Metalų rinkos apžvalga (02-18 – 03-15)

2019-03-15

Auksas

Per nagrinėjamą laikotarpį aukso kaina krito 1,6%. Nuo metų pradžios auksas yra pabrangęs 1,2%. Kaina svyruoja aplink 1 300 USD už Trojos unciją ribą. Kainos kritimą atspindi ir smukusios metalą sekančių ETF ir kitų panašių fondų atsargų apimtys, kurios, pasak Pasaulio aukso tarybos, vasarį sumenko 33 t. iki 2479 t. iš viso. Investuotojai fiksavo per sausį uždirbtą pelną. 5% mažesnės, lyginant su 2018 metų vidurkiu, buvo ir aukso ateities sandorių prekybos apimtys. Tiesa, į Jungtinės Karalystės jurisdikcijoje esančius ETF fondus plūsta kapitalas. Tokio pobūdžio fondų valdomas turtas pasiekė 506 t. aukso, o tai visų laikų rekordas. Investuotojus ieškoti saugaus prieglobsčio ir toliau verčia Brexit.

JAV investicinis bankas Goldman Sachs padidino savo prognozę aukso kainos atžvilgiu. Banko analitikai prognozuoja, kad per ateinančius 3, 6 ir 12 mėnesius, aukso kaina atitinkamai pasieks 1 350 USD, 1 400 USD ir  1 450 USD už Trojos unciją.

Investuotojų į auksą akiratyje ir toliau turėtų išlikti FED ir jo vykdoma pinigų politika. Remiantis ateities sandorių rinkos duomenimis, kad palūkanos šiais metais bus sumažintos tiki 9% rinkos dalyvių, 91% prognozuoja, kad jos nebus keliamos. Tokiu atveju ir aukso kilimui atsiranda dagiau prošvaisčių, nes kylančios palūkanos ir stiprėjantis doleris mažina šio metalo patrauklumą. Teigiamą įtaką daro ir toliau vyraujantis politinis neapibrėžtumas – vis dar ant klaustuko esantis JAV prekybos susitarimas su Kinija bei Brexit.

Pramoniniai metalai

Per paskutinį mėnesį pramoninių metalų kainų svertinų vidurkį atspindintis „Bloomberg Industrial Metals Subindex“ pakilo į viršų 3,6%.

Aliuminis per mėnesį pabrango 3,3%. Kovo viduryje kaina pasiekė pastarojo ketvirčio aukštumas. Vienoje didžiausių pasaulyje pagal aliuminio gavybą Norvegijos kompanijų Norsk Hydro buvo sustabdyta gavyba dėl patirtos kibernetinės atakos. Kinijos aliuminio pusgaminių eksportas toliau augo ir sausį pasiekė rekordinį 552 tūkst. t. siekiantį kiekį. Šalies vyriausybė paskelbė apie planus nuo balandžio mažinti pridėtinės vertės mokesčius gamybos ir kitiems sektoriams. Tai vienas iš ekonomikos augimo stimulų būdų, dėl kurio turėtų augti ir žaliavų paklausa bei jų kainos. Analitikai prognozuoja, kad vien dėl tokio mokesčių sumažinimo prie BVP augimo bus pridėta 0,6%.

Varis per nagrinėjamą laikotarpį pabrango kiek daugiau nei 3%. Čilės kalnakasybos bendrovė Antofagasta paskelbė, kad vario deficitas šiais metais turėtų sudaryti 100 – 300 tūkst. tonų.  Metalo paklausa auga stabiliai, tačiau gavybos apimtys didėja ne taip sparčiai.

Brangiausio metalo pasaulyje paladžio kaina kovo viduryje viršijo 1 600 USD už unciją. Nuo metų pradžios kaina išaugo virš 22%. Rusija planuoja uždrausti brangiųjų metalų laužo eksportą, taip skatindama vietinį perdirbimą. Rusija kartu su P. Afrika yra didžiausios paladžio eksportuotojos. Dėl emisijos standartų neatitikimo JAV nurodė Fiat Chrysler atšaukti 965 tūkst. automobilių, o tai dar labiau padidins paladžio paklausą.

Jums taip pat gali būti įdomu