Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (08.26 – 08.30)

2019-08-30

Savaitės pradžioje stipriau pigo biotechnologijų bendrovės Amgen akcijos. Paskelbta, jog kompanija už 13,4 mlrd. USD įsigis kompanijos Celgene vaistą Otezla skirtą žvynelinei gydyti. Tuo tarpu Celgene akcijos brangsta. Stipriau į viršų šovė ir technologijų įmonės Pitney Bowes vertybinių popierių kaina. Bendrovė paskelbė, jog už 700 mln. USD parduos programinės įrangos sprendimų padalinį duomenų analitikos bendrovei Syncsort. Remiantis Reuters duomenimis, iš 5 bendrovę sekančių analitikų, 1 rekomendacija yra „pirkti“, 1 – „pralenks rinką“, 2 – „laikyti“, 1 – „parduoti“.

Buvo paskelbtas Vokietijos Ifo verslo lūkesčių indeksas, kuris yra sudaromas apklausiant apie 7 tūkst. Vokietijos verslo įmonių atstovus, norint išsiaiškinti jų lūkesčius per ateinantį pusmetį. Indekso reikšmė šį mėnesį dar kartą krito ir pasiekė žemiausią lygį nuo 2012 metų rugpjūčio mėnesio. Tai jau penktas mėnesis iš eilės, kuomet indekso reikšmė krenta.

Pirmadienį pasirodė pranešimai, jog Berlyno miesto valdžia planuoja įvesti griežtesnius nekilnojamo turto nuomos kainų ribojimus, nei prieš tai skelbta. Deutsche Wohnen yra didžiausia nekilnojamo turto valdytoja Berlyne, jame valdanti daugiau nei 115 tūkst. butų. Pasak pranešimo, maksimali nuomos kaina iki 2013 metų pastatytuosiuose gyvenamuose namuose siektų 7,97 EUR už kvadratinį metrą nepaisant to, kokioje miesto vietoje būtų nuomojamas objektas. Nuo metų pradžios iki šiandien Deutsche Wohnen akcijos jau buvo atpigusios 24,8%. Remiantis Reuters pateikiamais duomenimis, iš 27 bendrovę sekančių analitikų, 9 rekomendacija yra „pirkti“, 3 – „pralenks rinką“, 12 – „laikyti“, 2 – „nepralenks rinkos“, 1 – „parduoti“. Tiesa, penktadienį Vokietijoje paskelbta, jog Berlyne planuoti ir įsigalioję nekilnojamojo turto nuomos sąlygų ir reikalavimų sugriežtinimai gali būti sušvelninti. Kiek anksčiau buvo kalbama apie planus nustatyti maksimalias galimas nuomos kainas, tačiau, pasak šiandien pasirodžiusios informacijos šalies dienraštyje Bild, nors vis dar planuojamas maksimalių nuomos kainų nustatymas ir įšaldymas, bet nekilnojamo turto savininkams turėtų būti leidžiama nuosaikiai didinti nuomos kainas. Po tokio pranešimo Deutsche Wohnen vertybiniai popieriai vienu metu brango ir daugiau nei 10%.

Remiantis paskelbtais galutiniais duomenimis, Vokietijos bendrojo vidaus produkto augimas antrą šių metų ketvirtį, lyginant su pirmu, buvo neigiamas ir siekė -0,1%. Tai atitiko ekonomistų prognozes ir anksčiau skelbtus preliminarius duomenis. Jeigu Vokietijos ekonomikos augimas bus neigiamas ir per trečią šių metų ketvirtį, šalies ekonomika pateks į recesiją.

Kinijoje paskelbta apie planus tam tikruose šalies regionuose atlaisvinti arba visai panaikinti šiuo metu galiojančius automobilių įsigijimo ribojimus ir draudimus. Taip stengiamasi paskatinti vidaus vartojimą. Liepos mėnesį automobilių pardavimai Kinijoje smuko 13-ą mėnesį iš eilės. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, liepą pardavimų apimtys krito 4,3%, o bendrai šie metai automobilių rinkoje Kinijoje gali būti vieni prasčiausių. Tai, žinoma, atsiliepia ir Europos gamintojams bei jų akcijoms. Pranešimai iš dalies pasitvintino. Kinijos vyriausybė penktadienį paskelbė, jo šalyje įsigyjant Tesla pagamintus automobilius pirkėjams nebus įsigijimo mokestis, kuris šiuo metu siekia 10%. Toks sprendimas iki 99 tūkst. CNY (apie 14 tūkst. USD) sumažintų bendrą Tesla automobilio įsigijimo kainą Kinijoje. Oficiali tokio sprendimo priežastis nėra skelbiama. Tesla šiuo metu Šanchajuje stato automobilių gamyklą. Nuo metų pradžios iki šiandien Tesla akcijos buvo atpigusios 33,4%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 30 bendrovę sekančių analitikų, 6 rekomendacija yra „pirkti“,  3 – „pralenks rinką“, 9 – „laikyti“, 8 – „nepralenks rinkos“, 4 – „parduoti“.

30-ies metų laikotarpio JAV obligacijų pajamingumai pasiekė rekordines žemumas (1,906%). Vakar pirmą kartą šio laikotarpio obligacijų pajamingumai tapo mažesni už 3-ų mėnesių JAV iždo skolos vertybinių popierių pajamingumus. Pajamingumų inversija įvyko ir laikosi taip pat tarp 10-ies ir 2-jų metų laikotarpių obligacijų. Vertinant istoriškai, tai vienas patikimiausių būsimos recesijos indikatorių.

Savaitės viduryje aktyvesne prekyba pasižymėjo tabako kompanijų Altria ir Philip Morris vertybiniai popieriai. Pasirodė pranešimai, jog yra vedamos diskusijos dėl potencialaus abiejų kompanijų susijungimo. Įdomu tai, jog Altria kompanija nuo Philip Morris buvo atskirta dar 2008 metais ir praėjus dešimtmečiui kalbama apie jų susijungimą. Abi kompanijos užsiima tabako produktų prekyba, žinomiausias jų prekybos ženklas – Marlboro. Altria šį prekybos ženklą naudoją JAV, o Philip Morris – kitose pasaulio rinkose. Pasak banko Wells Fargo analitiko B Herzogo, Philip Morris kompanijai šis susijungimas patrauklus tuo, jog Altria bendrovei priklauso 35% Juul kompanijos akcijų paketas, kuris buvo įsigytas praėjusių metų liepą už 12,8 mlrd. USD. Šios bendrovės gaminamos elektroninės cigaretės yra vienos populiariausių JAV rinkoje. Remiantis Reuters duomenimis, iš 16 Altria bendrovę sekančių analitikų, 5 rekomendacija yra „pirkti“, 4 – „pralenks rinką“, 5 – „laikyti“, 1 – „nepralenks rinkos“, 1 – „parduoti“. Tuo tarpu iš 19 Philip Morris kompaniją sekančių analitikų, 7 rekomendacija yra „pirkti“, 6 – „pralenks rinką“, 5 – „laikyti“, 1 – „nepralenks rinkos“.

Trečiadienį vienu metu daugiau nei 16% žemyn smigo kelionių agentūros Thomas Cook akcijos. Paskelbta, jog kompanija susitarė su Kinijos investicine bendrove Fosun International dėl dalies bendrovės pardavimo. Fosun investicijos sudarys 450 mln. GBP, už kurias bendrovei atiteks 75% Thomas Cook kelionių turų organizavimo verslo dalis ir 25% avialinijų verslo dalis. Likusios verslų dalys už taip pat 450 mln. GBP atiteks kompanijos obligacijų savininkams ir dalį lėšų skolinantiems bankams. Bendrovė, buvusi arti bankroto, įspėjo, jog jos akcijos gali būti išbrauktos iš Londono akcijų biržos sąrašų. Nuo metų pradžios iki šiandien Thomas Cook vertybinių popierių kaina jau buvo kritusi net 77%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 9 bendrovę sekančių analitikų, 1 rekomendacija yra „pirkti“, 6 – „laikyti“, 1 – „nepralenks rinkos“, 1 – „parduoti“.

Daug dėmesio sulaukė Jungtinės Karalystės ministro pirmininko B. Johnsono prašymas laikinai sustabdyti šalies parlamento veiklą. Toks premjero žingsnis apribotų parlamentarų galimybes sustabdyti JK išstojimą iš Europos Sąjungos be Brexit sutarties. Remiantis B. Johnsono planu, parlamento veikla būtų suspenduota nuo rugsėjo 9 dienos iki spalio 14 dienos. Po naujienų stiprokai krenta svaro kursas

JAV iždo sekretorius S. Mnuchinas paskelbė, jog D. Trumpo administracija svarsto apie itin ilgo laikotarpio skolos vertybinių popierių išleidimą. Šiuo metu ilgiausio laikotarpio JAV obligacijų trukmė yra 30 metų. Pasak S. Mnuchino, jeigu sąlygos bus tinkamos, tikimasi, kad bus pasinaudota ilgalaikio skolinimosi galimybės. Pranešimuose minima, kad obligacijų trukmė galėtų siekti 50 ar net 100 metų.  

Ketvirtadienį beveik 30% krito Londono akcijų biržoje listinguotų technologijų bendrovės Micro Focus vertybinių popierių kaina. Bendrovė pranešė, jog bendros šių metų pajamos gali būti 6 – 8% mažesnės nei praėjusiais metais. Kovo mėnesį kompanija įspėjo, kad pardavimai gali būti mažesni 4 – 6%. Micro Focus yra viena didžiausių Jungtinės Karalystės technologijų bendrovių. 2017 metais kompanija JAV įsigijo bendrovės Hewlett Packard programinės įrangos verslą už 6,8 mlrd. GBP, kurį pakankamai sunkiai sekėsi integruoti į bendrą įmonės veiklą. Remiantis Reuters duomenimis, iš 11 bendrovę sekančių analitikų, 2 rekomendacija yra „pirkti“, 2 – „laikyti“, 5 – „nepralenks rinkos“, 2 – „parduoti“.

Penktadienį daugiau nei 25% žemyn smigo kosmetikos prekių mažmenininkės Ulta Beauty vertybinių popierių kaina. Bendrovės vakar paskelbti antro ketvirčio rezultatai nežymiai prasilenkė su analitikų lūkesčiais, tačiau taip pat buvo pakoreguotos bendros šių metų rezultatų prognozės. Tikimasi, kad šių metų pajamų augimas sudarys 4 – 6%, o pelnas akcijai sieks 11,86 – 12,06 USD. Prieš tai buvo prognozuotas 6 – 7% augimas ir 12,83 – 13,03 pelnas, tenkantis vienai akcijai. Pasak Reuters, iš 21 bendrovę sekančio analitiko, 10 rekomendacija yra „pirkti“, 7 – „pralenks rinką“, 4 – „laikyti“.

Eurostat pranešė išankstinius euro zonos infliacijos duomenis. Šį mėnesį vartotojų kainų indekso augimas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu, išliko toks pats kaip ir liepą bei siekė 1%. Tai taip pat atitiko ir ekonomistų prognozes. Nedarbo lygis liepos mėnesį euro zonoje taip pat nesikeitė ir sudarė 7,5%. Palyginimui prieš metus šis rodiklis siekė 8,1%. Europos Sąjungoje nedarbas liepą sudarė 6,3% ir buvo mažiausias nuo tada 2000 metų sausio mėnesio, kai tokia informacija buvo pradėta rinkti. 25-iose Europos Sąjungai priklausančiose valstybėse nedarbo lygis, lyginant su praėjusiais metais, mažėjo. Tuo tarpu 3-iose didėjo. Viena iš tokių valstybių buvo ir Lietuva. Nedarbo lygis šalyje išaugo nuo 6,1% prieš metus iki 6,4% šių metų liepos mėnesį.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu