Rinkų apžvalga 2021-06-14

2021-06-14
Indeksų ateities sandoriaiReikšmėPokytis
Mini Dow Jones34 631,0-0,39%
Mini S&P 5004 232,0-0,12%
Mini Nasdaq Composite13 972,6+0,23%
Mini Russell 20002 340,05+0,02%
S&P 500 VIX18,88+0,16%

Pagrindiniai JAV indeksai šiandien kol kas neranda bendros krypties. Dow Jones ir S&P 500 – nusidažę raudonai, tuo tarpu Nasdaq Composite prekiaujasi su nedideliu teigiamu pokyčiu. Apyvartos nėra didelės, tam turi įtakos vasaros laikotarpis. Praėjusią savaitę Dow Jones krito 0,8%, S&P prieaugis sudarė 0,4%, o Nasdaq Composite užsidarė fiksuodamas net 1,9% teigiamą pokytį.

Investuotojų dėmesio centre toliau išlieka infliacija ir jos grimasos. Rytoj bus skelbiami gamintojų kainų indeksai. Praėjusią savaitė sužinojome, kad JAV gegužę infliacijos augimas buvo sparčiausias nuo praėjusios finansų krizės laikų. Rytoj taip pat bus skelbiami ir svarbūs mažmenininkų pardavimų duomenys. Tiesa, daugiausiai dėmesio sulauks šios savaitės FED susitikimas. Jį vainikuos sprendimas dėl palūkanų, kuris bus paskelbtas trečiadienį 21 val. Lietuvos laiku. Praėjus pusvalandžiui tradiciškai vyks spaudos konferencija su centrinio banko vadovu J. Powellu. Iš FED nesitikima jokių ryžtingų sprendimų, nepaisant pastaruoju metu išaugusios infliacijos. FED vadovai jau anksčiau leido suprasti, kad bus toleruojamas infliacijos šokimas aukščiau tikslinės 2% ribos, nes tikimasi, jog toks kainų augimo tempas neišsilaikys ilgai. Tikimasi, kad monetarinės politikos formuotojai kiek detaliau aptars turto supirkimo programą ir jos perspektyvas Šiuo metu JAV centrinis bankas per mėnesį superka turo už 120 mlrd. USD. Remiantis prognozėmis, artimiausias palūkanų kėlimas JAV šiuo metu prognozuojamas 2023 metais.

United States Fed Funds Rate
Bazinės palūkanos JAV. Šaltinis: Federal Reserve / tradingeconomics.com

Detalesnį būsimų šios savaitės įvykių kalendorių rasite:

JAV biotechnologijų kompanija Novavax šiandien paskelbė, jog bendrovės kuriamos vakcinos efektyvumas siekia 90,4%. Šiuo metu atliekami III fazės klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvauja apie 30 tūkst. pacientų JAV ir Meksikoje. Pasak Novavax tyrimų prezidento G. Glenn, tyrimai patvirtino, kad vakcina NVX-CoV2373 yra efektyvi ir saugi, kovojant su Covid-19. Dvi vakcinos dozės yra 100% efektyvios prieš daugelį viruso atmainų bei 93% efektyvi prieš kai kuriuos viruso variantus. Novavax planuoja kreiptis į JAV maisto ir vaistų administraciją (FDA) dėl vakcinos naudojimo III ketvirtį. Bendrovės akcijos šiais metais pabrangusios apie 93%, tiesa, šiandien kol kas nežymiai pinga.

Novavax akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: CNBC

Bitkoino kaina po daugiau nei dviejų savaičių pertraukos vėl perlipo 40 tūkst. USD lygį. Prie to prisideda nemažai teigiamų naujienų šios kriptovaliutos atžvilgiu. Salvadoras patvirtino bitkoiną, kaip legalią atsiskaitymo priemonę. Vakar Tesla vadovas E. Muskas paskelbė, jog kompanija ateityje vėl galės priimti atsiskaitymus bitkoinais. Tiesa, taip pat pranešta, jog Tesla sumažino savo turimų bitkoinų atsargas apie 10%.

Komentarais pasidalino ir keletas legendinių investuotojų. Vienas žymiausių pasaulio prekiautojų finansų rinkose P. Tudor Jones šiandien teigė, jog bitkoinas jam imponuoja kaip portfelio diversifikacijos priemonė. Šiuo metu bitkoino dalis jo portfelyje sudaro 5%, tokia pačia dalis skirta auksui, gryniems pinigams ir žaliavoms. Tuo tarpu dėl likusios 80% dalies jis dar nėra apsisprendęs ir daugiausia dėmesio sprendimui priimti skirs vertindamas būsimus FED veiksmus.

Bitkoino kainos pokyčiai JAV doleriais. Šaltinis: CNBC

Europos rinkos

Akcijų indeksaiReikšmėPokytis
Euro Stoxx 504 118,7+0,14%
DAX (Vokietija)15 651,5+0,13%
FTSE 100 (Jungtinė Karalystė)7 129,6+0,15%
CAC 40 (Prancūzija)6 594,2+0,08%

Europos indeksai šiandien žaliuoja. Vokietijos DAX indeksas – rekordinėse aukštumose. Daug dėmesio sulaukė ECB prezidentės C. Lagarde interviu. Ji paskelbė, jog tiek monetarinė, tiek fiskalinė stimulo pagalba toliau turi būti vykdoma. Negalima per anksti atsisakyti pagalbos ekonomikai, nes jis vis dar susiduria su rizikos veiksniais. Pasak ECB prezidentės, ekonomikos atsigavimas vis dėlto turėtų būti greitesnis, nei buvo prognozuojama anksčiau. ECB praėjusios savaitės susitikimo metu atnaujino ir ekonomikos augimo prognozes. Skaičiuojama, kad šiais metais euro zonos BVP turėtų augti 4,6%, o metinė infliacija sieks 1,9%. Euras JAV dolerio atžvilgiu šiandien brangsta.

Vokietijos DAX indekso pokyčiai. Šaltinis: CNBC

Stipriau brangsta bendrovės TeamViewer akcijos. Kompanija paskelbė apie naują partnerystės sutartį su kita Vokietijos technologijų kompanija SAP. Bendrovės kartu dirbs, siekdamos transformuoti ir taip jau vykstančią darbo vietų skaitmenizaciją bei procesus pramoninėse bendrovėse. TeamViewer integruos savo išplėstosios realybės produktyvumo programą TeamViewer Frontline kartu su SAP kuriamais turto ir paslaugų valdymo programiniais sprendimais. TeamViewer Frontline jau naudojasi tokios įmonės kaip Deutsche Post DHL, BMW, Coca-Cola. SAP klientų tarpe taip pat yra daug žinomiausių ir didžiausių pasaulio įmonių. Visgi SAP yra didžiausia programinės įrangos kūrėja Europoje. Tiek SAP, tiek TeamViewer vertybiniai popieriai šiandien brangsta. Tiesa, nuo metų pradžios TeamViewer akcijų kaina kritusi apie 25%. Tą galima sieti ir su pandemijos pabaiga bei darbuotojų grįžimu į ofisus. Tuo tarpu SAP akcijos per šiuos metus pabrango apie 11%.

TeamViewer akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: CNBC
SAP akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: CNBC

Tuo tarpu Nyderlandų medicinos įrangos gamintojos Koninklijke Philips akcijos šiandien pinga. Bendrovė pranešė apie dalies kvėpavimo aparatų ir ventiliatorių atšaukimą. Pasak kompanijos išplatinto pranešimo, tam tikra prietaisų dalis pagaminta iš putplasčio gali pradėti irti, tapti toksiška ir taip potencialiai pacientui kelti vėžio riziką. Tokių atšaukiamų prietaisų kiekis gali sudaryti 3 – 4 mln. Bendrovė jau balandį buvo susidūrusi su panašiomis problemomis, kurios tuomet atsiėjo 250 mln. EUR. Phillips šiuo metu visą gamybą nukreips į atšaukiamų prietaisų pakeitimą naujais, todėl laikinai negalės aptarnauti naujų klientų užsakymų.

Koninklijke Philips NV akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: CNBC

Žaliavų ir valiutų rinkos

InstrumentasReikšmėPokytis
Dolerio indeksas (DXY)90,52-0,04%
EUR/USD1,2118+0,10%
Nafta (WTI)71,62+0,96%
Auksas1 852,50-1,50%

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

LaikasRodiklisFaktasPrognozėAnkstesnis
12:00Euro zonos balandžio mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)0,8%0,4%0,4%

Įmonių ketvirčio rezultatai (pelnas akcijai)

Kompanija 0FaktasPrognozė
HEXO Corp.-0,06-0,16

Savaitės įvykiai

Rytoj galėsime įvertinti JAV mažmenininkų pardavimus, gamintojų kainų indeksą bei Jungtinės Karalystės darbo rinkos duomenis. Savaitės viduryje daugiausiai dėmesio sulauks FED sprendimas dėl palūkanų. Kinijoje bus skelbiami mažmenininkų pardavimai, nedarbo lygis, pramonės produkcijos indeksas. Taip pat galėsime įvertinti JK infliacijos duomenis. Ketvirtadienį vyks Šveicarijos centrinio banko posėdis. JAV bus skelbiamos bedarbių paraiškos, Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksas, taip pat patikslinti euro zonos infliacijos duomenys. Galiausiai savaitės pabaigoje daugiausiai dėmesio atkreips Japonijos centrinio banko posėdis, taip pat Jungtinės Karalystės mažmenininkų pardavimai.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu