Savaitės rinkų apžvalga (01.04 – 01.08)

2021-01-10

JAV

Po protestų Vašingtone ir protestuotojų įsiveržimo į JAV Kapitolijų, Kongrese buvo atnaujintas posėdis ir prezidento rinkimuose iškovota J. Bideno pergalė buvo oficialiai patvirtinta. Naujojo JAV prezidento inauguracija vyks sausio 20 dieną. Nors D. Trumpas ir toliau tvirtina, jog nesutinka su rinkimų baigtimi, patikino, kad pareigų perdavimas bus tvarkingas. Šturmuojamas JAV Kongresas sukrėtė pasaulį ir parodė pasauliui, kokia neužtikrinta politinė situacija yra JAV bei kokia susiskaldžiusi šalies demokratija.

Tuo tarpu, JAV vyko ir senatorių rinkimai Džiordžijos valstijoje. Dviejų valstijos senatorių rinkimuose laimėjo demokratų atstovai, o tai reiškia jog demokratų partija perims Senato kontrolę, kuri pastarąją kadenciją priklausė respublikonams. Valdžia demokratų rankose leis išrinktajam prezidentui J. Bidenui lengviau įgyvendinti rinkiminius pažadus. Tokiu atveju galima prognozuoti tolimesnę užtikrintą fiskalinę paramą ekonomikai, amerikiečiai gali sulaukti didesnių vienkartinių išmokų. Visiška demokratų kontrolė reiškia daugiau pozityvo tiek JAV, tiek pasaulio ekonomikai. Tiesa, kai kurioms sritims, pavyzdžiui, technologijų tokie pokyčiai gali ir nebūti visai palankūs. Su demokratais siejamas galimas griežtesnis šio sektoriaus, ypač didžiųjų technologijų bendrovių (Apple, Amazon, Facebook, Alphabet, Microsoft) reguliavimas.

Niujorko akcijų birža paskelbė, kad nebeplanuoja delistinguoti trijų Kinijos telekomunikacijų kompanijų. Anksčiau ketinta tai padaryti įgyvendinant D. Trumpo‘o vykdomąjį įsaką, skirtą uždrausti investicijas į Kinijos kariuomenės kontroliuojamas bendroves, bet reguliuojančios institucijos išaiškino, kad tokios būtinybės nėra.

JAV ekonominiai rodikliai

Bendrovė ADP paskelbė, jog privačiame sektoriuje JAV gruodį atleista 123 tūkst. darbuotojų. Tai pirmas mėnesis nuo praėjusių metų balandžio mėnesio, kai atleista daugiau darbuotojų nei sukurta darbo vietų. Žinoma, kad pagrindinė to priežastis – antra pandemijos banga ir įvesti ribojimai. Daugiausiai darbuotojų atleista paslaugų sektoriuje. Analitikai prognozavo, kad privačiame sektoriuje gruodį bus sukurta bent 60 tūkst. darbo vietų.

JAV privačiame sektoriuje sukurtos darbo vietos. Šaltinis: tradingeconomics.com

Daug dėmesio sulaukė gruodžio mėnesio JAV darbo rinkos duomenų ataskaita. Paskutinį praėjusių metų mėnesį JAV darbo rinka traukėsi. Darbo vietų skaičius, išskyrus žemės ūkio sektorių, sumažėjo 140 tūkst, kai buvo prognozuojama bent 60 tūkst. sukurtų naujų darbo vietų. Tokiais situacijai daugiausiai įtakos turėjo vis dar neatslūgstanti pandemija ir įvesti apribojimai. JAV, kaip ir kitose šalyse, daugiausiai darbo vietų neteko labiausiai viruso paveiktos sritys, ypač barų ir restoranų verslai.

Bendras nedarbas JAV gruodį, lyginant su lapkričiu, išliko nepakitęs ir siekė 6,7%. Ekonomistai prognozavo, kad nedarbo lygis bus išaugęs iki 6,8%. Palyginimui, euro zonoje lapkričio mėnesį nedarbas siekė 8,3%. Apie tai išsamiau pastraipoje žemiau.

Nedarbo lygis JAV. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Tesla pranešė, jog per ketvirtą ketvirtį pristatė 180,57 tūkst. automobilių. Tai daugiau nei ankstesnis ketvirčio rekordas ir daugiau nei prognozavo analitikai. Bendras pristatytų automobilių skaičius praėjusiais metais siekė 499,55 tūkst. Tai vos mažiau nei buvo užsibrėžtas tikslas – 500 tūkst. Praėjusį ketvirtį Tesla pristatė 161,65 tūkst. Model 3 ir Model Y automobilių. Model S ir X pristatymai siekė 18,92 tūkst. Bendrai per metus pristatyta 442,511 tūkst. Model 3 ir Model Y automobilių bei 57,039 tūkst. Model S ir Model X. Pasak E. Musko, Tesla tikslas per artimiausią dešimtmetį automobilių pardavimų skaičių padidinti nuo 500 tūkst. praėjusiais metais iki 20 mln. vienetų per metus. Kompanija šiuo metu stato naujas gamyklas Teksase, Vokietijoje ir neseniai pradėjo gamybą Šanchajuje.

Tuo tarpu, Investicinio banko Morgan Stanley analitikas A. Jonas padidino savo rekomendacinę kainą Tesla akcijų atžvilgiu nuo 540 USD iki 810 USD. Pasak analitiko, Tesla užsiėmusi geriausias pozicijas elektromobilių rinkoje tiek verslo modelio, technologijų, prieigos prie kapitalo atžvilgiu. Tuo tarpu banko Barclays analitikas B. Johnsonas tikslinę rekomendacinę Tesla akcijos kainą nustatė ties 230 USD. Pasak jo, Tesla akcijos gerokai pervertintos ir yra brangesnės nei daugelio kitų naujų elektromobilių rinkos žaidėjų. Pardavimų ir įmonės vertės santykis siekia 15, o tai itin daug.

Sveikatos draudimo paslaugas teikianti bendrovė Centene pranešė, jog už 2,2 mlrd. USD įsigys sveikatos priežiūros paslaugų kompaniją Magellan Health. Centene pasiūlė sumokėti 95 USD už Magellan Health akciją. Tai apie 15% daugiau nei paskutinės prekybos sesijos uždarymo kaina. Centene šiuo įsigijimu siekia išplėsti sveikatos priežiūros paslaugas psichinės sveikatos palaikymo srityje. Dėl besitęsiančios pandemijos net 2 iš 5 amerikiečių susiduria su įvairiais psichologiniais sunkumais. Pasak Centene, dalis sandorio bus finansuojama paskola, kurią įsipareigojo suteikti J. P. Morgan bankas.

Pigo mažmenininkės Bed Bath & Beyond akcijos. Bendrovės rezultatai prasilenkė su lūkesčiais. Kompanijai praėjęs ketvirtis buvo nuostolingas. Nuostoliai sudarė 75,4 mln. USD (0,61 USD akcijai) ir buvo beveik dvigubai didesni nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Pajamos prasilenkė su lūkesčiais ir siekė 2,618 mlrd. USD. Buvo prognozuojami 2,747 mlrd. USD sieksiantys pardavimai. Kompanija nepaskelbė prognozių ateinantiems ketvirčiams. Pasak bendrovės, sunku prognozuoti rezultatus dėl itin sumažėjusios paklausos, klientų aktyvumą, problemų su pristatymu ir išaugusiais įkainiais.

Europa

Jungtinėje Karalystėje prasidėjo Oksfordo universiteto ir AstraZeneca sukurtos bei reguliatoriaus patvirtintos vakcinos naudojimas. Vakcina buvo patvirtinta gruodžio 30 dieną. Jungtinė Karalystė yra pirmoji šalis pasaulyje patvirtinusi ir pradėjusi naudoti šią vakciną. Ši vacina yra pigesnė ir lengviau transportuojama nei konkurentų Pfizer ir BioNTech sukurta vakcina. Taip pat, per praėjusią savaitę buvo patvirtintas ir trečios vakcinos naudojimas – JAV bendrovės Moderna sukurta vakcina. JK pranešė, jog papildomai iš Moderna užsakė dar 10 mln. vakcinos dozių, taip bendrai padidindama šios bendrovės vakcinos įsigijimo apimtis iki 17 mln. Planuojama, kad Moderna vakcina bus pradėta naudoti pavasarį. Remiantis paskutiniais duomenimis, JK jau vakcinuota apie 1,5 mln. gyventojų. Šalis yra sudariusi sutartis dėl maždaug 367 mln. įvairių gamintojų Covid-19 vakcinų dozių. Visgi, Covid-19 užsikrėtimo atvejai šalyje neslūgo ir paskelbtas jau trečias karantinas – šalyje uždarytos mokyklos, įvestos griežtos socialinių kontaktų ribojimo priemonės.

ES taip pat patvirtino jau trečiąją, Moderna kompanijos sukurtą vakciną nuo koronaviruso. Ji bus pradėta naudoti visose Europos Sąjungos valstybėse. Moderna vakciną jau yra patvirtinta JAV, JK Izraelyje ir ES. Galutinį sprendimą dar turės priimti ir Europos Komisija, tiesa, sprendimas tik formalus, tad neabejojama, kad jis bus teigimas.

Taip pat, svarbu pastebėti, kad JK pagal vakcinuotų gyventojų skaičių pasaulyje yra ketvirtoje vietoje. Šalyje iš 100 gyventojų nuo Covid-19 paskiepyti 2 žmonės. Pagal šį rodiklį pasaulyje stipriai pirmauja Izraelis, kur 100 gyventojų tenka beveik 20 žmonių, paskiepytų nuo Covid-19. Tuo tarpu Europos Sąjungoje vakcinavimas vyksta gerokai lėčiau.

Europos ekonominiai rodikliai

IHS Markit paskelbė galutinius gruodžio mėnesio paslaugų sektoriaus aktyvumo duomenis. Jie prastesni nei buvo skelbti preliminarūs duomenys. Praėjusį mėnesį euro zonos paslaugų sektoriaus PMI indekso reikšmė krito iki 46,4 punkto. Tai daugiau nei lapkritį, tačiau išlieka mažiau nei 50 punktų riba, kuri indikuoja apie sektoriaus plėtrą.

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, gruodžio mėnesį euro zonoje vartotojų kainų indeksas, lyginant su laikotarpiu prieš metus, krito 0,3%. Tai daugiau nei prognozuota. Ekonomistai prognozavo 0,2% sieksiantį bendrą kainų nuosmukį. Jeigu išankstiniai duomenys stipriai nepasikeis, tai bus jau penktas mėnesis iš eilės, kai pagal oficialius duomenis euro zonoje yra defliacija. Per metus euro zonoje stipriau krito energijos išteklių kainos (-6,9%). Brango paslaugos (+0,7%), maisto, alkoholio ir tabako produktai (1,4%).

Stipriai su lūkesčiais prasilenkė regiono mažmenininkų pardavimai. Euro zonoje lapkričio mėnesį mažmeninės prekybos apimtys, lyginant su spaliu, krito net 6,1%. Buvo tikimasi 3,4% sieksiančio nuosmukio. Lyginant su tuo pačiu mėnesiu 2019 metais, mažmenininkų pardavimai sumažėję 2,9%. Praėjusių metų lapkritį per metus didžiausias mažmeninės prekybos augimas tarp ES buvo fiksuotas Vokietijoje (8,8%), Danijoje (8,7%), Olandijoje (6,6%). Prekyba labiausiai traukėsi Prancūzijoje (-15,7%), Slovėnijoje (-14,2%), Belgijoje (-11,7%).

Mažmeninės prekybos pokyčiai Euro zonoje ir Europos Sąjungoje. Šaltinis: Eurostat

Eurostat paskelbė praėjusių metų lapkričio mėnesio euro zonos ir ES darbo rinkos duomenys. Nedarbo lygis euro zonoje siekė mažėjo nuo 8,4% spalio mėnesį iki 8,3% lapkritį. ES nedarbas spalio mėnesį siekė 7,6%, o lapkričio mėnesį krito iki 7,5%. Tarp duomenis pateikusių ES priklausančių valstybių didžiausias nedarbo lygis fiksuotas Ispanijoje (16,4%), Lietuvoje (10,4%), Italijoje (8,9%). Remiantis paskutiniais pateiktas Graikijos duomenimis, šalyje rugsėjo mėnesį nedarbo lygis siekė 16,1%. Mažiau bedarbių užregistruota Čekijoje (2,9%), Lenkijoje (3,3%), Olandijoje (4%).

Nedarbo lygio pokyčiai ES ir euro zonoje. Šaltinis: Eurostat

Žaliavos

Praėjusią savaitę stipriau krito aukso ir sidabro kainos po Senato rinkimų Džiordžijoje ir riaušių JAV Kapitoliujyje, kuris kilstelėjo JAV dolerio kainą tuo metu ir obligacijų pajamingumus dėl savo sukelto chaoso. Vis dėlto tikimasi, kad tauriesiems metalams tai buvo tik korekcija, nes demokratų kontrolė abiejose Kongreso rūmuose atveria kelią didesnėms fiskalinėms paskatoms, kurios būtų nukreiptos į JAV ekonomiką ir didėjantį infliacinį spaudimą.

Tuo tarpu naftos kaina stipriau kilstelėjo į viršų kai Saudo Arabijai pasižadėjo vasario ir kovo mėnesiais sumažinti produkcijos kiekį 1 milijonu barelių per dieną. Šis žingsnis taip pat įtikino kitus gamintojus palikti naftos išgavimo produkcijos atsargas nepakitusias, o Rusijai ir Kazachstanui pakelti gamybą. Taip pat tikimasi, kad praėjusios savaitės demokratų pergalė didina tikimybę fiskalinės pagalbos didinime, o tai tik didintų vartojimą tuo tarpu ir naftos produktų.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu