Pasirinkimo sandoriai – opcionai (I dalis)

2021-09-15

Pandemija ne tik paveikė pasaulio ekonomiką, bet ir prisidėjo prie stipriai išaugusio susidomėjimo investavimu bei prekyba finansų rinkose. Itin didelį ratą naujų, mažai investavimo patirties turinčių smulkiųjų JAV investuotojų apjungė nemokamą prekybą pasiūliusi JAV Robinhood platforma, kuri apvertė nusistovėjusias tendencijas investicinių paslaugų, skirtų mažmeniniams investuotojams, rinkoje. Nenorėdami atsilikti nuo į viršų šovusio Robinhood brokerių rinkos senbuviai taip pat buvo priversti taikytis prie naujovių, daugumai mažinant įkainius, atnaujint prekybos sistemas bei kitas paslaugas. Visa tai dar labiau atvėrė galimybes smulkiesiems investuotojams, kurie, kaip galėjome pastebėti, pavienių įvykių rinkose atžvilgiu jau tapo didesne jėga.

Rekordinės prekybos apimtys

Pagrindiniams akcijų indeksams mušant rekordus, lygiagrečiai buvo gerinami ir apyvartumo rezultatai. Didėjantis pasirinkimo sandorių populiarumas tarp mažmeninių investuotojų, norinčių greitai išauginti savo investicijų portfelius, taip pat itin stipriai prisidėjo prie išaugusių apyvartų. Remiantis OCC (angl. Options Clearing Corporation) duomenimis, 2020 metais buvo pasiektas naujas sudarytų opcionų  sandorių rekordas – iš viso  per metus sudaryta 7,47 mlrd. kontraktų. Palyginimui, prieš du dešimtmečius JAV biržose opcionų apyvartos apimtys siekė vos 0,73 mlrd.. Tokios pačios tendencijos tęsiasi ir šiais metais. Per I ketvirtį vidutinis per dieną sudarytų opcionų sandorių skaičius siekė 40,1 mln. – daugiausiai istorijoje. Per II ketvirtį vidurkis siekė 37,6 mln.  – antras ketvirtis pagal apyvartumą istorijoje. Tą lėmė toliau neslopęs mažmeninių investuotojų susidomėjimas opcionų rinka, naujai listinguotos ir iškart išpopuliarėjusios kompanijos. Didelis aktyvumas buvo pastebimas ir vasaros metu, kai įprastai apyvartos rinkoje gerokai išsenka.

Opcionų kontraktų apyvartos JAV biržose per metus pokyčiai (mlrd.): Šaltinis: NYSE

Pasirinkimo sandorių rinką atradę smulkieji investuotojai dažnai kritikuojami profesionalų dėl netinkamų strategijų pasirinkimo ir per didelės prisiimamos rizikos. Kai kurios opcionų strategijos, pavyzdžiui, call opciono pirkimas iš esmės turi neriboto pelno galimybes su apibrėžta rizika, o tai ir vilioja mažiau patyrusius investuotojus, kurie tikisi greitai praturtėti. Deja, bet tai pavyksta padaryti retai. Kaip rodo statistika, didžioji dalis tokių sandorių arba uždaromi anksčiau laiko arba tiesiog suėjus kontrakto terminui tampa beverčiais.

Didžiausia opcionų apyvartą pasižyminčios akcijos/ETF:

TrumpinysPavadinimasVidutinė opcionų dienos apyvarta (2020 m.)
SPYSPDR S&P 500 ETF Trust4 006 095
AAPLApple Inc.1 551 440
QQQInvesco QQQ Trust1 162 247
TSLATesla Inc.1 057 317
IWMiShares Russell 2000 ETF593 075
NIONio Inc.581 628
PLTRPalantir Inc.474 150
SLViShares Silver Trust451 848
AMCAMC Entertainment Holdings, Inc.409 763
AMDAdvanced Micro Devices, Inc.399 690

Kas tie pasirinkimo sandoriai?

Pasirinkimo sandoriai arba opcionai yra išvestinės finansinės priemonės. Tai kontraktai, kurie suteikia galimybę pirkti arba parduoti sutartą turtą sutartu metu už sutartą kainą. Norint suprasti, kas yra pasirinkimo sandoriai, galima šiuos instrumentus palyginti su akcijomis, nors tai ir yra išvestinis sandoris. Įsigijus akcijas, jums priklauso tam tikra dalis kompanijos. Tikitės, kad kompanijos rezultatai gerės, o kartu augs ir akcijos kaina. Tuo tarpu įsigijus akcijų pasirinkimo sandorį (pasirinkimo sandoriai gali būti sudaromi ir ne tik dėl akcijų, bet ir dėl kito turto), jums suteikiama teisė įsigyti arba parduoti akcijas už sutartą kainą sutartu laiku. Akcijų opcionų sandoriai dažniausiai yra sudaryti iš 100 akcijų – įsigijus, pvz. Microsoft opcioną su tam tikra išsirinkta sandorio galiojimo trukme, jūs turėsite teisę, tačiau neprivalėsite nupirkti 100 akcijų už sutartą kainą. Opciono pirkėjas turi teisę tiek įgyvendinti, tiek leisti nusipirktam pasirinkimo sandoriui baigti galioti. Tokios teisės jam yra suteikiamos ne už gražias akis – pirkėjas, įsigydamas opcioną, jo pardavėjui visada sumoka tam tikrą mokestį, t.y. opciono kainą (angl. premium).

Pagrindiniai opcionų tipai

Yra du pagrindiniai opcionų kontraktų tipai. Call opcionai – pasirinkimo pirkti sandoriai.Įsigijus šio tipo sandorį, pirkėjui suteikiama teisė įsigyti kompanijos akcijas už pasirinktą vykdymo kainą (strike price) sutartą dieną (expiration date). Put opcionai – pasirinkimo parduoti sandoriai. Įsigijus šio tipo sandorį, jo pirkėjui suteikiama teisė parduoti akcijas už sutartą opciono vykdymo kainą sutartu laiku.

Kai pirkėjas įsigyja call arba put opcioną ir sumoka premiją (opciono kainą), priklausomai nuo opciono rūšies, jis turi teisę opcioną parduoti anksčiau galiojimo termino, jį įvykdyti (angl. exercise) – t.y. nupirkti arba parduoti akcijas pasirinkta strike kaina.

Įvairių opcionų strategijų galima suskaičiuoti šimtais, tačiau pradžiai užteks suprasti ir įsigilinti į paprasčiausias:

  • Call opciono pirkimas (buy call) – strategija tinkama, kai tikimasi didelio akcijos ar kt. turto (underlying), iš kurio išvestas opcionas, kainos šuolio. Strategija itin populiari tarp mažiau patyrusių investuotojų dėl galimybės uždirbti neribotą pelną. Investuotojas, įsigydamas call opcioną, rizikuoja tik pardavėjui sumokėta premija (opciona kaina). Strategijos suteikiama galimybė uždirbti neribotą pelną su apribota rizika vilioja investuotojus, tačiau tokius sandorius sudėtinga įgyvendinti sėkmingai dėl stiprios laiko įtakos bei sunkumo nuspėjant kainos augimą. Strategija tinka tuo atveju, kai numanomas apytikslis laikas, per kurį akcijos turėtų stipriai pabrangti, pavyzdžiui, po gerų ketvirčio rezultatų paskelbimo.
  • Call opciono pardavimas (sell/write call) – opcionų rinkoje galima būti tiek pirkėjo, tiek pardavėjo pusėje. Call opciono pardavimo strategija tinkama, kai tikitės akcijos kainos kritimo. Strategija pakankamai populiari tarp ilgalaikių investuotojų, kurie turėdami bent 100 vienetų vienos akcijos poziciją, pardavinėja akcijos call opcionus, norėdami už pardavimų gautų premijų uždirbti papildomą grąžą. Parduodant call opcioną ir turint 100 akcijų, didžiausia rizika pardavėjui kyla prarasti savo turimas akcijas. T.y. jis gali būti paprašytas opciono pirkėjo, kuris nuspręs įvykdyti opcioną, parduoti akcijas už kontrakte numatytą opciono vykdymo kainą. Neturint 100 akcijų opciono kontrakto vykdymo padengimui ir call kontraktą pardavus „nuogą“ (naked call), rizika iš esmės yra neribota, nes akcijos gali brangti iki begalybės. Tokiu atveju būsite paprašytas parduoti akcijas už kontraktą sutartą kainą, o akcijų neturint, jums jas rinkoje reikės nupirkti už gerokai didesnę kainą nei opciono vykdymo kaina. Call opciono pardavimo strategijos pelnas apribotas  – daugiausiai galite uždirbti opcionui baigus galioti ne piniguose (out-of-the-money arba OTM) ir pasilikus už pardavimą gautą premiją.
  • Put opciono pirkimas (buy put) – strategija dažniausiai naudojama, tikintis uždirbti iš akcijos kainų kritimo. Ji taip pat populiari, siekiant apsidrausti nuo prognozuojamo laikino, bet stipresnio portfelyje laikomų akcijų kainos kritimo, pavyzdžiui, per ketvirčio ataskaitų skelbimą, tačiau nenorint pačių akcijų parduoti. Tokiu atveju nupirkto put opciono vertė, paskelbus blogus rezultatus, išaugs ir atstos nuostolį patirtą dėl turimų akcijų kritimo. Strategija garantuoją ribotą riziką – daugiausiai rizikuojama sumokėta premija. Opciono pirkėjas neteks visos sumokėtos premijos, jeigu opciono vykdymo kaina (Strike price) kontrakto termino pabaigoje bus mažesnė nei akcijos kaina.
  • Put opciono pardavimas (sell/write put) – strategija dažniausiai naudojama, kai tikimasi, kad akcijos kaina laikysis vietoje arba didės. Didžiausia rizika put opciono pardavėjui kyla akcijos kainai krentant. Tokiu atveju maksimali nuostolių riba, parduodant opcioną ir jo nepadengiant turimomis 100 akcijų (angl. naked put), būtų pasiekta akcijos kainai nukritus iki 0. Opciono pardavėjas sudaręs kontraktą įsipareigoja nupirkti akcijas iš opciono pirkėjo už sutartą opciono vykdymo kainą. Maksimalus strategijos pelnas – už opcioną pardavimą gauta premija. Ją pirkėjas gaus, kai sueis opciono galiojimo terminas, o kontrakto vykdymo kaina bus žemesnė nei akcijos kaina rinkoje. Strategija taip pat gali būt naudojama tada, kai investuotojas nori įsigyti 100 akcijų, tačiau norėtų jas nupirkti geresne kaina. Tokiu atveju turint visą pinigų sumą, reikalingą 100 akcijų įsigijimui, investuotojas pardavinėja put opcioną jam tinkama vykdymo kaina ir laukia, kol opciono pirkėjas pagal sudarytą kontraktą pareikalaus iš jo nupirkti akcijas. Tai su labai retomis išimtimis atsitinka ne anksčiau nei suėjus kontrakto galiojimo terminui. Tokiu būdu akcijos bus įsigytos norima kaina bei iš opciono pirkėjo bus gauta sumokėta premija. Tiesa, didžiausia rizika yra ta, jog tuo metu akcijų kaina rinkoje gali būti dar žemesnė nei sutarta opciono vykdymo kaina.

Call ir put opcionų pagrindinių strategijų matrica:

 Pirkti
(ilgoji pozicija, teisė)
Mokama premija
Parduoti
(trumpoji pozicija, įsipareigojimas)
Premija gaunama
CALL opcionasBULL
(tikiuosi, kad kaina kils)
Ribota rizika
BEAR
(tikiuosi, kad kaina kris)
Neribota rizika
PUT opcionasBEAR
(tikiuosi, kad kaina kris)
Ribota rizika
BULL
(tikiuosi, kad kaina kils)
Neribota rizika

Europietiški ir amerikietiški opcionai

Opcionai be jų pagrindinių tipų, dar skirstomi ir pagal rūšį/stilių – europietiški ir amerikietiški opcionai. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tai sandorių skirstymas pagal regionus, tačiau iš tikrųjų tai terminai, kurie apibrėžia skirtingas opcionų kontraktų vykdymo sąlygas. Europietiško stilių opcionais prekiaujama ir JAV – itin daug tokios rūšies opcionų galima rasti CME grupės ateities sandorių biržose (Taip, galima sudaryti pasirinkimo sandorius ir dėl ateities sandorių – išvestinių priemonių išvestiniai sandoriai).

Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų rūšių opcionų yra kontrakto vykdymo galimybės. Europietiško stiliaus opcionai gali būti įvykdyti (angl. exercise) tik suėjus kontrakto galiojimo termino pabaigai. Tuo tarpu amerikietiško stiliaus opcionai gali būti įvykdyti bet kuriuo kontrakto galiojimo metu iki jo termino pabaigos. Svarbu suprasti ne tik opciono vykdymo sąlygas, bet ir tai, jog įsigytą tiek europietiško, tiek amerikietiško stiliaus opciono kontraktą galima parduoti biržoje (kaip ir pvz. nusipirktas akcijas) kitam rinkos dalyviui nelaukiant kontrakto termino pabaigos.  Didžioji dalis JAV biržose prekiaujamų akcijų opcionų yra amerikietiški.

Opcionų grandinė

Nors daugelis Lietuvoje veikiančių bankų skelbia, jog suteikia galimybę savo klientams dalyvauti opcionų rinkoje, tačiau skurdokos techninės platformų galimybės tokį pasirinkimą gerokai apsunkina ir sukelia daugiau galvos skausmo nei juos šiuo atžvilgiu lengvai nukonkuruojantys specializuoti užsienio tarpininkai, t.y. biržos brokeriai siūlantys išvystytas prekybos sistemas. Daugelio specializuotų brokerinių prekybos platformose rasite įvairių įrankių skirtų opcionų sandoriams sudaryti. Vienas iš pagrindinių tokių įrankių yra opcionų grandinė (angl. option chain), kitaip dar žinoma ir opcionų matricos pavadinimu.

Opcionų grandinėje galima rasti visą rinkoje prieinamų akcijų opcionų sąrašą. Standartiškai matrica padalinta į dvi pagrindines dalis – vienoje pusėje vaizduojama call sandorių informacija, kitoje – put.

Apple akcijų gruodžio mėnesio opcionų grandinės pavyzdys:

CALLS   PUTS 
Option interestDeltaLast priceStrikeOption interestDeltaLast price
3,52 tūkst.0,76517,251307,67 tūkst-0,2373,35
3,13 tūkst.0,69013,4013511,9 tūkst.-0,3114,50
19,1 tūkst.0,59910,0014031,7 tūkst.-0,4026,15
17,1 tūkst.0,4967,1314534,9 tūkst.-0,5058,35
58,8 tūkst.0,3894,8215016,8 tūkst.-0,61110,95
20,9 tūkst.0,2913,251552,25 tūkst.-0,70914,25
65,5 tūkst.0,2082,111604,79 tūkst.-0,79318,10

Grandinėje rasite daug svarbios ir reikalingos informacijos. Viena iš pagrindinių – opcionų vykdymo kainų (strike price) pasirinkimas. Galite pagal savo poreikį išsirinkti tam tikrą, jums tinkamą opciono vykdymo kainą. Jeigu Apple akcijų kaina straipsnio rengimu metu siekia apie 145 USD, tai už teisę gruodžio 17 dieną (opciono galiojimo terminas) įsigyti 100 Apple akcijų (1 call opciono pirkimas) su 145 USD vykdymo kaina (strike price) sumokėsite 7,13 USD premiją. Norint pasiskaičiuoti, ties kuria akcijos kaina šio call opciono kontrakto sudarymas bus pelningas, prie strike kainos reikėtų pridėti sumokėtą premiją 7,13 USD (opciona kainą reikia padauginti iš 100, kad gautumėt visą sumokamos premijos dydį). Opcionas bus piniguose (in-the-money), jeigu suėjus kontrakto galiojimo terminui akcijos kaina bus aukštesnė nei 145 USD, tačiau uždirbsite pelną tik tada, kai akcijos kaina bus didesnė nei vykdymo ir sumokėtos premijos suma, t.y. 145 + 7,13 = 152,13 USD.

Kiti pavyzdyje matomi grandinės parametrai – option interest, kuris parodo visų atidarytų aktyvių opcionų kontraktų kiekį. Taip pat yra nurodyta „Delta“ – vienas iš taip vadinamų „graikų“ (Angl. Greeks) parametrų. Delta parodo, kaip apytiksliai keisis opciono kaina, keičiantis akcijos kainai. Pvz. Jeigu opciono delta siekia 0,65, tai reiškia, jog akcijos kainai pakilus 1 USD, opciono kaina teoriškai turėtų pakilti 0,65 USD. Graikai (delta, gamma, theta, vega ir kt.) yra itin naudingi ir aktualūs sudarant pasirinkimo sandorius. Taip pat prekiaujant opcionais būtina atsižvelgi į laiko įtaką, prognozuojamą volatilumą ir eilę kitų veiksnių, kurie padės priimti teisingus ir bei apgalvotus sprendimus. Juos plačiau aptarsime kituose straipsniuose.

Investavimo platformos

Myriad capital“ yra užmezgusi santykius su „Saxo bank“ ir „Interactive Brokers“ įmonių grupe ir yra jų sukurtų technologinių sprendimų – investavimo platformų – pristatantysis tarpininkas (angl. – Introducing Broker). Klientai, pasirinkę naudotis investavimo platforma, turi galimybę gauti nuolatinę pagalbą ir reikiamas konsultacijas, kurias „Myriad capital“ teikia panaudodama savo patirtį, sukauptą bendraujant su platformų kūrėjais:

Prisijungę prie atitinkamos investavimo platformos, galėsite: sužinoti vertybinių popierių kainas ir rinkos tendencijas, skaityti užsienio rinkų ir biržų naujienas, apžvalgas, įmonių tyrimus, matyti ir analizuoti informaciją apie visus savo turimus vertybinius popierius.

Investavimo platformos suteikia ne tik prieigą prie tradicinių finansinių instrumentų (įvairių valstybių emitentų akcijų ir obligacijų), tačiau ir prie valiutų rinkos bei išvestinių finansinių priemonių. Yra galimybė valdyti riziką ateities sandoriais, sudaryti sandorius ne tik biržoje prekiaujamais instrumentais, pasiekti pasirinkimo sandorius, pinigų srautų skirtingas valiutų rizikas galima valdyti išankstiniais sandoriais. Jeigu turite poreikį naudotis finansiniu svertu arba savo investicijų valdymui norite pasitelkti papildomus instrumentus, galite pasidomėti CFD* kontraktų (contracts for difference) teikiamomis savybėmis.

Dėl papildomos informacijos kreipkitės el. paštu: info@myriadcapital.lt arba tel. nr.: +370 645 30 102.

Straipsnis buvo spausdintas spalio mėnesio žurnalo „Investuok“ Nr. 10 numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu

Susikurkite investicinį portfelį

Investavimo platformos pagalba

Išbandyti
Mes socialiniuose tinkluose