Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (09.30 – 10.04)

2019-10-04

Rugsėjo mėnesis JAV akcijoms išties buvo geras. Dow Jones reikšmė ūgtelėjo 2%, S&P 500 stiebėsi 1,7%, o Nasdaq prieaugis siekė 0,5%. Bendrai praėjusio ketvirčio rezultatas buvo kiek kuklesnis nei praėjusio mėnesio. Dow Jones ir S&P 500 indeksų prieaugiai siekė po 1,2%, o Nasdaq reikšmė netgi smuktelėjo 0,1%. Istoriškai spalio mėnesis pasižymi didžiausiu kintamumu. Vieni iš didžiausių JAV akcijų kritimų buvo užfiksuoti būtent šį mėnesį. Tai įvyko 1929, 1987 ir 2008 metais.

J. P. Morgan analitikas S. Chatterjee pagerino savo rekomenduojamą tikslinę Apple akcijos kainą. Ji pakelta nuo 242 iki 265 USD. Penktadienį biržos uždarymo metu už vieną akciją buvo mokama 218,82 USD. Analitiko rekomendacija išliko nepakitusi – „pralenks rinką“. S. Chatterjee pagerino prognozes dėl prognozuojamų geresnių nei tikimasi iPhone pardavimų. Penktadienį pasirodė pranešimai, kad kompanija paprašė tiekėjų 10%, t.y. apie 8 mln. iPhone 11 vienetų, padidinti gamybos apimtis. Kaip skelbia Nikkei Asian Review, rudens sezonas kol kas yra daug labiau „užimtas“ nei praėjusiais metais. Padidinus gamybos apimtis, jos taps didesnės nei praėjusiais metais. Apple rugsėjo pradžioje išleido tris naujus iPhone telefonų modelius. Nuo metų pradžios iki šiandien Apple akcijos jau yra pabrangusios beveik 40%. Apple vadovas T. Cookas šią savaitę minėjo, kad naujųjų modelių telefonų pardavimų pradžia buvo “labai stipri”.

Pozityviai nustebino euro zonos nedarbo lygis. Jis paskutinį vasaros mėnesį sumažėjo iki 7,4%. Tai žemiausias lygis per daugiau nei 11 pastarųjų metų. Ekonomistai prognozavo, kad nedarbas ir toliau išliks 7,5%. Bendras Europos Sąjungos šalių nedarbo lygis siekė 6,2%. Tarp pavienių šalių žemiausias nedarbas fiksuotas Čekijoje (2%) ir Vokietijoje (3,1%). Daugiausiai bedarbių buvo Graikijoje (17%) ir Ispanijoje. Nedarbo lygis Lietuvoje rugpjūtį siekė 6,6%.

Preliminariais duomenis Vokietijoje infliacijos augimas šį mėnesį, lyginant su praėjusiu, siekė 0%. Metinis infliacijos augimas didžiausioje Europos Sąjungos ekonomikoje sumažėjo iki 1,2%, nors dar rugpjūti jis sudarė 1,4%. Po naujienų euro kursas dolerio atžvilgiu pasiekė žemiausią lygį nuo 2017 metų gegužės. Tuo tarpu Italijoje infliacijos augimas buvo mažesnis net 0,5%, nors analitikai prognozavo tik 0,3% sieksiantį kritimą. Vokietijos mažmeninės prekybos apimtys atitiko lūkesčius. Jos rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, augo 0,5%. Per metus pardavimai išaugo 3,8%. Remiantis galutiniais duomenimis, Jungtinės Karalystės bendras vidaus produktas antrą šių metų ketvirtį, lyginant su pirmu, traukėsi 0,2%. Tiesa, tą prognozavo ir analitikai.

Antradienį stipriau brango Spotify vertybiniai popieriai. Investicinės bendrovės Evercore analitikai pagerino savo rekomendaciją Spotify akcijų atžvilgiu iš “nepralenks rinkos” į “neutrali”. Kaip to priežastis įvardinta tai, jog Spotify akcijų kaina nuo rugpjūčio yra smigusi žemyn daugiau nei 30%.

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, metinis infliacijos augimas euro zonoje rugsėjo mėnesį krito iki 0,9%. Ekonomistai prognozavo 1%. Labiausiai per metus didėjo alkoholio, maisto ir tabako kainos (1,6%), taip pat paslaugos (1,5%). Tuo tarpu energijos išteklių kainos mažėjo (-1,8%).

Nuvylė JAV gamybos sektoriaus duomenys. ISM rengiamo gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indekso reikšmė rugsėjo mėnesį smuko iki 47,8 punktų ribos. Tai žemiausias lygis nuo 2009 metų birželio. Indekso reikšmė išlieka žemesnė nei 50 punktų lygis jau antrą mėnesį, o tai indikuoja apie gamybos sektoriaus traukimąsi. Pasak Deutsche Bank stratego J Reido, šiuo metu sunku ginčytis dėl to, kad pasaulio gamybos sektorius yra patekęs į recesiją. Tokia padėtis daro svarbų ateinantį šio mėnesio posėdį, dar svarbesniu esminiu rizikos įvykiu.

Savaitės viduryje kiek stipriau brango vienos didžiausių JAV statybos sektoriaus bendrovės Lennar akcijos. Bendrovė pranešė praėjusio ketvirčio rezultatus. Pelnas, lyginant su praėjusiais metais, išaugo 13% iki 513,4 mln. USD (1,59 USD akcijai). Pajamos augo 3% iki 5,9 mlrd. USD. Remiantis FactSet pateikiamais duomenimis, analitikai vidutiniškai prognozavo 1,32 USD pelno akcijai ir 5,44 mlrd. USD pajamų. Pasak bendrovės, dėl mažėjusių palūkanų, gerėjo būsto įperkamumo rodikliai.

Vokietijos ekonomikos tyrimų institutai (DIW, Ifo, IfW, IWH, RWI) sumažino savo prognozes dėl šalies ekonomikos augimo. Didžiausia Europos ekonomika šiais metais turėtų augti 0,5% tempu (prieš tai buvo 0,8%). Kitais metais augimas turėtų siekti 1,1%, nors anksčiau prognozuotas 1,8%.

Tesco paskelbė, jog per pirmą šių finansinių metų pusmetį ikimokestinis pelnas išaugo 6,7% ir siekė 494 mln. GBP. Pakoreguotas veiklos pelnas, į kurį daugiausiai dėmesio kreipia ir pati bendrovė, sudarė 1,41 mlrd. GBP. Prieš metus per tą patį laikotarpį jis sudarė 1,12 mlrd. GBP. Į šį rodiklį neįtraukiama vienkartiniai ir su tiesiogine bendrovės veikla nesusiję veiksniai. Pajamos per metus paaugo 0,6% ir sudarė 31,91 mlrd. GBP. Bendrovės valdyba patvirtino tarpinius dividendus, kurie siekia 2,65 GBp (svaro penso) akcijai ir yra 59% didesni nei praėjusiais metais. Už vieną Tesco akciją vakar biržos uždarymo metu buvo mokama 240,69 GBp.

Ketvirtadienį išsiskyrė stiprokai brangusios mažmenininkės H&M akcijos. Bendrovė pranešė, jog pirmą kartą per pastaruosius dvejus metus buvo fiksuotas ketvirčio ikimokestinio pelno augimas. Jis birželio – rugpjūčio mėn. laikotarpiu išaugo iki 5 mlrd. SEK (507 mln. USD). Analitikai prognozavo 4,93 mlrd. SEK. Veiklos pelno marža išaugo nuo 7,1% iki 8%. Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį bendrovės pelnas prieš mokesčius sudarė 4,01 mlrd. SEK. H&M Taip pat pranešė, jog rugsėjo mėnesio pardavimai išaugo 8%.

Penktadienį daugiausiai dėmesio sulaukė paskelbti svarbūs rugsėjo mėnesio JAV darbo rinkos rodikliai. Praėjusį mėnesį šalyje buvo sukurta 136 tūkst. naujų darbo vietų, išskyrus žemės ūkio sektorių. Tai mažiau nei prognozuota, ekonomistai tikėjosi 145 tūkst. Rugpjūtį naujų darbo vietų skaičius siekė 130 tūkst. Nedarbo lygis krito iki 3,5% nuo 3,7%. Tai žemiausias lygis nuo 1969 metų. Vidutinio darbo užmokesčio augimas prasilenkė su lūkesčiais, lyginant su rugpjūčiu, išliko nepakitęs, nors buvo prognozuotas 0,3% sieksiantis augimas. Metinis vidutinio darbo užmokesčio augimas JAV smuko iki 2,9%. Remiantis CMC FedWatch Tool duomenimis, šiuo metu skaičiuojama 83,4% tikimybė, kad palūkanos per spalio mėnesį vyksiantį FED posėdį bus sumažintos iki 1,50 – 1,75% rėžio. Dar prieš savaitę ši tikimybė siekė vos 49,2%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu