Pasaulio akcijų rinkų apžvalga
Nagrinėjamas laikotarpis 2018.12.18 – 2019.01.16
JAV
JAV akcijoms 2018 metai buvo prasčiausi nuo krizinių 2008. Pagrindinis šalies akcijų indeksas S&P 500 krito 6,2%. Bendram rezultatui daugiausiai įtakos turėjo prasčiausias nuo Didžiosios depresijos laikų gruodis, per kurį S&P 500 smigo žemyn 9,2%. Nepaisant blogos metų pabaigos, per nagrinėjamą laikotarpį „S&P 500” kilo į viršų 2,75%, o nuo įspūdingos metų pradžios iki mėnesio vidurio prieaugis siekė daugiau nei 5%. Tai vienas iš geriausių rezultatų per 30 metų. Visgi vertinant tokius pokyčius, tikėtina, kad sulauksime dar labiau išaugusio kintamumo. FED gruodžio susitikime, kaip ir tikėtasi, padidino bazines palūkanas iki 2,25–2,5%. J. Powell teigė, jog 2019 galima tikėtis dar dviejų kėlimų, t.y. vienu mažiau nei kabėta rudenį. Be to, pridūrė, jog nepaliktų savo užimamo posto, net jei D. Trumpas to reikalautų.
JAV ekonomika išlieka stipri. 2018 m. III ketvirčio BVP augimas siekė 3,4%. Gruodį šalyje sukurta net 312 tūkst. naujų darbo vietų. Tikėtasi vos 182 tūkst. Visgi bendras nedarbo lygis išaugo 0,2% iki 3,9%. Sparčiau nei prognozuota augo vidutinis darbo užmokestis, kuris didėjo 0,4%. Kiek nuvylė ISM gamybos sektoriaus PMI, kurio reikšmė mažėjo nuo 59,3 iki 54,1. TVF prognozuoja, kad JAV ekonomika šiais metais augs 2,5%. Neigiamos įtakos ekonomikos augimui turės istoriškai užsitęsęs dalinis JAV vyriausybės įstaigų uždarymas. Politikams sunkiai sekėsi sutarti dėl išlaidų plano, kuriame D. Trumpas reikalauja numatyti daugiau nei 5 mlrd. USD sienos su Meksika finansavimui.
VAKARŲ EUROPA
Vakarų Europos regionui praėję metai buvo prasti. Indeksas Stoxx Europe 600 krito smarkiausiai nuo 2008 metų, t.y. 13,2%. Jungtinės Karalystės FTSE 100 smigo 12,4%. Vokietijos Dax fiksavo net 18,3% neigiamą pokytį. To priežastys – prekybos karai, Brexit, lėtėjantis pasaulio ekonomikos augimas. Didelę dalį regiono ekonomikos sudaro būtent eksportas. Tiesa, metų pradžia kol kas nebloga. Stoxx Europe 600 reikšmė per apžvelgiamą laikotarpį yra pakilusi 2,31%.
Daugiausiai investuotojų dėmesio sausį sulaukė Brexit. JK parlamentas mėnesio viduryje triuškinama persvara nubalsavo prieš T. May suderėtą išstojimo sutartį su ES. Ilgai nelaukus Leiboristų partijos iniciatyva buvo surengtas ir balsavimas dėl pasitikėjimo vyriausybe bei T. May, tiesa, jis nepasiteisino. Pagal šiuo metu numatytas sąlygas JK turi palikti ES jau kovo 29 dieną, o išstojimas be jokių sąlygų neabejotinai padarys didelę įtaką abiem ekonomikoms. Italija sunkiai, bet nusileido Europos Komisijai dėl šalies biudžeto. Sutarta, jog jo deficitas sieks 2,04%. Tai gerokai mažesnis nei iš pradžių pasiūlytas 2,4% deficitas.
Smuko euro zonos infliacija. Gruodį metinis infliacijos augimas siekė 1,6%, o ES – 1,7%. Euro zonos nedarbo lygis gruodį mažėjo 0,1% iki 7,9%. ES šalyse jis sudarė 6,7%. Nuvylė Vokietijos duomenys. Šalies ekonomika praėjusiais metais augo vos 1,5%. Tai prasčiausias rezultatas nuo 2013 metų. TVF sumažino euro zonos valstybių šių metų ekonomikos augimo prognozę nuo 1,8% iki 1,6%. Tai nežada nieko gero.
Kinija
Kinijos ir JAV derybos dėl prekybos nesutarimų kol kas dar vyksta. Pranešimo rengimu metu, Kinija pateikė 1 trln. USD planą, kuriame yra numatyta per šešerius metus padidinti JAV importo į Kiniją apimtis. Jeigu būtų susitarta, jau iki 2024 m. JAV prekybos deficito su Kinija nebeliktų. Tai turėtų itin patikti D. Trumpui, nes Kinijos prekybos balanso perviršis su JAV 2018 m. išaugo daugiau nei 17% ir siekė 323,3 mlrd. USD – daugiausiai nuo 2006 metų.
Nerimo kelia makroekonominiai duomenys. Praėjusiais metais Kinijos BVP augo 6,6%, t.y. lėčiausiai nuo 1990 m. Prie to, žinoma prisidėjo prekybos nesutarimai. Gruodį šalies eksporto apimtys, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2017 m., krito 4,4%. Importas sumažėjo dar stipriau ir smuko 7,6%. Ekonomistai prognozavo atitinkamai 5% ir 4,4% sieksiantį augimą. Taip pat nuvylė infliacija. Gruodį metinis infliacijos lygis siekė 1,9%, kuomet tikėtasi 2,1% TVF prognozuoja, kad ekonomikos augimas šiais metais dar labiau trauksis ir sieks 6,2%. Lėtėjanti ekonomika verčia vyriausybę imtis veiksmų. Buvo paskelbta apie 100 mlrd. CNY (~15 mlrd. USD) skolinimo programą, kuri bus nukreipta ir skirta smulkaus verslo skatinimui. Šalies centrinis bankas paliko bazines palūkanas tame pačiame lygyje (2,55 – 2,85%).
Indeksas CSI 300 per nagrinėjamą laikotarpį beveik nepakito (-0,35%). Tiesa, nuo metų pradžios pakilo net 5,35%. Toks rezultatas džiugina, nes praėję metai Kinijos akcijoms buvo itin prasti. Jos krito daugiau nei 20%.
Brazilija
Nuo sausio prezidento pareigas oficialiai pradėjo eiti ultradešiniųjų pažiūrų J. Bolsonaro. Tai 38-as Brazilijos prezidentas. Jo planuose itin daug reformų. Jau sukurta nauja Ekonomikos ministerija, kuri į vieną sujungė keletą buvusių. Ekonomikos ministru paskirtas P. Guedes, kuris griežtai peikė ankstesnę valdžią dėl didelio išlaidavimo, kuris ir yra pagrindinė prastos šalies ekonominės būklės priežastis. Po paskyrimo ministru, P. Guedes iškart ėmėsi rengti socialinės apsaugos, įskaitant pensijų, reformą. Kol kas sunku pasakyti, ar tam pritars naujasis šalies Kongresas, kuris rinksis vasarį. Bus sunku, kadangi po prezidento rinkimų valdžia susiskaldžiusi. Taip pat buvo pristatyti planai sujungti keletą mokesčių į bendrą darinį, taip supaprastinant mokesčių rinkimą. Kova vyksta ir su nusikalstamumu, kuris dėl blogos ekonominės būklės yra itin išaugęs.
Nedarbo lygis šalyje mažėjo ir lapkritį siekė 11,6%. Nors TVF sumažino prognozuojamą Lotynų Amerikos regiono ekonomikos augimą, prognozė dėl Brazilijos išliko nepakeista. Tikimasi, kad šalies BVP šiais metais augs 2,5%. Naujasis prezidentas ir jo pažadai vertinami išties palankiai. Tai atsispindi ir šalies akcijų rinkose. Pagrindinis šalies akcijų indeksas Bovespa metų pradžioje pasiekė visų laikų aukštumas, o per nagrinėjamą laikotarpį indeksas šoktelėjo 9,25%. Galima tikėtis ir tolesnio augimo, tiesa, būtina sekti situaciją kuomet darbus pradės šalies Kongresas bei nagrinėti siūlomas reformas.