Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (07.08 – 07.12)

Boeing pranešė, kad prarado iki 50 vienetų 737 Max modelio lėktuvų užsakymą. S. Arabijos oro linijų bendrovė Saudi Arabian Airlines vietoj Boeing lėktuvų rinksis europiečių bendrovės Airbus A320neo lėktuvus. Kompanija jau trečią mėnesį iš eilės negavo naujų užsakymų savo MAX 737 lėktuvo modeliui. Jeigu Boeing ir toliau taip nesiseks, Airbus gali tapti didžiausią lėktuvus gaminanti bendrovė pasaulyje.

Pirmadienį pigo Apple akcijos. Bendrovės Rosenblatt Securities analitikas J. Zhangas pablogino savo reitingą nuo „neutralu“ iki „parduoti“. Brangsta lėktuvų gamintojos Airbus akcijos.

Vokietija paskelbė keletą ekonominių rodiklių. Šalies importo apimtys gegužės mėnesį, lyginant su balandžiu, smuko 0,5%. Buvo prognozuotas 0,2% mažėjimas. Pozityviai nuteikia eksporto duomenys. Per minėtą laikotarpį eksportas augo 1,1% tempu. Balandį buvo fiksuotas 3,4% sieksiantis kritimas, o šį kartą ekonomistai prognozavo, jog augimas taip pat nebus fiksuotas, tad rezultatas nuteikia optimistiškai. Šalies pramonės gamybos sektoriaus indekso reikšmė gegužę, lyginant su balandžiu, augo 0,3%. Rodiklis taip pat pranoko prognozes, kadangi ekonomistai tikėjosi 0,4% sieksiančio kritimo.

Vokietijos didžiausias bankas Deutsche Bank paskelbė, jog iki 2022 metų atleis 18 tūkst. darbuotojų. Bus atsisakoma vertybinių popierių prekybos veiklos, dalis šio padalinio bus parduota Prancūzijos bankui BNP Paribas. Po pranešimo Vokietijos banko vertybiniai popieriai pinga. Nuo metų pradžios iki šiandien Deutsche Bank akcijos buvo pabrangusios beveik 3%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 25 banką sekančių analitikų, 2 rekomendacija yra „pirkti“, 10 – „laikyti“, 8 – „nepralenks rinkos“, 5 – „parduoti“.

Antradienį stipriau brango Jungtinės Karalystės tabako kompanijos Imperial Brands akcijos. Paskelbta apie 200 mln. GBP savų akcijų supirkimo programą, taip pat apie planus peržiūrėti dividendų politiką, kuria būtų siekiama didinti dividendų išmokėjimą atitinkamai gerėjant įmonės rezultatams. Nuo metų pradžios iki šiandien bendrovės akcijos buvo atpigusios 17,5%. Remiantis Reuters duomenimis, iš 19 kompaniją sekančių analitikų, 7 rekomendacija yra “pirkti”, 3 – “pralenks rinką”, 5 – “laikyti”, 3 – “nepralenks rinkos”, 1 – “parduoti”.

Paskelbta, jog T-Mobile kompanijos akcijos bus įtrauktos į pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500. T-Mobile pakeis kompaniją Red Hat. Šią kompaniją už 34 mlrd. USD įsigijo bendrovė IBM, o šią savaitę sandoris buvo užbaigtas. Remiantis Reuters duomenimis, iš 19 T-Mobile sekančių analitikų, 8 rekomendacija yra „pirkti“, 9 – „pralenks rinką“, 2 – „laikyti“. Į indeksą įtraukus naują bendrovę ir jos akcijos, galima tikėtis išaugusio vertybinių popierių likvidumo. Fondai, sekantys indeksą, taip pat turi perskirstyti savo pozicijas ir įtraukti į portfelį indeksui priklausančias naujai įtrauktos bendrovės akcijas.

Jungtinėje Karalystėje gegužės mėnesį ekonomika, lyginant su balandžiu, augo 0,3%. Tai atitiko prognozes. Nuvylė gamybos sektoriaus rezultatai. Gegužės mėnesį indekso reikšmė augo 1,4%. Ekonomistai prognozavo 2,2% augimą. Tikėtasi geresnio rezultato, nes balandį buvo fiksuotas itin stiprus kritimas, indekso reikšmė smuko net 3,9%. Pozityviai nuteikė Prancūzija. Pramonės industrijos gamybos apimtys šalyje gegužės mėnesį, lyginant su geguže,  augo 2,1%. Tai ženkliai daugiau nei prognozuota.

Trečiadienio sesijos metu pagrindinis šalies akcijų indeksas S&P 500 pirmą kartą viršijo simbolinę 3 000 punktų ribą. Praėjo beveik penkeri metai nuo tada, kai indeksas užsidarė aukščiau 2 000 punktų ribos (2014 m. rugpjūčio 26 d.). Rekordus pasiekė ir daugiau nei 10% indeksui priklausančių kompanijų akcijų. Tarp žymesnių galima paminėti Walt Disney, McDonald‘s, Starbucks, Walmart, Microsoft, Oracle ir kt.Dow Jones reikšmė ketvirtadienį pirmą kartą viršijo simbolinę 27 tūkst. punktų ribą.

Daugiausiai dėmesio savaitės vidryjes ulaukė pranešimą pristatęs šalies centrinio banko vadovas J. Powellas. Jis leido suprasti, kad dėl išaugusio neapibrėžtumo rinkose FED yra pasiruošęs mažinti palūkanas. Šiandien J. Powellas 17 val. Lietuvos laiko dar kartą pristatys pranešimą. Šį kartą Senato Bankininkystės Komitete. Taip pat vakare buvo paskelbtas paskutinio FED posėdžio protokolas. Iš jo matyti, kad daugelis FED valdybos narių išreiškė palaikymą palūkanų mažinimui dėl ekonomikos perspektyvų neužtikrintumo. Remiantis FED Watch Tool, rinkos dalyviai neabejoja, kad palūkanos bus mažinamos mėnesio gale vyksiančiame posėdyje. Šiandien jau skaičiuojama, kad tikimybė sumažinti palūkanas 25 baziniai punktais iki 2 – 2,25% rėžio, siekia 76%. Tuo tarpu 24% skiriama tikimybei, jog FED kirps palūkanas 50 bazinių punktų.

Kinija paskelbė, jog per pirmą šių metų pusmetį prekybos balanso perviršis su JAV išaugo ir siekė 140,48 mlrd. USD. 2018 metų pirmoje pusėje jis sudarė 133,76 mlrd. USD. Perviršis augo ir birželį lyginant su gegužės mėnesiu. Nors eksporto apimtys į JAV mažėjo 2,6%, tačiau Kinijos importo iš JAV apimtys krito net 25,7%. D. Trumpas vakar skundėsi, jog Kinija neįvykdė savo pažado nupirkti didesnius kiekius JAV žemdirbystės produktų. Tiesa, Pekinas oficialiai niekada ir nepatvirtino tokio sprendimo.

Buvo paskelbti svarbūs JAV infliacijos duomenys. Vartotojų kainų indekso augimas birželio mėnesį, lyginant su geguže, siekė 0,1% ir pranoko lūkesčius. Ekonomistai bendrai visai nesitikėjo augimo. Per metus indekso reikšmė ūgtelėjo 1,6%. Atmetus maisto ir energetikos išteklių kainų pokyčių įtaką, infliacijos augimas sudarė 0,3%, o per metus 2,1%. Tai 0,1% viršijo ekonomistų prognozes. Pastarajam rodikliui daugiau dėmesio skiria ir pats centrinis bankas.

Delta Airlines pranešė, kad per antrą ketvirtį, lyginant su praėjusiais metais, pajamos augo 8,7% ir siekė rekordinius 12,5 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas išaugo net 39% iki 1,53 mlrd. USD arba 2,35 USD akcijai. Bendrovė pranešė, kad 15% padidint ketvirtinius dividendus iki 0,4 USD už akciją. Vakar biržos uždarymo metu už vieną akciją buvo mokama 59,48 USD. Delta Airlines padidino bendras šių metų prognozes. Bendras pelnas akcijai šiais metai turėtų sudaryti 6,75 – 7,25 USD. Nuo metų pradžios iki šiandien kompanijos akcijos buvo pabrangusios kiek daugiau nei 19%. Pasak Reuters, iš 21 bendrovę sekančių analitikų, 7 rekomendacija yra „pirkti“, 8 – „pralenks rinką“, 6 – „laikyti“.

Penktadienio sesijoje stipriau brango socialinio tinklo bendrovės Snap akcijos. Vakar Bank of America analitikai padidino tikslinę rekomenduojamą Snap akcijos kainą nuo 12 iki 17 USD, o šiandien Goldman Sachs analitikas H. Terry paskelbė, jog pagerins savo reitingą Snap atžvilgiu į „pirkti“. Nuo metų pradžios iki šiandien Snap akcijos buvo pabrangusios net 182%. Remiantis vakar dienos Reuters duomenimis, iš 38 Snap sekančių analitikų, šiuo metu 2 rekomendacija yra „pirkti“, 5 – „pralenks rinką“, 25 – „laikyti“, 4 – „nepralenks rinkos“, 2 – „parduoti“.

Investuotojai ruošiasi prasidedančiam antrojo ketvirčio įmonių rezultatų skelbimui. Remiantis S&P Global Market Intelligence duomenimis, analitikai prognozuoja, kad didžiausią pelno, tenkančio vienai akcijai, augimą pademonstruos finansų sektorius ir jam priklausantys bankai. Tikimasi, kad pelno akcijai (EPS), lyginant su tuo pačiu ketvirčiu praėjusiais metais, augimas sudarys 4,3%. Tokiems bankų rezultatams daugiausiai įtakos turėtų padaryti stipri kreditavo rinka, kreditų kokybė, pakankamai lengvas priėjimas prie kapitalo ir palanki reguliavimo aplinka. Antroje vietoje rikiuojasi sveikatos apsaugos sektorius. Prognozuojama, kad šiam sektoriui priklausančių bendrovių pelnas vidutiniškai augs 2%. Didieji JAV bankai rezultatus skelbs jau kitą savaitę. Pirmadienį galėsime įvertinti Citigroup, o antradienį Wells Fargo, JP Morgan Chase, Goldman Sachs rezultatus. Trečiadienį juos viešins Bank of America. Šiandien daugelio šių bankų akcijos brangsta.

Optimizmo suteikė paskelbtas euro zonos pramonės gamybos sektoriaus indeksas. Remiantis Eurostat duomenimis, indekso reikšmė gegužės mėnesį, lyginant su balandžiu, augo 0,9%. Tai ženkliai daugiau nei tikėjosi ekonomistai, kurie prognozavo vos 0,2% sieksiantį augimą. Dar balandį buvo fiksuotas 0,4% kritimas. Didžiausias sektoriaus pakilimas jautėsi Prancūzijoje, kur fiksuotas 2,1% augimas. Tiesa, lyginant su praėjusių metų gegužės mėnesiu, pramonės gamybos sektoriaus augimo apimtys yra smukusios 0,5%. Tai simbolizuoja per pastaruosius metus sulėtėjusį regiono ekonomikos augimą, kuris nemenkai remiasi į situaciją gamybos sektoriuje. Šiam sektoriui ir jo rezultatams daug dėmesio skiria ir Europos centrinis bankas.

Vokietijos automobilių gamintoja Daimler investuotojus, kad rezultatai bus prastesni nei tikėtasi. Daimler prognozuoja, kad antras ketvirtis bus nuostolingas, o nuostoliai sudarys 1,6 mlrd. EUR. Per tą patį laikotarpį praėjusiais metais buvo uždirbta 2,6 mlrd. EUR pelno. Bendras šių metų pelnas turėtų būti gerokai mažesnis nei 2018 metų, kuomet buvo uždirbta 11,1 mlrd. EUR.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.