Rinkų apžvalga 2023-03-13

2023-03-13

JAV indeksaiReikšmėDienos pokytisPokytis (YTD)
Dow Jones31 999,9+0,28%-3,39%
Nasdaq Composite11 163,6-0,16%+6,42%
S&P 5003 866,6-0,30%+0,47%
Russell 20001 759,3-0,93%-0,30%
VIX 30,13+15,87%+29,07%
YTD (Year-to-Date) – nuo metų pradžios

Pasaulio akcijų biržose pagrindinės prekybos sesijos JAV pradžios metu vyravo išsipardavimo nuotaikos, nors kiek vėliau S&P 500 ir stipriau atšoko. VIX reikšmė atsidūrė aukščiau 30 punktų ribos, kurioje praėjusį kartą „lankėsi” spalio mėnesį. Investuotojai vertino kilusios JAV regioninių bankų krizės pasekmės viso bankinio sektoriaus, ekonomikos ir kitų valstybių atžvilgiu. Itin didelis kintamumas yra stebimas obligacijų rinkoje. 2-jų metų JAV skolos vertybinių popierių pajamingumas per tris pastarąsias prekybos sesijas krito apie 1 proc. punktu. Dar ketvirtadienį po J. Powell pranešimo JAV Senate šio laikotarpio popierių palūkanos siekė beveik 5,1%, o jau šiandien pajamingumas buvo kritęs ir iki 4% lygio, tiesa, vėliau bėgant dienai kiek atšoko. Remiantis Bianco Research, per pastaruosius keturis dešimtmečius didesnis trijų dienų šios atkarpos obligacijų pajamingumo pokytis buvo registruotas tik 1987 metų rudenį, kai stiprus išsipardavimas kilo akcijų rinkoje. Tuomet per vieną dieną Dow Jones indekso reikšmė krito daugiausiai istorijoje (bent jau kol kas), t.y. -22,6%.

Atkreipiame dėmesį, kad JAV sekmadienį grįžo prie vasaros laiko. Europa laiką persuks kovo 26 dieną, tad ateinančias dvi savaites prekyba JAV biržose prasidės 15:30 val. laiku ir baigsis 22 val. Lietuvos laiku.

2-iejų metų JAV obligacijų pajamingumų pokyčiai. Šaltinis: Bloomberg, Bianco Research

Siekiant suvaldyti tolimesnį rizikos plitimą po penktadienį uždaryto Silicon Valley Bank ir vakar taip pat sustabdytos banko Signature Bank veiklos, vakar JAV iždas, FED ir FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) priėmė sprendimą užtikrinti visų Silicon Valley Bank ir Signature Bank klientų indėlių grąžinimą, net jei jie ir viršijo visą draudimo draudžiamą sumą, kuri JAV siekia 250 tūkst. USD. FED taip pat paskelbė apie naują likvidumo įrankį. Jis suteiks kitoms šalies finansinėms institucijoms galimybes gauti papildomo likvidumo, įkeičiant savo saugomas JAV obligacijas ir jų nelikviduojant, ką praėjusią savaitę buvo priverstas padaryti Silcon Valley Bank. Po tokių sprendimų ir išaugusios rizikos, rinkoje buvo gerokai perskaičiuotos prognozės dėl tolimesnių JAV centrinio banko veiksmų. Goldman Sachs prognozuoja, kad FED kovo 21 – 22 dienomis vyksiančio posėdžio metu nuspręs nekelti palūkanų. Remiantis CME FED Watch Tool duomenimis, apžvalgos rengimo metu rinkoje šiuo metu visgi didesnė tikimybė (76%) yra skiriama 0,25 proc. punktų normų didinimui. 24% suteikiama sprendimui palikti palūkanų normas dabartiniame 4,50 – 4,75% lygyje. Dar prieš savaitę nemaža tikimybė buvo skiriama ir 0,5 proc. punkto palūkanų kėlimui.

Kovo 22 d. FED sprendimo dėl palūkanų kėlimo prognozės. Šaltinis: CME

Nepaisant greitai rasto sprendimo dėl uždarytų bankų indėlių garantijų ir papildomo likvidumo poreikio užtikrinimo, šiandien itin stipriai toliau pinga kitų JAV regioninių bankų akcijos. Tarp jų išsiskiria First Republic Bank (FRC), PacWest Bancorp (PACW), Western Alliance Bancorp (WAL). Šiuos bankus rinkos dalyviai šiuo metu traktuoja, kaip pažeidžiamiausiu ir su didžiausia nemokumo rizika. Silicon Valley Bank ir Signature Bank akcijomis prekyba sustabdyta, o bankų akcininkai nesulauks jokios užuojautos, tad FRC, PACW ir WAL akcininkai taip pat skuba išpardavinėti turimas akcijas, vertindami situaciją. Tiesa, prasidėjus sesijai ir FRC, WAL akcijomis prekyba buvo sustabdyta. First Republic Bank praėjusių metų pabaigoje turėjo 176,4 mlrd. USD indėlių, PacWest – 33,9 mlrd. USD, o Wester Alliance Bancorp – 53,64 mlrd. USD.

FRC, PACW, WAL akcijų kainų pokyčiai. Šaltinis: TradingView.com

Europos rinkos

Europos indeksaiReikšmėDienos pokytisPokytis (YTD)
CAC 40 (Prancūzija)7 050,4-2,47%+8,78%
DAX (Vokietija)15 031,3-2,72%+7,80%
Euro Stoxx 504 118,7-2,76%+8,41%
FTSE 100 (Jungtinė Karalystė)7 605,5-1,93%+1,97%

Dalies pagrindinių Europos indeksų nuosmukis šiandien viršijo ir daugiau nei 3%. Taip pat stipriai krito regiono bankų akcijos. Didelis kintamumas irgi stebėtas obligacijų rinkoje. 10-ies metų Vokietijos obligacijų pajamingumas nuo praėjusią savaitę pasiekto 2,7% lygio šiandien krito žemiau 2,2%. Rinkos dalyviai kelia klausimus dėl ketvirtadienį vyksiančio ECB posėdžio. Tikimasi dar vieno 0,5 proc. punktų normų didinimo iki 3,5%, tiesa, tolimesnis palūkanų kėlimas šiuo metu yra jau labiau abejotinas. Kiek stipriau šoktelėjo euro kursas. Jis JAV dolerio atžvilgiu šiandien buvo perkopęs ir 1,07% lygį, o Šveicarijos banko Credit Suisse vertybinių popierių kaina šiandien pasiekė žemiausią lygį istorijoje, t.y. 2,12 CHF.

2-jų metų Vokietijos obligacijų pajamingumo pokyčiai. Šaltinis: TradingView.com

Prancūzijos farmacijos bendrovė Sanofi paskelbė už 2,9 mlrd. USD įsigysianti JAV biotechnologijų kompaniją Provention Bo, kuri kuria vaistus diabetui gydyti. Už akcijas bus sumokėta po 25 USD, t.y. net apie 250% daugiau nei penktadienį fiksuota akcijos biržos uždarymo metu. Už akcijas tuomet buvo mokama po 6,70 USD. Sanofi sandorį planuoja užbaigti šių metų antrą ketvirtį.

Provention Bio akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: Tradinview.com

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Žaliavų ir valiutų rinkos

InstrumentaiReikšmėDienos pokytisPokytis (YTD)
Auksas (GC)1 907,6+2,17%+2,01%
BTC/USD22 996,0+12,32%+19,40%
EUR/USD1,0717+0,71%-0,28%
Nafta (WTI)74,56-2,66%-5,67%
JAV dolerio indeksas (DXY)103,90-0,64%+1,03%

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu