Rinkų apžvalga 2021-02-01

2021-02-01

JAV rinkos

Indeksų ateities sandoriaiReikšmėPokytis
Mini Dow Jones29 9509,0+0,24%
Mini S&P 5003 725,0+0,53%
Mini Nasdaq 10013 014,5+0,80%
Mini Russell 20002 080,05+0,55%
S&P 500 VIX32,92+0,45%

Po praėjusios savaitės nuosmukio JAV rinkose nedidelis atšokimas. Indeksai stiebiasi aukštyn. Praėjusi savaitė buvo pažymėta didžiausiais neigiamais pokyčiais nuo spalio mėnesio. S&P 500 krito 3,3%, Dow Jones nuosmukis siekė 3,2%, o Nadaq Composite finišavo su 3,5% siekiančiu neigiamu pokyčiu. Kartu su baigėsi ir pirmasis šių metų mėnesis. Metų pradžia – dviprasmiškai. Dow Jones reikšmė per sausį krito 2%, S&P 500 – 1,1%, o Nasdaq Composite sugebėjo fiksuoti prieaugį, kuris sudarė 1,7%.

Praėjusią savaitę stipriai brangusios GameStop (400%), AMC Entertainment (277%), Koss Corp (1816%) šiandien stipriau pinga. Atrodo, kad kilusi manija po truputį blėsta, tiesa, parduotų į skolą akcijų skaičius visų kompanijų atžvilgiu vis dar didelis, nors ir sumažėjęs.

GameStop akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: finviz.com

Redditto bendruomenė pastarosiomis dienomis nusitaikė į sidabrą. Forumo pranešimuose teigiama, jog sidabro kaina yra manipuliuojama didžiųjų bankų, taip siekiant nuslėpti tikrąjį infliacijos lygį. Sidabro kontraktų kainos Comex biržoje šiandien šoktelėjo daugiau nei 10% ir vienu metu viršijo 30 USD už unciją lygį. Paskutinį kartą sidabras daugiau kainavo 2013 metų pradžioje. Tiesa, sutelkti smulkiuosius investuotojus ir taip dar labiau priversti kilti tokios likvidžios žaliavos kainą turėtų būti pakankamai sudėtinga. Sidabro apyvartos daug kartų viršija tokios kompanijos kaip GameStop akcijų apyvartą. Be to, remiantis oficialiais duomenimis, bendra atidarytų sidabro ilgųjų (long) pozicijų suma viršija trumpųjų pozicijų (Short) kiekį. Dideli rinkos dalyviai, tokia kaip investiciniai fondai ar didelio masto prekiautojai, turi pranešti apie savo turimas žaliavas pozicijas. Todėl toks kainos kilimas yra parankus daugeliui fondų, investavusių į sidabrą, tarp kurių yra ir itin nepalankiai Reddito bendruomenės vertinama kompanija Citadel Securities.

Sidabro long ir short pozicijų skirtumas. Šaltinis: investing.com

Nemažai dėmesio sulaukė pranešimai apie praėjusiais metais vykusias diskusijas tarp JAV energetikos gigančių Exxon Mobil ir Chevron vadovų dėl galimo abiejų bendrovių susijungimo. Pasak žiniasklaidos Chevron vadovas M. Wirth ir Exxon vadovas D. Woods trumpai apie diskutavo po to, kai pradėjusi plisti pandemija stipriai paveikė abi kompanijas. Diskusija buvo preliminari ir toliau nevyko, tačiau gali būti, kad apie tokį galimą scenarijų būtų diskutuojama ateityje. Toks susijungimas reikštų 350 mlrd. USD dydžio kompanijos gimimą. Exxon vertė rinkoje šiuo metu siekia 190 mlrd. USD, Chevron – 164 mlrd. USD. Jeigu susijungimas įvyktų, naujoji bendrovė būtų antra didžiausia naftos kompanija pasaulyje pagal rinkos kapitalizaciją po Saudi Aramco. Bendros abiejų kompanijų naftos ir dujų gavybos apimtys prieš prasidedant pandemijai siekė apie 7 mln. barelių per dieną. Abiejų kompanijų akcijos šiandien prekiaujasi be didesnių pokyčių.

Exxon Mobil akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: finviz.com
Chevron akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: finviz.com

Europos rinkos

Akcijų indeksaiReikšmėPokytis
Euro Stoxx 503 535,6+1,55%
DAX (Vokietija)13 621,9+1,40%
FTSE 100 (Jungtinė Karalystė)6 470,62+0,99%
CAC 40 (Prancūzija)5 470,5+1,31%

Europos indeksai taip pat kopia aukštyn.

Eurostat paskelbė darbo rinkos duomenis. Euro zonoje gruodžio mėnesį nedarbas, lyginant su lapkričiu, išliko nepakitęs ir siekė 8,3%. Europos Sąjungoje nedarbo lygis siekė 7,5%. Prieš metus nedarbas buvo 1 procentiniu punktu mažesnis. Pagal paskelbtus duomenis, didžiausias nedarbas tarp ES priklausančių valstybių gruodį buvo fiksuotas Ispanijoje (16,2%), Lietuvoje (10,1%).

Nedarbo lygis euro zonoje ir ES. Šaltinis: Eurostat

Itin nuvylė paskelbti Vokietijos mažmeninės prekybos duomenys. Praėjusių metų gruodį didžiausioje Europos ekonomikos mažmenininkų pardavimai, lyginant su lapkričiu, krito net 9,6%, kai ekonomistai prognozavo, kad nuosmukis sieks 2,6%. Žinoma, tam daugiausiai įtakos padarė gruodžio viduryje šalyje įvestas karantinas. Lyginant su 2019 metų gruodžiu, prekybos apimtys išaugo 1,5%. Bendrai per visus 2020 metus mažmenininkų apyvarta Vokietijoje augo 3,9%.

Germany Retail Sales MoM
Mažmeninė prekyba Vokietijoje (mėn./mėn.). Šaltinis: tradingeconomics.com
Germany Retail Sales YoY
Mažmeninė prekyba Vokietijoje (metiniai pokyčiai). Šaltinis: tradingeconomics.com

Žaliavų ir valiutų rinkos

InstrumentasReikšmėPokytis
Dolerio indeksas (DXY)90,85+0,29%
EUR/USD1,2082-0,45%
Nafta (WTI)52,59+0,75%
Auksas1 867,20+0,91%

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

LaikasRodiklisFaktasPrognozėAnkstesnis
09:00Vokietijos gruodžio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)-9,6%-2,0%1,1%
12:00Euro zonos gruodžio mėn. nedarbo lygis8,3%8,3%8,3%
17:00JAV sausio mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI indeksas60,060,7

Įmonių ketvirčio rezultatai (pelnas akcijai)

Kompanija 0FaktasPrognozė
Thermo Fisher Scientific Inc6,86
Vertex Pharmaceuticals Incorporated1,51
NXP Semiconductors N.V.1,79
Otis Worldwide Corporation0,59
Warner Music Group Corp.0,19

Savaitės įvykiai

Rytoj Australijos centrinis bankas priims sprendimą dėl palūkanų normos nustatymo. Savaitės viduryje galėsime įvertinti euro zonos infliacijos domenis, ADP prognozę dėl JAV sukurtų darbo vietų privačiame sektoriuje, JAV ISM paslaugų sektoriaus PMI indeksą ir JAV naftos atsargų pokyčius. Ketvirtadienį vyks Anglijos centrinio banko posėdis. Taip pat bus skelbiamos JAV bedarbių paraiškos. Galiausiai savaitės pabaigoje sulauksime svarbių JAV sausio mėnesio darbo rinkos rodiklių.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu