Nauji JAV mokesčių planai nesunkiai išjudino rinkas

2021-04-23

JAV prezidentas Joe Biden vakar nesunkiai išjudino JAV akcijų rinkų indeksus. Dar prieš rinkimus vykdytose kompanijose buvo akcentuojama mokesčių didinimas verslui ir daugiausia uždirbantiems. Po naujojo JAV prezidento inauguravimo jau praėjo trys mėnesiai, ir pats laikas parodyti rinkėjams, kad artėjama prie pažadų vykdymo.

Vakar pristatytos kai kurios gairės iš ruošiamo mokesčių pakeitimų paketo, ir akcentas dedamas kapitalo grąžos pajamų mokesčiui. Iki šiol šio mokesčio bazinis dydis buvo 20%, o gaunantiems didžiausias pajamas pajamų mokesčio riba siekė 37%. Prie šių dydžių dar buvo priskaičiuojamas „Medicare“ papildomas mokestis lygus 3,8% (taikomas su išimtimis).

Dabartinis siūlymas didina maksimalią ribą nuo 37% iki 39,6%. Taip pat išliktų papildomas 3,8% mokestis, taigi maksimali riba iš viso siektų 43,4%. Mokesčio didinimas orientuojamas į daugiausiai uždirbančius, kaip ir buvo žadama, ir turi pastebimai didinti mokesčių naštą uždirbantiems daugiau nei 400 tūkst. USD per metus. Toks pranešimas turėjo momentinį poveikį JAV akcijų rinkai (>1%). S&P 500 indekso dienos grafikas:

Kol kas dar visos plano detalės neatskleidžiamos – brėžiamos tik pagrindinės gairės. Nors pats maksimalios mokesčio ribos padidinimas neatrodo labai didelis, tačiau skaičiuojama, kad mokesčių pakeitimai iš esmės padidintų mokesčius gaunantiems dideles pajamas.

Jei JAV toks mokestis būtų įvestas, jis būtų didžiausias kapitalo grąžoms nuo 1920 metų. Kai kurios šalies valstijos dar turi savo papildomus kapitalo mokesčius, tad jose maksimali mokesčio suma būtų dar didesnė. Aukšti kapitalo mokesčiai iš esmės keistų investavimo strategijas, stengiantis išvengti tam tikrų pozicijų realizavimo (kuomet fiksuojamas pelno mokestis).

Šio mokesčio didinimas – viena plano dedamoji sumažinti milžiniškam JAV biudžeto deficitui. Skaičiuojama, kad naujas Joe Biden planas surinks vieną trilijoną USD. Vis tik, dabartinis siūlymas dar tikėtina sutiks didžiulį pasipriešinimą, ir kol kas yra toli iki realaus įgyvendinimo.

Po iššauktų diskusijų turėtų atsirasti naujas pakoreguotas planas, kuris bus arčiau realybės. Tačiau šis siūlymas yra puikus priminimas investuotojams, kad JAV biudžeto deficitas bei rinkiminiai pažadai niekur nedingo, ir tikėtina jo poveikis pasieks per mokesčius artimiausiu metu, o efektas rinkoms gali būti labai reikšmingas.

Komentaro autorius: Rokas Lukošius, UAB FMĮ Myriad capital investicijų strategas

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu