JAV infliacija traukėsi daugiau nei tikėtasi | Rinkų apžvalga 11.14

2023-11-14

Šiandieną investuotojų dėmesys nukreiptas į skelbiamus infliacijos duomenis ir tai pagrindinė priežastis kodėl ne tik JAV pagrindiniai indeksai, tačiau ir Europos kyla aukštyn. Metinis infliacijos lygis JAV sumažėjo iki 3,2% spalį nuo 3,7% praėjusį mėnesį. Rinka tikėjosi 3,3%. Didžiausią įtaką infliacijos mažėjimui turėjo energijos sąnaudų traukimasis apie  4,5% (palyginti su -0,5% rugsėjį), benzinas, kuris traukėsi 5,3%, komunalinių (vamzdynų) dujų paslaugos traukėsi net 15,8%. Be to, lėčiau augo maisto (3,3%), naujų transporto priemonių kainos (1,9%).  Paskelbti infliacijos duomenys mažiausi per penkiolika mėnesių ir buvo mažesnis nei prognozuota 0,1 proc. Tuo tarpu infliacija neįskaitant maisto ir energijos kainų rodiklis traukėsi iki 4%, tai taip pat aplenkė analitikų prognozes, kurie tikėjosi 4,1% metinio augimo.

JAV metiniai infliacijos duomenys. Šaltinis: traidingeconomics.com

Bank of America pasidalino atlikta apklausa, kurios metu paaiškėjo, kad investuotojai pirmą kartą šį mėnesį pradėjo didinti akcijų svorį savo portfeliuose nuo 2022 m. balandžio. Visgi, portfeliuose po kol kas obligacijos išlieka dominuojančios ir jų kiekis yra didžiausias nuo 2008 m. krizės laikų. Apklausoje 61 proc. investuotojai tikisi mažėjančių obligacijų pajamingumų per artimiausius 12 mėnesių ir 74 proc. tikisi švelnaus ekonominio susitraukimo ar visiškos recesijos nebuvimo. Investuotojai ir toliau atsargiai žiūri į makroekonomines perspektyvas, tačiau optimistiškai žiūri į palūkanų normų trajektoriją. Bendras apklausos vaizdas – FED užbaigė ciklą ir 2024 metais pradės mažinti palūkanų normas, o tai teigiamai paveiks tiek stipriai perparduotų obligacijų kainas (ir pajamingumas smarkiai sumažės). Kadangi manoma, kad nebus sunkaus ekonomikos nusileidimo, įmonės turės naudos iš FED ekspansinės politikos.

Senajame žemyne antradienio sesija apie Europos rinkas investuotojus nuteikia teigiamai. Vokietijoje dėmesys nukrypo į atskirų įmonių rezultatus ir ZEW apklausos duomenis, rodančius ekonomikos atsigavimą. Europos ekonominių tyrimų centras (ZEW) pažymi, kad ekonominiai lūkesčiai yra didesni, ypač Vokietijos pramonės sektoriuje, į kurį dabar žiūrima žymiai optimistiškiau. Vokietijoje ZEW ekonomikos nuotaikų indeksas matuoja analitikų optimizmo lygį dėl numatomų ekonomikos pokyčių per ateinančius 6 mėnesius. Apklausa apima iki 350 finansų ir ekonomikos analitikų. Indeksas sudaromas kaip skirtumas tarp procentinės optimistiškai nusiteikusių analitikų ir pesimistiškai nusiteikusių ekonomikos plėtros analitikų procentinės dalies. Todėl ZEW rodiklis pasitikėjimą matuoja skalėje nuo -100 (visi analitikai tikisi, kad ekonomika pablogės) iki 100 (visi analitikai tikisi, kad jis pagerės). 0 reikšmė rodo neutralumą.

Vokietijos ZEW apklausos duomenys. Šaltinis: traidingeconomics.com

Analitikų tikimasi, kad ECB šiais metais išlaikys nepakeitę palūkanų normų. Spalio mėnesį infliacija euro zonoje sumažėjo iki 2,9 proc., o tai yra žemiausias lygis nuo 2021 m. liepos mėn. Trečiąjį ketvirtį bloko ekonomika susitraukė 0,1 proc. – tai pirmas susitraukimas nuo 2020 m., Vokietijos ekonomika taip pat smuko 0,1 proc.

Reguliarus darbo užmokestis, neįskaitant premijų JK, per tris mėnesius iki 2023 m. rugsėjo mėn. padidėjo 7,7 % iki 621 GBP per savaitę. Tai atitiko analitikų lūkesčius. Tai pirmasis reguliaraus darbo užmokesčio augimo nuosmukis nuo sausio mėnesio. Privačiame sektoriuje atlyginimai pakilo 7,8%, t.y. mažiau nei 8,1% ankstesniu laikotarpiu, o viešajame sektoriuje – 7,3%, palyginti su 6,8% ankstesniu laikotarpiu. Tuo tarpu darbo užmokesčio augimas realiai, atsižvelgiant į infliaciją, išaugo 1,3%.

JK darbo užmokesčio kilimas. Šaltinis: traidingeconomics.com

Geros naujienos EURIBOR tarpbankinėje palūkanų normų rinkoje. Vis didėjant tikimybei, kad ir ECB nebekels palūkanų normų į tai reaguoja ir tarpbankinės palūkanų normos. EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) yra vidutinė palūkanų norma, už kurią euro zonos bankai siūlo pasiskolinti kietiems euro zonos komerciniams bankams. Euribor 12 mėnesių nuo spalio 27 d. pirmą kartą per šešiolika metų tapo žemesnis nei 6-šių mėnesių Euribor ir šiuo metu sudaro 4,04% ir 4,085% atitinkamai. Remiantis Chathman Financial analitikų skaičiavimais, Euribor toliau trauksis po 0,05% pamėnesiui keletą metų iki 2025 m. lapkričio iki 2,83% ribos.

Euribor prognozės. Šaltinis: Chathman Financial

Investicinio portfelio formavimas

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

fxcm

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Seminare supažindinsime su Myriad capital investavimo platforma, kurios pagalba galima susikurti savo finansinių priemonių portfelį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu