Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (12.30 – 01.03)

2020-01-03

Praėjusiais metais labiausiai tarp akcijų indeksų išaugo Graikijos akcijų rinkos situaciją sekantis Athex Composite. Jo prieaugis per metus sudarė net 49%. Augimui įtakos turėjo naujoji šalies valdžia. Taip pat tai, jog ECB įtraukė Graikiją į turto supirkimo programą. Antroje vietoje – Rusijos indeksas RTS, kurio prieaugis siekė 46%. Trečias pagal augimą buvo Argentinos Marvel indeksas, kurio reikšmė ūgtelėjo net 38%.  JAV akcijoms praėję metai taip pat buvo įspūdingi. S&P 500 prieaugis siekė 28,5%, Dow Jones ūgtelėjo 22,3%, o Nasdaq reikšmė šoktelėjo net daugiau nei 35%. Baltijos biržų akcijų indeksas OMXB fiksavo 13,6% prieaugį.

Investuotojai jau pradeda prognozuoti, kokie rinkoms bus 2020-ieji. Remiantis Dow Jones Market Data pateikiamais duomenimis, nuo 1950 metų, kai Dow Jones indekso prieaugis per einamuosius metus siekia bent 20%, 75% kartų kitais metais indeksas taip pat fiksuoja prieaugį, kuris vidutiniškai sudaro 8,9%. Istoriniai duomenys dar palankesni S&P 500 ir Nasdaq indeksams. Kai S&P 500 užbaigia metus su bent 20% siekiančiu prieaugiu, kitais metais jo reikšmė ūgteli 83% laiko su vidutiniu 11,2% prieaugiu. Kai Nasdaq indekso prieaugis einamaisiais metais sudaro bent 30%, kitais metais jo reikšmė toliau auga 78% kartų su vidutiniu prieaugiu siekiančiu 14,2%.

Tarp pavienių bendrovių pirmadienį išsiskyrė stipriai šoktelėjusios Kinijos automobilių gamintojos Nio akcijos. Bendrovės rezultatai pranoko lūkesčius. Pajamos augo 25%, patirta mažiau nei prognozuota nuostolių (352,8 mln. USD), o automobilių pardavimai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, išaugo 35%. Nepaisant to, kad per paskutinius tris mėnesius Nio akcijų kaina pakilo net 55%, bendrai per šiuo metus akcijos yra atpigusios 62%.

JAV oro antskrydžių metu nukovė vieną iš svarbiausių Irano pajėgų vadų Q. Soleimani. Tai penktadienį patvirtino JAV Gynybos Departamento centrinė būstinė – Pentagonas. Iranas paskelbė, jog į tokius JAV veiksmus bus atsakyta. Pasak rinkos analitikų, toks JAV žingsnis turės rimtų padarinių. Tai matyti ir rinkoje, po naujienų stipriai šoktelėjo naftos kaina, taip pat stipriau brangsta saugiu prieglobsčiu laikomas auksas.

Penktadienį stipriau brango Tesla vertybiniai popieriai. Automobilių gamintoja pranešė, jog praėjusių metų paskutinį ketvirtį pristatė 112 tūkst. automobilių. Tarp jų – 92 550 Tesla 3 modelių. Analitikai tikėjosi, kad bendras skaičius sieks apie 105 tūkst. Tad rezultatas pranoko analitikų lūkesčius. Per visus 2019 metus Tesla pristatė 367 tūkst. automobilių. Kompanija buvo išsikėlusi tikslą pristatyti 360 – 400 tūkst.. Jį įgyvendinti bendrovei pavyko. Tesla akcijos praėjusiais metais brango 25,7%.

Buvo paskelbtas gruodžio mėnesio Jungtinės Karalystės statybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksas. Jo reikšmė jau aštuntą mėnesį iš eilės yra žemiau 50 punktų ribos, o tai indikuoja apie statybų traukimąsi. Paskutinį kartą sektoriaus plėtra fiksuota praėjusių metų balandžio mėnesį.

Vokietijoje daugiau nei tikėtasi praėjusį mėnesį išaugo bedarbių skaičius. Jis didėjo 8 tūkst., nors buvo prognozuota, kad naujų bedarbių skaičius sieks 3 tūkst. Remiantis preliminariais duomenimis, Prancūzijoje vartotojų kainų indekso reikšmė praėjusį mėnesį, lyginant su lapkričiu, išaugo 0,4%. Ekonomistai prognozavo 0,3% sieksiantį augimą.

Savaitės pabaigoje dėl stipriau brangstančios naftos pinga oro linijų bendrovių akcijos. Tarp tokių patenka ir Air France bei Vokietijos Lufthansa. Pastarosios akcijų kainos kritimui turi ir investicinės bendrovės Kepler analitikų pabloginta rekomendacija Lufthansa atžvilgiu į „mažinti“ su tiksline akcijos kaina siekiančia 14,30 EUR. Vakar banko Citigroup analitikai taip pat pablogino Lufthansa vertybinių popierių rekomendaciją iš „laikyti“ į „parduoti“. Tikslinė kaina siekia 14 EUR. Vakar biržos uždarymo metu už vieną akciją mokėta 16,68 EUR. Per praėjusius metus Lufthansa vertybiniai popieriai atpigo 16,7%. Tuo tarpu pagrindinio Vokietijos akcijų indekso DAX prieaugis siekė net 25,5%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu