Rugsėjis prasčiausias mėnuo akcijoms šiais metais | Savaitės rinkų apžvalga (09.25 – 09.29)

2023-10-01

JAV

Praėjusią savaitė pagrindiniai JAV indeksai judėjo permainingai. S&P 500 indeksui po kol kas puikiai suveikė kylančio kanalo palaikymo lygis, kuris yra ties 4300 lygiu. Šiuo metu indeksas laikosi aukščiau tik ties 200 dienų slankiojo vidurkio (4217 punktai), tačiau žemiau nei 100-to dienų vidurkio (44100 punktai). S&P 500 teigiamas pokytis šiais metais sudaro 11.05%. Investuotojai praėjusią savaitę stebėjo situaciją JAV politinėje erdvėje. Šalies politikams nerandant sprendimo dėl biudžeto artėjama prie to, kad vyriausybė ir jai pavaldžios organizacijos butų dalinai uždarytos. Praėjusi savaitė taip pat buvo ir paskutinė šio ketvirčio ir rugsėjo mėnesio prekybos sesija. Rugsėjo mėnesis buvo pažymėtas stipriausiu pagrindinių JAV akcijų indeksų nuosmukiu šiais metais. S&P 500 reikšmė šį mėnesį krito 4,45%. Tai – didžiausias neigiamas pokytis nuo praėjusių metų gruodžio. Tarp pavienių S&P 500 sektorių, su didžiausiais neigiamais pokyčiais šį mėnesį užbaigė nekilnojamasis turtas (-8,39%), komunalinės paslaugos (-6,89%) ir informacinės technologijos (-6,42%). Vienintelis sektorius, kuriam priskiriamų įmonių akcijos brango, buvo energetika su 2,18% siekiančiu prieaugiu.

S&P 500 sektoriaus mėnesio rezultatai. Šaltinis: finviz

Artėjant trečio ketvirčio pabaigai rinkos dalyviai jau pradeda ruoštis įmonių rezultatų skelbimui. Jis tradiciškai prasidės įpusėjus spalio mėnesiui. Remiantis FactSet duomenimis, prognozuojama, kad S&P 500 kompanijų metinis pelno akcijai (EPS) nuosmukis šį ketvirtį sieks -0,2%. Jeigu prognozė pasitvirtins, tai bus ketvirtas ketvirtis iš eilės, kai yra fiksuojamas indekso EPS neigiamas pokytis. Antro ketvirčio rezultatai pranoko lūkesčius. S&P 500 bendrovių pelnai, lyginant su 2022 metų pirmu ketvirčiu, susitraukė 4,1%, kai buvo laukiama 7% neigiamo pokyčio. Analitikų vertinimu, šį ketvirtį stipriausias pelnų kritimas bus fiksuotas tarp energetikos sektoriui priskiriamų įmonių (-39,6%). Žaliavų įmonių pelnai, prognozuojama, kris 22%, sveikatos apsaugos – 11,6%. Sparčiausio augimo tempo tikimasi iš komunikacijų (32,1%), nebūtino vartojimo prekių (21,6%) sektoriuose veikiančių bendrovių.

S&P 500 trečio ketvirčio EPS prognozė. Šaltinis: FactSet

Remiantis FactSet duomenimis, ateinančių 12 mėn. S&P 500 forward P/E (kainos ir prognozuojamo EPS per 12 mėn.) šių metu sudaro 18. Tai yra mažiau nei pastarųjų 5 metų (18,7) ir daugiau nei 10-ies metų (17,5) vidurkis. Pigiausias šiuo įverčiu šiuo metu yra energetikos sektorius, kuris prekiaujasi su 11,7 P/E. Praėjusių 5 metų vidurkis – 2,8, 10-ies – 11,7. Brangiausias – informacinių technologijų sektorius, kurio forward P/E įvertis šiuo metu siekia 24,3 ir yra aukščiau nei 5 (22,7) ir 10-ies (19,6) metų vidurkiai.

S&P 500 įverčiai. Šaltinis: FactSet

JAV ekonominiai rodikliai

Investuotojų dėmesys taip pat krypo į infliacijos duomenis. Rugpjūčio mėnesį JAV vartotojų kainų PCE indekso reikšmė augo 3,5% (lyginant su praėjusių metų mėnesiu). Tai yra 0,2 proc. punkto daugiau nei buvo fiksuotas metinis indekso augimo tempas liepą, kai sudarė 3,3%. Atmetus energijos išteklių ir maisto produktų kainų įtaką (angl. Core PCE Price Index), metinio indekso reikšmės augimo tempas krito 0,3 proc. punkto ir siekė 3,9%. Ekonomistų prognozes tokie duomenys atitiko. Pastarojo indekso reikšmė, kurį atidžiai vertina ir FED, pirmą kartą per pastaruosius du metus krito žemiau 4%.

JAV PCE kainų indeksų pokyčiai. Šaltinis: Bloomberg, Saxo

Prie vakarykščio išsipardavimo prisidėjo ir paskelbti lūkesčių nepateisinę ekonominiai rodikliai. Šį mėnesį toliau krito JAV vartotojų nuotaikas atspindinčio Conference Board pasitikėjimo indekso reikšmė. Taip pat paskelbta apie daugiausiai per psataruosius 11 mėnesių smukusius naujų namų pardavimus. Rinkos dalyvių dėmesio sulaukė Mineapolio FED banko prezidento N. Kashkari komentarai. Jo vertinimu, tikimybė, kad palūkanų normos toliau turės augti net ir nuo dabartinių istorinių lygių, siekiant infliaciją grąžinti prie tikslinio lygio, sudaro beveik 50%. JAV metinė infliacija praėjusį mėnesį paaugo daugiau nei tikėtasi. Rugpjūtį metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas sudarė 3,7%. Tai yra 0,5 proc. punkto aukščiau nei buvo registruota mėnesį prieš. Liepą JAV vartotojų kainų indekso metinis augimo tempas siekė 3,2%.

paskelbti galutiniai JAV ekonomikos duomenys. Šalies bendrojo vidaus produkto pokytis antrą šių metų ketvirtį siekė 2,1%. Apie tokį augimo tempą indikavo ir preliminarūs duomenys. Augimo tempas skaičiuojamas jį lyginant su pirmo ketvirčio pokyčiu. Pirmą ketvirtį BVP augo 2,1% sumetintu tempu. Gyventojų vartojimo apimtys augo 0,8%, o valstybės išlaidos didėjo 3,3%. FED vertinimu, bendras šių metų JAV ekonomikos augimo tempas sudarys 2.1%.

JAV BVP pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Europa

Senajam žemynui sekėsi kiek geriau nei JAV, tačiau ne tiek, kad pagrindiniai indeksai užsidarytų teigiamoje teritorijoje. Prie geresnių rezultatų prisidėjo paskelbti kiek geresni infliacijos duomenys nei buvo tikėtasi, tačiau toliau kylanti tarpbankinių palūkanų normoms sugadino investuotojų nuotaikas. Pirmą kartą šio ciklo metu 6 mėnesių Euribor viršijo 4,1% lygį. Paskutinį kartą euro zonoje tarpbankinės palūkanos aukštesniame lygyje buvo 2008 metų lapkričio mėnesį. Dar praėjusių metų gegužę šio laikotarpio Euribor palūkanos buvo neigiamos. Tokio spartaus Euribor palūkanų kilimo rinkos dalyviai dar nebuvo stebėję. 1 mėn. Euribor palūkanų norma vakar siekė 3,865%, 3 mėnesių – 3,977%, 12 mėnesių – 4,208%. EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) – vidutinės Europos tarpbankinės rinkos palūkanų normos, kuriomis bankai skolina pinigus eurais kitiems bankams.

Europa ekonominiai rodikliai

Euro zonoje toliau mažėja pinigų kiekis/pasiūla. Liepos mėnesį pirmą kartą nuo 2010 metų gegužės buvo fiksuotas M3 pinigų kiekio neigiamas pokytis. Rugpjūtį nuosmukis buvo registruotas dar kartą. Remiantis šiandien paskelbtais ECB duomenimis, praėjusį mėnesį M3 apimtys, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, buvo 1,3% mažesnės ir sudarė 15,93 trln. EUR. Ekonomistai tikėjo 1,1% nuosmukio. Pinigų kiekiui matuoti dažniausiai vartojami M1, M2 ir M3. Pinigų kiekis M2 yra M1 (monetos, banknotai ir lėšos centriniame banke) ir indėliai iki pareikalavimo. Pinigų kiekis M3 apima M2 ir terminuotuosius indėlius bankuose ir indėlius užsienio valiuta.

M1 ir M3 pinigų kiekio pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Buvo paskelbti ir euro zonos išankstiniai infliacijos duomenys. Pasak Eurostat, euro zonos valstybėse šį mėnesį metinė infliacija, lyginant su rugpjūčiu, sumažėjo 0,9 proc. punkto ir siekė 4,3%. Paskutinį kartą žemesnis infliacijos lygis euro zonoje buvo registruotas 2021 metų spalio mėnesį. Toks rezultatas pranoko ir ekonomistų lūkesčius. Ekonomistai laukė iki 4,5% sumažėsiančio infliacijos lygio. Šį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, euro zonoje energijos išteklių kainos krito 4,7% (rugpjūtį mažėjo 3,3%), maisto, alkoholio, tabako produktų kainos pakilo 8,8% (rugpjūtį augo 9,7%), paslaugos brango 4,7% (rugpjūtį – 5,5%).

Pasak Eurostat, tarp euro zonos valstybių narių šį mėnesį didžiausias preliminarus infliacijos lygis buvo registruotas Slovakijoje (8,9%), Kroatijoje (7,3%). Praėjusį mėnesį šiose valstybėse atitinkamai metinė infliacija sudarė 9,6% ir 8,4%. Lėčiausiai kainos šį mėnesį per metus paaugo Belgijoje (0,7%). Nyderlanduose buvo fiksuotas 0,3% siekiantis kainų nuosmukis. Lietuvoje metinė infliacija rugsėjį krito iki 4,1% lygio (rugpjūtį sudarė 6,4%).

Infliacijos duomenys euro zonoje. Šaltinis: Eurostat

Kitos rinkos

S&P Global Ratings sumažino Kinijos ekonomikos augimo prognozę. Pasak bendrovės, Kinijos bendrasis vidaus produktas šiais metais turėtų augti 4,8%, kai anksčiau buvo tikimasi 0,4 proc. punkto spartesnio augimo tempo. Kitais metais, prognozuojama, jis dar labiau sulėtės, t.y. iki 4,4%. Jungtinės Karalystės HSBC banko ekonomistai savo ruožtu taip pat pakoregavo prognozę. Jų vertinimu, Kinijos BVP šiais metais augs 4,9% (buvo 5%), o kitais metais augimo tempas sieks 4,6%. S&P Global Ratings prognozę pablogino dėl mažėjančios paklausos visame pasaulyje. Ji jau atsispindi Kinijos prekybos rodikliuose. Šalies prekybos balanso perviršis rugpjūtį sumažėjo iki 68,2 mlrd. USD, t.y. žemiausio lygio nuo pavasario. Rugpjūčio mėnesį Kinijos eksporto apimtys mažėjo 4-ą mėnesį iš eilės. Lyginant su 2022 metų rugpjūčiu, jos traukėsi 8,8%. Bendrai per pirmus aštuonis šių metų mėnesius Kinijos eksportas, lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, traukėsi 5,6%.

Seminaras „Investicinio portfelio formavimas”

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su etapais kuriais susiduria investuotojai formuojant asmeninį portfelį ir atsakys į jums aktualius klausimus.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks tik užsiregistravusius dalybi

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
11:00🟧Vokietijos rugsėjo mėn. Ifo verslo pasitikėjimo indeksas58,785,185,7
Antradienis//
17:00🟧JAV rugsėjo mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas103,0105,5106,1
17:00🟧JAV rugpjūčio mėn. naujų namų pardavimai (sumetinta, x12)675 tūkst.699 tūkst.714 tūkst.
Trečiadienis//
11:00🟧Euro zonos rugpjūčio mėn. M3 pinigų kiekio pokytis (per metus)-1.3%-1,1%-0,4%
15:30🟧JAV rugpjūčio mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai (mėn./mėn.)0,2%-0,5%-5,2%
15:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-2,2 mln.-0,7 mln.-2,1 mln.
Ketvirtadienis
12:00🟥Preliminarus Vokietijos rugsėjo mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,3%0,3%0,3%
15:30🟥Galutinis JAV II ketv. bendrojo vidaus produkto pokytis (ketv./ketv., sumetinta x4)2,1%2,2%2,1%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 204 tūkst.213 tūkst.201 tūkst.
Penktadienis
12:00🟥Išankstinis euro zonos rugsėjo mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)4,3%4,5%5,2%
15:30🟥JAV rugpjūčio mėn. PCE kainų indekso pokytis (mėn./mėn.)0,1%0,2%0,2%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursThor Industries, Inc.Automobiliai5,08 mlrd.0,961,68
Antradienis
time-after-hoursCostco Wholesale CorporationMažmeninė prekyba245,98 mlrd.4,824,86
time-pre-marketCintas CorporationPramonė51,32 mlrd.3,653,70
Trečiadienis
time-after-hoursMicron Technology, Inc.Technologijos74,31 mlrd.-1,33-1,21
time-pre-marketPaychex, Inc.HR40,85 mlrd.1,121,14
time-after-hoursJefferies Financial Group Inc.Finansai8,28 mlrd.0,340,32
Ketvirtadienis
time-pre-marketAccenture plcIT196,91 mlrd.2,622,60
time-after-hoursNike, Inc.Sportinės prekės140,13 mlrd.0,730,93
time-pre-marketJabil Inc.Technologijos13,98 mlrd.2,222,25
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.09.24 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomo

Jums taip pat gali būti įdomu