Rinkų apžvalga 2021-01-28

2021-01-28

JAV rinkos

Indeksų ateities sandoriaiReikšmėPokytis
Mini Dow Jones30 366,0+0,57%
Mini S&P 5003 759,0+0,39%
Mini Nasdaq 10013 087,5-0,17%
Mini Russell 20002 130,05+1,23%
S&P 500 VIX30,25-3,12%

JAV indeksai po vakarykščio išsipardavimo šiandien bando atšokti. Rinkos dalyvių dėmesys ir toliau sutelktas į per pastarąsias prekybos sesijas itin stipriai pabrangusias GameStop, AMC Entertainment Holdings, Nokia, BlackBerry, Koss, Bed Bath & Beyond, Cel-Sci akcijas. Šių kompanijų akcijos buvo ir vis dar yra stipriai „užshortintos” įvairių investicinių fondų. Akcijų brangimas daugiausiai buvo inicijuotas smulkiųjų investuotojų susivienijimo, dėl kurio investiciniai fondai turėjo pradėti savo short pozicijų uždarymą, atpirkdami pasiskolintas akcijas rinkoje ir taip dar labiau priversdami akcijas brangti. Tiesa, atrodo, kad visi šie įvykiai artėja prie pabaigos. JAV brokeriai TDAmeritrade, Robinhood ir kt. pranešė savo platformose nebeleisiantys sudaryti naujų sandorių dėl GameStop, AMC ir kt. akcijų. Tai stipriai apribos smulkiųjų investuotojų veiksmas ir neabejotinai sumažins akcijų paklausą „laisvoje rinkoje”. Tokie veiksmai oficialiai skirti apsaugoti smulkiuosius investuotojus, tiesa, dėl būsimo kainos kritimo, kuris bet kokiu atveju įvyks, labiausiai ir nukentės tie patys daug patirties ir brangiai akcijai įsigiję smulkieji spekuliantai.

Nepaisant naujai įvedamų apribojimų smulkiųjų investuotojų atžvilgiu, parduotų į skolą akcijų (short) ir laisvų prieinamų akcijų (float) kiekių santykiai išlieka itin aukšti ir beveik nepasikeitę, lyginant su situacija, kuri buvo prieš prasidedant visiems šiems neramumams rinkoje. Gamestop akcijos lieka ir toliau labiausiai „shortinamos”. Short kiekis, lyginant su laisvų akcijų skaičiumi, siekia net 120%. Jis per šią savaitę sumažėjo beveik 20 procentinių punktų. Nemažai investuotojų kyla klausimai dėl situacijos, kai short kiekis viršija prieinamų akcijų kiekį. Tai nėra nelegalu. Pasiskolinus akcijas ir jas rinkoje pardavus, tas pačias akcijas iš naujojo jų savininko vėl galima iš naujo pasiskolinti ir dar kartą parduoti. Teoriškai šį veiksmą galima būtų kartoti neribotai. Siekiant efektyvios ir tvarkingai veikiančios rinkos, pasigirsta ir raginimų ne riboti smulkiųjų investuotojų veiksmus, o apriboti galimybes pardavinėti skolintas akcijas, net jei tokių pardavimo apimčių kiekis viršija laisvai prieinamų akcijų rinkoje skaičių.

Labiausiai „shortinamos” akcijos. Šaltinis: FactSet

Pranešti preliminarūs praėjusio ketvirčio JAV BVP duomenys. Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį didžiausios pasaulio ekonomikos augimas siekė 4%. Tai sumetintas rodiklis, t.y. padaugintas iš 4. III ketvirtį augimas siekė net 33,4%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks bent 4,2%.

United States GDP Growth Rate
JAV BVP pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Europos rinkos

Akcijų indeksaiReikšmėPokytis
Euro Stoxx 503 522,6-0,39%
DAX (Vokietija)13 511,9-0,80%
FTSE 100 (Jungtinė Karalystė)6 495,62-1,08%
CAC 40 (Prancūzija)5 453,5-0,11%

Europos indeksai ir šiandien tęsia vakarykštę kryptį žemyn. Vietiniai investuotojai seka įvykius JAV, taip pat vertina regiono bendrovių rezultatus ir ekonominius rodiklius.

Remiantis preliminariais duomenimis, lūkesčius gerokai pranoko infliacija Vokietijoje. Šį mėnesį, lyginant su gruodžiu, vartotojų kainų indekso reikšmė ūgtelėjo 0,8%. Buvo lauktas 0,4% sieksiantis augimas. Tai jau antras mėnesis iš eilės, kai didžiausioje Europos ekonomikoje fiksuojamas bendras kainų augimas.

Ispanija atnaujino darbo rinkos rodiklius. Jie taip pat teigiamai nustebino. Praėjusį ketvirtį šalyje nedarbo lygis krito 0,2 procentinio punkto ir siekė 16,1%. Buvo laukiama, kad nedarbo lygis bus išaugęs iki 16,7%.

Spain Unemployment Rate
Nedarbo lygis Ispanijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com

Stipriau pinga Suomijos inžinerijos bendrovės Wartsile akcijos. Paskelbti rezultatai prasilenkė su lūkesčiais. Praėjusį ketvirtį uždirbta 75 mln. EUR ikimokestinio pelno. Tai 50% mažiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Bendrai per visus metus Wartsile uždirbo 191 mln. EUR pelno, kai 2019-ais pelnas siekė 315 mln. EUR. Naujų užsakymų apimtys praėjusį ketvirtį krito 28%. Tiesa, kompanija prognozuoja, kad šie metai dėl prasidėjusio vakcinavimo bus geresni.

Wartsile akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: Bloomerg Markets

Žaliavų ir valiutų rinkos

InstrumentasReikšmėPokytis
Dolerio indeksas (DXY)90,15-0,32%
EUR/USD1,2162+0,21%
Nafta (WTI)52,51-0,49%
Auksas1 851,20-0,18%

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

LaikasRodiklisFaktasPrognozėAnkstesnis
15:30Išankstinis JAV IV ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)4,2%33,4%
15:30JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę880 tūkst.900 tūkst.
17:00JAV gruodžio mėn. naujų namų pardavimai (sumetinta x12)860 tūkst.841 tūkst.

Įmonių ketvirčio rezultatai (pelnas akcijai)

Kompanija 0FaktasPrognozė
Visa Inc.1,27
Mastercard Incorporated1,51
Comcast Corporation0,49
Danaher Corporation1,84
McDonald’s Corporation1,75
Mondelez International, Inc.0,67
Skyworks Solutions, Inc.1,83

Savaitės įvykiai

Rytoj bus skelbiami Ispanijos, Prancūzijos BVP duomenys. Taip pat JAV vartotojų pajamų, išlaidų pokyčiai, Čikagos PMI ir Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksai.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu