinant 68 mlrd. USD. Microsoft leidimo užbaigti sandorį sulaukė iš tokių valstybių, kaip P. Afrika, Japonija, Čilė, Brazilija, S. Arabija.

Europa

Tuo tarpu senojo žemyno pagrindiniai indeksai traukėsi dėl padidėjusių viešoje erdvėje nuogąstavimų, kad tolimesnis palūkanų normų didinimas prives šį regioną prie recesijos.

Taip pat nenudžiugino ir Euro zonos bendrojo vidaus produkto pokytis. Pirmą šių metų ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, siekė 0,1%. Ekonomistai laukė dvigubai didesnio, t.y. 0,2%, augimo. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, euro zonos ekonomika paaugo 1,3%. Vokietijos BVP ketvirčio pokytis siekė 0%, o per metus šalies ekonomika susitraukė -0,1%. Prancūzijos BVP pokyčiai atitinkamai sudarė 0,2% ir 0,8%, Italijos – 0,5% ir 1,8%, Ispanijos – 0,5% ir 3,8%.

ES valstybių BVP pokyčiai (paskelbusių 2023 1 ketv. duomenis). Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Europos biržose išsiskyrė beveik 50% brangusios Vokietijos programinės įrangos kūrėjos Software AG akcijos. Privataus kapitalo investicijų valdytoja Silver Lake pateikė pasiūlymą dėl bendrovės įsigijimo. Už Software AG siūloma po 30 EUR už akciją, taip visą bendrovę įvertinant 2,2 mlrd. EUR. Penktadienį biržos uždarymo metu už akcijas buvo mokama po 19,97 EUR. Silver Lake jau praėjusiais metais buvo investavusi 344 mln. EUR į Software AG leistas konvertuojamąsias obligacijas, kurios būtų iškonvertuotos į 9% Silver Lake akcijų. Software AG valdyba pranešė, kad palaiko tokį Silver Lake pasiūlymą. Jis bus įgyvendintas, jeigu jam pritars daugiau nei 50% akcininkų. Software AG praėjusiais metais pajamas, lyginant su 2021 metais, augino 14,9% iki 958,18 mln. EUR. Grynasis pelnas prieš mokesčius siekė 45,86 mln. EUR.

Nuvylė Credit Suisse perėmusio Šveicarijos banko UBS rezultatai. UBS per praėjusį ketvirtį uždirbo 1 mlrd. USD grynojo pelno. Tai gerokai mažiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi 1,7 mlrd. USD. Pelnas per metus susitraukė 51,8%. Bendros pajamos siekė 8,74 mlrd. USD ir buvo apie 0,6 mlrd. USD mažesnės nei per laikotarpį prieš metus. Nuosavo kapitalo grąža mažėjo perpus nuo 14,3% iki vos 7,2%.

Didžiausias Vokietijos bankas Deutsche Bank 11-ą ketvirtį iš eilės didino pelną. Bankas per pirmus tris metų mėnesius uždirbo 1,15 mlrd. EUR grynojo pelno. Analitikai prognozavo, kad jis sudarys 865,5 mln. EUR. Prieš metus per pirmą ketvirtį banko pelnas siekė 1,06 mlrd. EUR. Ketvirtį bankas užbaigė fiksuodamas 7,4% siekiančią nuosavo kapitalo grąžą. Deutsche Bank pajamos per metus išaugo 0,37 mlrd. iki 7,7 mlrd. EUR. Verslo bankininkystės padalinio pajamos augo 35% iki 2 mlrd. EUR. Investicinės bankininkystės verslo dalies pardavimai krito 19% iki 2,7 mlrd. EUR. Privačios bankininkystės veiklos pajamos augo 10% iki 2,4 mlrd. EUR, o turto valdymo pajamos krito 14% iki 589 mln. EUR. Bankas už praėjusius metu siūlo išmokėti 0,30 EUR dividendų akcijai.

Jums taip pat gali būti įdomu