Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (08.19 – 08.23)

2019-08-23

Bendrai per praėjusią savaitę (08.12 – 08.16) Dow Jones reikšmė krito 1,53%, S&P 500 smuko 1,03%, o Nasdaq neigiamas pokytis siekė 0,79%. Tai buvo jau trečia savaitė iš eilės, kuomet JAV indeksai fiksuoja kritimą. Ši savaitė JAV akcijoms buvo geresnė. Iki penktadienio Dow Jones bendras savaitės prieaugis kol kas siekia 1,41%, S&P 500 reikšmė paaugo 1,19%, o Nasdaq teigiamas pokytis siekia 1,21%.

Pirmadienį investuotojai palankiai vertino politikų ir ekonomistų komentarus. Baltųjų Rūmų patarėjas ekonomikos klausimais L. Kudlow prognozavo, kad jog antrą šių metų pusmetį JAV ekonomikos augimas bus stiprus, o patarėjas prekybos klausimais P. Navarro jam antrino ir teigė, jog bulių rinka tęsis kitais metais dėka ekonomikos skatinimo ir „didžiausio prekybos sandorio istorijoje“. Tokį pasisakymą investuotojai interpretavo kaip gerą ženklą dėl šiuo metu vykstančių JAV ir Kinijos derybų. Tiesa, kiek kitokios nuotaikos vyravo savaitės pabaigoje. Penktadienį pasirodė pranešimas, jog Kinija planuoja imtis atsakomųjų priemonių kaip atsako į JAV planuojamus tarifus 300 mlrd. USD vertės iš Kinijos įvežamoms prekėms. Kinija planuoja įvesti tarifus 75 mlrd. USD vertės prekėms importuojamoms iš JAV. Nauji tarifai turėtų būti įvesti dalimis per keletą kartų, t.y. rugsėjo 1-ą ir gruodžio 15-ą dienomis.

Savaitės pradžioje stipriau brango vienos didžiausių kosmetikos gamintojos pasaulyje Estee Lauder vertybiniai popieriai. Bendrovės rezultatai pranoko lūkesčius. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, praėjusį ketvirtį siekė 0,64 USD, pajamos, lyginant su praėjusiais metais, išaugo 9% iki 3,59 mlrd. USD. Analitikai prognozavo 3,53 mrld. USD pajamų ir 0,53 USD pakoreguoto pelno akcijai. Iš 24 bendrovę sekančių analitikų,  rekomendacija yra „pirkti“, 9 – „pralenks rinką“, 6 – „laikyti“, 1 – „nepralenks rinkos“.

Eurostat paskelbė patikslintus infliacijos duomenis. Liepos mėnesį infliacijos lygis euro zonoje buvo žemiausias per daugiau nei du pastaruosius metus. Infliacijos augimas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, siekė 1%. Ekonomistai prognozavo 1,1%. Birželį šios rodiklio reikšmė siekė 1,3%. Bank of America Merrill Lynch analitikai prognozuoja, kad Europos centrinis bankas sumažins palūkanas 20 bazinių punktų. Vokietijos centrinis bankas Bundesbank įspėjo, jog ir trečią ketvirtį Vokietijos ekonomikos augimas gali būti neigimas, o tai jau būtų antras toks ketvirtis iš eilės ir techniškai pasiųstų šalies ekonomiką į recesiją.

D. Trumpas dar kartą kreipėsi į šalies centrinį banką. Nors JAV prezidentas pareiškė, kad JAV ekonomika, nepaisant prekybos nesutarimų su Kinija, yra geroje būklėje, tačiau FED turėtų stipriai sumažinti palūkanas, galbūt net apie 100 bazinių punktų. Šiuo metu palūkanų normos JAV siekia 2 – 2,25%. FED 25 baziniais punktais sumažino palūkanas liepos pabaigoje. FED valdančiojo komiteto atstovai šiuo metu yra pakankamai susiskaldę ir turi skirtingas nuomones. Vakar Filadelfijos FED banko prezidentas P. Harkeris teigė, jog nemato reikalo dar vienam palūkanų mažinimui. Panašią nuomonę išsakė ir Dalaso FED banko prezidentas R. Kaplanas, kuris minėjo, jog būtų nieko prieš išvengti palūkanų kirpimo rugsėjį. Tuo tarpu kiti labiau pasisako už palūkanų mažinimą, pvz. Sant Luiso FED banko vadovas J. Bullardas. Visgi rinkos dalyviai toliau neabejoja, kad palūkanos rugsėjį bus sumažintos. Pagal CME FedWatch Tool duomenis, yra 93,5% tikimybė, kad palūkanos bus sumažintos 25 baziniais punktais.

Rezultatus paskelbė viena didžiausių JAV mažmeninės prekybos kompanija Home Depot. Bendrovė per antrą šių metų ketvirtį uždirbo 3,48 mlrd. USD pelno, arba 3,17 USD akcijai. Pajamos, lyginant su metais prieš, didėjo 1,2% iki 30,84 mlrd. USD. Analitikai vidutiniškai prognozavo 3,09 USD pelno akcijai ir 31 mlrd. USD pajamų. Bendrovė prognozuoja, kad bendrai per metus pajamos augs 2,3%. Augimas turėtų būti mažesnis nei prognozuota dėl medienos kainų kritimo. Tai mažiau nei prognozuoja analitikai, kurie tikisi 2,8% pajamų augimo. Home Depot yra didžiausia namų apyvokos, įrangos ir prietaisų mažmenininkė JAV. Remiantis Reuters duomenimis, iš 35 Home Depot sekančių analitikų, 13 rekomendacija yra „pirkti “, 9 – „pralenks rinką“, 13 – „laikyti“.

Antradienį stipriai brango Danijos juvelyrikos bendrovės Pandora akcijos. Nors bendrovės antro ketvirčio rezultatai buvo prastesni nei prieš metus, kompanija nepakeitė bendrų šių metų rezultatų prognozių. Praėjusį ketvirtį grynas pelnas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito 50% iki 526 mln. DKK (apie 78,2 mln. USD). Pajamos smuko 2,6% iki 4,69 mlrd. DKK. Analitikai prognozavo 538 mln. DKK pelno ir 4,66 mlrd. DKK pajamų. Pandora prognozuoja, kad šių metų pardavimų augimas sudarys 3 – 7%, o veiklos pelno (EBIT) marža sieks 26 – 28%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 16 bendrovę sekančių analitikų, 1 rekomendacija yra „pirkti“, 1 – „pralenks rinką“, 11 – „laikyti“, 3 – „nepralenks rinkos“.

Savaitės viduryje rezultatus paskelbė JAV mažmenininkė Target. Per praėjusį ketvirtį kompanija uždirbo 938 mln. USD pelno. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarė 1,82 USD ir buvo 0,2 USD didesnis nei prognozuota. Pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu praėjusiais metais, augo 3,6% ir sudarė 18,42 mlrd. USD. Remiantis FactSet, analitikai prognozavo 18,29 mlrd. USD. Target padidino bendras šių finansinių metų rezultatų prognozes. Pelnas akcijai turėtų sudaryti 5,9 – 6,2 USD, kuomet prieš tai prognozuota 5,75 – 6,05 USD. Remiantis Reuters duomenimis, iš 28 Target sekančių analitikų, 4 rekomendacijų yra „pirkti“, 8 – „pralenks rinką“, 16 – „laikyti“.

Investuotojai sekė politinius įvykius Italijoje. Antradienį atsistatydino šalies ministras pirmininkas G. Conte. Šiuo metu situacija kol kas neaiški. Banko Berenberg Bank ekonomistas F. Hense teigė, jog duoda 10% tikimybę, kad šiemet Italijoje įvyks pirmalaikiai parlamento rinkimai, 40% tikimybė skiriama tam, kad rinkimai neįvyks dar bent 9 mėnesius, o 50% tikimybė skiriama, jog bus suformuota technokratų vyriausybė ir rinkimai vyks kitais metais.

Vokietijos vyriausybė išplatino 869 mln. EUR vertės 30-ies metų obligacijų emisiją. Tai buvo pirmas kartas, kai tokio ilgo laikotarpio obligacijos buvo platintos siūlant 0% palūkanas. Obligacijos, kurių galiojimo trukmė baigsis 2050 metų rugpjūtį, išplatintos už vidutiniškai minus 0,11% siekiančias palūkanas. Tiesa, paklausa nebuvo tokia didelė kaip tikėtasi, kadangi buvo planuojama pasiskolinti už 2 mlrd. EUR.

Pasirodė pranešimai, jog automobilių bendrovės Renault ir Fiat Chrysler Automobiles galimai vėl derasi dėl kompanijų susijungimo. Derybos jau buvo vedamos anksčiau, tiesa, birželio mėnesį buvo nutrauktos Prancūzijos vyriausybės, kuriai priklauso 15% Renault akcijų, iniciatyva.

Inžinerinės bendrovės Costain Group akcijų kaina trečiadienį šoktelėjo daugiau nei 10%. Nepaisant per pirmą pusmetį smukusio veiklos pelno ir pajamų, bendrovė nepakeitė bendrų šių metų rezultatų prognozių. Tai pradžiugino ir investuotojus. Pajamos per pirmus šešis metus, lyginant su praėjusiais metais, krito 22% iki 599,2 mln. GBP. Ikimokestinis pelnas susitraukė net 58% iki 8,4 mln. GBP. Visgi bendrovės vadovas A. Vaughaunas teigė, jog kompanija juda teisinga linkme tam, kad įgyvendintų šių ir 2020 metų augimo prognozes. Remiantis Reuters duomenimis, iš 5 bendrovę sekančių analitikų, 3 rekomendacija yra „pirkti“, 2 – „laikyti“.

Paskelbti euro zonos, Vokietijos, Prancūzijos paslaugų bei gamybos sektorių indeksai. Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, šio mėnesio sektorių indeksų reikšmės, lyginant su liepa, ūgtelėjo. Tiesa, gamybos sektorius tiek euro zonoje, tiek Vokietijoje toliau traukiasi. Paskutinį kartą euro zonos gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indekso reikšmė didesnė už 50 punktų (tuomet skaitoma, kad sektorius plečiasi) ribą buvo šių metų sausio mėnesį. Vokietijoje sektoriaus plėtra paskutinį kartą užfiksuota praėjusių metų gruodį. Kiek geresnė situacija paslaugų sferoje. Šio euro zonos sektoriaus indekso siekė 53,4 punkto ir 0,4 punkto viršijo analitikų lūkesčius. Tai kiek džiugina.

Vokietijos žurnale Manager Magazin ketvirtadienį paskelbta, jog Volkswagen ir jos vadovas H. Diessas yra susidomėję JAV automobilių gamintojos Tesla akcijų įsigijimu. Pasak žurnalo, jeigu H. Diessas galėtų, tai jau būtų padaryta, pradžiai tiktų ir nedidelė akcijų dalis. Bendrovės vadovas tiki, jog Volkswagen būtų itin naudinga Tesla patirtis baterijų ir programinės įrangos gamyboje.

Ketvirtadienį stipriau brango lėktuvų gamintojos Boeing akcijos. Reuters pranešė, jog kompanija planuoja grįžti prie buvusių 737 modelio lėktuvų gamybos apsukų kitų metų vasarį, gaminant po 52 lėktuvus per mėnesį ir iki birželio didinant apimtis iki 57 vnt. Šių metų balandį gamybos apimtys buvo sumažintos iki 42 šio modelio lėktuvų per mėnesį. Boeing tikisi, kad reguliatorius vėl leis 737 modelio lėktuvams vykdyti komercinius skrydžius jau šių metų ketvirtį.

Penktadienį tarp pavienių bendrovių akcijų išsiskyrė daugiau nei 10% kritusi sporto prekių mažmenininkės Foot Locker vertybinių popierių kaina. Bendrovės paskelbti antro ketvirčio rezultatai prasilenkė su analitikų lūkesčiais. Uždirbta 60 mln. USD pelno, o pajamos siekė 1,77 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 0,66 USD. Analitikai prognozavo 0,67 USD pelno akcijai ir 1,82 mlrd. USD pajamų. Foot Locker akcijos nuo metų pradžios iki kevirtadienio jau buvo atpigusios 21,2%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 20 bendrovę sekančių analitikų, 7 rekomendacija yra „pirkti“, 4 – „pralenks rinką“, 8 – „laikyti“, 1 – „nepralenks rinkos“.

Savaitės pabaigoje daugiau nei 35% į viršų šoktelėjo Londono biržoje listinguotų bendrovės Entertainemnt One vertybinių popierių kaina. Ši kompanija užsiima įvairios medijų produkcijos gamyba. JAV bendrovė Hasbro vakar vėlai vakare paskelbė apie Entertainment One kompanijos įsigijimą už 3,3 mlrd. GBP. Už vieną akciją bus sumokėta 5,6 GBP. Vakar uždarymo metu už akcijų mokėta 4,41 GBP. Hasbro užsiima žaislų ir žaidimų gamyba. Kompanijos akcijos šiandien pinga, tiesa, nuo metų pradžios iki šiandien jos jau buvo pabrangusios daugiau nei 40%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 15 bendrovę sekančių analitikų, 5 rekomendacija yra „pirkti“, 5 – „pralenks rinką“, 5 – „laikyti“.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu