Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (04.01 – 04.05)

2019-04-05

Pagrindinio šalies akcijų indekso S&P 500 kovo mėnesio prieaugis siekė 1,8%, o pirmo šių metų ketvirčio net 13,1%. Tai geriausias vieno ketvirčio rezultatas nuo 2009 metų. Vertinant pastarųjų 20-ies metų istorinius duomenis, balandžio mėnesis JAV akcijoms buvo sėkmingiausias metuose. Pasak LPL Financial analitiko R. Detricko, balandį S&P 500 akcijų indekso prieaugis nuo 1999 metų vidutiniškai siekdavo 1,7%.

Pasaulio prekybos organizacija (WTO), kuri sumažino pasaulio ekonomikos augimo prognozę iki 2,6%. Dar rugsėjo mėnesį organizacija prognozavo, kad augimas sieks 3,7%. Pasak WTO vadovo R.Azevedo, pagrindinės prognozės sumažinimo priežastis – ir toliau tarp valstybių didėjanti įtampa dėl prekybos santykių.

D. Trumpui pagrasinus uždaryti sieną su Meksika, avokadų kaina JAV pakilo net 34%. Už 10 kg. Meksikietiškų avokadų dėžę antradienį buvo mokama daugiau nei 20 USD. Rabobank analitikas R. Fumasi prognozuoja, jog jeigu D. Trumpas įvykdytų savo grasinimą avokadų kainos galėtų išaugti net du ar tris kartus. JAV iš Meksikos importuoja apie 80% šalyje suvartojamų avokadų.

Paskelbti išankstiniai euro zonos infliacijos duomenys prasilenkė su prognozėmis. Remiantis Eurostat duomenimis, metinis infliacijos augimas praėjusį mėnesį euro zonoje siekė 1,4%. Tai 0,1% mažiau nei prognozuota. Vasarį šis rodiklis siekė 1,4%. Per metus labiausiai išaugo energijos išteklių ir produktų kainos (+5,3%). Maisto, alkoholio ir tabako metinis kainų augimas siekė 1,8%. Tai mažiau nei vasarį, kuomet buvo fiksuotas 2,3% siekiantis augimas. Nedarbo lygis, vasario mėnesį lyginant su sausiu, nesikeitė ir siekė 7,8%. Bendrai Europos Sąjungoje pokyčių taip pat nebuvo, o nedarbo lygis regione išliko 6,5%.

Lūkesčius pranoko paskelbti Kinijos makroekonominiai duomenys. Šalies gamybos sektoriaus indekso reikšmė praėjusį mėnesį, lyginant su vasariu, stiprokai atšoko ir pasiekė 50,5 punktų ribą. Didesnė nei 50 punktų reikšmė indikuoja apie sektoriaus plėtrą. Tai geriausias rezultatas per pastarąjį pusmetį. Dar vasarį indekso reikšmė buvo mažesnė nei 50 punktų. Nors kovą ir balandį Kinijoje dažnai fiksuojamas padidėjęs gamybos sektoriaus aktyvumas po naujųjų metų švenčių, pasak Standart Chartered ekonomisto S. Dingo, toks stiprus indekso reikšmės atšokimas susijęs ne tik su sezoniškumu, bet ir su realiai gerėjančiomis ekonomikos sąlygomis ir augimu, kurį paskatino ir Kinijos vyriausybės skatinimo programos.

Tesla pranešė, jog per pirmą šių metų ketvirtį pardavė apie 63 tūkst. automobilių. Tai net 31% mažiau nei per paskutinį praėjusių metų ketvirtį, kuomet parduota 90,7 tūkst. automobilių. Per praėjusį ketvirtį buvo parduota 50,9 tūkst. Model 3, ir 12,1 tūkst Model S bei Model X. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai vidutiniškai tikėjosi 76 tūkst. sieksiančių pardavimų. Visgi Tesla nepakeitė bendrų šių metų prognozuojamų pardavimų. Prognozuojama, kad jie sieks 360 – 400 tūkst.

Didžiausia P. Korėjos kompanija Samsung Electronics paskelbė išankstinius praėjusio ketvirčio rezultatus. Remiantis preliminariais duomenimis, bendrovės veiklos pelnas siekė 6,2 trln. KRW (5,5 mlrd. USD). Tai ženkliai mažiau nei praėjusiais metais, kuomet siekė 15,64 trln. KRW. Pajamos smuko 14% ir sudarė 52 trln. KRW. Pelno kritimą lėmė suprastėjusi rinkos padėtis Samsung veiklos srityse, t.y. sumenko kompanijos gaminamų produktų paklausa. Rezultatai prasilenkė ir su analitikų prognozėmis. Jie tikėjosi, kad veiklos pelnas sieks 6,8 trln. KRW.

Šią savaitę stiprokai krito JAV vaistinių tinklo Wallgreens Boots Alliance akcijos. Bendrovės paskelbti praėjusio ketvirčio rezultatai neįtiko investuotojams. Wallgreens pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, siekė 1,64 USD. Analitikai prognozavo 1,72 USD. Bendrai uždirbta 1,16 mlrd. USD gryno pelno. Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį pelnas siekė 1,35 mlrd. USD. Buvo sugeneruota 34,53 mlrd. USD pajamų. Tai 0,03 mlrd. USD mažiau nei tikėtasi. Bendrovės vadovas S. Pessina praėjusį ketvirtį pavadino sudėtingiausiu nuo 2014 metų, kuomet buvo įsigytas Europos vaistinių tinklas Alliance Boots. Bendrovė taip pat įspėjo investuotojus apie sudėtingus ateinančius šių metų ketvirčius. Bendras šių metų pelnas turėtų išlikti panašus į praėjusius metus, nors prieš tai prognozuotas 7 – 12% sieksiantis augimas. Evercore analitikas R. Mukenas Wallgreens paskelbtus rezultatus pavadino siaubingais. Remiantis Reuters duomenimis, iš 26 Wallgeens sekančių analitikų, 4 rekomendacija yra „pirkti“, 3 – „pralenks rinką“, 16 – „laikyti“, 2 – „nepralenks rinkos“, 1 – „parduoti“. Po blogų Wallgreens rezultatų pinga ir kito vaistinių tinklo CVS Health Corporation akcijos.

Australijos centrinis bankas, kaip ir prognozuoja, paliko palūkanas tame pačiame lygyje. Jos šiuo metu siekia 1,5%. Banko išplatintame pranešime, teigiama, jog žemas palūkanų lygis ir toliau padeda šalies ekonomikai ir jos augimui. Australijos doleris šiandien pinga. Pagrindinis šalies akcijų indeksas kilo į viršų kiek daugiau nei 0,4%.

Išsiskyrė stiprokai brangusios Japan Display akcijos. Reuters pranešė, jog kompanija šiais metais pradės tiekti OLED ekranus Apple gaminamiems laikrodžiams Apple Watch. Bendrovė yra viena iš LCD ekrano tipų tiekėjų Apple, tiesa, pastaruoju metu Apple telefonų su tokio tipo ekranais, pvz. praėjusiais metais pristatyto iPhone XR, pardavimai kiek nuvylė, o tai atsiliepia ir Japan Display rezultatams. Remiantis Reuters duomenimis, iš 11 Japan Display sekančių analitikų, 1 rekomendacija yra “pirkti”, 2 – “pralenks rinką”, 3 – “laikyti”, 4 – “nepralenks rinkos”, 1 – “parduoti”.

Bloomberg pranešė, jog Italija planuoja sumažinti šių metų šalies ekonomikos augimo prognozę iki vos 0,1% ir paskelbti apie daugiau nei prognozuota didėsiantį šalies biudžeto deficitą. Oficialus vyriausybės pranešimas turėtų būti skelbiamas kitą savaitę. Dar gruodį buvo prognozuojama,  kad BVP augimas šiais metais turėtų siekti 1%.

Buvo paskelbti JAV darbo rinkos duomenys. Nedarbo lygis praėjusį mėnesį, lyginant su vasariu, nesikeitė ir siekė 3,8%. Buvo sukurta 192 tūkst. naujų darbo vietų, išsk. žemės ūkį. Tai daugiau nei prognozuota, nes analitikai prognozavo 172 tūkst. Toks rezultatas daug geresnis nei vasario mėnesį, kuomet buvo sukurta tik 20 tūkst. naujų darbo vietų. Vidutinis darbo užmokesčio augimas  kiek prasilenkė su prognozėmis ir siekė 0,1%. Ekonomistai prognozavo 0,3% sieksiantį augimą.  

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu