Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (12.16 – 12.20)

2019-12-20

Pirmadienį stipriau brango chemijos pramonės bendrovės DuPont akcijos. Kompanija sutiko sujungti savo mitybos ir biomedicinos padalinį su bendrove International Flavors & Fragnances. Sujungimas sukurs naują kompaniją, kurios vertė viršys 45 mlrd. USD. Pagal susitarimą, DuPont akcininkams priklausys 55,4%, o IFF – 44,6% naujosios kompanijos akcijų.

Buvo paskelbti išankstiniai gruodžio mėnesio didžiųjų Europos valstybių ir bendrai euro zonos gamybos ir paslaugų sektoriai pirkimo vadybininkų indeksai. Apibendrintai matyti, kad gamybos sektorius toliau traukiasi. Rezultatai stiprokai prasilenkė ir su analitikų lūkesčiais. Paslaugų sektoriuje situacija kiek geresnė. Bendrai euro zonos indekso reikšmė šį mėnesį, lyginant su lapkričiu, augo ir viršijo prognozes.

Buvo paskelbta keletas nekilnojamo turto rodiklių. Lapkričio mėnesį JAV buvo išduota 1,48 mln. naujų būsto statybos leidimų (sumetinta). Tai 0,07 mln. daugiau nei tikėtasi. Išduotų naujų statybos gyvenamojo būsto statybos leidimų skaičius auga penktą mėnesį iš eilės. Jau pradėtų statyti namų skaičius lapkritį siekė 1,37 mln. (sumetinta). Tai 0,03 mln. daugiau nei tikėtasi. Tokie rezultatai atspindi pakankamai gerą ir stabilią situaciją JAV nekilnojamo turto sektoriuje.

Aktyviau antradienį buvo prekiaujama lėktuvų gamintojos Boeing akcijomis. Bendrovė patvirtino, kad nuo sausio mėnesio sustabdys 737 Max modelio gamybą. Per laikotarpį nuo tada, kai šio modelio lėktuvams buvo nebeleista skraidyti, 737 Max gamybos apimtys siekė 40 vnt. per mėnesį. Boeing patikino, kad dėl gamybos sustabdymo darbuotojai nebus atleisti.

Brangsta farmacijos bendrovės Eli Lily vertybiniai popieriai. Bendrovė paskelbė, kad 2020-ais finansiniais metais tikisi uždirbti 6,7 – 6,8 USD pakoreguoto pelno akcijai ir sugeneruoti 23,6 – 24,1 mlrd. USD pajamų. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai vidutiniškai prognozuoja 6,62 USD pelno ir 23,5 mlrd. USD pajamų. Kompanijos akcijos per paskutinius tris mėnesius iki šiandien pabrango 10,6%, kai S&P 500 akcijų indekso prieaugis sudarė 6,2%. Šiandien ketvirčio rezultatus pasibaigus oficialioms biržos prekybos valandoms skelbs siuntų pervežimo bendrovė FedEx. Volstrito analitikai tikisi, kad pelnas akcijai sudarys 2,78 USD, o pajamos sieks 17,6 mlrd. USD.

Jungtinėje Karalystėje paskelbta keletas makroekonominių rodiklių. Vidutinio darbo užmokesčio augimas rugpjūčio – spalio mėnesiais, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, siekė 3,2%. Ekonomistai prognozavo 3,4% sieksiantį augimą. Nedarbo lygis sudarė 3,8%, kuomet tikėtasi 3,9%.

Antradienį stipriau pigo plataus vartojimo prekių gamintojos Unilever akcijos. Bendrovė prognozuoja, kad bendras šių metų pajamų augimas bus mažesnis nei tikėtasi, o kitais metais augimas bus žemesniame prognozių rėžyje. Unilever prognozavo, kad augimas šiais metais sudarys 3 – 5%. Pasak kompanijos vadovo A. Jope, tam daugiausiai įtakos turėjo iššūkiai tam tikruose regionuose, ypač išskirtas ekonomikos augimo lėtėjimas P. Azijos rinkose.

Savaitės viduryje rezultatus pranešė siuntų pervežimo bendrovė FedEx. Praėjusio ketvirčio pelnas akcijai sudarė 2,51 USD, kuomet prognozuotas 2,76 USD. Pajamos sudarė 17,32 mlrd. USD ir taip pat buvo mažesnės nei tikėtasi. Tai 0,5 mlrd. USD mažiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. FedEx sumažino ir kitų metų rezultatų prognozes. Tikimasi, kad kitų metų pelnas akcijai sudarys 10,25 – 11,50 USD, kuomet Volstrito analitikai vidutiniškai tikisi bent 12,03 USD.

Pozityviai nuteikė paskelbtas Vokietijos Ifo verslo lūkesčių indeksas. Jo reikšmė šį mėnesį, lyginant su lapkričiu, ūgtelėjo ir pranoko analitikų lūkesčius. Optimistiškesnių nuotaikų priežastis – susitarimas dėl pirmos prekybos sandorio dalies tarp JAV ir Kinijos. Tiesa, daugelis šalies įmonių vis dar yra atsargios, turint omeny, kokia nestabili pastaraisiais metais gali būti JAV prekybos politika.

Remiantis galutiniais paskelbtais Eurostat duomenimis, metinis infliacijos lygis euro zonoje lapkričio mėnesį siekė 1%. Tai daugiau nei spalį, kuomet metinė infliacija sudarė 0,7%. Žemiausia infliacija buvo fiksuota Italijoje ir Portugalijoje (po 0,2%) bei Belgijoje (0,4%). Sparčiausiai infliacija augo Rumunijoje (3,8%), Vengrijoje (3,4%), Slovakijoje (3,2%) ir Čekijoje (3%). Lietuvoje lapkritį metinis kainų prieaugis siekė 1,7%.

Automobilių gamintojos Fiat Chrysler NV ir Peugeot SA pranešė pasirašiusios susitarimą dėl tolimesnio bendrovių sujungimo. Pagal susitarimą, kiekvienos kompanijos akcininkui priklausys 50% naujosios bendrovės akcijų. Tikimasi, kad susijungimas turėtų būti užbaigtas 12 – 15 mėnesių laikotarpiu. Bendra naujos kompanijos kapitalizacija pagal dabartinius vertinimus viršys 50 mlrd. USD.

Nuo metų pradžios Dow Jones pakilęs 21,65%, S&P 500 – 27,86%, o Nasdaq – 33,94%. Vertinant istorinius duomenis, nuo 1950 metų pagrindinio JAV akcijų indekso prieaugis per paskutines penkias einamųjų metų prekybos sesijas vidutiniškai siekdavo 1,3%. Toks fenomenas rinkose vadinamas Kalėdų Senio raliu (angl. Santa Claus rally). Jeigu per šį laikotarpį nepasirodys kokių nors blogesnių naujienų, galima tikėtis istorijos pasikartojimo ir šiemet.

Anglijos centrinis bankas, kaip ir tikėtasi, nusprendė nekeisti bazinių palūkanų normos. Ji lieka 0,75% lygyje. 7 Banko komiteto nariai balsavo už sprendimą nekeisti palūkanų, 2 tokiam sprendimui nepritarė. Paskelbta ir apie naująjį Anglijos centrinio banko vadovą. Juo taps dabartinis Jungtinės Karalystės Finansų priežiūros įstaigos (angl. Financial conduct autority) vadovas A. Bailey, kuris pakeis dabartinį banko vadovą M. Carney. Tuo tarpu Švedijos centrinis bankas Riksbank padidino palūkanų normas iki 0% nuo minus 0,25%. Pasas banko, tikimasi, kad infliacija šalyje per artimiausius metus grįš netoli 2% ribos. Visgi taip pat paskelbta, kad toks sprendimas nėra indikacija apie planus artimiausiu metu toliau kelti palūkanas. Riksbank yra seniausias centrinis bankas pasaulyje. 2009 metais šis bankas pirmas pasaulyje pradėjo imti mokestį iš komercinių bankų dėl jų depozitų laikymo.

Savaitės pabaigoje stipriau pigo automobilių pardavimo salonų tinklo CarMax akcijos. Bendrovės paskelbti rezultatai prasilenkė su lūkesčiais. Pelnas, tenkantis vienai akcijai, siekė 1,04 USD, o pajamos sudarė 4,79 mlrd. USD (11,5% augimas). Analitikai <vidutiniškai prognozavo 1,14 USD pelno akcijai ir 4,79 mlrd. USD pajamų. Naudotų automobilių pardavimai augo 13,6% ir siekė 4,03 mlrd. USD. Vidutinė parduoto automobilio kaina buvo 2,2% didesnė ir sudarė 20 710 USD. Per paskutinius tris mėnesius CarMax akcijų kaina šoktelėjo 16,7%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu