Rinkų apžvalga 2021-02-05

2021-02-05

JAV rinkos

Indeksų ateities sandoriaiReikšmėPokytis
Mini Dow Jones31 090,0+0,45%
Mini S&P 5003 882,0+0,45%
Mini Nasdaq 10013 593,5+0,34%
Mini Russell 20002 218,05+0,86%
S&P 500 VIX24,18-0,58%

Daugiausiai dėmesio šiandien sulaukė paskelbti sausio mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Šalyje praėjusį mėnesį sukurta 49 tūkst. naujų darbo vietų. Ekonomistai tikėjosi, kad šis skaičius sieks 85 tūkst. Taip pat patikslinti gruodžio mėnesio duomenys. Praėjusių metų paskutinį mėnesį darbo vietų skaičius sumažėjo 227 tūkst.

United States Non Farm Payrolls
Sukurtos naujos darbo vietos JAV, išsk. žemės ūkio sektorių. Šaltinis: tradingeconomics.com

Bendras nedarbo lygis kiek netikėtai sausį sumažėjo 0,4 procentinio punkto iki 6,3%. Ekonomistai prognozavo, kad jis, lyginant su gruodžio mėnesiu, išliks nepakitęs ir sieks 6,7%. Nors nedarbo lygis nuo pandemijos pradžios praėjusiais metais nuosekliai mažėja, tačiau vis dar išlieka aukštesnis nei buvo prieš metus. Praėjusių metų vasario mėnesį bendras nedarbas JAV siekė vos 3,5%.

United States Unemployment Rate

Rinkos dalyviai toliau stebi GameStop akcijų kainos pokyčius. Bendrovės vertybinių popierių kaina nuo savaitės pradžios jau yra kritusi daugiau nei 80%. JAV kompanija Robinhood vakar vėlai vakare pranešė, jog apribojimai prekybai GameStop ir AMC Entertainment akcijomis buvo panaikinti. Robinhood jau sulaukė ieškinių iš savo vartotojų dėl sprendimo praėjusią savaitę laikinai apriboti savo vartotojams galimybes sudaryti naujus sandorius dėl GME, AMC ir kitų kompanijų akcijų. Pasak bendrovės, toks sprendimas buvo priimtas, siekiant apsaugoti savo vartotojus nuo galimų nuostolių. Tiesa, vėliau paaiškėjo, jog kompanijai tiesiog neužteko finansinių pajėgumų ir likvidumo tinkamai perduoti ir vykdyti klientų pavedimus. Kai kurie mažmeniniai investuotojai įžvelgia ir investicinių fondų susimokymą su Robinhood ir kitais brokeriais, siekiant „numušti” stipriai pakilusias GameStop ir kt. akcijų kainas. Buvo suskaičiuota, jog bent pusė Robinhood vartotojų turėjo įsigiję šios bendrovės akcijų. Bendrovei apribojus naujų sandorių sudarymą, vartotojams buvo leista tik uždaryti savo turimas pozicijas, o tai, žinoma, turėjo įtakos ir pastarųjų dienų stipriam kainos nuosmukiui. JAV jau pradėta kalbėti apie griežtesnį reguliavimą. Naujoji šalies iždo sekretorė J. Yellen, kuri buvo ir FED vadove, vakar susitiko su rinkas reguliuojančių institucijų (SEC, CFTC) atstovais. Pranešta, jog bus SEC atliks išsamų tyrimą, o turint jo rezultatus bus siekiama imtis reikiamų priemonių, siekiant užtikrinti investuotojų saugumą. Įdomu tai, jog dabartinė iždo vadovė J. Yellen nuo 2019 metų už įvairius pranešimus ir vestus mokymus bankams, investicinėms bendrovėms, kitoms kompanijoms gavo net 7,2 mln. USD pajamų. Tarp šių kompanijų buvo ir bendrovė Citedel. Citadel buvo viena iš kompanijų, kuri suteikė finansinę pagalbą investiciniam fondui Melvin Capital, labiausiai pagarsėjusiam dėl savo didelių GameStop short pozicijų. Melvin Capital praėjusį mėnesį dėl GameStop akcijų šuolio į viršų patyrė 53% nuostolių.

GameStop akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: finviz.com
AMC akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: finviz.com

Europos rinkos

Akcijų indeksaiReikšmėPokytis
Euro Stoxx 503 655,6+0,37%
DAX (Vokietija)14 054,9+0,04%
FTSE 100 (Jungtinė Karalystė)6 492,62-0,15%
CAC 40 (Prancūzija)5 662,5+1,04%

Europoje prekyba vyksta pakankamai permainingai. Tiesa, visa savaitė buvo išties nebloga. Regiono akcijas sekančio indekso Euro Stoxx 50 reikšmė nuo savaitės pradžios jau pakilusi daugiau nei 5%.

Paskelbta keleto valstybių makroekonominiai rodikliai. Nuvylė Vokietijos gamyklų užsakymų duomenys. Užsakymų apimtys gruodžio mėnesį, lyginant su lapkričiu, krito 1,9%. Buvo laukta nuosaikesnio, t.y. 1,2% siekiančio nuosmukio. Tiesa, bendra situacija išlieka pakankamai gera. Lyginant su 2019 metų gruodžiu, gauta 6,4% daugiau naujų užsakymų.

Vokietijos gamyklų nauji užsakymai. Šaltinis: Destatis

Italijoje netikėtai stipriai ūgtelėjo mažmeninės prekybos apimtys. Gruodžio mėnesį, lyginant su lapkričiu, augimas siekė 2,5%, kuomet ekonomistai laukė 1,5% augimo. Tiesa, vertinant rezultatą su 2019 metų gruodžiu, situacija atrodo prasčiau. Mažmeninės prekybos apimtys per metus gruodį susitraukė 3,1%.

Italy Retail Sales YoY
Italijos mažmeninės prekybos apyvartos pokyčiai (metinis pokytis). Šaltinis: tradingeconomics.com

Rezultatus paskelbė Prancūzijos bankas BNP Paribas. Rezultatai pranoko analitikų lūkesčius. Bankas praėjusį ketvirtį uždirbo 1,59 mlrd. EUR pelno. Analitikai prognozavo, kad jis sudarys 1,2 mlrd. USD. Tiesa, nepaisant pranoktų prognozių, lyginant su 2019 metų IV ketvirčiu, banko pelnas susitraukė 15,9%. Bendras BNP Paribas praėjusių metų pelnas sudarė 7 mlrd. EUR. Tai 0,5 mlrd. EUR daugiau nei prognozuota, tačiau 13,5% mažiau nei metus prieš. Pajamos per metus sumažėjo 4,5% ir siekė 44,2 mlrd. EUR. BNP Paribas taip pat paskelbė, jog už praėjusius metus išmokės 1,11 EUR dividendus akcijai.

BNP Paribas akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: BloombergMarkets

Žaliavų ir valiutų rinkos

InstrumentasReikšmėPokytis
Dolerio indeksas (DXY)91,33-0,24%
EUR/USD1,2019+0,48%
Nafta (WTI)56,83+1,07%
Auksas1 804,40+0,71%

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

LaikasRodiklisFaktasPrognozėAnkstesnis
15:30JAV sausio mėn. vidutinio darbo užmokesčio augimas (mėn./mėn.)0,2%0,3%1,0%
15:30JAV sausio mėn. sukurtos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių49 tūkst.85 tūkst.-227 tūkst.
15:30JAV sausio mėn. nedarbo lygis6,3%6,7%6,7%

Įmonių ketvirčio rezultatai (pelnas akcijai)

Kompanija 0FaktasPrognozė
Estee Lauder Companies, Inc.1,66
Illinois Tool Works Inc.1,77
Regeneron Pharmaceuticals, Inc7,11
FirstEnergy Corp.0,50
Cardinal Health, Inc.1,45
Cboe Global Markets, Inc.1,22

Savaitės įvykiai

Kitos savaitės pradžioje Vokietija skelbs pramonės produkcijos duomenis. Antradienį svarbių makroekonominių rodiklių skelbti nenumatyta. Savaitės viduryje daugiausiai dėmesio sulauks JAV infliacjos duomenys, šalies naftos atsargų pokyčiai. Planuojamas FED vadovo pranešimas. Ketvirtadienį galėsime įvertinti atnaujintas Europos Komisijos ekonomikos augimo prognozes, taip pat naujų bedarbių JAV paraiškas. Galiausiai savaitės viduryje Jungtinė Karalystė skelbs BVP duomenis.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu