Savaitės rinkų apžvalga (04.10 – 04.14)

2023-04-16

JAV

Pagrindiniai JAV indeksai praėjusią savaitę kilo ir tam pagrinde turėjo įtakos sėkmingai prasidėjęs šių metų ketvirčio finansinių rezultatų skelbimo sezonas bei kiek geresni nei tikėtasi infliacijos duomenys. Prajusią savaitę prekybos apimtys jau kiek išaugo ir tai ypač pasimatė penktadienį, kai investuotojai sulaukė finansinių rezultatų skelbimo sezonas pradžios, kurią pradėjo bankų gigantai JPMorgan Chase, Wells Fargo ir Citigroup pranešimai. Visi trys bankai viršijo analitikų prognozes. Tikėtina bankams padėjo aplenkti analitikų prognozes dėl klientų perkeltų indėlių iš mažesnių regioninių bankų po Silicio slėnio banko ir Niujorke įsikūrusio Signature Bank žlugimo praėjusį mėnesį.

Tuo tarpu pagal „FactSet“ analitikus tikimasi, kad bendras S&P 500 pelnas per pirmąjį ketvirtį sumažės 6,5% per metus. Nepaisant bankų suirutės, tikimasi, kad pajamos finansų sektoriuje šiek tiek padidės. S&P 500 forward P/E rodiklis (ateinančių 12-os mėnesių pelno ir dabartinės kainos santykio) šiuo metu sudaro 18,3. Pastarųjų 5-ių metų rodiklio vidurkis siekia 18,5, o 10-ies metų – 17,3. JAV banko Wells Fargo analitikai savo apžvalgoje klientams pabrėžė, kad per ateinančių 3 – 6 mėnesių laikotarpyje akcijų rinkose tikisi kiek stipresnio išsipardavimo, kuris S&P 500 reikšmę nusmukdytų 10% iki 3700 punktų lygio. Pasak Wells Fargo, JAV ekonomika į recesiją turėtų panirti jau antrą šių metų pusmetį.

S&P 500 forward P/E rodiklis (ateinančių 12-os mėnesių pelno ir dabartinės kainos santykio). Šaltinis: FactSet

Po paskelbtų infliacijos duomenų kiek pasikoregavo rinkoje prognozuojamos tikimybės dėl būsimų FED veiksmų palūkanų didinimo atžvilgiu. Remiantis CME FedWatch Tool duomenimis, rinkoje šiuo metu skiriama 78% tikimybė, kad palūkanų normos JAV per gegužės mėnesio pradžioje vyksiantį FED posėdį bus pakeltos 0,25 proc. punkto iki 5 – 5,25% lygio. 22% skiriama palūkanų normų palikimui dabartiniame lygyje, t.y. 4,75 – 5%. Tikimybė po paskelbtų infliacijos duomenų, kad palūkanos bus didinamos padidėjo apie 5 proc.

Gegužės 3 d. FED sprendimo tikimybės. Šaltinis: CME

JAV ekonominiai rodikliai

Kaip jau minėta, praėjusią savaitę daugiausiai dėmesio sulaukė paskelbti JAV infliacijos duomenys. Metinis infliacijos lygis JAV mažėjo jau devintą mėnesį iš eilės ir kovą krito iki 5% lygio. Tai 1 proc. punktu žemiau nei registruota vasario mėnesį ir 0,2 proc. punkto žemiau nei prognozavo ekonomistai. Praėjusį kartą aukštesnis metinis infliacijos lygis didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo fiksuotas 2021 metų gegužę.

Vartotojų kainų indekso metiniai pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Teigiamos naujienos kainų mažėjimui buvo sulauktos ir paskelbus gamintojų kainų indeksui, kuris JAV 2023 m. kovo mėn. sumažėjo 0,5 proc., o tai yra didžiausias nuosmukis nuo 2020 m. balandžio mėn., palyginti su prognozėmis, kad rodiklis išliks nepakitęs. Mažėjo benzino, dyzelinio kuro, buitinių gamtinių dujų, reaktyvinių degalų, elektros energijos, šviežių ir džiovintų daržovių kainos. Traukėsi ir paslaugų kainos.

Gamintojų kainų mėnesinis pokytis. Šaltinis: tradingeconomics.com

Tuo tarpu mažmeninės prekybos pardavimai JAV sumažėjo 1 proc., o tai yra gerokai daugiau nei rinkos prognozės, nes analitikai tikėjosi tik 0,4 proc. kritimo. Tai dar vienas ženklas, kad  vartotojų noras išleisti daugiau yra paveiktas aukštų kainų ir didelių palūkanų.

Mažmeninės prekybos pardavimų mėnesiniai pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Rinkos tyrimų bendrovė IDC paskelbė, jog pirmą ketvirtį pasaulio kompiuterių rinka, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, traukėsi 29%. Pasak IDC, pasaulyje per tris pirmus metų mėnesius buvo parduota 56,9 mln. vienetų asmeninių kompiuterių, t.y. 23,3 mln. vienetų mažiau nei per laikotarpį prieš metus. Visų 5 didžiausių kompiuterių gamintojų pardavimų apimtys per metus stipriai krito. Didžiausią neigiamą pokytį registravo Apple, kurios pardavimai sumažėjo net 40,5%. Apple per pirmą ketvirtį pardavė 4,1 mln. kompiuterių ir užėmė 7,2% rinkos dalį. Užimamos rinkos dalis sumažėjo 1,4 proc. punkto. Rinkos lydere toliau išliko Lenovo, kurios pardavimai siekė 12,7 mln. (30,3% mažiau nei prieš metus). Užimama rinkos dalis traukėsi 0,4 proc. punkto. Rinkos dalį pavyko padidinti HP, kuri ją padidino nuo 19,7% iki 21,1%, nors HP parduotų kompiuterių apimtys ir sumažėjo 24,2%.

Europa

Pagrindiniai indeksai Europoje tai pat kilo ir net kiek daugiau nei pagrindiniai JAV indeksai. Vertinant vietine valiuta, visos Europos STOXX Europe 600 indeksas per penkias prekybos dienas, pasibaigusias balandžio 14 d., pakilo 1,74%. Tuo tarpu išskiriant didžiausių Europos ekonomikų pagrindinius indeksus Vokietijos DAX padidėjo 1,34%, Italijos FTSE MIB – 2,42%, o Prancūzijos CAC 40 indeksas didėjo 2,66%. JK FTSE 100 indeksas kilo 1,68%.

Tam pagrinde įtakos turėjo atnaujinti tarptautinio valiutos fondo duomenys apie pasaulio valstybių ekonomikos augimo prognozes. Prognozuojama, kad šiais metais viso pasaulio valstybių bendrasis vidaus produktas augs 2,8%, o kitais metais – 3% tempu. Išsivysčiusių valstybių augimo tempas atitinkamai turėtų siekti 1,3% ir 1,4%, JAV – 1,6% ir 1,1%, o euro zonos – 0,8% ir 1,4%. Didžiausiai Europos ekonomikai, t.y. Vokietijai, šiais metais prognozuojamas 0,1% bendrojo vidaus produkto nuosmukis. Kitais metais Vokietijos ekonomika turėtų augti 1,1%. Taip pat neigiamas BVP pokytis prognozuojamas ir Jungtinei Karalystei, kurios ekonomika turėtų trauktis 0,3%. Pasak TVF, šių metų Prancūzijos, Italijos, Ispanijos BVP augimas atitinkamai sieks 0,7%, 0,7% ir 1,5%.

Europos ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę Europoje ekonominių naujienų nebuvo per daugiausia. Vienas pagrindinių skelbtas mažmeninės prekybos apimtys. Vasario mėnesį, lyginant su sausiu, mažmenininkų pardavimai krito 0,8%. Tai atitiko prognozes. Lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, mažmeninės prekybos apyvarta regione krito 3,1%. Tarp ES valstybių, didžiausias metinis pardavimų nuosmukis buvo registruotas Vengrijoje (-10,1%), Švedijoje (-8,5%), Vokietijoje (-7,0%). Didžiausias prieaugis fiksuotas Kipre (8,3%), Liuksemburge (6,8%), Ispanijoje (4,7%).

Mažmeninės prekybos pokyčiai ES valstybėse (per metus). Šaltinis: Eurostat

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu

Susikurkite investicinį portfelį

Investavimo platformos pagalba

Išbandyti
Mes socialiniuose tinkluose