Savaitės rinkų apžvalga (03.13 – 03.17)

JAV
Pagrindiniai indeksai savaitę uždarė nevienodai, o tam įtakos pagrinde turėjo bankų sektoriuje vykstantys neramumai. Nerimaujama, kad ekonomika gali sulėtėti, o Federalinis rezervų bankas bus priverstas sumažinti palūkanų normų didinimą ar pristabdyt jų kėlimo ciklą norint nesukelti didesnių bankų griūčių nors ir infliacija išlieka dar pakankamai aukšta. Praėjusią savaitę S&P 500 indekso sektorių kintamumai stipriau išsiskyrė – ryšių paslaugų ir technologijų akcijos stipriau kilo, o finansų ir energetikos akcijos patyrė didelių nuostolių. Ypač gerai pasirodė didelės kapitalizacijos technologijų akcijos, generuojančios didelį laisvą pinigų srautą ir turinčios minimalų poveikį regioniniams bankams.

Siekiant suvaldyti tolimesnį rizikos plitimą po penktadienį uždaryto Silicon Valley Bank ir taip pat sustabdytos banko Signature Bank veiklos, JAV iždas, FED ir FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) priėmė sprendimą užtikrinti visų Silicon Valley Bank ir Signature Bank klientų indėlių grąžinimą, net jei jie ir viršijo visą draudimo draudžiamą sumą, kuri JAV siekia 250 tūkst. USD. FED taip pat paskelbė apie naują likvidumo įrankį. Jis suteiks kitoms šalies finansinėms institucijoms galimybes gauti papildomo likvidumo, įkeičiant savo saugomas JAV obligacijas ir jų nelikviduojant, ką praėjusią savaitę buvo priverstas padaryti Silcon Valley Bank.
Po tokių įvykių rinka šiuo metu tikisi, kad palūkanų normos metų pabaigoje bus mažesnės nei buvo manoma iki šiol.
Remiantis CME grupės duomenimis, savaitės pabaigoje ateities sandorių rinkose buvo nulinė tikimybė, kad kainos pakils 50 bazinių punktų, palyginti su 40% tikimybe prieš savaitę. Rinkos taip pat skyrė maždaug 38 % tikimybę, kad palūkanų norma artimiausio posėdžio metu kovo 21–22 d. nesikeis ir 99% tikimybe, kad palūkanų norma bus žemesnė metų gale nei dabar t.y. 450-475 punktų ribose.

JAV ekonominiai rodikliai
Darbo departamentas pranešė, kad vidutinė vartotojų infliacija vasario mėnesį sumažėjo, kaip ir tikėtasi, iki 6,0 % per metus, o tai yra lėčiausias tempas nuo 2021 m. rugsėjo mėn. Sausį buvo registruota 6,4% siekianti metinė infliacija, gruodį – 6,5%. Lyginant pamėnesiui, t.y. vasarį su sausiu, vartotojų kainų indekso reikšmė pakilo 0,4%. Tiek mėnesio, tiek metinė infliacija atitiko ekonomistų prognozes. Tiesa, indekso, atmetus maisto produktų ir energijos išteklių kainų pokyčių įtaką, reikšmė pamėnesiui augo 0,5%, t.y. 0,1 proc. punkto daugiau nei prognozuota. Metinis šio indekso augimo tempas mažėjo nežymiai nuo 5,6% sausį iki 5,5% praėjusį mėnesį.

Europa
Praėjusią savaitę senojo žemyno pagrindiniai indeksai krito kiek stipriau nei JAV. Europoje akcijos koregavosi taip pat dėl baimės, kurią sukėlė įtampa finansų sistemoje. Europos STOXX 600 indeksas savaitę baigė 3,84% nuosmukiu. Krito ir didžiųjų Europos ekonomikų akcijų indeksai: Prancūzijos CAC 40 indeksas nukrito 4,09%, Vokietijos DAX indeksas – 4,28%, Italijos FTSE MIB indeksas – 6,55%. Tuo tarpu Jungtinės Karalystės FTSE 100 indeksas krito net 5,33%, o tai yra didžiausias savaitinis kritimas nuo 2020 m. birželio pradžios.
STOXX Europe 600 indekse labiausiai smuko bankų sektorius, atspindintis susirūpinimą, kad „Credit Suisse“ iššūkiai gali sukelti krizę finansų sistemoje. Pasirodė pranešimai, jog didžiausias banko akcininkas S. Arabijos bankas Saudi National Bank nesuteiks Credit Suisse papildomo kapitalo, įsigyjant daugiau akcijų. Praėjusiais metais S. Arabijos bankas įsigijo 9,88% Credit Suisse vertybinių popierių, tad papildomas akcijų pirkimas padidintų šią dalį virš 10%, o tam reikėtų Credit Suisse reguliuojančių institucijų leidimų. Visgi, Šveicarijos nacionalinis bankas patvirtino, kad suteiks Credit Suisse papildomo likvidumo. Credit Suisse iš centrinio banko gaus prieigą prie iki 50 mlrd. CHF dydžio kredito linijos, kuri bus pilnai padengta banko valdomo turto dalimi. Tokia Šveicarijos centrinio banko programa turėtų padėti Credit Suisse su likvidumo problemomis, užtikrinant klientų indėlių atsiėmimą.
Europos ekonominiai rodikliai
Tuo tarpu ECB praėjusią savaitę nusprendė visas tris pagrindines palūkanų normas padidinti 50 bazinių punktų. Pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma ir palūkanų normos naudojantis ribinio skolinimosi ir indėlių galimybėmis bus padidintos atitinkamai iki 3,50 %, 3,75 % ir 3,00 % ir bus taikomos nuo 2023 m. kovo 22 d.
Turto pirkimo programa (TPP) portfelis mažėja nustatytu ir numatomu tempu, nes Eurosistema reinvestuoja ne visas pagrindines sumas, gautas iš vertybinių popierių, suėjus jų terminui. Portfelis mažės vidutiniškai po 15 mlrd. eurų per mėnesį iki 2023 m. birželio pabaigos. Vėliau bus sprendžiama dėl tolesnio mažinimo tempo.
Kalbant apie SPPP specialioji pandeminė pirkimo programa, pažymėtina, kad Valdančioji taryba ketina reinvestuoti pagrindines sumas, gautas iš pagal šią programą įsigytų vertybinių popierių išpirkimo, suėjus jų išpirkimo terminui, bent iki 2024 m. pabaigos. Bet kokiu atveju, nuoseklus SPPP portfelio mažinimas, pasibaigus reinvestavimo terminui, ateityje bus valdomas siekiant išvengti trikdžių tinkamam pinigų politikos pobūdžiui užtikrinti.

ECB ekspertai dabar prognozuoja, kad 2023 m. infliacija bus vidutiniškai 5,3 %, 2024 m. – 2,9 %, o 2025 m. – 2,1 %. Tuo pat metu pagrindinis kainų spaudimas tebėra didelis. Infliacija, neįskaitant energijos ir maisto produktų, vasario mėn. toliau didėjo; ECB ekspertai numato, kad 2023 m. ji vidutiniškai bus 4,6 % dydžio, t. y. didesnė, nei buvo numatyta gruodžio mėn. prognozėse. Vėliau, slūgstant ankstesnių pasiūlos sukrėtimų bei ekonomikos atsivėrimo daromam spaudimui ir griežtesnei pinigų politikai vis labiau slopinant paklausą, ji turėtų sumažėti iki 2,5 % (2024 m.) ir 2,2 % (2025 m.).
Europos įmonės
Volkswagen paskelbė apie planus per 2023 – 2027 metų laikotarpį investuoti 180 mlrd. EUR. Pasak bendrovės, 2025 metais kas penktas parduotas automobilis bus pilnai varomas elektra. Volskwagen išsikėlusi tikslą iki 2030 metų pasiekti 50% elektromobilių dalį visų parduodamų automobilių atžvilgiu.
Seminaras: NUO KO PRADĖTI INVESTUOTI?

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „NUO KO PRADĖTI INVESTUOTI?“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.
Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami.
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.