Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (09.16 – 09.20)

2019-09-20

Savaitės pradžioje daugiausiai dėmesio sulaukė S. Arabijoje įvykusios atakos šalies naftos bendrovei Saudi Aramco priklausančiuose naftos kompleksuose. Užpuolių metu paveikta daugiau nei pusė S. Arabijos naftos tiekimo, t.y. 5,7 mln. barelių per dieną. Tai sudarė apie 5% pasaulinės naftos gavybos per dieną. Po atakų atsidarius biržoms dienos prekybos metu Brent naftos kaina vienu metu buvo šoktelėjusi ir 20%. Tai didžiausias dienos pokytis istorijoje. JAV leido naudoti šalies naftos rezervus kiek reikės, kad rinka būtų pakankamai aprūpinta, o S. Arabija savo ruožtu paskelbė, jog pajėgumai 100% turėtų būti atnaujinti dar iki šio mėnesio pabaigos, tiesa, rinkos dalyviai tai t kol kas vertino skeptiškai. Bet kokiu atveju situacija regione itin įtempta. Pasak S. Arabijos gynybos ministerijos, už atakas buvo atsakingas Iranas. JAV nusprendė dar labiau sugriežtinti sankcijas Iranui, nors šalis neigia tokių kaltinimų. Didėjanti įtampa Vidurio rytų regione tarp Irano ir S. Arabijos kelia nerimą analitikams, išpuoliai parodė kokia pažeidžiama gali būti naftos rinka, o įvykus panašiems įvykiams galima tikėtis dar didesnio kainos šuolio.

Lūkesčius kiek pranoko Vokietijos ZEW instituto rengiamo ekonomikos lūkesčių indekso reikšmė. Šį mėnesį ji ir toliau išliko neigiama, tiesa, lyginant su rugpjūčio mėnesiu, rezultatas beveik du kartus geresnis. Pasak ZEW prezidento A. Wambacho, toks indekso reikšmės augimas nereiškia, jog per ateinančius šešis mėnesius nuogąstavimai dėl Vokietijos ekonomikos perspektyvų nedingo, o ateities vaizdas toliau išlieka neigiamas, tiesa, baimė dėl tolimesnio prekybos konflikto tarp JAV ir Kinijos neišsipildė. Be to, yra vilties, kad Brexit be susitarimo bus išvengtas.

Lūkesčius pranoko paskelbti JAV nekilnojamo turto duomenys. Paskutinį vasaros mėnesį buvo išduota 1,42 mln. naujų būsto statybos leidimų (sumetinta). Tai daugiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi 1,31 mln. Jau pradėtų statyti namų skaičius taip pat buvo didesnis nei tikėtasi.

JAV Federalinis rezervų bankas vakar, kaip ir prognozuota, paskelbė apie palūkanų mažinimą 25 baziniais punktais, iki 1,75 – 2%. Tai jau antras palūkanų mažinimas šiais metais. Įdomu tai, jog FED balsuojančių narių balsai buvo pakankamai išsiskirstę. 7 nariai balsavo už palūkanų mažinimą, o 3 pasisakė prieš tokį veiksmą. Tai didžiausias narių, pasisakiusių prieš priimtą galutinį sprendimą, skaičius nuo 2016 metų. Rinkos dalyviai tai interpretavo kaip užuominą, kad palūkanos daugiau gali būti ir nemažinamos. Remiantis CME FedWatch Tool duomenimis, šiuo metu skaičiuojama 53% tikimybė, kad palūkanos per spalio mėnesio pabaigoje vyksiantį dar vieną FED posėdį nebus keičiamos.

Trečiadienį tarp pavienių bendrovių išsiskyrė stipriau pingančios pristatymo paslaugas teikiančios bendrovės FedEx vertybiniai popieriai. Bendrovė vakar vakare paskelbė praėjusio ketvirčio rezultatus. Kompanija uždirbo  745 mln. USD pelno. Tai mažiau nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį, kuomet jis sudarė 835 mln. USD. Pajamos sudarė 17,05 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarė 3,05 USD. Analitikai prognozavo 3,15 USD ir 17 mlrd. USD pajamų. Kompanija prognozuoja, kad bendrai per 2020 finansinius metus kompanijos pakoreguotas pelnas sieks 11 – 13 USD akcijai. Tuo tarpu analitikai vidutiniškai tikisi 14,68 USD. Pasak FedEx, pelno prognozės skaičiuotos įvertinus nuosaikesnį JAV ekonomikos augimą, lūkesčius dėl degalų kainų kilimo. Remiantis FactSet duomenimis, iš 27 bendrovę sekančių analitikų, ne mažiau 4 jau pablogino savo rekomendaciją FedEx atžvilgiu, o 10 analitikų sumažino tikslinę rekomenduojamą akcijos kainą. Vidutinis analitikų reitingas vis dar išlieka „pralenks rinką“, tiesa, tikslinė vidutinė kaina sumažėjo nuo 180,52 USD iki 171,23 USD. Vakar biržos uždarymo metu už vieną akciją buvo mokėta 173,30 USD. Šiandienos priešprekybinėje sesijoje akcijos vienu metu pigo ir daugiau nei 12%.

Paskelbta nemažai makroekonominių rodiklių. Jungtinėje Karalystėje vartotojų kainų indekso augimas praėjusį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, siekė 1,7%. Tai gerokai mažiau nei liepą, kuomet infliacijos augimas sudarė 2,1%. Be to, tai žemiausias rodiklio lygis nuo 2016 metų gruodžio mėnesio. Svaro kursas šiandien smunka euro atžvilgiu. Eurostat pranešė galutinius euro zonos infliacijos duomenis. Vartotojų kainų indekso augimas praėjusį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, sudarė 1%. Tai atitiko prognozes. Mažiausias vartotojų kainų indekso augimas buvo fiksuotas Portugalijoje (-0,1%), Graikijoje (0,1%), Ispanijoje (0,4%). Aukščiausias – Rumunijoje (4,1%), Vengrijoje (3,2%), Olandijoje ir Latvijoje (po 3,1%). Lietuvoje metinis infliacijos lygis rugpjūtį siekė 2,5%.

Europos automobilių gamintojų asociacija pranešė, jog rugpjūtį Europos Sąjungos šalyse naujų registruotų automobilių kiekis, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, krito 8,4% iki 1,04 mln. Didžiausias kritimas buvo fiksuotas Ispanijoje ir Prancūzijoje, kur pardavimai atitinkamai krito 31% ir 14%. Vokietijoje jie buvo mažesni 0,8%, Italijoje apimtys smuko 3,1%.

Ketvirtadienį brango Microsoft akcijos. Bendrovė vakar pranešė apie 40 mlrd. USD dydžio savų akcijų supirkimo programą. Taip pat 11% buvo padidinti dividendai. Metiniai dividendai dabar turėtų sudaryti 2,04 USD akcijai. Vertinant pagal trečiadienio biržos uždarymo kainą, kuri siekė 138,52 USD, dividendinis akcijos pajamingumas sudarys 1,47% (buvo 1,33%). Tarp 30-ies Dow Jones indeksui priklausančių bendrovių pagal dividendinį pajamingumą Microsoft pakilo į 25-ąją vietą. Didžiausius dividendus remiantis trečiadienio akcijų uždarymo kainomis siūlo energetikos bendrovė Exxon Mobil (4,78%), technologijų kompanija IBM (4,56%) ir telekomunikacijų paslaugas teikiantis įmonė Verizon (4,10%).

Anglijos centrinis bankas, kaip ir prognozuota, nusprendė nekeisti palūkanų. Jos išliko 0,75% lygyje. Toliau bus vykdoma turto supirkimo programa. Tuo tarpu kitokį sprendimą priėmė Norvegijos centrinis bankas. Buvo nuspręsta padidinta palūkanas 25 baziniais punktais iki 1,5%. Pasak centrinio banko, Norvegijos ekonominė situacija išlieka solidžioje būklėje.

Ketvirtadienį stipriau brango finansų brokerio paslaugas teikiančios bendrovės IG Group akcijos. Bendrovė paskelbė, jog rugpjūčio mėnesį pritraukė naujų klientų ir pastebimai augo prekybos aktyvumas. Šiais metais tipo veikla užsiimančių bendrovių, pvz. Plus500 ar CMC Markets rezultatai prastėjo dėl griežtesnės reguliacinės aplinkos, buvo sumažinti prekybos pozicijų sverto dydžiai. IG Group ketvirčio, kuris baigėsi rugpjūčio 31 dieną, pajamos siekė 129,1 mln. GBP, kuomet praėjusiais metais per tą patį laikotarpį sudarė 128,9 mln. GBP. Bendrovė tikisi pajamų augimo ir kitais metais. Nuo metų pradžios iki šiandien IG Group akcijos buvo pabrangusios vos 1,5%. Konkurentės CMC Markets vertybiniai popieriai per atitinkamą laikotarpį pigo 2,5%, o Plus 500 akcijų kaina yra kritusi net 46,7%.

Investuotojai palankiai įvertino penktadienį antrą dieną iš eilės vykstančius JAV ir Kinijos derybų atstovų susitikimus, kurie yra kaip įžanga svarbesnio rango pareigūnų susitikimams spalio mėnesį. CNBC pranešė, jog JAV administracija ruošia sąrašą prekių įvežamų iš Kinijos, kurios bus atleistos tarifų. Tarp tokių patenka Kalėdų eglučių girliandos, naminių gyvūnų reikmenys, plastikiniai šiaudeliai ir kt.

Penktadienį daugiau nei 16% vienu metu žemyn smigo kelionių operatoriaus Thomas Cook vertybinių popierių kaina. Bendrovė pranešė, jog jai reikės surasti dar papildomus 200 mln. GBP tam, kad būtų išvengta didesnių problemų ateityje. Thomas Cook jau kiek anksčiau susitarė su grupe kreditorių, kompanija Fosun dėl 900 mln. GBP investicijų, tačiau to šiuo metu nepakanka. Bendrovei reikės daugiau lėšų išgyventi žiemos sezoną. Thomas Cook akcijos nuo metų pradžios yra atpigusios daugiau nei 85%. Tuo tarpu IT paslaugų ir konsultacijų bendrovės Alten akcijos stiprokai brangsta. Bendrovė pranešė pirmos šių metų pusės rezultatus, kurie pranoko analitikų lūkesčius. Analitikai suskubo gerinti savo rekomendacijas. Banko Societe Generale analitikai pakeitė savo rekomendaciją Alten akcijų atžvilgiu iš „laikyti“ į „pirkti“.

Savaitės pabaigoje stipriau pigo televizijos transliacijų paslaugas teikiančios bendrovės Roku akcijos. Akcijų analitikai iš bendrovės Pivotal Research Group suteikė Roku akcijoms reitingą „parduoti“. Vakar telekomunikacijų bendrovė Comcast paskelbė, jog klientams nemokamai išdalins Xfinity Flex prietaisus, kurie skirti stebėti vaizdo transliacijas ir yra tiesioginiai bendrovės Roku gaminamų produktų konkurentai. Pivotal Research Group analitikai taip pat paskelbė, jog jų tikslinė rekomenduojama Roku akcijos kaina siekia 60 USD. Vakar uždarymo metu už vieną akciją buvo mokėta 133,76 USD. Roku akcijos nuo metų pradžios iki šiandien buvo pabrangusios net 336%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu