Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (08.05 – 08.09)

2019-08-09

Pirmadienį rinkoje buvo fiksuojamas didžiausias JAV akcijų indeksų nuosmukis šiais metais! Dow Jones 30 krito 2,9 %, S&P 500 – 2.98 %, Nasdaq100 -3.47 %. Tiesa aukso kainos augo stipriau ir savaitės pabaigoje įsitvirtino ties 1 500 USD riba. Kinai reaguodami į JAV naujus muitų tarifus, įsigaliosiančius rugsėjo 1 d. atsakė stipriai susilpnindami savo valiutos kursą. JAV dolerio kaina viršijo 7 Kinijos juanių ribą pirmą kartą nuo 2008 m. krizės ir tai įsiutino D. Trumpą. Jis apkaltino kinus valiutos manipuliacija. Goldman Sachs banko analitikai pareiškė, kad nesitiki sėkmingos derybų baigties dėl prekybos tarp JAV ir Kinijos iki 2020 m. prezidento rinkimų JAV.

Pirmadienį paskelbta, kad HSBS (HSBA) banko generalinis direktorius J. Flintas atsistatydino. Nors kompanijos skelbti finansiniai rodikliai už antrą ketvirtį pranoko lūkesčius pelnas akcijai sudarė 0,18 USD, kai prognozė buvo 0,17 USD. Bendras pelnas buvo 12,33 mlrd USD, kai prieš metus jis siekė 11,31 mlrd. USD. Buvęs generalinis direktorius J. Flintas pareigas ėjo tik 18 mėnėsių. Jis žadėjo investuoti 15-17 mlrd. USD į naujas technologijas, bei Kinijos rinką, bei tuo pačiu optimizuoti kompanijos kaštus. Išlieka neaišku ar bus tęsiama ši strategija, tačiau HSBC oficialiai patvirtino gandus, kad planuojama atleisti apie 4 000 darbuotojų. Tai kompanijai kainuos 650-700 mln. USD. Naujo vadovo paieškos gali užtrukti nuo 6 iki 12 mėn., o J.Flinto pareigas laikinai užims Noelis Quinnas, kuris nuo 2015 m. gruodžio mėn. pasaulinės komercinės bankininkystės padaliniui.

Antradienį Apple (AAPL) kompanija pasiūlė pirmiems klientams užpildyti paraiškas Apple kreditinėms kortelėms „Apple Card“ įsigyti. Šie klientai jau buvo anksčiau prašę, kad būtų informuoti, kai tik bus galima įsigyti Apple kreditinę kortelę. Apple tikisi, kad kortelė, kuri bus išleista rugpjūtį, kartu su partneriu Goldman Sachs (GS), leis užpildyti pajamų spragą atsiradusią dėl suprastėjusių iPhone telefonų pardavimų. Goldman Sachs tai galimybė praplėsti mažmeninės bankininkystės rinką. Naujai kortelei mokėjimus užtikrins Mastercard. Apple Card neturės metinio, transakcijos, ar kitokių mokesčių ar baudų, o kredito palūkanos sieks nuo 13,24 iki 24,42 % priklausomai nuo kliento kreditavimo reitingo. Kortelės naudotojai vietoj taškų gaus pinigines premijas už naudojimąsi kortelę. Už prekes įsigytas tiesiogiai iš Apple parduotuvės gaus 3% premiją nuo išleistos sumos, už Apple Pay pirkinius gaus 2% premiją, o už visus kitus pirkinius – 1% premiją, kuri bus išmokama kasdien į kortelės sąskaitą

Trečiadienį Ford (F) paskelbė, kad atšaukia 13 896 Ford Explorer ir Lincoln Aviator automobilių pristatytų JAV dileriams bei 239 automobilius pristatytus į Kanadą dėl pavarų dėžės problemų. Ford prižadėjo sutaisyti automobilius iki kol jie bus pristatyti klientams. Iš esmės problema ne tiek mechaninė, kiek programinė. Minėti automobiliai dirba gamykliniu rėžimu ir nerodo, kuri pavara įjungta prietaisų skydelyje, kas didina avarijų tikimybę. Pagal JAV Federalinius įstatymus įjungta pavara privalo būti rodoma, kai tik pavarų svirtis nėra parkavimosi pozicijoje, o gamyklinis rėžimas šito nerodo.

Honkonge nesibaigiantys protestai nuo birželio mėn. tebesitęsia. Protestuotai jau paveikė visas Honkongo verslo sritis pradedant avialinijas ir baigiant mažmeninę prekybą. Atvykstančius į Honkongą svečius pasitinka vietiniai protestuotojai su skrajutėmis išverstomis į 16 kalbų. Skrajutėse atsiprašoma už „kitokį“ Honkongą, nei tikėtasi, informuojama, kad atvykta į apgriautą ir apiplėštą miestą bei sakoma, kad yra kovojama dėl šio Honkongo,- pasak Reuters. Honkongo protestus vykdantys asmenys reikalauja, kad būtų atšaukta ekstradicija į Kiniją, protestai nebūtų traktuojami kaip riaušės, areštuotiems protestuotojams būtų panaikinti visi kaltinimai, nepriklausomas komitetas atliktų tyrimą dėl Honkongo policijos jėgos panaudojimo bei atsistatydintų dabartinė Honkongo vadovė Carie Lam ir 2020 m. įvyktų nauji priešlaikiniai rinkimai. Šiuo metu norinčių vykti į Honkongą stipriai apmažėjo, o Honkongo didžiausios avialinijos Cathay Pacific (CPCAF) nutraukė beveik visus skrydžius.

Penktadienį Huawei kompanija, kuri susidūrė su įvairiais draudimais iš JAV pusės dėl technologinių sprendimų pardavimų, pristatė savo naują operacinę sistemą telefonams, kuri bus diegiama vietoj Google Android sistemos. Nauja sistema vadinsis HongmengOS, o angliškas jos pavadinimas bus HarmonyOS. Pirmiausiai nauja sistema bus naudojama išmanių ekranų produktuose – televizoriuose, o per ateinančius tris metus ši sistema bus naudojama ne tik televizoriuose ar telefonuose bet ir laikrodžiuose, planšetėse, automobiliuose ir kt. išmaniuose įrenginiuose globaliai. Huawei tikisi, kad produktai su nauja sistema pasirodys Kinijos rinkoje jau 2020 m. pradžioje, o tarptautinėj rinkoje 2020m. rudenį.

Tesla (TSLA) kompanija turi problemų su teisėsauga po programinės įrangos atnaujinimo Tesla automobiliuose. Daugelis Tesla vairuotojų, kurie vairuoja senesnius Tesla automobilius, pastebėjo, kad po paskutinio programinės įrangos atnaujinimo sumažėjo jų automobilių baterijos talpa. Po atnaujinimo kai kurių automobilių nuvažiuojamas atstumas su pilnai pakrauta baterija sumažėjo net 64 km. Vienas iš Tesla klientų, padavęs ieškinį prieš kompaniją, sakė, kad pirko brangesnį Tesla modelį tik todėl, kad galėtų nuvažiuoti daugiau kilometrų su viena įkrova. Tačiau po programinės įrangos atnaujinimo baterijos talpa sumažėjo 8 kWh. Tesla į šią kliento pretenziją atsakė, kad tai normali baterijos degradacija 2014 m. Model S 85 modeliui. Ieškovai mano, kad taip Tesla sprendžia brokuotų baterijų problemą, kurios gali užsiliepsnoti, o nauja programa mažina šią tikimybę sumažindama baterijos įkrovą. Tai nepriimtina, nes Tesla užuot informuodama klientus apie brokuotas baterijas ir siekdama išvengti brangaus remonto bando tyliai ir pigiai išspręsti problemą pakeisdama programinę įrangą. Nauja programinė įranga atsirado po įvykio Honkonge 2019 m. gegužę, kai vienas Model S automobilis užsidegė. Baterijoms Tesla paprastai suteikia 8 m. garantiją.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu